Άδεια Αγοράς Κυνηγετικού Όπλου

ΑΤ κυψέλης δεν υπάρχουν τη έχουν δει κάπως γενικά εκεί.. αν δεν ειχα πλήρωση γιατρούς θα τα παράταγα δεν θα αγόραζα καινούργια καραμπίνα
Φίλε απ΄ ότι βλέπω μένεις Αμπελόκηπους, γτ δε πας στο ΑΤ Αμπελοκήπων? Εκεί πραγματικά είναι πολύ εξυπηρετικοί. Κάνε ένα τηλέφωνο στο 210-7774528 να ρωτήσεις ό,τι χρειαστείς και ραντεβού σου κλείνουν αμέσως κ απόγευμα αν θες (ανάλογα ποια μέρα είναι βάρδια απόγευμα).
 
Φίλε απ΄ ότι βλέπω μένεις Αμπελόκηπους, γτ δε πας στο ΑΤ Αμπελοκήπων? Εκεί πραγματικά είναι πολύ εξυπηρετικοί. Κάνε ένα τηλέφωνο στο 210-7774528 να ρωτήσεις ό,τι χρειαστείς και ραντεβού σου κλείνουν αμέσως κ απόγευμα αν θες (ανάλογα ποια μέρα είναι βάρδια απόγευμα).
Πήγα αλλα δυστυχώς μου είπαν πως ανήκω στο ατ κυψέλης και δεν γίνεται απο εκεί και εκει ειναι μια χαράι καθε μέρα το γραφείο ανοιχτό ευγενική μακάρι να μπορούσα να αλλάξω αστυνομικό τμήμα
 
Πήγα αλλα δυστυχώς μου είπαν πως ανήκω στο ατ κυψέλης και δεν γίνεται απο εκεί και εκει ειναι μια χαράι καθε μέρα το γραφείο ανοιχτό ευγενική μακάρι να μπορούσα να αλλάξω αστυνομικό τμήμα

εγω όταν δεν μπορώ να συνεννοηθώ με τους υπαλλήλους κάνω κάτι άλλο, πάω στον διευθυντή τους και ζητώ να μου κανει εκείνος την δουλειά. (για να γινει καποιος διευθυντης, ξέρει όλα τα ποστα) . Δεν θα το πιστέψετε!!! όλα μετά γίνονται αυτόματα. (προσοχή, οχι παραπονα για κανεναν)
 
Η μπενελι με ίδια μείωση τιμής και ίδια κατάσταση έκανε κάτι μήνες να φύγει.

Το ίδιο και μια μπερετα που την έχει μάλιστα αγοράσει μέλος από εδώ πριν καν γίνω εγώ μέλος εδώ.

Όσο για το όπλο αυτό αν ήξερε κάποιος πόσο καλό είναι θα έπρεπε να χει φύγει σε μια εβδομάδα.
Μόνο που ο κόσμος δεν το ξέρει...

Και σίγουρα δεν το πουλάω επειδή έχω κάποιο παράπονο.
Δυστηχως δεν έχω την πολυτέλεια να έχω πολλά όπλα.

Αλλιώς θα ήθελα να έχω και όλα μου τα προηγούμενα.

Όλα τα πρόσεχα και όλα μου έκαναν τη δουλειά.
Από μπερετα το περίμενα....Από μπενελι επίσης...Από ατα έπαιξα ζάρια και μου βγήκαν εξαρες.

Τώρα είμαι στην μπριζα να δόκιμασω το φαμπαρμ.
Ελπίζω να μου βγει καλό.

Αλλιώς άστα να πάνε...ιδίως αν έχω δώσει το ατα που μου κάνει και με το παραπάνω.
Sorry για την off-topic ερώτηση, άλλα το έχω απορία καιρό: Κάθε φορά που θέλουμε να αγοράσουμε καινούργια καραμπίνα, κάνουμε όοοοοοοοολη την διαδικασία με γιατρούς και παράβολα πάλι απο την αρχή;
 
Sorry για την off-topic ερώτηση, άλλα το έχω απορία καιρό: Κάθε φορά που θέλουμε να αγοράσουμε καινούργια καραμπίνα, κάνουμε όοοοοοοοολη την διαδικασία με γιατρούς και παράβολα πάλι απο την αρχή;
Για τους γιατρούς εξαρτάται πόσος χρόνος έχει περάσει από την προηγούμενη αγορά ή ανανέωση άδειας οπλοφορίας. Παλιά ίσχυαν για 2 χρονια νομίζω. Τα παράβολα τα πληρώνεις κάθε φορά.
 
Sorry για την off-topic ερώτηση, άλλα το έχω απορία καιρό: Κάθε φορά που θέλουμε να αγοράσουμε καινούργια καραμπίνα, κάνουμε όοοοοοοοολη την διαδικασία με γιατρούς και παράβολα πάλι απο την αρχή;
Για 3 χρόνια -από τη στιγμή που πέρασες γιατρούς, πληρώνεις μόνο το παράβολο για κάθε όπλο. Μετά τα 3 χρόνια, θέλει πάλι γιατρούς...
(ισχύει απ' τον Απρίλη του '20 και ένθεν)
 
Σιγουρα το να πληρωνεις καθε φορα και γιατρους θα ηταν δυσκολο. Το προβλημα ειναι η χρονικη περιοδος που χρειαζεται για να εκδοθει η αδεια αγορας/πωλησης. Ακομα και για το δελτιο κατοχης μετα την αγορα παλι υπαρχει μεγαλη καθυστερηση. Ασε που δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που υπαρχει μονο 1 αρμοδιο ατομο της ασφαλειας για αυτες τις δουλειες.
 
Last edited:
Πλέον το χαρτί του γιατρού(ψυχιάτρου,παθολόγου) ισχύει για ένα χρόνο...
Τουλάχιστον στο τμήμα που ανήκω,Ηλιούπολης...
Κακώς !!! Για ένα μήνα έπρεπε να ισχύει ... Μην πω για 15 μέρες μόνο !!! .yel.
Μ' αυτούς που μας κυβερνούν, και με όλα αυτά που γίνονται "για το καλό μας", δεν θέλει και πολύ ο νους τ' ανθρώπου να πάρει "ανάποδες στροφές" ! Σήμερα είμαστε καλά, αύριο ;;; ...
Απορώ που δεν ζητάνε (ακόμα) χαρτί και από καρδιολόγο. Ήδη για την ανανέωση σκοπευτικής ταυτότητας (ΔΕ.ΣΚ.) χρειάζεσαι καρδιολόγο κάθε χρόνο.
Και γιατί όχι χαρτί κι από οφθαλμίατρο, ωρλ, ορθοπεδικό κλπ. ;;; Αλλά έχουμε καιρό ... Σιγά-σιγά ... Έχουμε να δούμε (και να πάθουμε) πολλά ακόμη, και ιδίως οι νεότεροι ... :(:mad::eek:
.hair.
 
Πλέον το χαρτί του γιατρού(ψυχιάτρου,παθολόγου) ισχύει για ένα χρόνο...
Τουλάχιστον στο τμήμα που ανήκω,Ηλιούπολης...
Παντου ετσι ειναι φιλε. Εγω πριν 3 εβδομαδες που εκανα τα χαρτια δεν περασα γιατρους γιατι περσυ το δεκεμβριο ειχα αγορασει οπλο.
 

ΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΠΥΡΟΒΟΛΟΥ ΟΠΛΟΥ​

  • Δύο φωτογραφίες έγχρωμες μικρές.
  • Πιστοποιητικό από Ιατρό Παθολόγο ΚΑΙ Ψυχίατρο στο οποίο θα πιστοποιείται η ψυχική και σωματική σας ικανότητα για την αγορά πυροβόλου όπλου.
  • Παράβολο των 2,04 ευρώ που εκδίδεται από τον παρακάτω σύνδεσμο.
https://www1.gsis.gr/sgsisapps/eparavolo/public/welcome.htm

Κάνετε είσοδο στην χορήγηση παραβόλου και βάζετε στην αναζήτηση τον κωδικό "6025".

Στη συνέχεια αφού τυπώσετε το e-παράβολο το πληρώνετε στις περισσότερες τράπεζες.

  • Αίτηση που συμπληρώνεται στο αρμόδιο Τμήμα Ασφαλείας της περιοχής που διαμένετε, στο οποίο θα υποβληθούν όλα τα ανωτέρω δικαιολογητικά.
Σε περίπτωση αγοράς από στελέχη των ενόπλων δυνάμεων και σωμάτων ασφαλείας ή κατέχοντες άδεια πυροβόλου όπλου (σκοπευτικό ή άδειας ατομικής ασφάλειας) δεν απαιτείται το πιστοποιητικό ιατρού.

Δεν απαιτείται επίσης ιατρικό πιστοποιητικό και αντίγραφο ποινικού μητρώου για τη χορήγηση αδείας αγοράς κυνηγετικού όπλου, εφόσον ο ενδιαφερόμενος έχει εφοδιασθεί με άδεια κατοχής άλλου κυνηγετικού όπλου και δεν έχει παρέλθει τριετία από την ημερομηνία χορήγησης της αδείας αυτής (ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ SPECIALFORCES...ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΡΙΕΤΗ ΙΣΧΥ ΤΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ).
 
Last edited:
(ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ SPECIALFORCES...ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΡΙΕΤΗ ΙΣΧΥ ΤΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ).
Τι ίδιο μου έχουν πει κ στην ασφάλεια Ρεθύμνου...είναι 3ετή η ισχύς των ιατρικών πιστοποιητικών, αλλά απ' ότι καταλαβαίνω με τα γραφόμενά μας, παρ' τ' αβγό και κούρευ' το! Ο καθείς μεταφράζει τον νόμο κατά το δοκούν...
 
Σήμερα πήγα στην ασφάλεια με τα χαρτιά μου έτοιμα για αγορά σκοπευτικού ραβδωτού.
Παρόλο που είχα πάει χαρτιά γιατρών τον Φλεβάρη για αγορά κυνηγετικού, μου ζήτησαν πάλι εκ νέου χαρτιά απ' τους 2 γιατρούς.
Ρώτησα διάφορα, άκουσα διάφορα, άκρη δεν έβγαλα .
Μόνο να αναφέρω ότι μου είπαν πως, αν τα είχα πάρει ανάποδα, πρώτα το σκοπευτικό τον Φλεβάρη και τώρα το κυνηγετικό, δεν θα χρειαζόμουν πάλι γιατρούς. Λέω, πλάκα μου κάνουν...καζούρα... Με βρήκαν άμαθο και με δουλεύουν.
Ρώτησα αν θα μου κάνουν νέο φάκελο για το σκοπευτικό και μου απάντησαν ότι όχι, όλα τα δικαιολογητικά μπαίνουν στον ίδιο φάκελο. μαζί με τα χαρτιά των κυνηγετικών που είχα φέρει τον Φλεβάρη.
Τότε αφού όλα θα μπουν στον ίδιο φάκελο, ο οποίος περιέχει τα χαρτιά των γιατρών απ' το Φλεβάρη και άμα είχα πάρει το σκοπευτικό πρώτα, αυτά τα ίδια χαρτιά θα ήταν πάλι μέσα και θα ήταν έγκυρα, γιατί τότε να ξαναφέρω νέα; Για να φτουρίσουνε; .hair.
Άβυσσος η ψυχή του ασφαλίτη -καλά να' ναι ο άνθρωπος!

... οπότε έκλεισα τα ραντεβού με τους γιατρούς την Δευτέρα για να ξεμπερδεύω μια ώρα νωρίτερα ...
 
Τελικά ζούμε σε ένα κράτος μπ.....λο αντί να απλουστεύουμε τις διαδικασίες τις κάνουμε πιο δύσκολες για τον πολίτη. Αναφέρομαι στην άδεια κατοχής όπλου μετά την παταγώδη αποτυχία της ΚΣΕ να διαχειριστή τα τις κατοχής κυνηγητικών όπλων προστέθηκε στην λίστα των δικαιολογητικών και το χαρτί του ψυχιάτρου (σωστά για μένα πλην όμως θα δίνετε και αυτό εξ αποστάσεως) μπήκε και το κερασάκι στην τούρτα . Έκανα την μεταβίβαση στην beretta urika και στην άδεια επάνω για πρώτη φορά αναγράφεται με κόκκινο σφραγιδάκι " ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η πώληση καθ΄οποιονδήποτε τρόπο ΔΙΑΘΕΣΗ του κυνηγετικού όπλου χωρίς την άδεια της αρμοδίας αρχής" αυτό έρχεται σα αντιδιαστολή με την παρ. Γ (προϋποθέσεις) παρ 5. αναφέρει: Να μην παραχωρεί το ανωτέρω όπλο σε άτομα που δεν είναι εφοδιασμένα με άδεια θήρας.... Λόγω αδείας του αρμοδίου θα ακολουθήσει επίσημη ερώτηση επ΄αυτού......
 
Σήμερα πήγα στην ασφάλεια με τα χαρτιά μου έτοιμα για αγορά σκοπευτικού ραβδωτού.
Παρόλο που είχα πάει χαρτιά γιατρών τον Φλεβάρη για αγορά κυνηγετικού, μου ζήτησαν πάλι εκ νέου χαρτιά απ' τους 2 γιατρούς.
Ρώτησα διάφορα, άκουσα διάφορα, άκρη δεν έβγαλα .
Μόνο να αναφέρω ότι μου είπαν πως, αν τα είχα πάρει ανάποδα, πρώτα το σκοπευτικό τον Φλεβάρη και τώρα το κυνηγετικό, δεν θα χρειαζόμουν πάλι γιατρούς. Λέω, πλάκα μου κάνουν...καζούρα... Με βρήκαν άμαθο και με δουλεύουν.
Ρώτησα αν θα μου κάνουν νέο φάκελο για το σκοπευτικό και μου απάντησαν ότι όχι, όλα τα δικαιολογητικά μπαίνουν στον ίδιο φάκελο. μαζί με τα χαρτιά των κυνηγετικών που είχα φέρει τον Φλεβάρη.
Τότε αφού όλα θα μπουν στον ίδιο φάκελο, ο οποίος περιέχει τα χαρτιά των γιατρών απ' το Φλεβάρη και άμα είχα πάρει το σκοπευτικό πρώτα, αυτά τα ίδια χαρτιά θα ήταν πάλι μέσα και θα ήταν έγκυρα, γιατί τότε να ξαναφέρω νέα; Για να φτουρίσουνε; .hair.
Άβυσσος η ψυχή του ασφαλίτη -καλά να' ναι ο άνθρωπος!

... οπότε έκλεισα τα ραντεβού με τους γιατρούς την Δευτέρα για να ξεμπερδεύω μια ώρα νωρίτερα ...
τελικά τι έγινε? από την αρχή τους γιατρούς ή βρεθηκε κανένας λογικός?
 
Χαίρετε.Καλώς σας βρίσκω.
Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποιους γιατρούς,στην Αθήνα(ψυχιάτρους και παθολόγους)για μια άδεια αγοράς που θέλω να βγάλω.
Οι περισσότεροι ζητάνε,να πουλήσω νεφρό!!!
Ευχαριστώ.
Δημήτρης.
 
Εντάξει,βρήκα άκρη.
Ευτυχώς, αρτιμελής...
Πριν λίγο καιρό έβγαλα και απ τους 2 γιατρούς σύνολο 35 ευρώ.

15 ο παθολόγος και 20 ο ψυχίατρος.

Ο ψυχίατρος έπρεπε να μου πάρει 150ευρώ διότι ήθελα πολύ ώρα εξέταση κανονικά.

Χαχα
 
Back
Top