υπερυψωμένη ρίγα ή όχι

Tο βίντεο ευτυχώς που είχε και 2-3 τουφεκιές επιτυχημένες γιατί αλλιώς το λες και πανωλεθρία. Σε άλλες τουφεκιές είναι πολύ μπροστά σε άλλες πάνω πολύ συνέχεια νευρικά τουφεκαει σε άλλες σταματά το όπλο σε άλλες βιάζεται να ρίξει και τις 3. Όλα τα λάθη που μπορείς να κάνεις σε ένα βιντεάκι. Πάντως η κάμερα εκπληκτική.
 
το ότι τουφεκάει στον γάμο , με κάνει να υποψιαστώ ότι και η ρύθμιση της κάμερας είναι αλλού για ανταλλού.
μην θεωρείται ότι όποιος βάζει ένα video κάπου , έχει και κάτι σωστό να πει.

όσο για την υπερυψωμένη ρίγα και τι πρέπει να βλέπεις υπάρχει μία και μόνο μία λύση.
πας σκοπευτήριο και αφού "κάψεις" αρκετά φυσέκια μπορείς ( αν έχεις ικανότητα να καταλάβεις - αλλιώς άστο ) να αποφασίσεις αν σου κάνει ή όχι η ρίγα.

λέω εγώ τώρα...............
 
Καλός ο Μπάμπης αλλά δεν είπε πως για να μην έχεις Ρίγα πρέπει να έχεις τέλειο κοντακι για σένα και ακόμη καλύτερα Ποιός μπορεί να το φτιάξει αυτό το κοντακι εδώ χωρίς. Τερέν που απαιτείται κανονικά επωμιζοντας με πλήρως ρυθμιζόμενο και αφού ολοκληρώσεις στηη πράξη τις δοκιμές να σου μεταφέρει τα μέτρα αν γίνεται στο δικό σου βέβαια και δε θες καινούριο κανένας στην Ελλάδα δεν υπάρχει .
 
Δεν ήξερα ότι έχει κάποιος μετροληπτικο κοντακι και τερεν με δίσκους για να τσεκάρεις τα μέτρα ποιός είναι γράψε για να τον ξέρω
Γράψε μου πρώτα εσύ δύο κοντακάδες στο εξωτερικό που ΄έχουν trygun και τερέν δικό τους,τις τιμές που παίρνουν,και αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις τα λ7 αυτά, θα σου πω ποιός έχει trygun και που είναι τα σκοπευτήρια για τις δοκιμές..
 
Καλός ο Μπάμπης αλλά δεν είπε πως για να μην έχεις Ρίγα πρέπει να έχεις τέλειο κοντακι για σένα και ακόμη καλύτερα Ποιός μπορεί να το φτιάξει αυτό το κοντακι εδώ χωρίς. Τερέν που απαιτείται κανονικά επωμιζοντας με πλήρως ρυθμιζόμενο και αφού ολοκληρώσεις στηη πράξη τις δοκιμές να σου μεταφέρει τα μέτρα αν γίνεται στο δικό σου βέβαια και δε θες καινούριο κανένας στην Ελλάδα δεν υπάρχει .
Ποια η σχέση της Ρίγας κ του τέλειου κοντακιου φίλε ;
 
Στην Αγγλία φίλε με 700 ευρω πηγαινε ελα με διαμονη αλλά οταν φύγεις σου λέει δεν ξερω ποιος θα σου φτιάξει το κοντακι στη χωρα σου έχει πάει άνθρωπος 300 έδωσε και ασχολήθηκε 2 μέρες ο εκεί οπλουργος τα υπόλοιπα ήταν τα έξοδα πήγαινε έλα κτλ γιατί για να φτιάξεις κάτι εκεί θες μερικές χιλιάδες .Όσο γιατη Ρίγα στο σκοπευτήριο ειδικά στο τραπ ειναι φτιαγμένη έτσι ώστε να ψηλοντουφεκαει το όπλο κάτι που δεν συμβαίνει στα κυνηγετικά με υπερυψωμένη και επειδή οι τουφεκιές γίνονται σε πολλά μέτρα και μικρό στοχο βοηθά στην ακρίβεια μαζί με το μεγάλο μήκος κάνης
 
Στην Αγγλία φίλε με 700 ευρω πηγαινε ελα με διαμονη αλλά οταν φύγεις σου λέει δεν ξερω ποιος θα σου φτιάξει το κοντακι στη χωρα σου έχει πάει άνθρωπος 300 έδωσε και ασχολήθηκε 2 μέρες ο εκεί οπλουργος τα υπόλοιπα ήταν τα έξοδα πήγαινε έλα κτλ γιατί για να φτιάξεις κάτι εκεί θες μερικές χιλιάδες .Όσο γιατη Ρίγα στο σκοπευτήριο ειδικά στο τραπ ειναι φτιαγμένη έτσι ώστε να ψηλοντουφεκαει το όπλο κάτι που δεν συμβαίνει στα κυνηγετικά με υπερυψωμένη και επειδή οι τουφεκιές γίνονται σε πολλά μέτρα και μικρό στοχο βοηθά στην ακρίβεια μαζί με το μεγάλο μήκος κάνης
Εχεις φτιάξει ποτέ κάποιο καινούριο κοντάκι στα μέτρα σου??
 
εδω ας γραψουμε τις αποψεις μας σε σχεση αν η υπεριψωμενη ριγα βοηθαει περισσοτερο η οχι στη σκοπευση
Η ρίγα βοηθάει.
Τώρα αν είναι υπερυψωμένη και πόσο, πλατιά ή στενή, με φωσφοριζέ γραμμούλα ή όχι ... είναι αδιάφορο.
Αρκεί να μην σου αποσπά την προσοχή.
Και ο άνθρωπος προσαρμόζεται στο όπλο όχι μόνο το αντίθετο.
 
Εγω οχι αλλα εχω τροποποισει κοντακι σε τετοιο βαθμο που μονο ενας οπλουργος μπορουσε να το.κανει ο οποιος δεν εργαζεται πλεον και φαγαμε 5 ωρες εκαι μαζι αλλα εχουν φτιαξει δυο φιλοι και ειναι αρκετα ικανοποιημένοι αν και δεν ριξεις μερικες δεκαδες βολες σε δισκους αλλά και σε πραγματικες συνθηκες κυνηγιου δεν μπορεις να βεβαιωθεις εγω βεβαιωθηκα μετα απο αρκετες ντουφεκιες οταν διαπιστωσα οτι οπου κοιτουσα θηραμα σηκωνα και εριχνα χωρις να κοιταω τιποτε αλλο παρα μονο το πουλι με εξαιρετικα αποτελεσματα επιτυχιων και γρηγορων βολων αυτο για μενα ειναι το κοντακι στα μετρα μου το πηγαα σε αλλον οπλουργο το συγκεκριμενο οπλο το μετρησε για να μου διορθωσει αναλογα αλλο κοντακι οπλου αλλα δεν το καταφερε τελικα .Μεταφέρω τις πρωσοπικες μου εμπειριες δε κάνω το ξύπνιο γιατί κοιταμε επωμισε φυγε και θα το φτιαξω μου φενευαι αστείο.
 
Εγω οχι αλλα εχω τροποποισει κοντακι σε τετοιο βαθμο που μονο ενας οπλουργος μπορουσε να το.κανει ο οποιος δεν εργαζεται πλεον και φαγαμε 5 ωρες εκαι μαζι αλλα εχουν φτιαξει δυο φιλοι και ειναι αρκετα ικανοποιημένοι αν και δεν ριξεις μερικες δεκαδες βολες σε δισκους αλλά και σε πραγματικες συνθηκες κυνηγιου δεν μπορεις να βεβαιωθεις εγω βεβαιωθηκα μετα απο αρκετες ντουφεκιες οταν διαπιστωσα οτι οπου κοιτουσα θηραμα σηκωνα και εριχνα χωρις να κοιταω τιποτε αλλο παρα μονο το πουλι με εξαιρετικα αποτελεσματα επιτυχιων και γρηγορων βολων αυτο για μενα ειναι το κοντακι στα μετρα μου το πηγαα σε αλλον οπλουργο το συγκεκριμενο οπλο το μετρησε για να μου διορθωσει αναλογα αλλο κοντακι οπλου αλλα δεν το καταφερε τελικα .Μεταφέρω τις πρωσοπικες μου εμπειριες δε κάνω το ξύπνιο γιατί κοιταμε επωμισε φυγε και θα το φτιαξω μου φενευαι αστείο.
Δεν φτιαχνουμε κοντακι σε οπλουργο φίλε, το φτιαχνουμε αποκλειστικά κ μονο σε κοντακα πολυ εμπειρο
 
Η ρίγα βοηθάει.
Τώρα αν είναι υπερυψωμένη και πόσο, πλατιά ή στενή, με φωσφοριζέ γραμμούλα ή όχι ... είναι αδιάφορο.
Αρκεί να μην σου αποσπά την προσοχή.
Και ο άνθρωπος προσαρμόζεται στο όπλο όχι μόνο το αντίθετο.
Ποτε ο σκοπευτής κυνηγος δεν προσαρμοζεται στο όπλο , το όπλο θα προσαρμοστει τέλεια στο αφεντικό του φιλε
 
Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί στο τραπ έχουν αυτές της παράξενες ρηγες αφού όπως λέγεται δεν τοις χρειάζεται ο σκοπευτής
Στο τραπ Τεό σχεδόν όλα τα τραποντουφεκα ισια 10αρα Ρίγα έχουν, σου δίνει μια πιο σωστή κσταδειξη στα ίσια πιατα η φαρδιά ριγα φίλε, σε όλες τις άλλες τροχιές δεν προλαβαινεις να αναπνευσεις οχι να κοιτάξεις ριγα , γίνονται όλα τόσο γρήγορα
 
Ποτε ο σκοπευτής κυνηγος δεν προσαρμοζεται στο όπλο , το όπλο θα προσαρμοστει τέλεια στο αφεντικό του φιλε
Το ποτέ και το τέλεια είναι απόλυτες λέξεις και ίσως να ισχύει για σκοπευτές με αξιώσεις.
Αυτό που λες είναι το ιδανικό.
Ποιό είναι το ποσοστό των κυνηγών μη σκοπευτών που το έχουν κάνει ; 0.5% ?
Οι άλλοι δηλαδή τουφεκάνε στον γάμο του καραγκιόζη ;

Να στο πω αλλιώς ... πας σε έναν έμπειρο κοντακά και σου βγάζει τα μέτρα του κοντακιού.
Μετά πας και στην perazzi και σου βγάζει και αυτή μέτρα.
Θα συμπίπτουν στο χιλιοστό και στην μοίρα ;
Είναι αδύνατο.
Άρα λοιπόν μιλάμε για μέτρα με ανοχές.
Και πόσες είναι αυτές οι ανοχές ;
1 μοίρα ? 5 μοίρες ? 1χιλιοστό ? 10 χιλιοστά ?
Ποιός έχει βγάλει τα σωστά μέτρα;

Για να μην πάμε στην ερώτηση ο έμπειρος κοντακάς από πού αντλεί την εμπειρία του;

Και τελικά ακόμα και το ιδανικό κοντάκι να έχεις αν κάθε φορά που σηκώνεις το όπλο θες 3 δευτερόλεπτα να το φέρεις στα ίσια του τότε χρειάζεσαι εμπειρία ο ίδιος και όχι απαραίτητα το ιδανικό κοντάκι.

Μην υποτιμάς την προσαρμοστικότητα του ανθρώπου.
 
Το ποτέ και το τέλεια είναι απόλυτες λέξεις και ίσως να ισχύει για σκοπευτές με αξιώσεις.
Αυτό που λες είναι το ιδανικό.
Ποιό είναι το ποσοστό των κυνηγών μη σκοπευτών που το έχουν κάνει ; 0.5% ?
Οι άλλοι δηλαδή τουφεκάνε στον γάμο του καραγκιόζη ;

Να στο πω αλλιώς ... πας σε έναν έμπειρο κοντακά και σου βγάζει τα μέτρα του κοντακιού.
Μετά πας και στην perazzi και σου βγάζει και αυτή μέτρα.
Θα συμπίπτουν στο χιλιοστό και στην μοίρα ;
Είναι αδύνατο.
Άρα λοιπόν μιλάμε για μέτρα με ανοχές.
Και πόσες είναι αυτές οι ανοχές ;
1 μοίρα ? 5 μοίρες ? 1χιλιοστό ? 10 χιλιοστά ?
Ποιός έχει βγάλει τα σωστά μέτρα;

Για να μην πάμε στην ερώτηση ο έμπειρος κοντακάς από πού αντλεί την εμπειρία του;

Και τελικά ακόμα και το ιδανικό κοντάκι να έχεις αν κάθε φορά που σηκώνεις το όπλο θες 3 δευτερόλεπτα να το φέρεις στα ίσια του τότε χρειάζεσαι εμπειρία ο ίδιος και όχι απαραίτητα το ιδανικό κοντάκι.

Μην υποτιμάς την προσαρμοστικότητα του ανθρώπου.
Προσαρμοστικότητα είμαι από τις μεγάλες ασθένειες του κυνηγού -σκοπευτή.Μονο ένας δάσκαλος σκοποβολής θα μπορούσε να σου βγει τα σωστά μέτρα καί νά τα δώσει σε κοντακα να τα εφαρμόσει.Ολα τα άλλα είναι στο περίπου και ημίμετρα.
 
Προσαρμοστικότητα είμαι από τις μεγάλες ασθένειες του κυνηγού -σκοπευτή.Μονο ένας δάσκαλος σκοποβολής θα μπορούσε να σου βγει τα σωστά μέτρα καί νά τα δώσει σε κοντακα να τα εφαρμόσει.Ολα τα άλλα είναι στο περίπου και ημίμετρα.
Στο τέλος όμως μετράει πάντα το αποτέλεσμα.

Προς όλους και όχι μόνο προς εσένα αν και off topic
---------
Δεν διαφωνώ επί της αρχής.
Ζούμε όμως στην χώρα της αρπαχτής και του ότι δηλώσεις, είσαι.

Και ο "δάσκαλος" και ο "κοντακάς" μπορεί να είναι ημίμετρα.
Αν ο δάσκαλος και ο κοντακάς είναι μέτριοι θα σου φύγει ένας σκασμός χρήματα για το μέτριο το οποίο ήδη κατέχω.
Αν δε ο "δάσκαλος" είναι σαν αυτόν που είχα που δεν μπορούσε να σταυρώσει πέρδικα άστο καλύτερα :) :)
Φυσικά υπάρχουν και διαμάντια.

Ας μιλήσουμε καθαρά λοιπόν αν επιτρέπεται από την διαχείριση.

1. Ωραία είμαι υποψήφιος, πρότεινετέ μου τον καλύτερο δάσκαλο και τον καλύτερο κοντακά και πόσα χρήματα θα μου πάρει κατά μέσο όρο ο καθένας τους για να μου φτιάξει ένα κοντάκι στα μέτρα μου.
Το ξύλο εκτός τιμής.
Για να ξέρουμε τι μας γίνεται και πόσο θα κοστίσει.
Αν δεν θέλετε να προτείνετε έναν προτείνετε την καλύτερη τριάδα και τα διαπιστευτήριά τους.

2. Πρότεινετέ μου τους καλύτερους με try gun για να μου δώσουν τα μέτρα και τον κοντακά θα τον βρώ εγώ. Πόσο θα κοστίσει ; Ποιά τα διαπιστευτήριά τους;

3. Από το άσπρο μέχρι το μαύρο υπάρχουν πολλές αποχρώσεις του γκρί.
Οι περισσότεροι αγοράζουν ένα όπλο και δεν ξέρουν ούτε καν βασικές διαστάσεις κοντακιού.
Όσοι λοιπόν κατέχουν το θέμα fit όπλου γιατί δεν γράφουν εδώ στο site κάποιες βασικές μετρήσεις που μπορεί να κάνει ο καθένας μας για να βοηθήσουν κόσμο κατά την επιλογή του όπλου ;

Τροφή για σκέψη ... και πάσα βοήθεια δεκτή.
 
Back
Top