Άδεια κυνηγιού 2021-2022

Τι θα κάνετε με την φετινή άδεια κυνηγιού;

  • Θα βγάλω κανονικά τον Αύγουστο

    Votes: 78 71,6%
  • Δεν θα βγάλω φέτος άδεια

    Votes: 5 4,6%
  • Θα περιμένω να έρθει Οκτώβρης-Νοέμβρης και αν κλείσει το κυνήγι λόγω κορονοϊού δεν θα βγάλω άδεια

    Votes: 18 16,5%
  • Άλλο

    Votes: 8 7,3%

  • Total voters
    109
  • Poll closed .
Δεν ειχα καμια αμφιβολία για αυτον. Τού εχω κανει δυο-τρια χουνερια , γιατί νομίζει ότι απευθύνεται σε χαζά βλαχαδερα ο τύπος , και το φυσαγε και δεν κρύωνε. Όχι τίποτα με παρανομίες και τέτοια βεβαια. Απλά πραγματάκια που τον έβγαζαν από τα ρούχα του και δεν μπορούσε να κάνει και τίποτα.
 
Όπως περίμενα έρναρξη στο καρτεράκι μου πως κοιτάζω ασυναίσθητα πίσω μου και βλέπω να έρχεται ένα τρυγονάκι.Το παίρνω με την δεύτερη και πάω το βρίσκω τραυματισμένο.Έρχονται για έλεγχο και είχα αφήσει την άδεια στο αμάξι.Βγες μου λέει ο ένας στην άσφαλτο να σε πάνε στο αμάξι.Βγαίνω με πάνε τα δείχνω όλα καλά και πάω να ξαναπιάσω και τους βλέπω σε μια φάση να προσπαθούν να φτάσουν αμύγδαλα με πέτρες.....μιλάμε για κλάμα....έχασα και ένα τρυγονάκι μου έφυγε ατουφέκιστο για χάρη τους....received_1039128786502708.jpeg
 
Όπως περίμενα έρναρξη στο καρτεράκι μου πως κοιτάζω ασυναίσθητα πίσω μου και βλέπω να έρχεται ένα τρυγονάκι.Το παίρνω με την δεύτερη και πάω το βρίσκω τραυματισμένο.Έρχονται για έλεγχο και είχα αφήσει την άδεια στο αμάξι.Βγες μου λέει ο ένας στην άσφαλτο να σε πάνε στο αμάξι.Βγαίνω με πάνε τα δείχνω όλα καλά και πάω να ξαναπιάσω και τους βλέπω σε μια φάση να προσπαθούν να φτάσουν αμύγδαλα με πέτρες.....μιλάμε για κλάμα....έχασα και ένα τρυγονάκι μου έφυγε ατουφέκιστο για χάρη τους....View attachment 26422
Στάσου μυγδαλα!!!
 
Εγώ ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω....
Παλιά ο κυνηγός ήταν το καμάρι του χωριού και τον σεβόταν όλοι.

Τώρα πως γίνεται να μη μας υπολογίζει κάνεις και όλοι να τα χουν μαζί μας δεν ξέρω.

Μυστήριο πράγμα.
εγώ θα πω κάτι άλλο .
βλέπω στην τηλεόραση εκείνη τη διαφήμιση με τον παππού και το εγγονάκι που ψαρεύουν στη βάρκα με τα καλάμια τους .
και είναι μιά εικόνα πολύ όμορφη με τον παππού και το πιτσιρίκι να φωνάζει " τον Κανάρη τον μπουρλοτιέρη ???".
και ρωτάω ,
αν αντί για ψάρεμα στη βάρκα ήταν κυνηγοί με τον παππού να κρατάει όπλο και το πιτσιρίκι δίπλα θα είχε την ίδια αποδοχή ???
δεν νομίζω , και είμαι σίγουρος ότι θα βγαίνανε όλα τα βλαμμένα να φωνάζουν και να ωρύονται.

εγώ αυτό δεν μπορώ να καταλάβω , ο ψαράς είναι κοινωνικά αποδεκτός ο κυνηγός όχι.
Γιατί ρε φιλαράκι , δλδ τι διαφορά έχει το ψάρι από το πουλι ?

δεν το καταλαβαίνω και με ξεπερνάει..........
 
Εγώ ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω....
Παλιά ο κυνηγός ήταν το καμάρι του χωριού και τον σεβόταν όλοι.

Τώρα πως γίνεται να μη μας υπολογίζει κάνεις και όλοι να τα χουν μαζί μας δεν ξέρω.

Μυστήριο πράγμα.
Εσένα τι σε κόφτει; Μόνο τους άλλους θα τους κόβει....από πίσω....η πίσω πόρτα πάντα ανοιχτή...Αυτή είναι η απαντήση....
 
Last edited:
Εγώ ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω....
Παλιά ο κυνηγός ήταν το καμάρι του χωριού και τον σεβόταν όλοι.

Τώρα πως γίνεται να μη μας υπολογίζει κάνεις και όλοι να τα χουν μαζί μας δεν ξέρω.

Μυστήριο πράγμα.
Στέλιο μια μικρή μειοψηφία κινείται εναντίον της κυνηγετικής οικογένειας
απλά έχουν στα χέρια τους την δημοσιότητα και έχουν τον τρόπο να εξαπλώνουν τα βίτσια τους
Μην δίνεις σημασία δεν αξίζει τον κόπο
 
εγώ θα πω κάτι άλλο .
βλέπω στην τηλεόραση εκείνη τη διαφήμιση με τον παππού και το εγγονάκι που ψαρεύουν στη βάρκα με τα καλάμια τους .
και είναι μιά εικόνα πολύ όμορφη με τον παππού και το πιτσιρίκι να φωνάζει " τον Κανάρη τον μπουρλοτιέρη ???".
και ρωτάω ,
αν αντί για ψάρεμα στη βάρκα ήταν κυνηγοί με τον παππού να κρατάει όπλο και το πιτσιρίκι δίπλα θα είχε την ίδια αποδοχή ???
δεν νομίζω , και είμαι σίγουρος ότι θα βγαίνανε όλα τα βλαμμένα να φωνάζουν και να ωρύονται.

εγώ αυτό δεν μπορώ να καταλάβω , ο ψαράς είναι κοινωνικά αποδεκτός ο κυνηγός όχι.
Γιατί ρε φιλαράκι , δλδ τι διαφορά έχει το ψάρι από το πουλι ?

δεν το καταλαβαίνω και με ξεπερνάει..........
Δεν είναι το θέμα στη διαφορά ψαριού και πουλιού ... αν και υπάρχει κι εκεί κάτι: το πουλί είναι συνήθως όμορφο ενώ το ψάρι άσχημο ... ;)
Αλλά το βασικό "πρόβλημα" (της πλειοψηφίας δυστυχώς της κοινωνίας σήμερα) είναι άλλο ... η ΟΠΛΟΦΟΒΙΑ !!! Ο κυνηγός φέρει όπλο, πυροβόλο όπλο, κι αυτό τους φέρνει τρόμο, τους σοκάρει !!! Γιατί στο υποσυνείδητό τους το βλέπουν σαν κάτι με "μαγικές" και δαιμονικές ιδιότητες...
Όπως οι ιθαγενείς της Αμερικής όταν πρωτοείδαν τα ... "χλωμά πρόσωπα" με το "μακρύ-καλάμι-που-βροντά" .... :rolleyes::)
 
Δεν είναι το θέμα στη διαφορά ψαριού και πουλιού ... αν και υπάρχει κι εκεί κάτι: το πουλί είναι συνήθως όμορφο ενώ το ψάρι άσχημο ... ;)
Αλλά το βασικό "πρόβλημα" (της πλειοψηφίας δυστυχώς της κοινωνίας σήμερα) είναι άλλο ... η ΟΠΛΟΦΟΒΙΑ !!! Ο κυνηγός φέρει όπλο, πυροβόλο όπλο, κι αυτό τους φέρνει τρόμο, τους σοκάρει !!! Γιατί στο υποσυνείδητό τους το βλέπουν σαν κάτι με "μαγικές" και δαιμονικές ιδιότητες...
Όπως οι ιθαγενείς της Αμερικής όταν πρωτοείδαν τα ... "χλωμά πρόσωπα" με το "μακρύ-καλάμι-που-βροντά" .... :rolleyes::)
Δεν ειναι αυτο....ολα τα παραπανω ισχυαν και παλιοτερα.

Όμως ο κυνηγός είχε το σεβασμό του κόσμου και το θαυμασμό.

Φταίει αυτό που είπε ένας φίλος πιο πάνω.
Ότι κάποιοι λίγοι με δημοσιότητα φρόντισαν να καλλιεργηθεί αυτό το κακό απέναντι στους κυνηγούς έντεχνα.

Αλλά κυρίως ξέρεις τι φταιει;

Θα σου πω εγώ.

Φταίει που ο κόσμος είναι πλέον πολύ απομακρυσμένος από τη φύση και από ότι φυσιολογικό.

Όπως δηλαδή το κυνήγι.

Έτσι δεν ξερει πλέον ο κόσμος ότι ο κυνηγός είναι παλικάρι.

Δεν ξέρουν ότι είναι άξιος.

Δεν ξέρουν ότι κάνει ότι ορίζει η φύση.

Η φύση ορίζει να κοπιάσει για να φας κρέας.

Η φύση ορίζει να κινείσαι και να σκέφτεσαι έξυπνα για να φας.

Αλλά δεν το ξέρουν.

Έμαθαν το σούπερ μάρκετ για φυσιολογικό.

Ενώ οι παλιοί άνθρωποι που βίωναν τη φύση ήξεραν τι είναι ο κυνηγός.

Τώρα νομίζουν ότι είμαστε Ράμπο Και άγριοι.

Απίστευτο......Δεν ξέρουν από που ξημερώνει.
 
Δεν ειναι αυτο....ολα τα παραπανω ισχυαν και παλιοτερα.

Όμως ο κυνηγός είχε το σεβασμό του κόσμου και το θαυμασμό.

Φταίει αυτό που είπε ένας φίλος πιο πάνω.
Ότι κάποιοι λίγοι με δημοσιότητα φρόντισαν να καλλιεργηθεί αυτό το κακό απέναντι στους κυνηγούς έντεχνα.

Αλλά κυρίως ξέρεις τι φταιει;

Θα σου πω εγώ.

Φταίει που ο κόσμος είναι πλέον πολύ απομακρυσμένος από τη φύση και από ότι φυσιολογικό.

Όπως δηλαδή το κυνήγι.

Έτσι δεν ξερει πλέον ο κόσμος ότι ο κυνηγός είναι παλικάρι.

Δεν ξέρουν ότι είναι άξιος.

Δεν ξέρουν ότι κάνει ότι ορίζει η φύση.

Η φύση ορίζει να κοπιάσει για να φας κρέας.

Η φύση ορίζει να κινείσαι και να σκέφτεσαι έξυπνα για να φας.

Αλλά δεν το ξέρουν.

Έμαθαν το σούπερ μάρκετ για φυσιολογικό.

Ενώ οι παλιοί άνθρωποι που βίωναν τη φύση ήξεραν τι είναι ο κυνηγός.

Τώρα νομίζουν ότι είμαστε Ράμπο Και άγριοι.

Απίστευτο......Δεν ξέρουν από που ξημερώνει.
Νομίζουν ότι πλέον το κυνήγι είναι αχρείαστο.

Ενώ στην ουσία άχρηστα είναι τα φαστφουνταδικα και ο τρόπος ζωής που έχουμε τώρα.

Δεν γίνεται να πετάξουμε το κυνήγι.
Χιλιάδες χρόνια κυνηγούσε ο άνθρωπος και έφτασε εδώ.

Ας πετάξουμε καλύτερα το σύγχρονο τρόπο ζωής.

Διότι αυτός θα γίνει το τέλος μας.
 
(συνάδελφε stamatdi δεν τα λέω επί προσωπικού, ούτε κάνω κήρυγμα σε κανέναν, ούτε το παίζω υπεράνω γιατί κι εμένα με θύμωσε η άδικη και εμπαθής απαγόρευση.)
Καλημέρα συνάδελφε καταλαβαίνω ότι δεν μιλάς επί προσωπικού και αυτή η στάση που λες ότι κρατησες σε τιμά όμως νομίζω είσαι μία εξαίρεση γιατί εγώ γνωρίζω προσωπικά άτομα πρόεδροι κυνηγετικών συλλόγων που την περίοδο της απαγόρευσης κυνηγούσαν ανελλιπώς και όταν στην ερώτηση που τους έκανα εάν φοβούνται μην τους πιάσει η θηροφυλακή η απάντηση ήταν ( δικά μας παιδιά είναι ή Έλα μωρέ το θηροφύλακα το Σωτηράκη π.χ εγώ τον έβαλα αυτόν για να φάει ένα κομμάτι ψωμί) εδώ για την αστυνομία έκαναν πλακίτσα σε περίπτωση που τους σταματούσαν θα πούμε ότι βγαίνουμε για να πάμε τα σκυλιά για περίπατο. Αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα που σου αναφέρω.
 
Παιδιά φέτος τα πράγματα θα είναι δύσκολα με τις άδειες για τους ΚΣ, τις Ομοσπονδίες και την ΚΣΕ.
Οι άδειες θα είναι αρκετά πεσμένες σε αριθμό μετά το φιάσκο που βιώσαμε. Μια μεγάλη μερίδα των κυνηγών δεν πείθεται πλέον από διαβεβαιώσεις. Επίσης πολλοί είναι αυτοί που θα περιμένουν να δουν την εξέλιξη της πανδημίας και αναλόγως να πράξουν. Αρκετοί είναι κι αυτοί που θα κόψουν το κυνήγι λόγω οικονομικής δυσπραγίας. Προσωπικά περιμένω μια πτώση του αριθμού των αδειών της τάξης των 30.000.
Όσοι ελπίζουν σε ενίσχυση της ΚΣΕ από το Πράσινο Ταμείο να θυμίσω ότι φέτος θα εισπράξει ελάχιστα χρήματα, αφού στο ταμείο αυτό πάνε τα λεφτά των αδειών που για φέτος χαρίζονται σε όσους είχαν βγάλει άδεια πέρυσι. Στο ταμείο αυτό θα πάνε τα χρήματα από τις άδειες από όσους κυνηγούς δεν είχαν βγάλουν άδεια πέρυσι. Και από όσους βγάλουν άδεια για πρώτη φορά. Εκεί που κάθε χρόνο μαζευόταν 5-6.000.000 θα μαζευτούν κάτω από 500.000 ευερώ.
 
Και θα πάει η έκτακτη εισφορά σύννεφο από τους κυνηγετικούς συλλόγους πρόβλημα που το έχουν για να καλύψουν τα σπασμένα
αν βάλουν μεγάλες έκτακτες φέτος οι ΚΣ και οι Ομοσπονδίες τότε απλά θα κάνουν τα πράγματα χειρότερα
και θα στρέψουν τον κόσμο προς τους ανεξάρτητους
 
εγώ θα πω κάτι άλλο .
βλέπω στην τηλεόραση εκείνη τη διαφήμιση με τον παππού και το εγγονάκι που ψαρεύουν στη βάρκα με τα καλάμια τους .
και είναι μιά εικόνα πολύ όμορφη με τον παππού και το πιτσιρίκι να φωνάζει " τον Κανάρη τον μπουρλοτιέρη ???".
και ρωτάω ,
αν αντί για ψάρεμα στη βάρκα ήταν κυνηγοί με τον παππού να κρατάει όπλο και το πιτσιρίκι δίπλα θα είχε την ίδια αποδοχή ???
δεν νομίζω , και είμαι σίγουρος ότι θα βγαίνανε όλα τα βλαμμένα να φωνάζουν και να ωρύονται.

εγώ αυτό δεν μπορώ να καταλάβω , ο ψαράς είναι κοινωνικά αποδεκτός ο κυνηγός όχι.
Γιατί ρε φιλαράκι , δλδ τι διαφορά έχει το ψάρι από το πουλι ?

δεν το καταλαβαίνω και με ξεπερνάει..........
Πάνε χρόνια και δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει που είχε παραδεχθεί ένας <<οικολόγος >>σε ερώτηση που του έγινε ότι είναι πιο εύκολο να χτυπήσεις το κυνήγι επικοινωνιακα πάρα το ψάρεμα
Η διαφορά πουλί ψάρι είναι ότι το ψάρι έχει χειρότερο θάνατο τις περισσότερες φορές αλλά δεν έχει φωνή
Και σίγουρα το όπλο που κρατάει ο κυνηγός χτυπάει άσχημα σε πολλούς
 
Back
Top