Άρβυλα ( Αγορά )

Όνομα
Kostis
Κι εγώ είμαι αυτής της άποψης, του μεσαίου, του ημιάκαμπτου ή κατηγορία Β.
Το κυνήγι δεν είναι ούτε μόνο πεζοπορία, ούτε μόνο ορειβασία, ούτε μόνο αναρρίχηση. Είναι λίγο από όλα αυτά. Και καμιά φορά είναι και ορθοστασία στο καρτέρι. Άρα θες ένα άρβυλο που να μπορεί να ανταποκριθεί αποτελεσματικά σε όλα αυτά.
Το πιο μαλακό Α/Β είναι ακατάλληλο για πετρώδη εδάφη κάνει μόνο γι απεζοπορία. Το πιο σκληρό Β/C εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να το περπατήσω για ώρες με κουράζει(παρά το 183 ύψος και τα 100 κιλα). Επίσης δεν μπορώ να οδηγήσω με ένα άρβυλο B/C. Κοντεύω να σκοτωθώ καθώς δεν έχεις καθόλου την αίσθηση των πεταλιών κάτω από το πόδι σου. Ενώ τα Β τα βάζω σπίτι μου και τα βγάζω σπίτι μου. Ξέρω πολλούς που οδηγούν με αθλητικά και τα Β/C τα βάζουν στον κυνηγότοπο και τα βγάζουν όταν τελειώσει το κυνήγι ακριβώς για να μην έχουν πρόβλημα στην οδήγηση.
ακριβως οπως τα λες ειναι . εχω και τα meindl himalaya B/C 16 ετων , δυο φορες ξανασολιασμενα , απο τοτε που κυνηγουσα πολυ περδικα, και οδηγω με αθλητικα :) . Αριστα , αλλα δεν ξαναπαιρνω . Ολα τα αλλα που εχω ειναι Β

Όνομα
Stelios
ακριβως οπως τα λες ειναι . εχω και τα meindl himalaya B/C 16 ετων , δυο φορες ξανασολιασμενα , απο τοτε που κυνηγουσα πολυ περδικα, και οδηγω με αθλητικα :) . Αριστα , αλλα δεν ξαναπαιρνω . Ολα τα αλλα που εχω ειναι Β
Φίλε αν σε βολεύουν τα ψηλά αρβύλα και θες ένα να μην καταλαβαίνει Χριστό....Και να σολιαζετε με την δική του σόλα και όχι κάποια άλλη...Και να μπορείς να οδηγείς....έχε υπόψιν αυτό που ανέβασα πιο πάνω.

Και κάτι τελευταίο δεν ξεφεύγει σε τιμή.
Επειδή έχω πάρει κι εγώ το Ιμαλάια να ξέρεις ότι και πιο ανθεκτικό είναι...Και πιο φθηνό και πιο άνετο.

100% υπογράφω όσα λέω για τη συγκεκριμένη σύγκριση.

Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωστής
Φίλε αν σε βολεύουν τα ψηλά αρβύλα και θες ένα να μην καταλαβαίνει Χριστό....Και να σολιαζετε με την δική του σόλα και όχι κάποια άλλη...Και να μπορείς να οδηγείς....έχε υπόψιν αυτό που ανέβασα πιο πάνω.

Και κάτι τελευταίο δεν ξεφεύγει σε τιμή.
Επειδή έχω πάρει κι εγώ το Ιμαλάια να ξέρεις ότι και πιο ανθεκτικό είναι...Και πιο φθηνό και πιο άνετο.

100% υπογράφω όσα λέω για τη συγκεκριμένη σύγκριση.
Στέλιο πιο μοντέλο είναι αυτό?

Όνομα
Stelios
Στέλιο πιο μοντέλο είναι αυτό?
Είναι το Fitwell Spinone.

Στην αρχή όπως όλα τα αρβυλα είναι σκληρό και άβολο.

Μετά από καμία δεκαριά βόλτες όμως γίνεται σούπερ.

Το βγάζει και σε πιο χαμηλό...Αλλά το πιο χαμηλό δεν έχει πίσω περιμετρικό λάστιχο και λέγεται jek.

Το ψηλό τιμή 240ευρώ (Εγώ το πήρα σε μπλακ φραιντει 196ευρώ)Και το χαμηλό έχει 220€.

20200326_185742.jpg20200326_183601.jpg

Όνομα
Panagiotis

Το βγάζει και σε πιο χαμηλό...Αλλά το πιο χαμηλό δεν έχει πίσω περιμετρικό λάστιχο και λέγεται jek.

Το ψηλό τιμή 240ευρώ (Εγώ το πήρα σε μπλακ φραιντει 196ευρώ)Και το χαμηλό έχει 220€.

View attachment 14584View attachment 14585
Κοσμημα...

Όνομα
Stelios
Κοσμημα...
Εκτός από όμορφο και λογική τιμή αντέχει....

Δε γρατσουνιεται το δέρμα ούτε ξεφτιζει το λάστιχο.
Ούτε βαραίνει όταν βραχεί.

Ενώ αλλά αρβυλα που είναι υποτίθεται για πιο δύσκολα εδάφη και με υψηλότερη τιμή τα παθαίνουν τα παραπάνω.

Περιοχή
Ήπειρος
Όνομα
Παναγιωτης

View attachment 14584View attachment 14585
Έχω της ίδιας εταιρείας αρβυλο είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά το επόμενο ζευγάρι είναι αυτό:)

Όνομα
Stelios
Κάνει για μπεκάτσα?
Φίλε....μου λογικά θα κάνει εφόσον είναι ψηλό και έχει πολύ καλή αδιαβροχοποιηση.

Έχει ύψος νομίζω 28 πόντους αν θυμάμαι καλά.

Αν και με το σολιασμα που του έκανα δείξει εξίσου καλό δεν θα ξανά αλλάξω αρβυλο.

Όνομα
Ηλιας
Κάνει για μπεκάτσα?
Το πολύ ψηλό αρβυλο ίσως σε κουράσει στο πολύωρο περπάτημα υπάρχουν αρβυλα ειδικά για μπεκάτσα ,τα ψηλά μποτάκια μπορεί να σου εξασφαλίζουν καλύτερη αδιάβροχο ποίηση αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι άνετα στο πολύωρο περπάτημα

Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
ΣΤΑΥΡΟΣ
Το πολύ ψηλό αρβυλο ίσως σε κουράσει στο πολύωρο περπάτημα υπάρχουν αρβυλα ειδικά για μπεκάτσα ,τα ψηλά μποτάκια μπορεί να σου εξασφαλίζουν καλύτερη αδιάβροχο ποίηση αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι άνετα στο πολύωρο περπάτημα
Ευχαριστώ.

Όνομα
Stelios
Το συγκεκριμένο μετά που έκανα 10 βόλτες και έστρωσε είναι πολύ άνετο.

28500 βήματα σε ένα 5ωρο και δεν με κούρασε.

Περιοχή
Λυκόβρυση
Όνομα
Παντελής
Μόλις πέτυχα -και χτύπησα :p - τα Meindl Paradiso σε πολύ καλή τιμή στο γερμανικό Amazon,
paraggelia meindl.png

133 ευρώ και 6 μεταφορικά!
Τα αναμένω εναγωνίως για να τα συγκρίνω με τα Lowa Renegade που έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για τα Meindl και σ'αυτή την τιμή δεν νομίζω ότι είναι λάθος αγορά...

Όνομα
Kostis
Μόλις πέτυχα -και χτύπησα :p - τα Meindl Paradiso σε πολύ καλή τιμή στο γερμανικό Amazon,
View attachment 14648

Τα αναμένω εναγωνίως για να τα συγκρίνω με τα Lowa Renegade που έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για τα Meindl και σ'αυτή την τιμή δεν νομίζω ότι είναι λάθος αγορά...
πολυ καλη τιμη. στη χειροτερη να μην ειναι πολυ φρεσκια η σολα και να σου βγαλει μονο δυο χρονια , με 60 Ε σολιασμα vibram ,παλι εξαιρετικο αρβυλο θα εχεις με συνολο 200 Ε

Περιοχή
Ελευθερούπολη Καβάλας
Όνομα
Τέλης
View attachment 14648

Πολύ καλή αγορά φίλε να το χαρείς......μήπως μπορείς να βάλεις το λινκ για όσους ενδιαφέρονται?

Περιοχή
Λυκόβρυση
Όνομα
Παντελής
Πολύ καλή αγορά φίλε να το χαρείς......μήπως μπορείς να βάλεις το λινκ για όσους ενδιαφέρονται?
Η τιμή αυτή ήταν για πολύ λίγο, αν μπεις τώρα το έχει στα 188. Υπάρχει ένα γερμανικό site, το Idealo.de, είναι σαν το Skroutz όπου μπορείς να δεις τις διακυμάνσεις της τιμής και να ορίσεις σε ποιά τιμή να σου στείλει ειδοποίηση. https://www.idealo.de/preisvergleic...976a0e736a83a35b&utm_medium=crm&utm_source=nl
πρέπει όμως να προχωρήσεις άμεσα σε αγορά μόλις έρθει η ειδοποίηση, γιατί εξαφανίζονται...

Περιοχή
Ελευθερούπολη Καβάλας
Όνομα
Τέλης
Η τιμή αυτή ήταν για πολύ λίγο, αν μπεις τώρα το έχει στα 188. Υπάρχει ένα γερμανικό site, το Idealo.de, είναι σαν το Skroutz όπου μπορείς να δεις τις διακυμάνσεις της τιμής και να ορίσεις σε ποιά τιμή να σου στείλει ειδοποίηση. https://www.idealo.de/preisvergleic...976a0e736a83a35b&utm_medium=crm&utm_source=nl
πρέπει όμως να προχωρήσεις άμεσα σε αγορά μόλις έρθει η ειδοποίηση, γιατί εξαφανίζονται...
Κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ φίλε!!!!

Περιοχή
Λυκόβρυση
Όνομα
Παντελής
πολυ καλη τιμη. στη χειροτερη να μην ειναι πολυ φρεσκια η σολα και να σου βγαλει μονο δυο χρονια , με 60 Ε σολιασμα vibram ,παλι εξαιρετικο αρβυλο θα εχεις με συνολο 200 Ε
Ξέρει κανείς αν φαίνεται κάπου η ημερομηνία παραγωγής;