Άδεια Αγοράς Κυνηγετικού Όπλου

Ωραια αυτο ξερω κ γω,οποτε μου στελνει πρωτα την αδεια αγορας κ μετα στελνω το οπλο κ ξεκιναω την διαδικασια.Ειναι ασφαλες με ΕΛΤΑ φιλε;
Εγώ με Γενική ταχυδρομική πάντα στέλνω ...
Και ποτέ δεν είχα προβλήματα.
 
εμενα το Α.Τ τηνς περιοχης μου μου εδωσε 2 αντίτυπα...παραξενεύτηκα, αλλα δεν ρωτησα....θα βγαλω παντως μια φωτοτυπία το ενα καλου κακου ;)
Τα τρία αντίτυπα, αφου υπογραφούν και από τους δύο, προορίζονται ένα για για τον καθένα και ένα γιά το τμήμα.
Ωραια αυτο ξερω κ γω,οποτε μου στελνει πρωτα την αδεια αγορας κ μετα στελνω το οπλο κ ξεκιναω την διαδικασια.Ειναι ασφαλες με ΕΛΤΑ φιλε;
Με την κατάλληλη συσκευασία θεωρώ ότι είναι απόλυτα ασφαλές με όλες τις μεγάλες εταιρείες κούριερ. Έγραψα για ΕΛΤΑ (Κούριερ δηλ. το Πόρτα-Πόρτα, όχι το κανονικό ταχυδρομείο!) γιατί εγώ με αυτό είχα εμπειρία.
 
Παιδιά καμία εταιρία δεν δέχεται μεταφορά οπλου έτσι άσχετα εάν όλοι το κάνουν,γινεται κρυφά.Πρεπει να πας αστυνομία να βγάλεις χαρτί με τα στοιχεία του οπλου και που πάει και γιατί, με αυτό πας κούριερ και γίνεται η διαδικασία.Εαν χαθεί όπλο χωρίς την ειδική άδεια απόλυτη ευθύνη έχει ο κάτοχος συνυπολογίζοντας όλες τις συνέπειες.Ολοι οι οπλουργοι στέλνουν έτσι χωρίς άδεια και οι κυνηγοί το ίδιο.Προσφατα που ρώτησα οπλουργο μου ειπε 20 χρόνια στέλνω έτσι ποτέ δεν είχα πρόβλημα και έτσι ρίσκαρα και το έστειλα και μεχρι να το παραλαβει ημουν μες την ανησυχία
 
Σήμερα με πήραν τηλ.απο το αστυν τμήμα της περιοχής μου και μου είπαν, αφού έχω ήδη βγάλει άδεια κατοχής στο σιμσον 16αρι μου, με5α από 3 μήνες, πρέπει να τους πάω και χαρτί από ψυχίατρο!!!! .hair. .hair. .hair.
τι χρειάζεται ρε παιδιά? Μόνο το βιβλιάριο υγείας? Η και τίποτα άλλο?
 
Σήμερα με πήραν τηλ.απο το αστυν τμήμα της περιοχής μου και μου είπαν, αφού έχω ήδη βγάλει άδεια κατοχής στο σιμσον 16αρι μου, με5α από 3 μήνες, πρέπει να τους πάω και χαρτί από ψυχίατρο!!!! .hair. .hair. .hair.
τι χρειάζεται ρε παιδιά? Μόνο το βιβλιάριο υγείας? Η και τίποτα άλλο?
Την ταυτότητα σου κ το ΑΜΚΑ σου να έχεις για να δεί το ιστορικό συνταγογράφησης σού...
 
Σήμερα με πήραν τηλ.απο το αστυν τμήμα της περιοχής μου και μου είπαν, αφού έχω ήδη βγάλει άδεια κατοχής στο σιμσον 16αρι μου, με5α από 3 μήνες, πρέπει να τους πάω και χαρτί από ψυχίατρο!!!! .hair. .hair. .hair.
τι χρειάζεται ρε παιδιά? Μόνο το βιβλιάριο υγείας? Η και τίποτα άλλο?
Σε λιγο θα θελουν και προκτολογο
 
Σήμερα με πήραν τηλ.απο το αστυν τμήμα της περιοχής μου και μου είπαν, αφού έχω ήδη βγάλει άδεια κατοχής στο σιμσον 16αρι μου, με5α από 3 μήνες, πρέπει να τους πάω και χαρτί από ψυχίατρο!!!! .hair. .hair. .hair.
τι χρειάζεται ρε παιδιά? Μόνο το βιβλιάριο υγείας? Η και τίποτα άλλο?
Συγγνωμη αλλα δεν σε επιασα..σου εχουν βγαλει και φαντάζομαι σου εχουν δωσει ηδη την ΑΚΚΟ, και σε πήραν να σου πουν οτι πρεπει να τους πάς χαρτι απο ψυχιατρο ετεροχρονισμένα? Αν ναι τοτε πες τους φιλακια! Πεταξε το πουλι τωρα που στην εδωσαν!
Τα δικαιολογητικά τα πάμε ΓΙΑ ΝΑ μας υπογράψει την αδεια ο διοικητής και να μας την δωσει....οχι αφου...
 
Συγγνωμη αλλα δεν σε επιασα..σου εχουν βγαλει και φαντάζομαι σου εχουν δωσει ηδη την ΑΚΚΟ, και σε πήραν να σου πουν οτι πρεπει να τους πάς χαρτι απο ψυχιατρο ετεροχρονισμένα? Αν ναι τοτε πες τους φιλακια! Πεταξε το πουλι τωρα που στην εδωσαν!
Τα δικαιολογητικά τα πάμε ΓΙΑ ΝΑ μας υπογράψει την αδεια ο διοικητής και να μας την δωσει....οχι αφου...
Eχω ήδη εδώ και 2-3 μήνες το δελτίο κατοχής στα χέρια μου...τι να πω..Ίσως ξανα-ελενχαν φακέλους , και το ειδαν...
Δεν μπορω( προσωπικά) να τους πω, δεν το φέρνω τώρα, γιατί μπορεί να ξανά χρειαστώ κάτι, και να με καθυστερούν σκόπιμα...
Δεν πειράζει..Τους είπα ότι θα τους το πάω...
 
γιατί μπορεί να ξανά χρειαστώ κάτι, και να με καθυστερούν σκόπιμα..
Ισχυει....αρκει όταν εβγαλες την αδεια να ηταν σε ισχυ το "χαρτι και απο ψυχιατρο και απο παθολογο"..
Εντάξει το γαμησιατικο 30-40-50€ θα μπορουσες να το φας σε φυσιγγια!..
 
Ο νόμος για τα αδήλωτα ισχύει ακόμα; Ένας φίλος θέλει να δηλώσει ένα παλιό φλομπερ που είχε αγοράσει ( έχει την απόδειξη) και δεν το χει κάνει μεχρι σήμερα.
 
Ο νόμος για τα αδήλωτα ισχύει ακόμα; Ένας φίλος θέλει να δηλώσει ένα παλιό φλομπερ που είχε αγοράσει ( έχει την απόδειξη) και δεν το χει κάνει μεχρι σήμερα.
Tάσο μέχρι τον περασμένο Νοέμβρη, που δήλωσα κι εγώ ένα δικό μου φλόμπερ (50ετίας, χωρίς απόδειξη με βεβαίωση οπλουργού), ίσχυε. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι. Παράβολο: 10 Χ 2,04= 20,40€
 
Tάσο μέχρι τον περασμένο Νοέμβρη, που δήλωσα κι εγώ ένα δικό μου φλόμπερ (50ετίας, χωρίς απόδειξη με βεβαίωση οπλουργού), ίσχυε. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι. Παράβολο: 10 Χ 2,04= 20,40€
Παντελή σ'ευχαριστώ πολύ!
 
Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό κάνει να βγει άδεια αγοράς του κυνηγετικού. Έχω βγάλει 4 φορές άδεια αγοράς αλλά δε θυμάμαι. Έχω καταθέσει αυτοπροσώπως τα δικαιολογητικά πριν μια εβδομάδα. Ευχαριστώ πολύ
 
Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό κάνει να βγει άδεια αγοράς του κυνηγετικού. Έχω βγάλει 4 φορές άδεια αγοράς αλλά δε θυμάμαι. Έχω καταθέσει αυτοπροσώπως τα δικαιολογητικά πριν μια εβδομάδα. Ευχαριστώ πολύ
Εξαρτάται από το τμήμα...
Μία εβδομάδα πάνω-κάτω στο δικό μου.
 
Back
Top