Άρβυλα ( Αγορά )

έχω 3 χρόνια το Lytos Vermio που είναι πιο απλό από αυτό που έχεις βρει και 3 χρόνια είναι το αποκλειστικό μου άρβυλο σε κυνήγι και αγροτικές εργασίες χωρίς να έχει πάρει νερά ή να έχει κρυώσει ή σκάσει το πόδι μου, ενώ είναι και πολύ ελαφρύ. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

στα μείον του είναι ότι η καταπονείται εύκολα το δέρμα σε βάτα και κλαριά και η σόλα σε πολύ κοφτερές πέτρες, αλλά δεν γλιστράει. Σε πορείες και μέσα σε χωράφια με χορτάρια, νερά και λάσπες απλα δεν καταλαβαίνει τίποτα. αυτό που έχεις βρει είναι ίσως το καλύτερο της εταιρίας. Δεν το έχω καν φορέσει και όσες φορές έχω βρεθεί σε κυνηγομάγαζο και έχω ζητήσει να το δοκιμάσω, πάντα είναι σε έλλειψη το 45 που φοράω...
Ευχαριστώ για την απάντηση...θα τα κοιτάξω και αυτά που μου είπες μιας και τα έχεις δοκιμασμένα!!!
 
Καλημέρα παρέα!!! Είμαι στην αναζήτηση για κάποιο μποτάκι...κυριο κριτήριο είναι να μην βάζει νερό με τιμή περίπου στα 150€. Το κυνήγι που κάνω είναι περπατητο σε κάμπο αλλά και σε πετρωδη εδάφη μερικές φορές. Έχετε να προτείνετε κάτι;
Βρήκα αυτό το μποτάκι και μου φαίνεται καλό το έχει δοκιμάσει κάποιος;
https://www.hobbi.gr/mpotakia-lytos...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
Δεν το ξέρω, αλλά φαίνεται πολύ ωραίο και έχω ακούσει ότι είναι και ποιοτικά τα Lytos, ο ενδοιασμός μου είναι ότι λέει "Ιδανικό για σκληρά εδάφη." Αν έχει σκληρή σόλα και το κυνήγι σου είναι κυρίως σε μαλακά εδάφη, μπορεί να σε κουράσει
 
Δεν το ξέρω, αλλά φαίνεται πολύ ωραίο και έχω ακούσει ότι είναι και ποιοτικά τα Lytos, ο ενδοιασμός μου είναι ότι λέει "Ιδανικό για σκληρά εδάφη." Αν έχει σκληρή σόλα και το κυνήγι σου είναι κυρίως σε μαλακά εδάφη, μπορεί να σε κουράσει
Ο χρόνος κυνηγίου είναι μοιρασμένος σε πέτρες και μαλακά εδάφη θα έλεγα καλύτερα να είναι πιο σκληρά να είμαι πιο άνετος στις πέτρες και ας με κουράζει λίγο στον κάμπο
Ευχαριστώ για την απάντηση παντελη
 
γερμανία
κυκλοφορούν στην αγορά 3-4 χρόνια
Πράγματι αν και έχουν όνομα που μοιάζει στην καλύτερη κορεάτικο, από Γερμανία είναι, δεν ξέρω αν κατασκευάζονται μόνο εκεί. Στη Γερμανία είναι πολλά χρόνια, με καλή φήμη.
 
Στα ίδια λεφτά νομίζω aku που είναι δοκιμασμένα χρόνια είναι καλύτερη και ασφαλέστερη από κάθε άποψη επιλογή.
είχα για χρόνια AKU πολύ καλά
αλλά στα καινούργια μοντέλα που δεν έχουν εκείνο το αφρωτό ως αντικραδασμικό αλλά την πλαστική μεσόσολα(όπως έχουν και τα Hanwag και κάποια μοντέλα mendl, haix), δε μου αρέσει ότι δεν έχουν αυτές τις μεταλλικές θηλιές για να περνάνε τα κορδόνια αλλά τις κάνουν με γύρισμα του δέρματος
αυτό είναι ένα σημείο ευπάθειας, με την τριβή του κορδονιού, τις υγρασίες και το χρόνο χαλάει η θηλειά και πρέπει να τρέχεις στο τσαγκάρη για να σου βάλει μεταλλική
κατά τα άλλα είναι μια χαρά
 
Καλημέρα παρέα!!! Είμαι στην αναζήτηση για κάποιο μποτάκι...κυριο κριτήριο είναι να μην βάζει νερό με τιμή περίπου στα 150€. Το κυνήγι που κάνω είναι περπατητο σε κάμπο αλλά και σε πετρωδη εδάφη μερικές φορές. Έχετε να προτείνετε κάτι;
Βρήκα αυτό το μποτάκι και μου φαίνεται καλό το έχει δοκιμάσει κάποιος;
https://www.hobbi.gr/mpotakia-lytos...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
Aku slope gtx
Beretta setter gtx
 
Δεν καταλαβα ρε φιλε τι θες να πεις? Για δωσε αναλυση...
Σε λάσπη εμένα κολλάει πίσω στο πέλμα αρκετή λάσπη και κανεί τακούνι σε δυσκολεύει στο περπάτημα βαραίνει το αρβυλο κτλπ μιλάω για τα slope δεν ξέρω αν γίνεται σε άλλα ΑΚΥ
 
Σε λάσπη εμένα κολλάει πίσω στο πέλμα αρκετή λάσπη και κανεί τακούνι σε δυσκολεύει στο περπάτημα βαραίνει το αρβυλο κτλπ μιλάω για τα slope δεν ξέρω αν γίνεται σε άλλα ΑΚΥ
Υπαρχει αρβυλο Τελη που να μην κολλαει η λασπη?
Και στα δικα μου κολλαει και πιστευω σε ολα οσα εχουν τρακτερωτη...σολα, το οτι γλυστρανε σε βρεγμενες πετρες ειναι αλλο θεμα που εγραψα πιο πριν, βασικα υπαρχει καποιο που δεν γλυστραει?
 
Υπαρχει αρβυλο Τελη που να μην κολλαει η λασπη?
Και στα δικα μου κολλαει και πιστευω σε ολα οσα εχουν τρακτερωτη...σολα, το οτι γλυστρανε σε βρεγμενες πετρες ειναι αλλο θεμα που εγραψα πιο πριν, βασικα υπαρχει καποιο που δεν γλυστραει?
Για λάσπη τα grisport δεν έπιαναν σε τέτοιο βαθμό πολύ καλύτερο πέλμα και το δοκιμάσαμε 3 άτομα που έχουμε ακυ και grisport. ... Για πέτρα μόνο ένα αμερικανικό έχω διαβάσει σε φόρουμ Αμερικής αλλά η τιμή αλμυρή....
 
Να τον ακούτε τον Τέλη.
Εμένα με έχει ξεφραγκιάσει :) :) ....

Τα δικά μου και είμαι ευχαριστημένος σε πέτρα, βουνό.

La sportiva ...
Χαχαχσ φίλε το καλό θα το πληρώσεις αυτό έχω καταλάβει σε ότι έχω αγοράσει......τα επόμενα πάντως θα είναι meindl από Αμερική χεχχε
Πολύ ωραία φίλε μου τα άρβυλα σου!!!!
 
Aku slope gtx
Beretta setter gtx
Τα beretta setter μου φαίνονται λιγότερο στιβαρά από όσο βλεπω από αυτά που πρόσθεσα μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια....τα έχεις δοκιμάσει καθόλου η κάποιος άλλος;; από αδιαβροχοποιηση τι λένε;
 
Back
Top