Άρβυλα ( Αγορά )

Έκανα κι εγώ σε ένα ζευγάρι δώρο στο θείο μου παρόμοιο μοντέλο με αυτό που αναφέρεις...Αλλά δεν τα έχει βάλει ακόμη γιατί είναι λέει ακριβά.

View attachment 26332
Πολύ όμορφο αρβύλο και λόγο της πολυουρεθάνης που έχει το κάνει πιο ανθεκτικό και αδιάβροχο και έχει και καλό πάτο και επίσης πολύ καλή μεσοσολα....!!!
 
Πολύ όμορφο αρβύλο και λόγο της πολυουρεθάνης που έχει το κάνει πιο ανθεκτικό και αδιάβροχο και έχει και καλό πάτο και επίσης πολύ καλή μεσοσολα....!!!
Ναι....το είχα πάρει και μπλακφραιντει και το είχα πάρει σε καλή τιμή.

Τελευταίο νουμερο

Το θέμα είναι ότι δεν το βάζει γιατί ειναι ακριβο λέει.

Άμα το ηξερα δεν θα το έπερνα.
Είναι ικανός να δώσει 30-40 ευρώ Να πάρει αλλά φθηνά παρα να βάλει αυτά.

Τα σέβεται πολύ τα χρήματα.
 
Ναι....το είχα πάρει και μπλακφραιντει και το είχα πάρει σε καλή τιμή.

Τελευταίο νουμερο

Το θέμα είναι ότι δεν το βάζει γιατί ειναι ακριβο λέει.

Άμα το ηξερα δεν θα το έπερνα.
Είναι ικανός να δώσει 30-40 ευρώ Να πάρει αλλά φθηνά παρα να βάλει αυτά.

Τα σέβεται πολύ τα χρήματα.
Καλό να τα σέβεσαι τα χρήματα κακό να μην τα φοράς τα άρβυλα όσο και αν έχουν αυτός είναι ο σκοπός τους
Και τώρα τι έχει ένα 20/30% κάτω σε ελληνικό site βλέπω και όλα τα νούμερα....
 
Καλό να τα σέβεσαι τα χρήματα κακό να μην τα φοράς τα άρβυλα όσο και αν έχουν αυτός είναι ο σκοπός τους
Και τώρα τι έχει ένα 20/30% κάτω σε ελληνικό site βλέπω και όλα τα νούμερα....
Δε θυμάμαι ακριβώς.

Γύρω στα 160ευρώ θα τα πήρα.
 
Προτεινετε άρβυλα για μπεκάτσα. Προτεραιότητα άνετο πολύωρο περπάτημα, πρόσφυση σε μαλακά εδάφη,στεγανότητα.
δες λιγο και τα merrell !!!! πολυ ποιοτικα και φτηνοτερα απο πολλα που πληρωνεις μονο ονομα εγω εχω τα chameleon thermo 8 ,ειναι στεγανα και για πανω απο 10 βαθμους δεν φοριουνται ιδρωνει το ποδι μου
 
Last edited:
Έχει κάποιος συνάδελφος τα aku conero nubuck ή τα zenith ii να μου πει εντυπώσεις? Θέλω να είναι ελαφριά, σχετικά μαλακα/ξεκούραστα και απόλυτα στεγανά. Είχα παλιότερα τα aku zenith το πρώτο μοντέλο που με έβγαλαν 6 σεζόν και τώρα τα aku slope leather που στην 4η κυνηγετική σεζόν αρχίζουν και τα φτηνουν σιγά σιγά αν και πιστευω ότι θα βγάλουν άλλη μια
 
Ναι....το είχα πάρει και μπλακφραιντει και το είχα πάρει σε καλή τιμή.

Τελευταίο νουμερο

Το θέμα είναι ότι δεν το βάζει γιατί ειναι ακριβο λέει.

Άμα το ηξερα δεν θα το έπερνα.
Είναι ικανός να δώσει 30-40 ευρώ Να πάρει αλλά φθηνά παρα να βάλει αυτά.

Τα σέβεται πολύ τα χρήματα.
Εξήγησέ του ότι, ειδικά τα υλικά της σόλας, έχουν ημερομηνία λήξης.
 
Εξήγησέ του ότι, ειδικά τα υλικά της σόλας, έχουν ημερομηνία λήξης.
Όλα του τα χω πει.

Αυτός έχει ένα ζευγάρι των 30ευρώ τρυπημενα και η μόνη ελπίδα να τα βάλει είναι όταν καταρρεύσουν τελείως.

Αλλά και πάλι είναι ικανός να μην τα βάλει.

Του τύπου δεν τα βαζει αφου δεν θα τα αγοραζε ποτέ ό ίδιος.

Τίμιο αυτό....Αλλά για μένα που τα πλήρωσα άδικο.

Ελπίζω να τα βάλει...θα δείξει.
 
Έχει κάποιος συνάδελφος τα aku conero nubuck ή τα zenith ii να μου πει εντυπώσεις? Θέλω να είναι ελαφριά, σχετικά μαλακα/ξεκούραστα και απόλυτα στεγανά. Είχα παλιότερα τα aku zenith το πρώτο μοντέλο που με έβγαλαν 6 σεζόν και τώρα τα aku slope leather που στην 4η κυνηγετική σεζόν αρχίζουν και τα φτηνουν σιγά σιγά αν και πιστευω ότι θα βγάλουν άλλη μια
IMG_20210209_133647.jpgIMG_20210209_133634.jpg Αυτά είναι τα δικά μου zenith 2 φέτος ήταν η τέταρτη σεζόν στην κατοχή μου.... τα θεωρώ από τα πιο τίμια παπούτσια της αγοράς για κυνήγι μπεκατσας και γενικό κυνήγι. Για την πέρδικα θα ήθελα λίγη παραπάνω ακαμψία και σταθερότητα....την οποία έχουν άλλα αρβύλα της ίδιας εταιρείας. Είμαι σε δίλημμα να πάρω καινούργια ή να σολιασω αυτά....
 
Για τα άρβυλα της pentagon έχει κανείς άποψη;
Η pentagon είναι μια εταιρεία η οποία τα τελευταία χρόνια έχει ανέβει στην αγορά.... από την άλλη πλευρά να έχουμε στο μυαλό μας ότι δεν μπορεί μια εταιρεία να έχει σε όλους τους τομείς εξειδίκευση.... χρησιμοποιώ πολλά χρόνια προϊόντα της χωρίς να έχω όμως προσωπική άποψη για τα άρβυλα της..... εγώ θα προτιμούσα τα παπούτσια που φοράω στο βουνό να έχουν αδιάβροχη μεμβράνη της gore tex μόνο..... έχω ξαναγράψει την άποψη μου μετά από 25-27 χρόνια χρήσης αντίστοιχων παπουτσιών από διάφορες εταιρείες
 
εγώ θα προτιμούσα τα παπούτσια που φοράω στο βουνό να έχουν αδιάβροχη μεμβράνη της gore tex μόνο.....
Εγω παλι δεν την εμπιστευομαι την gore tex σε κατι salomon που εχω με αυτη την μεμβρανη στα 2 βηματα μεσα σε χορταρι με την πρωινη υγρασια εχουν παρει νερο !!!μιλαμε σαν να φοραω μονο τις καλτσες !!! Και τα ειχα χρυσοπληρωσει κιολας
 
View attachment 26351View attachment 26352 Αυτά είναι τα δικά μου zenith 2 φέτος ήταν η τέταρτη σεζόν στην κατοχή μου.... τα θεωρώ από τα πιο τίμια παπούτσια της αγοράς για κυνήγι μπεκατσας και γενικό κυνήγι. Για την πέρδικα θα ήθελα λίγη παραπάνω ακαμψία και σταθερότητα....την οποία έχουν άλλα αρβύλα της ίδιας εταιρείας. Είμαι σε δίλημμα να πάρω καινούργια ή να σολιασω αυτά....
Αν το δέρμα και η μεμβρανη είναι εντάξει αξίζει να τα σολιασεις.
 
Εγω παλι δεν την εμπιστευομαι την gore tex σε κατι salomon που εχω με αυτη την μεμβρανη στα 2 βηματα μεσα σε χορταρι με την πρωινη υγρασια εχουν παρει νερο !!!μιλαμε σαν να φοραω μονο τις καλτσες !!! Και τα ειχα χρυσοπληρωσει κιολας
Εγω παλι δεν την εμπιστευομαι την gore tex σε κατι salomon που εχω με αυτη την μεμβρανη στα 2 βηματα μεσα σε χορταρι με την πρωινη υγρασια εχουν παρει νερο !!!μιλαμε σαν να φοραω μονο τις καλτσες !!! Και τα ειχα χρυσοπληρωσει κιολας
Αν αυτό το πρόβλημα το εμφάνισε από την αρχή σημαίνει ότι κάποιο ελάττωμα ή πρόβλημα υπήρχε στο συγκεκριμένο.... έχω αντίστοιχα παραδείγματα από συγκεκριμένα αρβύλα της ίδιας εταιρείας που είχε σκιστεί η cordura και τα παπούτσια δεν έπαιρναν νερό. Προσωπικά σε όλα τα άρβυλα με gore tex κανένα δεν πήρε νερό.... μιλάμε για τρία ζευγάρια meindl, ένα Beretta, ένα haix και δύο adidas.. και δύο aku
 
Αν αυτό το πρόβλημα το εμφάνισε από την αρχή σημαίνει ότι κάποιο ελάττωμα ή πρόβλημα υπήρχε στο συγκεκριμένο.... έχω αντίστοιχα παραδείγματα από συγκεκριμένα αρβύλα της ίδιας εταιρείας που είχε σκιστεί η cordura και τα παπούτσια δεν έπαιρναν νερό. Προσωπικά σε όλα τα άρβυλα με gore tex κανένα δεν πήρε νερό.... μιλάμε για τρία ζευγάρια meindl, ένα Beretta, ένα haix και δύο adidas.. και δύο aku
Απο την αρχη ηταν ετσι , νομιζω η meindl εχει δικια της μεμβρανη και οχι gore tex ,για αυτο ψαχνω για αλλα αδιαβροχα ,η merrell ας πουμε που πηρα εχει δικια της αδιαβροχοποιηση και θελω να δοκιμασω και την sympatex
 
Άρα ήταν θέμα ελαττώματος της μεμβράνης... όσο αφορά την meindl βάζει μόνο gore tex... H merrell έχει και μοντέλα με gore tex και με sympatex.... αυτά με gore tex είναι και ακριβότερα
Δεν ξερω αν βαζει η merrell sympatex εχει μια δικια της που την λεει m-select dry και την gore tex λογικο να ειναι πιο ακρηβα αν αγοραζει την μεμβρανη απο αυτη που παραγει ,οντος η meidl βαζει μονο gore tex τωρα που το εψαξα ,παντος μεχρι τωρα το καλητερο αρβυλο που εχω βαλει απο ολες τις αποψεις ηταν ενα εργασιας με κεβλαρ μπροστα στα δαχτυλα για προστασια ,δεν θυμαμαι την μαρκα αλλα ειχε μια χελωνα για σημα ,το φορουσα 4 χρονια σχεδον καθε μερα ,στη δουλεια στα ξυλα στο χωραφι και στο κυνηγι και δεν βαλανε ποτε νερο και τα ειχα βαλει μεσα σε νερο μεχρι πιο πανω απο τον αστραγαλο ,και τα ειχα παρει πολυ φτηνα γιατι ο εμπορος που τα ειχε του ειχε μεινει ενα τελευταιο κοματι και ηθελε να φευγει , λογου και του νουμερου (47,5) !!
 
Back
Top