Άρβυλα ( Αγορά )

Συνάδελφε τα lytos ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη και για μένα 3 χρόνια τώρα με συνεχή χρήση. Για προϊόντα περιποίησης ρίξε μια ματιά στο θέμα: https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Άρβυλα-Περιποίηση-–-Επιδιόρθωση.775/ στις 2 τελευταιες σελίδες έχουν αναφερθεί διάφορα προϊόντα και οδηγίες
Φίλε μου η μεμβράνη τepor dry που λέει σαν κάλτσα αγκαλιάζει το πόδι πως είναι δηλαδή; εάν γίνεται βέβαια να το εξηγήσεις, είναι ελαφριά σαν μποτάκια.
 
Να πω και εγώ τις εντυπώσεις μου για το Lytos Saggias Mont που πήρα πρόσφατα . Μετά από 4 εξόδους και περίπου 12 ώρες χρήσης , εντατικής θα έλεγα , είμαι πολύ ικανοποιημένος . Δεν είναι μαλακό παπούτσι , χωρίς όμως να είναι και πολύ σκληρό και δεν με ενόχλησε ούτε στην πρώτη χρήση . Η σόλα του είναι τόσο σκληρή όσο πρέπει ( μάλλον Β είναι ) και κρατάει καλά παντού εκτός απ' τη βρεμένη πέτρα . Δεν έχω δεί βέβαια κάποια σόλα να μην γλυστράει εκεί . Ένα άλλο σημείο που είναι πολύ καλό το παπούτσι είναι στο πιάσιμο του ποδιού στο σημείο του αστραγάλου . Είναι μαλακό και σου επιτρέπει να το σφίξεις χωρίς να σε πονάει . Δεν είναι σαν το Mfs της Meindl που προσωπικά το θεωρώ Νο1 αλλά είναι πολύ κοντά . Νερό φυσικά δεν πήρε και στην υγρασία και πάτησα μέσα σε νερά , αλλά αυτό δεν λέει τίποτα γιατί απ' ότι λένε το Tex χαλάει αργότερα . Πολύ θετικό το βάρος του , 780gr έναντι 970γr του Meindl Burma Pro Mfs . To μόνο αρνητικό που παρατήρησα είναι οι αρκετές γρατζουνιές στο δέρμα , παρότι το είχα περάσει και πριν τη χρήση του και μετά από κάθε χρήση με κεραλοιφή δικής μου παρασκευής . Το είχε γράψει και ο tsakalos αυτό . Γενικά νομίζω οτι δίνει την εντύπωση πολύ ακριβότερου παπουτσιού . Την καλύτερη τιμή την βρήκα εκτός skroutz , αν κάποιος ενδιαφέρεται .
Φίλε μου η μεμβράνη τepor dry που λέει σαν κάλτσα αγκαλιάζει το πόδι πως είναι δηλαδή; εάν γίνεται βέβαια να το εξηγήσεις, είναι ελαφριά σαν μποτάκια.
Δεν έχει κάποια διαφορά , είναι όπως σε όλα τα μποτάκια που ξέρω .
 
Να πω και εγώ τις εντυπώσεις από το αρβυλο που πήρα πριν 2 μήνες για να βοηθήσω και αυτούς που ψάχνουν ένα στεγανό παπούτσι. Είχα πάρει το Lytos Hunter Fas OX 48 στην τιμή των 150€. Αφού δοκιμαστηκε σε αρκετό περπάτημα μπορώ να πω ότι αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του...νερο δεν έχει βάλει αλλά ούτε και υγρασία ακόμα και σε ρηχό ποτάμι που μπήκα όπου το βάθος ήταν πάνω από τον αστράγαλο. Στο περπάτημα άνετο ειδικά σε πετρωδη έδαφος αν και τις πρώτες φορές ήταν λίγο άκαμπτο αλλά λογικό λόγω δέρματος. Το συστήνω ανεπιφύλακτα και όποιος έχει κάποια απορία να με ρωτήσει!!!

Επίσης όποιος γνωρίζει αν μπορεί να μου προτείνει κάποιο προϊόν περιποίησης για το δέρμα μιας και δεν έχω ξανά χρησιμοποιησει!
1612150344961.jpeg
Πολυ καλό το λάδι απο Μινκ .

http://www.e-leathercare.com/el/shop/mink-oil-tucan-100-ml-detail
 

Attachments

  • 1612150197841.png
    1612150197841.png
    2,1 MB · Προβολές: 0
Φίλε μου η μεμβράνη τepor dry που λέει σαν κάλτσα αγκαλιάζει το πόδι πως είναι δηλαδή; εάν γίνεται βέβαια να το εξηγήσεις, είναι ελαφριά σαν μποτάκια.
Συνάδελφε δεν φαίνεται πουθενά η μεμβράνη. το άρβυλο έχει την εμφάνιση που έχουν όλα τα άρβυλα από μέσα όπως τόνισε και ο Αλέκος. Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί δεν κάνει το φόρεμα πιο δύσκολο ούτε δημιουργεί επιπλέον τριβές. Είναι πολύ ελαφριά και βολικά. Όπως έχω ξαναπεί έκανα άνετα αερόβια προπόνηση με αυτά χωρίς να κουραστούν ή κοπούν τα πόδια μου κυριολεκτικά και μεταφορικά (για τα vermio αναφέρομα, αλλά νομίζω αυτή είναι γενικότερα η αίσθηση στα lytos γενικά).
 
Να πω και εγώ τις εντυπώσεις μου για το Lytos Saggias Mont που πήρα πρόσφατα . Μετά από 4 εξόδους και περίπου 12 ώρες χρήσης , εντατικής θα έλεγα , είμαι πολύ ικανοποιημένος . Δεν είναι μαλακό παπούτσι , χωρίς όμως να είναι και πολύ σκληρό και δεν με ενόχλησε ούτε στην πρώτη χρήση . Η σόλα του είναι τόσο σκληρή όσο πρέπει ( μάλλον Β είναι ) και κρατάει καλά παντού εκτός απ' τη βρεμένη πέτρα . Δεν έχω δεί βέβαια κάποια σόλα να μην γλυστράει εκεί . Ένα άλλο σημείο που είναι πολύ καλό το παπούτσι είναι στο πιάσιμο του ποδιού στο σημείο του αστραγάλου . Είναι μαλακό και σου επιτρέπει να το σφίξεις χωρίς να σε πονάει . Δεν είναι σαν το Mfs της Meindl που προσωπικά το θεωρώ Νο1 αλλά είναι πολύ κοντά . Νερό φυσικά δεν πήρε και στην υγρασία και πάτησα μέσα σε νερά , αλλά αυτό δεν λέει τίποτα γιατί απ' ότι λένε το Tex χαλάει αργότερα . Πολύ θετικό το βάρος του , 780gr έναντι 970γr του Meindl Burma Pro Mfs . To μόνο αρνητικό που παρατήρησα είναι οι αρκετές γρατζουνιές στο δέρμα , παρότι το είχα περάσει και πριν τη χρήση του και μετά από κάθε χρήση με κεραλοιφή δικής μου παρασκευής . Το είχε γράψει και ο tsakalos αυτό . Γενικά νομίζω οτι δίνει την εντύπωση πολύ ακριβότερου παπουτσιού . Την καλύτερη τιμή την βρήκα εκτός skroutz , αν κάποιος ενδιαφέρεται .

Δεν έχει κάποια διαφορά , είναι όπως σε όλα τα μποτάκια που ξέρω .
Για πες που βρήκες τιμή
 
View attachment 22498

View attachment 22499

ήρθε και το καινούργιο μποτακι. ότι καλύτερο έχω φορέσει στο κυνήγι.
Από τις καλύτερες επιλογές της αγοράς, χωρίς καμία αμφιβολία. Να τα λιώσεις στα εκπαιδευτικά, τα κυνηγια και σε κάθε άλλη δραστηριότητα που σε ευχαριστεί και τα χρειάζεσαι.
 
View attachment 22498

View attachment 22499

ήρθε και το καινούργιο μποτακι. ότι καλύτερο έχω φορέσει στο κυνήγι.
Πριν λίγες μέρες ήρθε και το δικό μου aku.

Πολύ ωραίο παπούτσι.
Ωραίο πάτημα και αίσθηση αθλητικού και παναλαφρο.

Το πήρα για καλοκαιρινό αρβυλακι οχι για σκληρή χρήση.
 
Back
Top