Άδεια Αγοράς Κυνηγετικού Όπλου

Να το μεταφρασω στο ακεραιο η να βαλω και λιγο φαντασια μεσα?
εξέταση με ψυχίατρο είχα όπως όλοι φανταζομαι στο στρατό. Τίποτα το ιδιαίτερο, από ότι θυμάμαι ο τυπος προσπαθούσε να ανιχνευσει κανένα που ήταν έτοιμος να εκραγει. Στην εξέταση για την οπλοκατοχή κατάλαβα ότι ο ψυχίατρος άμα μπορείς να τον πληρώσεις ειναι καλό πραγμα. :)
 
Τα λεφτα για τον ψυχιατρο θα τα πιω μπυρες...
Μολις ανοιξει η πορτα,θα φωναξει τον επομενο!
Ξερω εναν ψυχιατρο που ανετα θα πινε μαζι σου τις μπυρες..και μαλιστα η ταμπελα απ εξω απ το ιατρειο γραφει μετεκπαιδευτεις εις δυτικην γερμανιαν
 
και αργησανε τοσα χρονια...κ εγω απορουσα πως κ ζητανε χαρτι παθολογου κ οχι ψυχιατρου που κανονικα θα επρεπε...
Αλλα τωρα χαρτι κ απο τους δυο γιατρους γιατι να το ζητανε??
Ξερω εναν ψυχιατρο που ανετα θα πινε μαζι σου τις μπυρες..και μαλιστα η ταμπελα απ εξω απ το ιατρειο γραφει μετεκπαιδευτεις εις δυτικην γερμανιαν
Σαν κατι να μου λεει αυτο.....χαχαχα...
 
Αλλα τωρα χαρτι κ απο τους δυο γιατρους γιατι να το ζητανε??
Για να μην κοψουν το μεροκαματο απο καποιον!
Παντως εδω που τα λέμε, υπάρχει λογικη στην αποφαση..δηλαδη οντως την "σωματικη" επαρκεια την κρίνει παθολογος και την ψυχικη ο ψυχιατρος..
Για μενα το προβλημα ειναι να βρεις ψυχιατρο που δε θα σου πάρει 50ευρω, καθως μια χαρα ειχα βολευτει με το το 20€ του παθολογου...
Αλλα ξαναλεω, υπαρχει λογικη στην αποφαση....να λεμε και τα θετικά, οχι μονο να τους βριζω!!
 
Καλημερα λεβεντες,ρε παιδια γνωριζει κανεις για μεταβιβαση κυνηγετικου οπλου γινεται αυτη τη περιοδο;;;
Pazi μονο με τηλ στο οικειο αστυνομικο σου τμήμα φιλε θα μαθεις.....
Αν εχεινο ενδιαφερονενος ηδη την αδεια αγορας, νομιζω δεν θα κολλήσει πουθενα, καθως κεπ και αστυνομια λειτουργουν κανονικα...η αστυνομια με τηλεφωνο-"ραντεβου"..
Αν πρεπει να εκδοθει αδεια αγορας, δε ξερω μήπως κολλησει το ποινικο μητρωο λιγο, αν και νομιζω το παιρνουν υπηρεσιακα-ηλεκτρονικα οι μπατσοι, οποτε ολα κομπλε...
 
Παντως ειναι σιγουρο ότι γίνεται, καθως σιγουρα εστω και "κληρονομικά", συνεχιζουν να έρχονται οπλα στα χερια καποιων (πεθαινει ο κόσμος!..δυστυχως), οποτε το οπλα αυτα πρεπει να μεταβιβαστουν, δε γινεται να μενουν στον αερα....
 
Καλημέρα σας , το 2008 που πήγα να βγάλω άδεια οπλοκατοχής μου ζητήθηκαν τα παραπάνω , χαρτί ψυχιάτρου και απο παθολόγο.
Το σίγουρο είναι οτι απο τον ψυχίατρο το πηρα απο το Κέντρο υγείας της πόλης μου χωρίς να πληρώσω κάτι .
Οσο για τον παθολογο δεν είμαι σιγουρος αν πήγα στο τότε ΙΚΑ ή πάλι απο το κεντρο υγείας ή πλήρωσα σε καποιον ιδιώτη γιατρό.
Οπότε μπορείτε να ρωτήσετε αν εφημερεύει ψυχιατρος στα τοπίκα Κεντρα υγείας ή στα νοσοκομεία που βρίσκονται κοντά σας ,
Σιγουρα τα ραντεβου και οι μερες μπορεί να μην είναι στα κοντά γιατι εχουν αλλαξει πολλα αλλά αν βολευει θα γλυτώσετε καποια χρηματα
 
Pazi μονο με τηλ στο οικειο αστυνομικο σου τμήμα φιλε θα μαθεις.....
Αν εχεινο ενδιαφερονενος ηδη την αδεια αγορας, νομιζω δεν θα κολλήσει πουθενα, καθως κεπ και αστυνομια λειτουργουν κανονικα...η αστυνομια με τηλεφωνο-"ραντεβου"..
Αν πρεπει να εκδοθει αδεια αγορας, δε ξερω μήπως κολλησει το ποινικο μητρωο λιγο, αν και νομιζω το παιρνουν υπηρεσιακα-ηλεκτρονικα οι μπατσοι, οποτε ολα κομπλε...
Εγινε στεφ ευχαριστω πολυ
 
Για να μην κοψουν το μεροκαματο απο καποιον!
Παντως εδω που τα λέμε, υπάρχει λογικη στην αποφαση..δηλαδη οντως την "σωματικη" επαρκεια την κρίνει παθολογος και την ψυχικη ο ψυχιατρος..
Για μενα το προβλημα ειναι να βρεις ψυχιατρο που δε θα σου πάρει 50ευρω, καθως μια χαρα ειχα βολευτει με το το 20€ του παθολογου...
Αλλα ξαναλεω, υπαρχει λογικη στην αποφαση....να λεμε και τα θετικά, οχι μονο να τους βριζω!!
Σωστή σκέψη και να μην ξεχνάμε οτι φωνάζουμε το κυνήγι να μπει σε σωστά στάνταρ, αυτό που με προβληματίζει οτι το χαρτί σε αρκετές περιπτώσεις θα έρχεται με το κουριερ...
 
Σωστή σκέψη και να μην ξεχνάμε οτι φωνάζουμε το κυνήγι να μπει σε σωστά στάνταρ, αυτό που με προβληματίζει οτι το χαρτί σε αρκετές περιπτώσεις θα έρχεται με το κουριερ...
Δεν ξερω, εγω νομίζω οτι οι ψυχιατροι κατα μεσο ορο ειναι πιο τυπικοι στο θεμα αυτο...
Νομιζω λεω και πάλι ότι αρνητικο δε το λες να εμπλέκεται υποχρεωτικα ψυχιατρος, τωρα οι εξαιρεσεις παντα και παντού υπαρχουν (αποστολη με courier χαχαχαχ)
 
Πήρα σήμερα τηλ. Το αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου, και τους ρώτησα για άδεια αγοράς, και μου είπαν Αφού έχεις χαρτί από γιατρο( τους είχα πάει φέτος) θέλει μόνο 2 παράβολα Ν. 6193. Και αργότερα 2 φωτογραφίες...ας ελπίσουμε τη Δευτέρα που θα πάω, να την πάρω ;)
 
Last edited:
Πήρα σήμερα τηλ. Το αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου, και τους ρώτησα για άδεια αγοράς, και μου είπαν Αφού έχεις χαρτί από γιατρο( τους είχα πάει φέτος) θέλει μόνο 2 παράβολα Ν. 6193. Και αργότερα 2 φωτογραφίες...ας ελπίσουμε τη Δευτέρα που θα πάω, να την πάρω ;)
Ισχυει! Για δυο χρόνια δε χρειάζεται αλλο χαρτι, εφοσον την νεα αδεια την βγαζεις στο ίδιο ΑΤ..
 
Back
Top