Άδεια Αγοράς Κυνηγετικού Όπλου

Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Γνωρίζει κανείς σε ποιο από τα αστυνομικά τμήματα Πετρούπολης ή Ιλίου είναι πιο εξυπηρετικοί ώστε να μου βγάλουν πιο γρήγορα την άδεια αγοράς? Γενικά πόσο χρόνο χρειάζεται για να την εκδόσουν?
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Γνωρίζει κανείς σε ποιο από τα αστυνομικά τμήματα Πετρούπολης ή Ιλίου είναι πιο εξυπηρετικοί ώστε να μου βγάλουν πιο γρήγορα την άδεια αγοράς? Γενικά πόσο χρόνο χρειάζεται για να την εκδόσουν?
δεν μπορεις να επιλέξεις ΑΤ, μολις πεις την διευθυνση κατοικιας θα σου πουν εαν θα ανηκεις εκει ή στο άλλο.
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά.
Γνωρίζει κανείς σε ποιο από τα αστυνομικά τμήματα Πετρούπολης ή Ιλίου είναι πιο εξυπηρετικοί ώστε να μου βγάλουν πιο γρήγορα την άδεια αγοράς? Γενικά πόσο χρόνο χρειάζεται για να την εκδόσουν?

Η Πετρούπολη είναι αρκετά μυστήρια ως προς τα δικαιολογητικά και τις διατυπώσεις των γιατρών. Τα άτομα όμως είναι πολύ καλά.

Αν πας σε γιατρούς της περιοχής το ξέρουν αυτό και έχουν έτοιμες φόρμες με τις ακριβείς διατυπώσεις οπότε δεν κωλυσιεργεις πουθενά.
 
Ευχαριστώ. Είμαι σύνορα Πετρούπολης και Ιλίου. Η διεύθυνση κατοικίας μου πριν μερικά χρόνια ανήκε Πετρούπολη αλλά μετά άλλαξαν τα σύνορα και πλέον ανήκει Ίλιον. Παρόλα αυτά είμαι δηλωμένος και ψηφίζω σε εκλογικό κέντρο της Πετρούπολης. Όταν είχα αλλάξει ταυτότητα είχα πάει στου Ιλίου αλλά δεν θυμάμαι γιατί. Νομίζω είχα κάποιον γνωστό εκεί για αυτό ο οποίος όμως έχει φύγει πλέον. Οπότε είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα και ούτε εγώ δεν ξέρω που πρέπει να πάω. Νόμιζα ότι θα μπορούσα να εξυπηρετηθώ και στα δυο αστυνομικά τμήματα αλλά μάλλον θα πρέπει να πάρω τηλ να ρωτήσω για σιγουριά.

Όσον αφορα τα πιστοποιητικά έχω κλείσει ήδη ραντεβου για σήμερα σε 2 τυχαίους γιατρούς που βρήκα εδώ κοντά στην γειτονιά ελπίζοντας ότι θα μου βγάλουν τα πιστοποιητικά έτσι όπως πρέπει να είναι.
 
Λοιπόν από της 29 Δεκεμβρίου του περασμένου χρόνου έχω κάνει την αίτηση για την άδεια αγοράς στο Αστυνομικό τμήμα Ιλίου στο οποίο ανήκω τελικά και ακόμη να βγει. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασί στην Αστυνομία για την έκδοση της. Γιατί τόση καθυστέρηση?
 
Λοιπόν από της 29 Δεκεμβρίου του περασμένου χρόνου έχω κάνει την αίτηση για την άδεια αγοράς στο Αστυνομικό τμήμα Ιλίου στο οποίο ανήκω τελικά και ακόμη να βγει. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασί στην Αστυνομία για την έκδοση της. Γιατί τόση καθυστέρηση?
Την πρωτη μου αδεια που εβγαλα το 2020 νοεμβριο εκανε ενα μηνα να βγει. Αυτη που εβγαλα το 2021 εκανε 15 μερες λογο καραντινας του υπευθυνου. Το θεμα ειναι οτι σε καθε τμημα υπαρχει μονο ενας αρμοδιος για αυτα, οποτε καταλαβαινεις οτι αν ειναι "τα ζωα μου αργα" η υπαρχει μεγαλος φορτος εργασιας θα αργησεις να παραλαβεις. Εσενα μεσολαβησαν και γιορτες οποτε παιζει ρολο και αυτο. Εγω γνωρισα τον υπευθηνο και προχοραει τις διαδικασεις πιο γρηγορα.
 
Την πρωτη μου αδεια που εβγαλα το 2020 νοεμβριο εκανε ενα μηνα να βγει. Αυτη που εβγαλα το 2021 εκανε 15 μερες λογο καραντινας του υπευθυνου. Το θεμα ειναι οτι σε καθε τμημα υπαρχει μονο ενας αρμοδιος για αυτα, οποτε καταλαβαινεις οτι αν ειναι "τα ζωα μου αργα" η υπαρχει μεγαλος φορτος εργασιας θα αργησεις να παραλαβεις. Εσενα μεσολαβησαν και γιορτες οποτε παιζει ρολο και αυτο. Εγω γνωρισα τον υπευθηνο και προχοραει τις διαδικασεις πιο γρηγορα.
ποιες γιορτες ρε παιδιά. Μία μέρα ήταν αργία όλη και όλη. Μου είχαν πει να επικοινωνήσω μαζί τους μετά απο 2 βδομάδες όπως και εκανα σήμερα και μου είπαν να επικοινωνήσω πάλι μετά απο μερικές μέρες. Τι ειναι αυτό που τους καθυστερεί τόσο? Αν κάνουν 1 μήνα για την άδεια αγοράς και 1 μήνα για την άδεια κατοχής δεν θα προλάβω να το κυνηγίσω ουτε 1-2 φορές φέτος να το ευχαριστηθώ. Ελπίζω τουλάχιστον να μην αργήσουν το ίδιο και στην άδεια κατοχής.
 
ποιες γιορτες ρε παιδιά. Μία μέρα ήταν αργία όλη και όλη. Μου είχαν πει να επικοινωνήσω μαζί τους μετά απο 2 βδομάδες όπως και εκανα σήμερα και μου είπαν να επικοινωνήσω πάλι μετά απο μερικές μέρες. Αν κάνουν 1 μήνα για την άδεια αγοράς και 1 μήνα για την άδεια κατοχής δεν θα προλάβω να το κυνηγίσω ουτε 1-2 φορές φέτος να το ευχαριστηθώ. Ελπίζω τουλάχιστον να μην αργήσουν το ίδιο και στην άδεια κατοχής.
Για το δελτιο κατοχης σε μενα εκανε 10 μερες. Απο τη στιγμη που δηλωθει στην αστυνομια το οπλο, μπορεις να κυνηγισεις με το χαρτι της αδειας αγορας αλλα σε τυχον ελεγχο ειναι στην κριση του θηροφυλακα αν σε γραψει η οχι. Ρισκαρεις η περιμενεις.
 
ποιες γιορτες ρε παιδιά. Μία μέρα ήταν αργία όλη και όλη. Μου είχαν πει να επικοινωνήσω μαζί τους μετά απο 2 βδομάδες όπως και εκανα σήμερα και μου είπαν να επικοινωνήσω πάλι μετά απο μερικές μέρες. Τι ειναι αυτό που τους καθυστερεί τόσο? Αν κάνουν 1 μήνα για την άδεια αγοράς και 1 μήνα για την άδεια κατοχής δεν θα προλάβω να το κυνηγίσω ουτε 1-2 φορές φέτος να το ευχαριστηθώ. Ελπίζω τουλάχιστον να μην αργήσουν το ίδιο και στην άδεια κατοχής.
Μανώλη αυτό αφήνετε στην κρίση του κάθε ΑΤ...

Πχ εγώ που ανανέωσα τις ακκο το '14 μετά από ένα μήνα με πηραν τηλ ότι είναι έτοιμες....
Τόσο καθυστερουσαν από παντα...

Σε άλλες περιοχες μέσα σε μια εβδομαδα εισαι οκ....

Και τι να πεις....
Αν μπορεις κάνε και αλλιώς........
 
Για το δελτιο κατοχης σε μενα εκανε 10 μερες. Απο τη στιγμη που δηλωθει στην αστυνομια το οπλο, μπορεις να κυνηγισεις με το χαρτι της αδειας αγορας αλλα σε τυχον ελεγχο ειναι στην κριση του θηροφυλακα αν σε γραψει η οχι. Ρισκαρεις η περιμενεις.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Αυτό δεν το ήξερα. Θα ρωτήσω βέβαια και στο τμήμα μόλις το δηλώσω.
Από ότι έχω καταλάβει κάπου αλλού έχουν σταλθεί τα χαρτιά για να εκδοθεί η άδεια αγοράς. Δεν ειναι θέμα του αστυνομικού τμήματος Ιλίου γιατί και αυτοί περιμένουν από κάποιον άλλο και δεν ξέρουν πότε θα ειναι έτοιμη. Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία από την αστυνομία μέχρι να εκδοθεί; Φαντάζομαι σίγουρα θα ελέγχεται το ποινικό μητρωο αλλά εκτός από αυτό τι άλλο κάνουν και αργεί; Που στέλνονται τα χαρτιά για να εκδοθεί; Μήπως τους πάρω και εκεί κανενα τηλέφωνο να ρωτήσω πότε θα ειναι έτοιμα να τους πιέσω κιόλας λίγο.
 
Λοιπόν από της 29 Δεκεμβρίου του περασμένου χρόνου έχω κάνει την αίτηση για την άδεια αγοράς στο Αστυνομικό τμήμα Ιλίου στο οποίο ανήκω τελικά και ακόμη να βγει. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασί στην Αστυνομία για την έκδοση της. Γιατί τόση καθυστέρηση?
Γιατί μαλακιζονται σε σωστό τμήμα που κάνει τη δουλειά του δεν χρειάζεται παραπάνω από δύο μέρες και άλλες τόσες η άδεια οπλοκατοχής.τισο απλά.Το ποινικό μητρώο το παίρνουν αυθημερόν βαριουνται να γράψουν 10 σειρές . Υπάρχουν όμως σε κάποια τμήματα που εκτός τα όπλα έχουν χρεωμένες και άλλες εργασίες και εκεί οπότε το θυμηθούν το κάνουν .
 
Για το δελτιο κατοχης σε μενα εκανε 10 μερες. Απο τη στιγμη που δηλωθει στην αστυνομια το οπλο, μπορεις να κυνηγισεις με το χαρτι της αδειας αγορας αλλα σε τυχον ελεγχο ειναι στην κριση του θηροφυλακα αν σε γραψει η οχι. Ρισκαρεις η περιμενεις.
Όταν είχα αγοράσει το Μπενέλλι μου, από τη λαχτάρα μου και επειδή δεν άντεχα να περιμένω, μετά από κάποιες μέρες πήγα στο σκοπευτήριο του Σχιστού για να το δοκιμάσω με τα χαρτιά της άδεια αγοράς όπως λες. Στο σκοπευτήριο του Σχιστού με διώξανε κακήν-κακώς και δε με άφησαν να ρίξω. Πήγα στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας και εκεί όχι απλά με έδιωξαν, αλλά είχε έρθει ο τότε υπεύθυνος του σκοπευτηρίου να μου ουρλιάζει για το λάθος που έκανα και να μου κάνει μάθημα φωνάζοντας για το πόσο πολύ παράνομος ήμουν και αφού με είχε μαλώσει επαρκώς μετά μου επέτρεψε να αποχωρήσω από το σκοπευτήριό του.
 
Last edited:
Η μικρή εμπειρία μου λέει ότι αν τους γνωρίζεις, τους πας κανένα γλυκό/τυρόπιτα/μπουκάλι κρασί-τσίπουρο/κλπ, η άδεια αγοράς βγαίνει στις 3-4 μέρες και το δελτίο κατοχής σε 1-2 μέρες -ότι γίνεται παντού στην Ελλάδα δηλαδή...με γνωριμία και "μέσον", κάνεις καλλίτερα και γρηγορότερα τη δουλειά σου, ακόμα και στο Δημόσιο...!
 
Όταν είχα αγοράσει το Μπενέλλι μου, από τη λαχτάρα μου και επειδή δεν άντεχα να περιμένω μετά από κάποιες μέρες πήγα στο σκοπευτήριο του Σχιστού για να το δοκιμάσω με τα χαρτιά της άδεια αγοράς όπως λες. Στο σκοπευτήριο του Σχιστού με διώξανε κακήν-κακώς και δε με άφησαν να ρίξω. Πήγα στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας και εκεί όχι απλά με έδιωξαν, αλλά είχε έρθει ο τότε υπεύθυνος του σκοπευτηρίου να μου ουρλιάζει για το λάθος που έκανα και να μου κάνει μάθημα φωνάζοντας για το πόσο πολύ παράνομος ήμουν και αφού με είχε μαλώσει επαρκώς μετά μου επέτρεψε να αποχωρήσω από το σκοπευτήριό του.
Αδερφε εγω δεν ξερω για σκοπευτηρια. Δεν εχω ασχοληθει. Ο υπευθυνος στο τμημα μου ειπε απο εμας εισαι καλυμμενος απο τη στιγμη που το δηλωνεις. Αν σου γινει ελεγχος οτι αποφασισει ο θηροφυλακας. Γι αυτο ειπα και πριν στον φιλο ρισκαρεις η περιμενεις.
 
Αδερφε εγω δεν ξερω για σκοπευτηρια. Δεν εχω ασχοληθει. Ο υπευθυνος στο τμημα μου ειπε απο εμας εισαι καλυμμενος απο τη στιγμη που το δηλωνεις. Αν σου γινει ελεγχος οτι αποφασισει ο θηροφυλακας. Γι αυτο ειπα και πριν στον φιλο ρισκαρεις η περιμενεις.
Το ξέρω, είναι πολύ λογικό αυτό που λες. Απλά το έγγραψα για να ενημερώσω τον κόσμο τί έχει να τραβήξει με τα ελληνάκια που κυκλοφορούν.
 
Έχω συζητήσει με τον αξιωματικό της Ασφάλειας που είναι υπεύθυνος για τα νομικά θέματα (έχει μεταπτυχιακό στην Νομική), πως, όταν έχεις κάνει την αγορά και είσαι σε αναμονή για το δελτίο κατοχής, επιτρέπεται να έχεις το όπλο σπίτι σου, να το πας στον οπλουργό σου, κλπ, αλλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κάνεις χρήση του, είτε στο κυνήγι ή στο σκοπευτήριο μέχρι να βγει το δελτίο. Ισχύει και για τα κυνηγετικά όπως και για τα ραβδωτά.
 
Back
Top