Φυσίγγια για μπεκάτσα

καλημεριζω την παρεα...
χρειαζομαι την βοηθεια σας και την γνωμη σας.
κυνιγω φετος με ενα οπλο κομενο στους 53 ποντους (οποτε κυλινδρος) και μαλλον θα αρχισω να ψαχνομαι για ενα φυσιγγι με μεγαλη διασπορα στα 8 με 15 μετρα, η κατανομη ερχετε σε δευτερη σκεψη. εχετε καμια συμβουλη?καμια αποψη? κανεις που να επιχειρησε τετοιο εγκλημα στο οπλο του?
 
κανεις που να επιχειρησε τετοιο εγκλημα στο οπλο του
Ότι είναι έγκλημα είναι, αλλά αφού το θες για μπεκατσα, έτσι και έτσι. Μόνο σε πολύ κλειστά κομμάτια βάλε πρώτο ελικοειδή πουθενά αλλού, θα σου ανοίγει πολύ η τουφέκια τώρα, ρίξε σε ένα χαρτόνι και θα δεις.
 
Γιάννη καλό είναι να μην το παρακανεις με φυσίγγια μεγάλης διασπορας σε ανοιχτό τσοκ γιατί κάποτε ενδέχεται να κινδυνέψει κ ο σκυλος σου.....
Χιλιες φορές μικρότερη διασπορά κ ας κυνηγάς κ στο πιο πυκνό μέρος,αν είναι να την παρεις θα την παρεις.....
 
Γενικά ο ελικοειδής διασπορεας δουλεύει καλά με στενό αυλό....αν έχεις πάνω από 18,4 δοκίμασε ανάστροφο αποκεντρωτηρα και μισοταπο ή μάλλινη. Βέβαια είναι το κοντάκι στα μέτρα σου; Εγώ σε κομμένο Baikal στους 61 πόντους έριχνα πρώτο ελικοειδή και δεύτερο μαλλινοταπο.... μετά το κόψιμο είχε γίνει 5 και 4,5 άστρα....το μειονέκτημα είναι τα πολλά κατάλοιπα στην κάννη.... πολύ τρίψιμο....ρε παιδιά
 
καλημεριζω την παρεα...
χρειαζομαι την βοηθεια σας και την γνωμη σας.
κυνιγω φετος με ενα οπλο κομενο στους 53 ποντους (οποτε κυλινδρος) και μαλλον θα αρχισω να ψαχνομαι για ενα φυσιγγι με μεγαλη διασπορα στα 8 με 15 μετρα, η κατανομη ερχετε σε δευτερη σκεψη. εχετε καμια συμβουλη?καμια αποψη? κανεις που να επιχειρησε τετοιο εγκλημα στο οπλο του?
Η διαφορά η μεγάλη έρχεται μετά τα 40 μέτρα.Το έχω κόψει στους 60 πόντους.
Με τα διασποράς 38 γρ. πιστεύω να έχεις ικανοποιητικές τουφεκιές στα μέτρα που θέλεις.
Εκτός και αν γεμίζεις οπότε εκεί αλλάζει το πεδίο.
 
Με ραβδωτο τσοκ Ampliator η μαλλινη δουλευει??
Το έχω και είναι φοβερό τσοκ και το έχω δοκιμάσει σχεδόν με όλα τα μάλλινα της αγοράς b&pmygra, lambro feltro , Mary arms 36 g, nsi becaccia,nsi super felt,nsi prestige με κάννη 66εκ κρύο Πλας και όλα είναι το ένα καλύτερο από το άλλο . Και έχω πάρει πουλιά ανέλπιστα , οπότε αν το έχεις πάρε οποίο θες από αυτά και είμαι σίγουρος ότι θα μείνει ς ικανοποιημένος.
 
Καλύτερα με κύλινδρο δοκίμασε μισοταπα γιατί συνήθως οι διασπορεις για να δουλέψουν απαιτούν κάποια σύσφιξη που ο κύλινδρος δεν έχει βέβαια μπορεί να ταιριάξει στη κανη σου και να αποδώσει μόνο δοκιμή σε πίνακα.
 
Το έχω και είναι φοβερό τσοκ και το έχω δοκιμάσει σχεδόν με όλα τα μάλλινα της αγοράς b&pmygra, lambro feltro , Mary arms 36 g, nsi becaccia,nsi super felt,nsi prestige με κάννη 66εκ κρύο Πλας και όλα είναι το ένα καλύτερο από το άλλο . Και έχω πάρει πουλιά ανέλπιστα , οπότε αν το έχεις πάρε οποίο θες από αυτά και είμαι σίγουρος ότι θα μείνει ς ικανοποιημένος.

Να σαι καλά σε ευχαριστώ! Μου δωσες χαρα!!
 
καλημεριζω την παρεα...
χρειαζομαι την βοηθεια σας και την γνωμη σας.
κυνιγω φετος με ενα οπλο κομενο στους 53 ποντους (οποτε κυλινδρος) και μαλλον θα αρχισω να ψαχνομαι για ενα φυσιγγι με μεγαλη διασπορα στα 8 με 15 μετρα, η κατανομη ερχετε σε δευτερη σκεψη. εχετε καμια συμβουλη?καμια αποψη? κανεις που να επιχειρησε τετοιο εγκλημα στο οπλο του?
Γιάννη κανένα έγκλημα, το καλύτερο έκανες αν το θες για μπεκάτσα, 53 πόντοι σε μια benelli πχ έχει ίδιο συνολικό μήκος με δίκαννο με κάνη 65εκατοστων. Τα ραβδωτα τσοκ έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα τουφεκιας από τον κύλινδρο,και με κάποια βύσματα γίνονται και επικίνδυνα αν ρίξεις κοντά στον σκύλο. Την μεγαλύτερη διασπορά θα στην δώσουν τα φυσίγγια με αποκεντρωτηρα, οπως τα direct περίπου 1 μέτρο στα δέκα μέτρα..
 
Γιάννη κανένα έγκλημα, το καλύτερο έκανες αν το θες για μπεκάτσα, 53 πόντοι σε μια benelli πχ έχει ίδιο συνολικό μήκος με δίκαννο με κάνη 65εκατοστων. Τα ραβδωτα τσοκ έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα τουφεκιας από τον κύλινδρο,και με κάποια βύσματα γίνονται και επικίνδυνα αν ρίξεις κοντά στον σκύλο. Την μεγαλύτερη διασπορά θα στην δώσουν τα φυσίγγια με αποκεντρωτηρα, οπως τα direct περίπου 1 μέτρο στα δέκα μέτρα..
Έχω το briley d ... όντως έχει μεγαλύτερο άνοιγμα από τον κύλινδρο αλλά έχει και καλή κατανομή μέχρι και 25 μέτρα. Εγώ που δοκίμασα να ρίξω μισοταπο, μάλλινο, ελικοειδή και αποκεντρωτηρα δεν είδα πουθενά τρελή διασπορά με φυσίγγια διασποράς... είτε με τη benelli είτε με το Beretta ultralight σε 18,4 αυλό,είτε με το franchi falconet που έχει 18,6 η μία και 18,4 η άλλη
 
Γιάννη κανένα έγκλημα, το καλύτερο έκανες αν το θες για μπεκάτσα, 53 πόντοι σε μια benelli πχ έχει ίδιο συνολικό μήκος με δίκαννο με κάνη 65εκατοστων. Τα ραβδωτα τσοκ έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα τουφεκιας από τον κύλινδρο,και με κάποια βύσματα γίνονται και επικίνδυνα αν ρίξεις κοντά στον σκύλο. Την μεγαλύτερη διασπορά θα στην δώσουν τα φυσίγγια με αποκεντρωτηρα, οπως τα direct περίπου 1 μέτρο στα δέκα μέτρα..
Έχω το briley d ... όντως έχει μεγαλύτερο άνοιγμα από τον κύλινδρο αλλά έχει και καλή κατανομή μέχρι και 25 μέτρα. Εγώ που δοκίμασα να ρίξω μισοταπο, μάλλινο, ελικοειδή και αποκεντρωτηρα δεν είδα πουθενά τρελή διασπορά με φυσίγγια διασποράς... είτε με τη benelli είτε με το Beretta ultralight σε 18,4 αυλό,είτε με το franchi falconet που έχει 18,6 η μία και 18,4 η άλλη


παιδια εγω δεν εχω την πολυτελεια για τσοκ μιας και την εκοψα. οποτε μιλαμε για φυσιγγια που θα κανουν την μεγαλυτερη διασπορα στην συγκεκριμενη κανη την δικημου.
 
παιδια εγω δεν εχω την πολυτελεια για τσοκ μιας και την εκοψα. οποτε μιλαμε για φυσιγγια που θα κανουν την μεγαλυτερη διασπορα στην συγκεκριμενη κανη την δικημου.
Αυτό με το τσοκ διασποράς πήγαινε σε άλλη ερώτηση. Δοκίμασε σε πίνακα ή χαρτόνι διάφορα φυσίγγια να δεις τι είναι αυτό που σε καλύπτει....τι αυλό έχει η κάννη;
 
Back
Top