Φυσίγγια για την Φάσσα

Έχει χαρακτηριστεί απο πολλούς ως σιδερένιο πουλί.. Ποιό φυσίγγι χρησιμοποιείτε στο κυνήγι της?
 
Last edited by a moderator:
Βγαίνουν απο 2-8 εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά το 6αρι

http://www.tsariktsis.gr/products.php?p=23
Φοβερα χαρακτηριστικα εχουν!! και η αρχικη τους ειναι 438 m/s!!! Πρεπει να ειναι πυραυλοι!
Ναι το 6αρακι για φασσα ειναι πολυ καλο... και δυνατο και εχει και πολλα σκαγια ;)
 
εγω ενω δουλευα τα πελαγκρι, τωρα θα αλλαξω. με εχουν πουλησει φετος.δεν ξερω αν αλλαξε κατι (πουσιγουρα αλλαξε αλλαδεν ξερω τι?)αλλα φετος βαραω φασσες φευγουν πουπουλα πολλα, και η φασσες πεφτουν χιλιομετρα μακρια, η δεν πεφτουν καθολου.
θα πρεπει να ψαχτω αλλου. ακουσα καλα λογια για καποια φυσιγγια του γειτονα απο την δραμα, τα τσαμπιον. θα τα δοκιμασω.
 

Attachments

  • f2-classic-247x276.jpg
    f2-classic-247x276.jpg
    18 KB · Προβολές: 18
εγω ενω δουλευα τα πελαγκρι, τωρα θα αλλαξω. με εχουν πουλησει φετος.δεν ξερω αν αλλαξε κατι (πουσιγουρα αλλαξε αλλαδεν ξερω τι?)αλλα φετος βαραω φασσες φευγουν πουπουλα πολλα, και η φασσες πεφτουν χιλιομετρα μακρια, η δεν πεφτουν καθολου.
θα πρεπει να ψαχτω αλλου. ακουσα καλα λογια για καποια φυσιγγια του γειτονα απο την δραμα, τα τσαμπιον. θα τα δοκιμασω.

Τα 34γρ να πάρεις. Με αυτό το φυσίγγι έγινε γνωστός στον Έβρο. Είναι σε μαύρο κάλυκα.

http://www.champions.4ty.gr/el/ΜΑΚΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ CHAMPIONS
 
αυτο ειχα σκοπο να δουλεψω.
θα δειξει. εχω ακουσει πολυ καλα λογια, και αν δεν λενε ψεματα, ειναι και αρκετα γρηγορο.
 
εγω ενω δουλευα τα πελαγκρι, τωρα θα αλλαξω. με εχουν πουλησει φετος.δεν ξερω αν αλλαξε κατι (πουσιγουρα αλλαξε αλλαδεν ξερω τι?)αλλα φετος βαραω φασσες φευγουν πουπουλα πολλα, και η φασσες πεφτουν χιλιομετρα μακρια, η δεν πεφτουν καθολου.
θα πρεπει να ψαχτω αλλου. ακουσα καλα λογια για καποια φυσιγγια του γειτονα απο την δραμα, τα τσαμπιον. θα τα δοκιμασω.

Γιαννη, το συγκεκριμενο φυσιγγι το χρησιμοποιω εγω και ο κολλητος μου πολλα χρονια τωρα στο κυνηγι σε δυσκολες καιρικες συνθηκες, οχι ομως στη φασα.
Το θεωρουμε και οι δυο ως το τελειο φυσιγγι υγρασιας, και σε τετοιες συνθηκες δεν μας προδωσε ποτε. Οσο τελειο ομως ειναι σε τετοιες συνθηκες τοσο απογοητευτικο ειναι στο στεγνο καιρο. Δεν εχουμε παρατηρησει τουλαχιστον εμεις αλλαγη στη συμπεριφορα του στη φετεινη παρτιδα.
 
Στην φάσσα δεν κάνω άλλα πειράματα.
Έχω καταλήξει σε τρία φυσίγγια...
Lambro Biturbo και Rottweil waidmannsheil στην καραμπίνα.
Και RC 2 Caccia(34gr) στο δίκαννο.
 
Στην φάσσα δεν κάνω άλλα πειράματα.
Έχω καταλήξει σε τρία φυσίγγια...
Lambro Biturbo και Rottweil waidmannsheil στην καραμπίνα.
Και RC 2 Caccia(34gr) στο δίκαννο.

Τα Rottweil waidmannsheil τα έριχνα χρόνια και μαλιστα με super poze. Πολύ καλό και σταθερό φυσίγγι και πολύ μαλακό για 36αρι.Ισως το μαλακότερο όλων.
Τώρα ρίχνω τα PERCORSO CACCIA και Lambro Biturbo.
Τέλος τα πειράματα.
 
Τα 34γρ να πάρεις. Με αυτό το φυσίγγι έγινε γνωστός στον Έβρο. Είναι σε μαύρο κάλυκα.

http://www.champions.4ty.gr/el/ΜΑΚΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ CHAMPIONS

Πριν δύο χρόνια είχα αγοράσει από την Αλεξανδρούπολη 2 κουτιά απο αυτά και δεν τα είχα χρησιμοποιήσει νοπότε ήταν φυλαγμένα σε ντουλάπι στην Αθήνα.
Καταρχήν μου πέσανε τα αυτιά από την τιμή.
Δεύτερον . Φέτος όταν άνοιξα το ένα κουτί στην πορεία διαπίστωσα ότι τα περισσότερα ήταν ελαφρώς φουσκωμένα.Τόσο όσο να θέλουνε πολύ ζόρι να μπούνε στη θαλάμη.
Ενας ακόμη λόγος για να λέω όσα λέω για τους Έλληνες κατασκευαστές που αν μη τι άλλο η σταθερότητα στην παραγωγή είναι ένα ζητούμενο που θυσιάζεται στον βωμό του κέρδους η της αισχροκέρδειας.
 
Πριν δύο χρόνια είχα αγοράσει από την Αλεξανδρούπολη 2 κουτιά απο αυτά και δεν τα είχα χρησιμοποιήσει νοπότε ήταν φυλαγμένα σε ντουλάπι στην Αθήνα.
Καταρχήν μου πέσανε τα αυτιά από την τιμή.
Δεύτερον . Φέτος όταν άνοιξα το ένα κουτί στην πορεία διαπίστωσα ότι τα περισσότερα ήταν ελαφρώς φουσκωμένα.Τόσο όσο να θέλουνε πολύ ζόρι να μπούνε στη θαλάμη.
Ενας ακόμη λόγος για να λέω όσα λέω για τους Έλληνες κατασκευαστές που αν μη τι άλλο η σταθερότητα στην παραγωγή είναι ένα ζητούμενο που θυσιάζεται στον βωμό του κέρδους η της αισχροκέρδειας.

Δημήτρη στην Β. Ελλάδα (και όχι μόνο από όσο ξέρω) τα φυσίγγια της συγκεκριμένης εταιρίας χαίρουν άκρας εμπιστοσύνης από μεγάλη μερίδα κυνηγών...
 
Δημήτρη στην Β. Ελλάδα (και όχι μόνο από όσο ξέρω) τα φυσίγγια της συγκεκριμένης εταιρίας χαίρουν άκρας εμπιστοσύνης από μεγάλη μερίδα κυνηγών...

Δεν το αμφισβητώ γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει. Όμως το να έχω δυο κουτιά και στο ένα να είναι τα μισά και βάλε φουσκωμένα ,κάτι συνέβη που δεν έχει να κάνει με μένα και τη φύλαξή τους
 
Back
Top