Άδεια Αγοράς Κυνηγετικού Όπλου

Πάρε την άδεια και ξεχνατα , γιατί ξέρεις ποιός θα βγεί χαμένος στο τέλος;
Ναι ρε φίλε σωστά λες, αλλά να λες τέτοια πράγματα μπροστά στο διοικητή και μπροστά σε εφέτη για το νόμο, καταστάσεις αποφασίζομεν και διατάσσομεν εμένα μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι να μου τα πει ένας που δεν είναι νομομαθής πάει στο καλό αλλά αυτά τα πράγματα μέσα σε ΑΤ δε λέγονται υπάρχουν και όρια. Πάω να τη πάρω αύριο και ο θεός βοηθός.
 
Ναι ρε φίλε σωστά λες, αλλά να λες τέτοια πράγματα μπροστά στο διοικητή και μπροστά σε εφέτη για το νόμο, καταστάσεις αποφασίζομεν και διατάσσομεν εμένα μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι να μου τα πει ένας που δεν είναι νομομαθής πάει στο καλό αλλά αυτά τα πράγματα μέσα σε ΑΤ δε λέγονται υπάρχουν και όρια. Πάω να τη πάρω αύριο και ο θεός βοηθός.
Αν ήταν για οτιδήποτε άλλο μαζί σου,άδεια όπλου είναι ...εδώ ο νόμος είναι ένας αχταρμας από περιορισμούς,αν θα μπορούσαν θα είχαν καταργήσει το κυνήγι -σκοποβολη και κατοχή όπλου.
 
Ναι ρε φίλε σωστά λες, αλλά να λες τέτοια πράγματα μπροστά στο διοικητή και μπροστά σε εφέτη για το νόμο, καταστάσεις αποφασίζομεν και διατάσσομεν εμένα μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι να μου τα πει ένας που δεν είναι νομομαθής πάει στο καλό αλλά αυτά τα πράγματα μέσα σε ΑΤ δε λέγονται υπάρχουν και όρια. Πάω να τη πάρω αύριο και ο θεός βοηθός.
να ξέρεις ότι δεν έχεις τελειωσει μαζί της.. θα σε περιμένει και στην άδεια κατοχής... :):)
 
να ξέρεις ότι δεν έχεις τελειωσει μαζί της.. θα σε περιμένει και στην άδεια κατοχής... :):)
Με περιμένει αύριο και με περιμένει και στην άδεια κατοχής ευελπιστώ ότι μέχρι τότε θα έχει έρθει η βασική κυρία που διαχειρίζεται τα περί κυνηγετικών μιας και αυτή αναπληρώνει στη θέση της. Επίσης μπορώ να αλλάξω κάλλιστα τη διεύθυνση μου και να βγάλω άδεια σε άλλο ΑΤ άσε μη μου τη βαρέσει και τρέχω στο εσωτερικών υποθέσεων. Τέλος καλό είναι να είστε όλοι με μάρτυρα (μπορεί να επιτρέπεται και η ηχητική καταγραφή σε τέτοιες υπηρεσίες αλλά δεν θυμάμαι τη νομοθεσία για να το επιβεβαιώσω όποιος έχει ανάλογα θέματα ας το ψάξει).
 
Με περιμένει αύριο και με περιμένει και στην άδεια κατοχής ευελπιστώ ότι μέχρι τότε θα έχει έρθει η βασική κυρία που διαχειρίζεται τα περί κυνηγετικών μιας και αυτή αναπληρώνει στη θέση της. Επίσης μπορώ να αλλάξω κάλλιστα τη διεύθυνση μου και να βγάλω άδεια σε άλλο ΑΤ άσε μη μου τη βαρέσει και τρέχω στο εσωτερικών υποθέσεων. Τέλος καλό είναι να είστε όλοι με μάρτυρα (μπορεί να επιτρέπεται και η ηχητική καταγραφή σε τέτοιες υπηρεσίες αλλά δεν θυμάμαι τη νομοθεσία για να το επιβεβαιώσω όποιος έχει ανάλογα θέματα ας το ψάξει).
Η κυρια ηταν ενστολη ή πολιτικο προσωπικο?
 
Επιτέλους ρε φιλαράκι. Άντε να δούμε το εργαλείο τώρα.
Εχμμ πάνω στη άδεια αναγράφει "έμπορος όπλων" ναι και "ιδιώτης" όχι... ? ειναι σωστό αυτό η με δουλεύουν και πρέπει να παω πάλι απο εκεί ?πφφφφ
 

Attachments

  • adeia.jpg
    adeia.jpg
    200,9 KB · Προβολές: 32
Οκ επιτέλους την παρέλαβα, ευτυχώς σήμερα επικράτησε σιγή ιχθύος, βέβαια μου δώσανε 2 χαρτιά και όχι 3 που διάβασα από άλλους.
συνήθης τακτική τα 2 φύλλα εδώ και 1-2 χρόνια...το 3ο αντίγραφο -που δεν δίνουν πια, είναι αυτό που θα έμενε σε σένα, οπότε εσύ, πριν τους πας τα συμπληρωμένα χαρτιά, σκάναρέ τα ή φωτογράφισέ τα για να έχεις το δικό σου αντίγραφο.
Αυτό με το "εμπορος όπλων" δεν νομίζω ότι παίζει καμία σημασία -αλλά τονίζω το "νομίζω", γιατί με δαύτους, δεν βγάζεις άκρη...
 
Εγώ πέρασα σήμερα από το ΑΤ και ο άνθρωπος που είναι για τα κυνηγετικά βρίσκεται σε άδεια οπότε... Με το καλό τον Αύγουστο πρώτα ο Θεός. Πάλι καλά που πρώτα έκλεισα το όπλο και μετά ασχολήθηκα με άδεια αγοράς γιατί όταν θα έβγαινε ίσως να μην υπήρχε διαθέσιμο το όπλο που θέλω.
 
Εγώ πέρασα σήμερα από το ΑΤ και ο άνθρωπος που είναι για τα κυνηγετικά βρίσκεται σε άδεια οπότε... Με το καλό τον Αύγουστο πρώτα ο Θεός. Πάλι καλά που πρώτα έκλεισα το όπλο και μετά ασχολήθηκα με άδεια αγοράς γιατί όταν θα έβγαινε ίσως να μην υπήρχε διαθέσιμο το όπλο που θέλω.
Σωστά έπραξες καθοσον είναι κομμουνιστικό το οπλακι και ίσως το τσίμπαγε άλλος.
 
Εγώ πέρασα σήμερα από το ΑΤ και ο άνθρωπος που είναι για τα κυνηγετικά βρίσκεται σε άδεια οπότε... Με το καλό τον Αύγουστο πρώτα ο Θεός. Πάλι καλά που πρώτα έκλεισα το όπλο και μετά ασχολήθηκα με άδεια αγοράς γιατί όταν θα έβγαινε ίσως να μην υπήρχε διαθέσιμο το όπλο που θέλω.
Των φρονιμων τά παιδιά πρίν πεινάσουν μαγειρεύουν.
 
Μια είναι η άδεια αγοράς.
Μια είναι αλλά αυτοί μου είχανε πει ότι αμα την εκδώσουν να λέει από εμπορο δε θα μπορώ να πάρω απο ιδιώτη... Έκανα όσο πιο γρήγορα μπορούσα στο τμήμα γιατι είχα δουλειά και δε πρόσεξα οτι το ναι και οτι οχι αφορουν συγκεκριμένα πράγματα νόμιζα ότι είναι επιλογή.
 
Εγώ πέρασα σήμερα από το ΑΤ και ο άνθρωπος που είναι για τα κυνηγετικά βρίσκεται σε άδεια οπότε... Με το καλό τον Αύγουστο πρώτα ο Θεός. Πάλι καλά που πρώτα έκλεισα το όπλο και μετά ασχολήθηκα με άδεια αγοράς γιατί όταν θα έβγαινε ίσως να μην υπήρχε διαθέσιμο το όπλο που θέλω.
Σωστός!!! Κι εγώ, όταν είναι να πάρω από έμπορο, το προεξοφλώ αμέσως -κι ας το πάρω σε 4 μήνες (το έχω κάνει με ένα 22αρι).

Επίσης, ένα κυνηγετικό που ήθελα μεταχειρισμένο, έβαλα τον πωλητή να το μεταβιβάσει σε έμπορο και το πήρα από τον τελευταίο -για να είμαι από παντού καλυμμένος. Έδωσα το κατιτίς παραπάνω βέβαια (40ε παραπάνω μου ζήτησε ο έμπορος για τη διαδικασία) αλλά είχα το κεφάλι μου ήσυχο...

...όσο παθαίνεις, μαθαίνεις ( ; ) ....
 
Back
Top