Άδεια Αγοράς Κυνηγετικού Όπλου



Έτσι μου τα έδωσαν σε χαρτάκι απ' το ΑΤ Ερέτριας, τώρα το Πάσχα, χωρίς άλλες λεπτομέρειες.
Το 2016, που έβγαλα την πρώτη, ήθελε μόνο από παθολόγο, το είχα βγάλει στο νοσοκομείο Χαλκίδας, χωρίς κάποιο πρότυπο απ' την αστυνομία, και νομίζω ότι το είχα καταθέσει και χωρίς να είναι σε σφραγισμένο φάκελο.
Ούτε για τις φωτογραφίες έδωσαν λεπτομέρειες, περιέγραψα στο πρώτο ποστ αυτές που έχουμε δώσει εδώ στο δικό μας ΑΤ για τα όπλα μας.
Ελλαδαρα.....
Πρωτη αδεια κατοχης την ειχα βγαλει στην ερρτρια, ηταν ακομα ο φωτιας εκει. Συνταξιουχος πλεον με μονιμη ενασχοληση το βιολι. Πολυ καλος τυπος και ευγενεστατος.
 
Καλησπέρα στην ομάδα! Επειδή θέλω να αγοράσω μια 2 καραμπίνα και Πρέπει να βγάλω άδεια αγοράς ξέρετε γιατρούς στη Αθήνα ψυχίατρο και παθολογουν που να δίνουν της βεβαίωσης αλλα να μην κοστίζουν μια περιουσία?? Την πρώτη άδεια αγοράς την έβγαλα στη Καλαμάτα δεν εχει περάσει 3 χρονια αλλα απο την στιγμή που θα βγαλω αδεια αγοράς απο Αλλο αστυνομικό τμήμα λογικα θα πρέπει να ξανα περάσω και απο παθολόγο..
 
Καλησπέρα στην ομάδα! Επειδή θέλω να αγοράσω μια 2 καραμπίνα και Πρέπει να βγάλω άδεια αγοράς ξέρετε γιατρούς στη Αθήνα ψυχίατρο και παθολογουν που να δίνουν της βεβαίωσης αλλα να μην κοστίζουν μια περιουσία?? Την πρώτη άδεια αγοράς την έβγαλα στη Καλαμάτα δεν εχει περάσει 3 χρονια αλλα απο την στιγμή που θα βγαλω αδεια αγοράς απο Αλλο αστυνομικό τμήμα λογικα θα πρέπει να ξανα περάσω και απο παθολόγο..
Σε ποια περιοχή μένεις; Εμένα ένας παθολόγος στη Γλυφάδα μου είχε πάρει €30.
 
κάπου διαβασα οτι αν εχεις βγαλει αδεια μεσα στα 3 τελευταία χρονια δεν χρειάζονται χαρτια απο γιατρους, παιζει να ισχυει μήπως την γλυτωσουμε;
 
Και στη νικαια με 30 ψυχιατρος πηγε φίλος γιατι του παθολογου δεν το παιρνουν θελουν μονο ψυχιατρου και ο ειδικος παθολογος που πηγαιναμε κερατσινι εστειλε τον φιλο σε ψυχιατρο που ήξερε .Το εντυπο ειναι συγκεκριμενο το δινουν στην ασφαλεια εκτος αν βαριούνται γιατί οι περισσότεροι το βλεπουν αγγαρεία γι'αυτό κανουν να βγάλουν τις αδειες αντι για 10 μερες το πολύ 1 μηνα και βάλε σε κάποια τμήματα.
 
κάπου διαβασα οτι αν εχεις βγαλει αδεια μεσα στα 3 τελευταία χρονια δεν χρειάζονται χαρτια απο γιατρους, παιζει να ισχυει μήπως την γλυτωσουμε;
Δυστυχώς όχι, γλυτώνεις μόνο το ένα χαρτί που συνεχίζει να ισχύει εντος της τριετίας και βγάζεις το δεύτερο του ψυχίατρου.
 
Απο γυναικα γιατρο αφροδισιολογο δερματολογο δεχονται χαρτι;

οπως παμε μεχρι και στις ξεπετες θα θελουν χαρτι γιατρου οι τουριστριες

Τουλαχιστον αφου πρεπει να τα δινετε τα λεφτα να μπορουν να χρησιμεψουν σε κατι .hair.
 
Η Ασφάλεια θέλει τα χαρτιά των γιατρών σε σφραγισμένο φάκελο (το γνωρίζουν οι περισσότεροι γιατροί -αν όχι, τους το επισημαίνουμε, γιατί θα αναγκαστούμε να τους επισκεφτούμε ξανά ;) ).
Αν κάποιος έχει περάσει παθολόγο/γενικό ιατρό ΚΑΙ ψυχίατρο την τελευταία 3ετία, δεν χρειάζεται να ξαναπάει.
 
Στην Νέα Φιλαδέλφεια εμένα μου πήραν 20 ευρώ και οι δυο γιατροί (Παθολόγος & Ψυχίατρος). Αν τηλεφωνήσεις σε κάνενα σύλλογο μπορεί να σου δώσουν τηλέφωνα γιατρών.
Στη Νέα Κηφησιά πέρσι, τότε που αρκούσε μόνο το χαρτί του παθολόγου, κυρία ιατρός, σεβόμενη τον όρκο του Ιπποκράτη, τόλμησε να ζητήσει από τον γαμπρό μου 150€ (ολογράφως : εκατόν πενήντα!) με την αιτιολογία ότι 'και που ξέρω εγώ αν είσαι τρελός και σκοτώσεις κάποιον'
(ενώ με τα 150 θα το ήξερε...)
 
Έτσι ακριβώς είναι πρόσφατα έβγαλα άδεια αγοράς ηλεκτρονικά μέσω gov.gr υπάρχει ένα παράβολο 2.04 που το πληρώνεις δυο φορες μια στην άδεια αγοράς και μια στην άδεια κατοχής μαζί με τα παρεμφερή, όλα έγιναν ηλεκτρονικά από αίτηση υπεύθυνη δήλωση. Χρειάστηκε μόνο μία επίσκεψη στο τμήμα για την παραλαβή και μια για ταυτοποίηση του όπλου και παραλαβή της άδειας

Έτσι ακριβώς είναι πρόσφατα έβγαλα άδεια αγοράς ηλεκτρονικά μέσω gov.gr υπάρχει ένα παράβολο 2.04 που το πληρώνεις δυο φορες μια στην άδεια αγοράς και μια στην άδεια κατοχής μαζί με τα παρεμφερή, όλα έγιναν ηλεκτρονικά από αίτηση υπεύθυνη δήλωση. Χρειάστηκε μόνο μία επίσκεψη στο τμήμα για την παραλαβή και μια για ταυτοποίηση του όπλου και παραλαβή της άδειας κατοχής
καλησπερα μπορεις να μου πεις πώς έβγαλες ηλεκτρονικά άδεια αγοράς από το gov γιατί μόνο άδεια κατοχής βλεπω??
 
καλησπέρα εδώ και ένα μηνά έχω περάσει γιατρούς και προσπαθώ να καταθέσω τα δικαιολογητικά και έπαιρνα στο αστυνομικό τμήμα για κατάθεση δικαιολογητικών μετά άπω μια βδομάδα των βρήκα και μου είπε πως θα λείπει μέχρι 23 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ έπαιρνα προχθές τηλέφωνο και πήγα από εκεί μου είπαν πώς δεν έχει γυρίσει και δεν ξέρουν ποτέ θα επιστρέψει εκανα μια μανούρα σε έναν συνάδελφο του τεσπα μου λέει κάλεσε στο τηλέφωνο και όταν το βρεις κλείσε ραντεβού να έρθεις παίρνω σήμερα τον βρίσκω του λέω να έρθω να καταθέσω δικαιολογητικά και μου λέει το επικό θα ξανά λείψω πάρε τηλεφωνώ στης 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ τρελαίνομαι του λέω περιμείνω έναν μήνα και μου λες για έναν μήνα ακόμα και μου λέει τη να κάνω εγώ.. τον πιέζω να πάω σήμερα να τα καταθέσω τον πείθω άλλα μου λέει και σήμερα να τα κατάθεσης δεν χει να λέει μετά από της 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ θα ασχοληθω πάω από εκεί και με αρχίζει ειρωνεία και επίθεση και μου λέει εδώ κάηκαν τα πάντα κυνήγι θες και του απαντάω εσάς η δουλειά σας δεν είναι να βγάζετε άδειες γιατί μου κάνετε επιθέσει του λέω. μου λέει δεν μπορούμε να πουμε άμεσος επιθέσει σας κανουμε και έψαχνε να μου βρει κάτι λάθος στα δικαιολογητικά μου λέει πάρε μετά της 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ και βλέπουμε είμαι τσαντισμένος έχω κατάθεση αναφοράς στης συνήγορο του πολίτη δεν ξέρω τη άλω μπορώ να κάνω..... συγνώμη για το κατεβατό.
 
καλησπέρα εδώ και ένα μηνά έχω περάσει γιατρούς και προσπαθώ να καταθέσω τα δικαιολογητικά και έπαιρνα στο αστυνομικό τμήμα για κατάθεση δικαιολογητικών μετά άπω μια βδομάδα των βρήκα και μου είπε πως θα λείπει μέχρι 23 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ έπαιρνα προχθές τηλέφωνο και πήγα από εκεί μου είπαν πώς δεν έχει γυρίσει και δεν ξέρουν ποτέ θα επιστρέψει εκανα μια μανούρα σε έναν συνάδελφο του τεσπα μου λέει κάλεσε στο τηλέφωνο και όταν το βρεις κλείσε ραντεβού να έρθεις παίρνω σήμερα τον βρίσκω του λέω να έρθω να καταθέσω δικαιολογητικά και μου λέει το επικό θα ξανά λείψω πάρε τηλεφωνώ στης 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ τρελαίνομαι του λέω περιμείνω έναν μήνα και μου λες για έναν μήνα ακόμα και μου λέει τη να κάνω εγώ.. τον πιέζω να πάω σήμερα να τα καταθέσω τον πείθω άλλα μου λέει και σήμερα να τα κατάθεσης δεν χει να λέει μετά από της 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ θα ασχοληθω πάω από εκεί και με αρχίζει ειρωνεία και επίθεση και μου λέει εδώ κάηκαν τα πάντα κυνήγι θες και του απαντάω εσάς η δουλειά σας δεν είναι να βγάζετε άδειες γιατί μου κάνετε επιθέσει του λέω. μου λέει δεν μπορούμε να πουμε άμεσος επιθέσει σας κανουμε και έψαχνε να μου βρει κάτι λάθος στα δικαιολογητικά μου λέει πάρε μετά της 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ και βλέπουμε είμαι τσαντισμένος έχω κατάθεση αναφοράς στης συνήγορο του πολίτη δεν ξέρω τη άλω μπορώ να κάνω..... συγνώμη για το κατεβατό.
σε ποιο τμημα ολα αυτα?
 
Back
Top