Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα στην ομάδα μετά απο πολύ καιρό ! Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο φυσιγγι για τσίχλα με δεδομένο ότι κυνηγάω σε σχετικά σφιχτά μέρη με ένα παλιό δικανο baikal με σταθερά τσοκ 1* 3*. Τι θα λέγατε για το lambro direct 32 ( ν8.5) ?
 
Καλησπέρα στην ομάδα μετά απο πολύ καιρό ! Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο φυσιγγι για τσίχλα με δεδομένο ότι κυνηγάω σε σχετικά σφιχτά μέρη με ένα παλιό δικανο baikal με σταθερά τσοκ 1* 3*. Τι θα λέγατε για το lambro direct 32 ( ν8.5) ?
Για μένα για σφικτά μέρη πρώτο διασποράς καραμανιδη η Τζόρνταν η Όσκαρ ( ελικοειδής) ν9 και δεύτερο η μεζο 30 λαμπρό η Δορκάς μεσοταπο.( Αν και στης 2 τουφεκιές είναι πολύ κοντά τά πουλιά και τα 2 διασποράς).
 
Που χάθηκες ρε Μίλτο με το μακρυκαννο σου?όλα καλά?
Ναι μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αν κ εγώ δεν θα πηγαινα για περπατητο τσίχλας έχοντας μαζί μου μόνο αυτά τα φυσιγγια κ για τις δυο κάννες...
Ναι μεν αλλά...... Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχουν στάνταρ αποστάσεις βολής σε αυτό το κυνήγι εκτός κ παμε και "χωθουμε" σε μέρος πραγματικα πυκνο..
Νομίζω πως φυσιγγια με ελικοειδη διασπορεα η gualandi (η συνδιασμος των δυο) θα ήταν προτιμοτερα όπως κ τα σκάγια να είναι ψιλοτερα του ν8 που θα είναι το "όριο"...
Αν επιλέξεις ελικοειδη κοίτα να είναι σχετικά μαλακά γιατί συνήθως....
Πολυ καλα αποτελεσματα θα σου δώσουν κ τα μεσοταπα πχ lambro mezzo 30γρ 9-10..

ΥΓ1 Ασε πρωτα να μας ξεμαντρωσουν κ μην αγχώνεσαι θα την βρεις την άκρη.......
ΥΓ2 το δικαννο κ τα μάτια σουουου....

Δορκάς μεσοταπο
Αυτά τα πουστικα μου ξεφυγαν..ειχαν φέρει περσι λίγα κουτιά κ τα πηραν..Που θα παει...
 
Καλησπέρα στην ομάδα μετά απο πολύ καιρό ! Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο φυσιγγι για τσίχλα με δεδομένο ότι κυνηγάω σε σχετικά σφιχτά μέρη με ένα παλιό δικανο baikal με σταθερά τσοκ 1* 3*. Τι θα λέγατε για το lambro direct 32 ( ν8.5) ?
1-3 σε σφιχτά μέρη κ τσίχλα, θα χαλάσεις πολλα πουλια φίλε, μόνο τα Direct κάπως σώζουν το έργο αλλά κ παλι η φουλ κανη είναι φουλ
 
Καλησπέρα στην ομάδα μετά απο πολύ καιρό ! Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο φυσιγγι για τσίχλα με δεδομένο ότι κυνηγάω σε σχετικά σφιχτά μέρη με ένα παλιό δικανο baikal με σταθερά τσοκ 1* 3*. Τι θα λέγατε για το lambro direct 32 ( ν8.5) ?
Αυτό για τον άσο είναι ότι πρέπει και στο τρία ανάλογα πως περνάνε τα πουλιά
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !
Φίλε Τάσο δυστυχώς πέρισυ λόγω υποχρεώσεων δεν κατάφερα να βγω στον κυνηγοτοπο γι αυτό απουσίαζα από το forum . Θα δοκιμάσω σίγουρα το direct όταν με το καλό μας το επιτρέψουν να βγούμε ... Ελπίζω να μην πάει χαμένη και αυτή η σεζόν .
 
Καλησπέρα στην ομάδα μετά απο πολύ καιρό ! Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο φυσιγγι για τσίχλα με δεδομένο ότι κυνηγάω σε σχετικά σφιχτά μέρη με ένα παλιό δικανο baikal με σταθερά τσοκ 1* 3*. Τι θα λέγατε για το lambro direct 32 ( ν8.5) ?
Το direct 32 με το όπλο που αναφέρεις θα σε καλύψει απόλυτα μέχρι τα 20 μέτρα, και με αρκετές πιθανότητες για λίγο παραπάνω. Το Νο 9,5 να πάρεις, όχι το 8,5 ... Έτσι θα έχεις κάπου 190 σκάγια παραπάνω, που θα γεμίσουν καλύτερα τον κύκλο της τουφεκιάς. Έτσι κι αλλιώς το 8,5 είναι πιο χοντρό απ' ότι χρειάζεται, για αυτές τις αποστάσεις για τσίχλα, στην πραγματικότητα το 9,5 έχει τη δύναμη να τη σκοτώσει και στα 40 μέτρα.
Αν συνηθίζεις να επιλέγεις ποια κάννη θα ρίξεις ανάλογα με την απόσταση, θα πρότεινα στη μια direct 32 και στην άλλη ένα με διασπορέα Gualandi, π.χ. Lambro classic dispersante σε 9 ή 10, ή το tordo dispersante (αυτό βγαίνει μόνο σε 8,5).
 
Το direct 32 με το όπλο που αναφέρεις θα σε καλύψει απόλυτα μέχρι τα 20 μέτρα, και με αρκετές πιθανότητες για λίγο παραπάνω. Το Νο 9,5 να πάρεις, όχι το 8,5 ... Έτσι θα έχεις κάπου 190 σκάγια παραπάνω, που θα γεμίσουν καλύτερα τον κύκλο της τουφεκιάς. Έτσι κι αλλιώς το 8,5 είναι πιο χοντρό απ' ότι χρειάζεται, για αυτές τις αποστάσεις για τσίχλα, στην πραγματικότητα το 9,5 έχει τη δύναμη να τη σκοτώσει και στα 40 μέτρα.
Αν συνηθίζεις να επιλέγεις ποια κάννη θα ρίξεις ανάλογα με την απόσταση, θα πρότεινα στη μια direct 32 και στην άλλη ένα με διασπορέα Gualandi, π.χ. Lambro classic dispersante σε 9 ή 10, ή το tordo dispersante (αυτό βγαίνει μόνο σε 8,5).
@ΣΤΕΛΙΟΣ καλημέρα και καλή βδομάδα
Το Lambro classic dispersante ο κατασκευαστής το δίνει με βύσμα Πλαστικό ελικοειδές με αποσπώμενα πτερύγια
https://www.lambro.gr/proion/fysiggia-kynigetika/dispersante-classic/
εσύ λες Gualandi
και ρωτάω γιατί έχω πιο πολύ εμπιστοσύνη σε εσένα
 
@ΣΤΕΛΙΟΣ καλημέρα και καλή βδομάδα
Το Lambro classic dispersante ο κατασκευαστής το δίνει με βύσμα Πλαστικό ελικοειδές με αποσπώμενα πτερύγια
https://www.lambro.gr/proion/fysiggia-kynigetika/dispersante-classic/
εσύ λες Gualandi
και ρωτάω γιατί έχω πιο πολύ εμπιστοσύνη σε εσένα
Τον γνωστό διασπορέα Gualandi έχουν και τα δυο (classic & tordo) Κωστή ... Τα έχω σφάξει και τα δυο, έχω ανεβάσει και φωτο παλιότερα !! ;) :)
 
@ΣΤΕΛΙΟΣ καλημέρα και καλή βδομάδα
Το Lambro classic dispersante ο κατασκευαστής το δίνει με βύσμα Πλαστικό ελικοειδές με αποσπώμενα πτερύγια
https://www.lambro.gr/proion/fysiggia-kynigetika/dispersante-classic/
εσύ λες Gualandi
και ρωτάω γιατί έχω πιο πολύ εμπιστοσύνη σε εσένα
Αυτό εννοεί ο ποιητής! Ότι λέει ο Στέλιος.
 
Το direct 32 με το όπλο που αναφέρεις θα σε καλύψει απόλυτα μέχρι τα 20 μέτρα, και με αρκετές πιθανότητες για λίγο παραπάνω.
Direct δεν εχω ριξει αλλα χοντρικα αυτο ειχα δει παλια με τα max d που ηταν φυσιγγια ιδιας φιλοσοφιας..Για αυτο κ ειπα οτι καλο ειναι να γινει καποιος συνδιασμος με αλλου τυπου φυσιγγια μιας κ δεν μιλαμε για μονοκαννο..
Επισης μου εχει δοθει η εντυπωση(ισως λανθασμενη κ να ηταν η ιδεα μου)οτι τα φυσιγγια αυτα ειναι λιγο "αδυναμα" αλλα ισως να ωφειλοταν στην μεγαλη διασπορα τους...

διασπορέα Gualandi
http://oplognosia.com/?p=6527

και αν πραγματι δεχτουμε οτι ακομα κ το full τσοκ "μετατρεπεται" σε imp.cyl.
τοτε σιγουρα εχουμε εναν εξαιρετικο συνδιασμο για αυτο το κυνηγι κ οχι μονο..

Υ.Γ. Μπορει να μην ασχολουμαι με βλητικες δοκιμες(ασχετα που μου αρεσει να τις διαβαζω)αλλα θα ξαναπω οτι αυτο που εχω δει κ πιστευω ειναι οτι κανωντας καποιος διαφορες δοκιμες με φυσιγγια κ τσοκ στο κυνηγι βγαζει παρα πολλα χρησιμα συμπερασματα κ καταλαβενει αρκετα πραγματα...Σιγουρα οχι οσα θα εβλεπε καποιος που εχει δει αρκετες τουφεκιες απλωμενες σε ενα πινακα αλλα θα εχει ενα μεγαλο μπουσουλα..

ΥΓ2 Για εμενα η μεγαλυτερη εφευρεση των φυσιγγιων ειναι τα διασπορας κ μαλιστα στις διαφορες μορφες βυσματων που υπαρχουν στο εμποριο(εμπορικα κ ιδιογωμοση)....
Εσωσαν,σωνουν,και θα σωνουν κοσμο κ κοσμακη που εχει "σφιχτα" οπλα(αυτος ηταν κ ο αρχικος σκοπος τους ασχετα που καποιοι τα ριχνουν και με 5*..) στην κατοχη του κ δεν θελει να τα "πειραξει" ειτε γιατι εχει ενα οπλο κ κανει και καρτερι με αυτο ειτε για συναισθηματικους λογους η ακομα κ γιατι φοβαται οποιαδηποτε μετατροπη (ως προς το τελικο αποτελεσμα...)

ΥΓ3 Σαν πολλα δεν ειπα??
Αλλα αφου δεν μπορουμε να παμε κυνηγι τουλαχιστον ας γραφουμε για αυτο...........
 
Θεωρώ από την λίγη εμπειρία που έχω ότι με τον άσσο το direct θα κρατάει συγκέντρωση και στα 25 μέτρα . Όταν το πάρω θα κάνω μια δοκιμή στο χαρτί για να δούμε . Τώρα όσον αφορά για ελικοειδή διασπορεα νομίζω η καλύτερη επιλογή είναι το wolf summer 30gr ή το diva 31 (δεν τα έχω δουλεψει) . Παλιότερα είχα δοκιμάσει και το j&b 33gr αλλά είναι δυναμίτης για τσιχλα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top