Άδεια Αγοράς Κυνηγετικού Όπλου

ι
Ισχυει! Για δυο χρόνια δε χρειάζεται αλλο χαρτι, εφοσον την νεα αδεια την βγαζεις στο ίδιο ΑιΤ..
ισως ομως απο τμημα σε τμημα να διαφερει...η μπορουν να σου πουνε, θελουμε μαζι με το χαρτι του παθολογου, και ψυχιατρου...
 
Πήρα σήμερα τηλ. Το αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου, και τους ρώτησα για άδεια αγοράς, και μου είπαν Αφού έχεις χαρτί από γιατρο( τους είχα πάει φέτος) θέλει μόνο 2 παράβολα Ν. 6193. Και αργότερα 2 φωτογραφίες...ας ελπίσουμε τη Δευτέρα που θα πάω, να την πάρω ;)
Ισχυει! Για δυο χρόνια δε χρειάζεται αλλο χαρτι, εφοσον την νεα αδεια την βγαζεις στο ίδιο ΑΤ..
'Ετσι ίσχυε μέχρι 23/10, αν έχεις βγάλει ήδη άδεια αγοράς ισχύει κανονικά. Αν όμως θέλεις να βγάλεις καινούργια, τότε χρειάζονται δύο ιατρικές βεβαιώσεις, μία παθολόγου (που υπάρχει ήδη και ισχύει ακόμα) και μία ψυχιάτρου. Αυτό ακριβώς συνέβη σε μένα. Ένα όπλο δηλώθηκε κανονικά με προϋπάρχουσα άδεια αγοράς, ενώ για ένα παλιό φλομπεράκι που παιδεύομαι από πέρσι να το δηλώσω, μου ζητήθηκε επιπλέον και χαρτί ψυχίατρου.
 
Μάλλον έχω χάσει κατι: Όταν αγόρασα τα όπλα το 2017 πήγα σε ψυχίατρο για ιατρική βεβαίωση και, νομίζω/αν θυμάμαι καλά, πήρα ταυτόχρονα και βεβαίωση από παθολόγο (χειρούργο) που έτυχε να βρίσκεται στο γραφείο του ψυχίατρου. Νομίζω την ιατρική βεβαίωση του παθολόγου την χρησιμοποίησα για τον σκοπευτικό σύλλογο και όχι για την αγορά όπλου.

ΥΓ: Το ωραίο ήταν πως ο ψυχίατρος, διευθυντής κλινικής στα βορειοανατολικά προάστια Αθηνών, μας έκανε μισή ώρα κήρυγμα για την αυτοάμυνα. Θυμάμαι πως μας είπε: καλό το κυνήγι πτηνών και τετραπόδων, αλλά πάρε και ένα κοντόκαννο για τα δίποδα που μπαίνουν ακάλεστα στο σπίτι σου. Μάλλον πρέπει να είχε πάθει ζημιά... ή να ζούσε πολύ καιρό εκτός Ελλάδας.

ΥΥΓ: χωρίς να θέλω να γίνω αιρετικός, ίσως είναι πιό σωστός ο δρόμος για την αγορά κυνηγετικού όπλου αυτός που ακολουθούν μερικές άλλες χώρες στην Ευρώπη.
 
Σύμφωνα με την ταπεινή μου γνώμη για την αγορά κυνηγετικού όπλου θα ακολουθούσα τα παρακάτω βήματα:
  1. Πέρνω ιατρικές βεβαιώσεις ψυχίατρου & παθολόγου, καθώς και την άδεια του ετέρου ήμισυ, αν υπάρχει:)
  2. Με αυτές τις βεβαιώσεις γράφομαι σε σοβαρό κυνηγετικό σύλλογο
  3. Ο σοβαρός σύλλογος προσφέρει θεωρητικά μαθήματα ασφάλειας, οπλογνωσίας, σκυλοδιαχείρησης, κυνηγιού, και θηράματος (πώς ζει, τρέφεται, πολλαπλασιάζεται, έρχεται, κρύβεται, φεύγει κλπ.)
  4. Ο σοβαρός σύλλογος προσφέρει πρακτικά μαθήματα, π.χ. επώμηση, σκοποβολή σταθερού και κινητού στόχου ("ιπτάμενων δίσκων":rolleyes:, λαγού, αγριόχοιρου), ιχνηλασία, βασικές πρακτικές διαχείρησης σκύλων, κλπ. Με άλλα λόγια, ο σοβαρός κυνηγετικός σύλλογος ή έχει δασκάλους και όπλα για τους μαθητές του ή συνεργάζεται με "αθλητικό" όμιλο σκοποβολής.
  5. Η παρακολούθηση των θεωρητικών και των πρακτικών μαθημάτων είναι υποχρεωτική.
  6. Μετά από επιτυχείς εξετάσεις στα θεωρητικά και πρακτικά θέματα, παίρνω ένα "χαρτί" παντοτινής ισχύος που με χαρακτηρίζει (σοβαρό) κυνηγό.
  7. Με αυτό το χαρτί και με το χαρτί "εγκληματικότητας":eek: από την αστυνομία πάω και αγοράζω τα όπλα μου (όχι μόνο ένα!).
  8. Με αυτό το χαρτί βγάζω την κυνηγετική μου άδεια.
Όλα αυτά βέβαια κοστίζουν χρόνο (κάμποσα Σαββατοκύριακα) και χρήμα, αλλά στο τέλος γινόμαστε σοβαροί κυνηγοί, οι οποίοι αποκτούν μεγαλύτερη θέση στην εκτίμηση των "άλλων", είτε είναι αυτοί πολιτικοί είτε είναι οι απλοί συνάνθρωποί μας (ξέχνα τους λωτοφάγους).

Ίσως με αυτόν τον τρόπο
  1. να διευκολυνθεί η μελλοντική χρήση ραβδωτών στο κυνήγι
  2. να ανοίξει η συζήτηση για το σοβαρό θέμα της αυτοάμυνας
  3. να μειωθούν τα κυνηγετικά ατυχήματα
  4. να ξεκολλήσουν οι νέοι από τα κινητά και τον φραπέ και να βγούν στην φύση
Αρκεί να θέλουμε να γινόμαστε κάθε μέρα καλύτεροι.
 
Last edited:
Αδερφέ μάλλον λείπεις χρόνια απ' την Ελλάδα και έχεις μπολιαστεί σε μια φυσιολογική (ευρωπαϊκή) κανονικότητα.
Εκτός του ότι δεν υπάρχει αυτός ο σύλλογος που περιγράφεις στην Ελλάδα, τα τελευταία χρόνια είμαστε υποχρεωμένοι να εκδίδουμε άδεια θήρας στο σύλλογο της μόνιμης κατοικίας μας, άρα δεν τίθεται καν θέμα επιλογής...
Κατά τα άλλα εκεί που "ζητάς" άδεια αγοράς απ' το έτερον ήμισυ με σκότωσες.sarcastic.
 
Το πρόβλημα είναι ότι για κάθε όπλο πρέπει να πας 4 φορές στην Ασφάλεια!
Αφού με έχουν μάθει και όταν με βλέπουν στην Αστυνομία μου λένε "Στον τρίτο πάτε;"
Ούτε σεσημασμένος να ήμουν... :D
 
Παιδια καλησπερα,θελει να αγορασει μια καραμπινα που εχω ενας κυριος απο Χιο,μου ειπε να κανω μια υπευθυνη δηλωση οτι μεταβιβαζω το οπλο στο ονομα του επικυρωμενη απο κεπ η αστυνομια κ στελνω το οπλο με αντικαταβολη με τα ΕΛΤΑ κ ολες τις αλλες διαδικασιες τις κανει ο ιδιος εκει.Γνωριζει καποιος φιλος αν ισχυει;
 
Παιδια καλησπερα,θελει να αγορασει μια καραμπινα που εχω ενας κυριος απο Χιο,μου ειπε να κανω μια υπευθυνη δηλωση οτι μεταβιβαζω το οπλο στο ονομα του επικυρωμενη απο κεπ η αστυνομια κ στελνω το οπλο με αντικαταβολη με τα ΕΛΤΑ κ ολες τις αλλες διαδικασιες τις κανει ο ιδιος εκει.Γνωριζει καποιος φιλος αν ισχυει;
Όχι! Σε καμία περίπτωση!
Θα σου στείλει την άδεια αγοράς του σε 3 αντίτυπα, την συμπληρώνεις με τα στοιχεία του όπλου, την υπογράφεις με γνήσιο υπογραφής, και κάνεις και την Υ. Δ. που σου είπε. Μετά κρατάς 1 αντίτυπο και στέλνεις τα υπόλοιπα, το όπλο και την δική σου ΑΚΚΟ με ΕΛΤΑ κούριερ και αντικαταβολή.
Έστειλα πριν απο ένα μήνα έτσι όπλο στην Κάλυμνο και αγόρασα πριν δύο εβδομάδες όπλο από την Ικαρία
Για σιγουριά είχα ζητήσει και αντίγραφο ταυτότητας...
 
Όχι! Σε καμία περίπτωση!
Θα σου στείλει την άδεια αγοράς του σε 3 αντίτυπα, την συμπληρώνεις με τα στοιχεία του όπλου, την υπογράφεις με γνήσιο υπογραφής, και κάνεις και την Υ. Δ. που σου είπε. Μετά κρατάς 1 αντίτυπο και στέλνεις τα υπόλοιπα, το όπλο και την δική σου ΑΚΚΟ με ΕΛΤΑ κούριερ και αντικαταβολή.
Έστειλα πριν απο ένα μήνα έτσι όπλο στην Κάλυμνο και αγόρασα πριν δύο εβδομάδες όπλο από την Ικαρία
Για σιγουριά είχα ζητήσει και αντίγραφο ταυτότητας...
εμενα το Α.Τ τηνς περιοχης μου μου εδωσε 2 αντίτυπα...παραξενεύτηκα, αλλα δεν ρωτησα....θα βγαλω παντως μια φωτοτυπία το ενα καλου κακου ;)
 
Last edited:
Όχι! Σε καμία περίπτωση!
Θα σου στείλει την άδεια αγοράς του σε 3 αντίτυπα, την συμπληρώνεις με τα στοιχεία του όπλου, την υπογράφεις με γνήσιο υπογραφής, και κάνεις και την Υ. Δ. που σου είπε. Μετά κρατάς 1 αντίτυπο και στέλνεις τα υπόλοιπα, το όπλο και την δική σου ΑΚΚΟ με ΕΛΤΑ κούριερ και αντικαταβολή.
Έστειλα πριν απο ένα μήνα έτσι όπλο στην Κάλυμνο και αγόρασα πριν δύο εβδομάδες όπλο από την Ικαρία
Για σιγουριά είχα ζητήσει και αντίγραφο ταυτότητας...
Ωραια αυτο ξερω κ γω,οποτε μου στελνει πρωτα την αδεια αγορας κ μετα στελνω το οπλο κ ξεκιναω την διαδικασια.Ειναι ασφαλες με ΕΛΤΑ φιλε;
 
Back
Top