Φυσίγγια για την πέρδικα

Ας σκεφτούμε ότι οι μαγαζάτορες, είναι έμποροι. Το εμπόριο είναι προσφορά και ζήτηση. Επίσης από αυτή την δουλειά ζουν και μέσα από αυτή προσπαθούν να βιοποριστούν ή ακόμη και να πλουτίσουν (δεν είναι κακό). Επίσης η αγορά του φυσιγγιού, είναι εποχιακή. Τώρα όποιοι από εμάς πιστεύουμε ότι πέφτουμε θύματα εκμετάλλευσης, έχουμε δύο λύσεις. Ή αγοράζουμε και στοκάρουμε φυσίγγια εκτός εποχής, ή δεν ξαναπατάμε στο αντίστοιχο επαγγελματία.
 
Καλησπέρα παίδες το γνώμη έχετε για πρώτο διασποράς nsi 7/9 mix
Και δεύτερο τρίτο κουτουρνισε η Τρικολόρ
Δυστυχώς τα δοκίμασα σρ πίνακα τώρα τον Φεβρουαρίου . Τ διασποράς με άφησε πλήρως ικανοποιημένο , τα αλλά δυο είχαν σχεδόν ίδια συγκέντρωση , απλά τ κουτουρνισε νομίζω είναι λίγο βαρύ για πέρδικα , τ λέτε κ εσείς ;;
 
Καλησπέρα παίδες το γνώμη έχετε για πρώτο διασποράς nsi 7/9 mix
Και δεύτερο τρίτο κουτουρνισε η Τρικολόρ
Δυστυχώς τα δοκίμασα σρ πίνακα τώρα τον Φεβρουαρίου . Τ διασποράς με άφησε πλήρως ικανοποιημένο , τα αλλά δυο είχαν σχεδόν ίδια συγκέντρωση , απλά τ κουτουρνισε νομίζω είναι λίγο βαρύ για πέρδικα , τ λέτε κ εσείς ;;
Συνάδελφε, δεν χρειάζεται διασποράς στην πέρδικα. Ο λόγος είναι, ότι τις περισσότερες φορές, σηκώνεται όλο το κοπάδι μαζί και θα γεμίσεις με σκάγια και τα διπλανά πουλιά. Τα πουλιά αυτά θα ψοφήσουν αργότερα, μόνα τους. Με ένα τσοκ 4* είσαι μια χαρά τις περισσότερες φορές. Αρκεί να τις σημαδεύεις, μία μία. Δοκίμασε και θα με θυμηθείς.
 
Συνάδελφε, δεν χρειάζεται διασποράς στην πέρδικα. Ο λόγος είναι, ότι τις περισσότερες φορές, σηκώνεται όλο το κοπάδι μαζί και θα γεμίσεις με σκάγια και τα διπλανά πουλιά. Τα πουλιά αυτά θα ψοφήσουν αργότερα, μόνα τους. Με ένα τσοκ 4* είσαι μια χαρά τις περισσότερες φορές. Αρκεί να τις σημαδεύεις, μία μία. Δοκίμασε και θα με θυμηθείς.
Δεν αντιλέγω για τα κοπάδια κ τ σημάδεμα κυνηγάω σε υψόμετρο 1650 μέτρα. Τ αλλά δυο μαλινοτάπα πως τα βρίσκεις ;;
 
Δεν αντιλέγω για τα κοπάδια κ τ σημάδεμα κυνηγάω σε υψόμετρο 1650 μέτρα. Τ αλλά δυο μαλινοτάπα πως τα βρίσκεις ;;

Παναγιωτη με σκυλο φερμας κυνηγας....η απλα κανεις περπατητο και τις σηκωνεις ο ιδιος ???
 
Δεν αντιλέγω για τα κοπάδια κ τ σημάδεμα κυνηγάω σε υψόμετρο 1650 μέτρα. Τ αλλά δυο μαλινοτάπα πως τα βρίσκεις ;;
Το καλύτερο κυνήγι κάνεις και βλέπεις τα πιο όμορφα τοπία συνάδελφε. Όσον αφορά τα φυσίγγια με μάλλινη τάπα σαν δεύτερο και τρίτο είναι μια χαρά επιλογή. Ούτως ή άλλως, αν δεν πάρεις στο σήκωμα με την πρώτη και την δεύτερη τουφεκιά, η τρίτη συνήθως δεν έχει νόημα. Εννοώ ότι και να πάρεις με την τρίτη, συνήθως θα κρεμάσει πόδια και θα φτάσει με την πτήση της κάτω στο ποτάμι.
Αν επιτρέπεται σε πιο γεωγραφικό διαμέρισμα κυνηγάς;
 
Καλησπέρα παίδες το γνώμη έχετε για πρώτο διασποράς nsi 7/9 mix
Και δεύτερο τρίτο κουτουρνισε η Τρικολόρ
Δυστυχώς τα δοκίμασα σρ πίνακα τώρα τον Φεβρουαρίου . Τ διασποράς με άφησε πλήρως ικανοποιημένο , τα αλλά δυο είχαν σχεδόν ίδια συγκέντρωση , απλά τ κουτουρνισε νομίζω είναι λίγο βαρύ για πέρδικα , τ λέτε κ εσείς ;;
Για το τρικολόρ για μένα όχι θα περνεις πολλά ζωντανά πουλιά. Τρίτο βάλε συγκεντρωτηρα.
 
Το καλύτερο κυνήγι κάνεις και βλέπεις τα πιο όμορφα τοπία συνάδελφε. Όσον αφορά τα φυσίγγια με μάλλινη τάπα σαν δεύτερο και τρίτο είναι μια χαρά επιλογή. Ούτως ή άλλως, αν δεν πάρεις στο σήκωμα με την πρώτη και την δεύτερη τουφεκιά, η τρίτη συνήθως δεν έχει νόημα. Εννοώ ότι και να πάρεις με την τρίτη, συνήθως θα κρεμάσει πόδια και θα φτάσει με την πτήση της κάτω στο ποτάμι.
Αν επιτρέπεται σε πιο γεωγραφικό διαμέρισμα κυνηγάς;
Καλά ναι αν δν παρεις με πρώτη Δεύτερη μετά χαιρέτησε τα πουλιά απλά χαζεύεις ποσό όμορφα πετάνε χαχχα ,
Συνήθως ο σκύλος μου τα φτάνει σε τρελή απόσταση κοντινή βεββαια μετά τον οκτωμβριο γιατί στην έναρξη γίνεται πανηγύρι , είμαι το μοναστηρακι Αιτωλοακαρνανία αποτε κυνηγάω στα Ακαρνανίκα ορη, γνωστή σε εμάς ειναι υψηλή κορυφή , τ βουνό ονομάζετε περγαντι στην ντοπιολαλια,
Έχουμε πανέμορφους κ δύσκολους τόπους, αν δεν έχεις επισκεφτεί ποτέ , αξίζει τον κόπος κ το πλήθος τον πουλιών και τα τοπία μας , αλλά θέλει πόδια
 
Είμαι υπέρ του συγκεντρωτηρα σ αυτό το κυνήγι η το περνεις η όχι αρκεί να μην έχεις ζωντανά πουλιά.......
Τ θέμα είναι ότι σε εμένα το πρώτο σήκωμα είναι 12-15 μέτρα όσο μπορώ ν υπολογίσω φέτος από βιασύνη έχασα πολλά πουλιά στο σήκωμα με βιαστικές τουφεκιές
 
Τ θέμα είναι ότι σε εμένα το πρώτο σήκωμα είναι 12-15 μέτρα όσο μπορώ ν υπολογίσω φέτος από βιασύνη έχασα πολλά πουλιά στο σήκωμα με βιαστικές τουφεκιές
Καλημέρα Παναγιώτη!:)


Νομίζω.... ότι αν άφηνες λίγο ακόμα, να τουφεκούσες την πρώτη στα 20-25 μέτρα και την δεύτερη στα 30-35 θα ήταν καλυτέρα....και δεν φταίει το φυσίγγι...12-15 μέτρα δεν έχει ανοίξει ακόμα ...ο βελτιωμένος κύλινδρος η τέσσερα άστρα στα 15 μέτρα ανοίγει 50 πόντους και στα 25 μέτρα έχει ανοίξει 85 πόντους...

Επίσης όσο ποιο ψηλά τόσο ποιο αραιή ατμόσφαιρα, λιγότερη αντίσταση και άρα λιγότερη διασπορά, και εσύ κυνηγάς στα 1650 μέτρα λες...
Μιλάμε δηλαδή για 20-30 πόντοι ακόμα πιο κλειστή τουφεκιά τουλάχιστον...,εξ ου και οι αστοχίες...

Εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα κύλινδρο μη σου πω, για πρώτη τουφεκιά αλλά όχι διασποράς. Ένα ελαφρύ φυσίγγι 32 γρ. αρκεί, και το δυνατόν γρήγορο, να βοηθήσει στο άνοιγμα, αλλά να μην κλωτσήσει και σου χαλάσει την δεύτερη τουφεκιά...

Αλλά έστω μέχρι τα 30 μέτρα θα το πάρεις το πρώτο πουλί αν καλοσημαδέψεις και την ζυγίσεις την τουφεκιά...τώρα για την δεύτερη, δεν την κάνουν όλοι και όχι πάντα...

Υ.Γ: ...δεν έχω καμία εμπειρία από τα αλπικά και τις ορεινές, ούτε καν από τα 12αρια τουφεκιά γιατί κυνηγώ σε νησί , τσούκαρ, και με 16αρι...όποτε η γνώμη των υπολοίπων υπερισχύει...;)
 
Last edited:
Καλά ναι αν δν παρεις με πρώτη Δεύτερη μετά χαιρέτησε τα πουλιά απλά χαζεύεις ποσό όμορφα πετάνε χαχχα ,
Συνήθως ο σκύλος μου τα φτάνει σε τρελή απόσταση κοντινή βεββαια μετά τον οκτωμβριο γιατί στην έναρξη γίνεται πανηγύρι , είμαι το μοναστηρακι Αιτωλοακαρνανία αποτε κυνηγάω στα Ακαρνανίκα ορη, γνωστή σε εμάς ειναι υψηλή κορυφή , τ βουνό ονομάζετε περγαντι στην ντοπιολαλια,
Έχουμε πανέμορφους κ δύσκολους τόπους, αν δεν έχεις επισκεφτεί ποτέ , αξίζει τον κόπος κ το πλήθος τον πουλιών και τα τοπία μας , αλλά θέλει πόδια
Έχω κυνηγήσει πολλές φορές στις κορφές που λες. Έχω κοιμηθεί νύχτες, καλοκαίρια σε εκπαιδευτικά, με την σκηνή μου και τα σκυλιά. Στην Ψηλή κορφή, Στο βουνό της κοπέλας, στις κεραίες.Δυστυχώς φίλε μου το Περγαντί, έχει δεχθεί μεγάλη πίεση, νόμιμη και παράνομη. Πάλι καλά που κρατάει και λίγα πουλιά, γιατί κατεβαινουν χαμηλότερα, σε σημεία ντυμένα και βρίσκουν καταφύγιο. Να είσαι καλά, να χαίρεσαι τα κυνήγια σου και να φυλάς, τα μέρη που κυνηγάς.
 
Είμαι υπέρ του συγκεντρωτηρα σ αυτό το κυνήγι η το περνεις η όχι αρκεί να μην έχεις ζωντανά πουλιά.......

Βαγγελα....ξερω ποσο καλός περδικάς εισαι....και η γνωμη σου εχει βαρυτητα !!!
Να σου πω τι παθαινα εγω οταν ξεκινησα το κυνηγι της περδικας....Με τρομαζε πολυ το σηκωμα της!!!
Αυτος ο θορυβος που εκανε με τα φτερα της....μου '' εκοβαν'' την καρδια....εκει δεν σε σωνει ΚΑΝΕΝΑ
φυσιγγιο.... μεχρι να συνελθω....ολο το κοπαδι ηταν φευγατο!!
Οταν το ξεπερασα....το πρωτο φυσιγγιο ( σε φερμα παντα ) ηταν με μισοταπα στα 34 γραμμαρια
και δευτερο με συγκεντρωτηρα στα 36.Παντα σε Ν7.
Εχανα περδικες μονο απο αστοχια φιλε !!!
 
Βαγγελα....ξερω ποσο καλός περδικάς εισαι....και η γνωμη σου εχει βαρυτητα !!!
Να σου πω τι παθαινα εγω οταν ξεκινησα το κυνηγι της περδικας....Με τρομαζε πολυ το σηκωμα της!!!
Αυτος ο θορυβος που εκανε με τα φτερα της....μου '' εκοβαν'' την καρδια....εκει δεν σε σωνει ΚΑΝΕΝΑ
φυσιγγιο.... μεχρι να συνελθω....ολο το κοπαδι ηταν φευγατο!!
Οταν το ξεπερασα....το πρωτο φυσιγγιο ( σε φερμα παντα ) ηταν με μισοταπα στα 34 γραμμαρια
και δευτερο με συγκεντρωτηρα στα 36.Παντα σε Ν7.
Εχανα περδικες μονο απο αστοχια φιλε !!!
Που να δεις τι έπαθα εγώ ,την πρώτη φορά που σηκώθηκε μπεκάτσα δίπλα απ' το πόδι μου‼️
 
Έχω κυνηγήσει πολλές φορές στις κορφές που λες. Έχω κοιμηθεί νύχτες, καλοκαίρια σε εκπαιδευτικά, με την σκηνή μου και τα σκυλιά. Στην Ψηλή κορφή, Στο βουνό της κοπέλας, στις κεραίες.Δυστυχώς φίλε μου το Περγαντί, έχει δεχθεί μεγάλη πίεση, νόμιμη και παράνομη. Πάλι καλά που κρατάει και λίγα πουλιά, γιατί κατεβαινουν χαμηλότερα, σε σημεία ντυμένα και βρίσκουν καταφύγιο. Να είσαι καλά, να χαίρεσαι τα κυνήγια σου και να φυλάς, τα μέρη που κυνηγάς.
Τ ξέρεις τ μέρη μας βλέπω , όσο περνάει από το χέρι μας τ προσέχουμε , ναο δυστυχώς τ τελευταία. Χρόνια έχει παρά γινει το κακό, τ θετικό της υπόθεσης είναι ότι πέρυσι η χρόνια της πήγε πολύ καλά , έγιναν κ κάποιες απελευθερώσεις , και στα ντυμένα σήμεια που αναφέρεις , πέραν ότι δβ πάιρνουν τουφέκι , γιατί f16 στα πουρνάρια δβ χτυπάς , ειναο ιδανικά για αρκετές συναντήσεις μ τ σκυλιά, τουλάχιστον κρατάμε πουλιά , αν ποτέ έρθεις ξανά θ είναι χαρά μου ένα κυνήγι είναι ένα παιδευτικο
 
Back
Top