Συρτή (Αφρού & Βυθού)

Έχοντας πολλά μηχανάκια συρτης και ψαρευοντας έτσι για δεκαετίες, ήρθε κάποια στιγμή η ώρα κάποια μηχανάκια να χρειαστούν σέρβις και σε κάποια άλλα να γίνουν αναβαθμίσεις των φρενων με σύγχρονα από καρμπον. Το ίδιο χρειάστηκε να γίνει και σε μηχανισμούς σπινινγκ.
Το παγκόσμια κορυφαίο σαιτ που σου δείχνει πως να το κάνεις σε εκατοντάδες μοντέλα γνωστών εταιρειών είναι το www.alantani.com
Ο Άλαν Τανι γιαπωνεζοαμερικανος έχει βάλει τα γυαλιά σε ολες τις εταιρείες του χώρου, ανοίγοντας τα μηχανάκια τους και κρίνοντας τα με αυστηροτητα.Σε ορισμένες υποδείξεις του εταιρείες όπως οι shimano, daiwa, penn τον ακολούθησαν. Τελικά άνοιξε και εργαστήριο επισκευής και αναβάθμισης μηχανισμών κυρίως συρτης.
Είναι άνθρωποι ευγενεστατοι που χαίρονται να βοηθούν ανθρώπους που ασχολούνται με τον εξοπλισμό τους. Προσωπικά ο Άλαν με έχει βοηθήσει και σε άλλους τομείς.
Εδώ στον πάγκο μου στο γκαραζ έχω τα απαραίτητα για να περιποιουμαι τα εργαλεία των χόμπι μου.

host immagin
Πριν το καθαρισμα από τα παλιά γρασσα :

upload immagini gratis
Μετα το φρεσκάρισμα στα γρασσα :

hosting immagini
Τωρα μπορώ και περιποιουμαι μηχανισμούς δύο ταχυτήτων όπως αυτός ο σπανιος shimano beast master ΙΙ 4/0.

host image

free image hosting
 
Last edited:
Μια φορά πήγα για συρτή αφρού με φανατικό λάτρη του είδους..Αποκλειστικά για λουτσους με φεγγάρι..Η αρματωσιά πολύ απλή στην κατασκευη.Μανα-στριφταρι-2οργιες παραμαλο κ στην άκρη το τεχνητό μας.Το οποίο στην προκειμένη περιπτωση ήταν ένα rapala max rap σε χρώμα πορτοκαλί κιτρινο(κλασσικό χρώμα για λουτσους)Εκείνη την βραδιά θυμαμε πηραμε συνολικά 6 λουτσους..Από ότι μου είπε το εν λόγω τεχνητό του έχει δώσει κ ένα τρικιλο γοφαρι συν κάποια λαβράκια.Μαλιστα την συρτή του την ξεκινά σέρνοντας αυτο το τεχνητό πάντα πρώτο..κ στην πορεία αλλάζει σε κάποιο άλλο αν δεν πάρει τσιμπια.. ΥΓ πάντα όταν με βλέπει να ψαρεύω λιμάνι μου λέει πάμε?Δυστυχώς με έχει κερδίσει το παράκτιο ψαρεμα.Θελω να ξαναπάω ομως κάποια στιγμή..
 
Μια μέρα στο νησί πήγαμε ξημερώματα να βρούμε ένα κοπάδι περδικες αλλά μας πρόλαβαν άλλοι και φύγαμε.
Δολωματα ζωντανά είχαμε στη βαρκα από την προηγούμενη μέρα, αφού αφήσαμε τα σκυλιά σπίτι πήγαμε σε μια πελαγισια ξερα. Πρωί πρωί και είχε παιχνίδι.


host immagini
Σηκώθηκε και ο ήλιος και τα ψάρια δεν φευγανε. Κακό του κεφαλιού τους.

caricare immagini
Δεν μας κατσανε οι περδικες αλλά φαγαμε ψαράκια με τους φιλους.Όλα μια κοψια ήτανε.

host immagini
 
Last edited:

Βασιλιτσι, ακρωτηρι Ακριτας σημερα με αρκετο κοσμο... Ελαχιστα πουλια, ειδα καμια 10αρια σπαστα γυρω γυρω αλλα δεν βγηκε κανενα... Εχθες ειχε χαζοπερτασματακι, σημερα μαλλον ηταν λιγα απομειναρια... Αυριο παλι... :)

Click to expand...
Αρι σε αυτή τη βραχονησιδα, το Βενετικο, είχα προσπαθήσει να κάνω συρτη βυθού στη δεξιά μεριά όπως φαίνεται στη φωτο. Είχα πάει από Φοινικουντα με πληροφορίες για χοντρα μαγιατικα. Έλα όμως που τότε δεν υπήρχαν βυθομετρα και οι υπολογισμοί ήταν στην τύχη σχεδόν. Ετσι κόλλησα κάτω με σαράντα μολύβια και είδα και έπαθα να την παρω επανω. Ψαρι φυσικά δεν έβγαλα αλλά γυρίζοντας πέτυχα τυχαία μια μεριά ανοιχτά από αμμουδιά και με οκτώ μόνο μολύβια πήρα δύο συναγριδες (1986).

host immagini
 
Παραδοσιακή συρτή βυθού απλωμενη σε λεκανι παραγαδιου..
ΜΠΡΑΒΟ !!!!!!!!!!.shake hands.
ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΨΑΡΕΜΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!
Η ωραιότερη φωτο όσο και αν ακούγετε παράξενο...:)
 
Δουλεια σου φιλαρακι... .yelling. Γιαννη, κανατε τιποτα? Αξιοζηλευτο το ζωντανο... ;)
Ένα καλό μαγιατικα καρφωσα Αρι αλλα ημασταν πάνω σε ξερα.Δεν μπόρεσα να του πάρω έγκαιρα κεφάλι, ετριψε τη μούρη του στο βράχο και ξαγκιστρωθηκε. 5-10 κιλά το υπολογισα.
Τώρα είναι η χειρότερη εποχή,λίγα ψάρια και κυνηγημενα.
 
Το απόγευμα εν μέσω καταιγιδων πιάσαμε έξη καλαμάρια και πήγαμε για συρτη.


image share
Αρματωσιες είχα ετοιμάσει από το πρωί.

free image upload

upload immagini gratis

upload
Δεν προλαβαίνει να ρίξει ο ένας και καρφωνει

url immagine
Αγωνία αλλά μάπα το καρπούζι.

hosting immagini
Ένα άχρηστο παλιοψαρο ίσα με τρία κιλά

url immagine

image hosting

Δεν μας ξανακανε το χατήρι, χαζευαμε τις καταιγίδες στα γύρω νησιά.

caricare immagini
 
Last edited:
Έχει γεμίσει ο τόπος από δαύτο κ από Γερμανούς(αγριοσαλπες).
Μου είπε Αιγύπτιος ψαράς ότι το λαγοκεφαλο (η κουνέλι) αν ξέρει κάποιος να αφαίρεση το συκώτι του είναι εξαιρετικός μεζές στην Αίγυπτο(!!!!) Του λέω φίλε μου κ να το ηξερα δεν θα το έκανα ποτέ.
 
Τηγανητα, ψητά η με μακαρονακι κοφτο όλα τα δοκιμάσαμε
Εχθες φάγαμε ψητο ένα ολόκληρο μεγάλο του κιλού, ακαθαριστο με το μελάνι.
Ίσως το πιο νόστιμο που εχω φάει.
 
Last edited:
Κάναμε δύο καλά ψαρεματακια με στηρες και γουρουνοψαρα και ένα τρικιλο μαγιατικο.
Χάσαμε και ένα καλό ροφο που βραχωσε καθώς και ένα μαγιατικο.
Όσα καλά ψάρια πιάνουμε άλλοι τόσοι λαγοκεφαλοι εκτελούνται. Από αυτούς χάνουμε τα μισά καλαμάρια στη συρτη. Έχουν γίνει ήδη τρικιλοι και δεν ξέρω πόσο βάρος θα φτάσουν.
Φωτο αργότερα.
 

temp image upload

130 μετρα βαθος και ο βλαχος βραχωσε γιατι ειχα αφησει 320 μετρα νημα.
Ευτυχως το παραμαλλο ηταν 0.80 .Τον ζορισα οριακα και σταθερα.
Καποια στιγμη προσπαθησε μαλλον να αλλαξει θεση και τον εβγαλα με πολυ ζορισμα.
Περιπου 25-30 κιλα.Πεντανοστιμος.

post a picture
 
Last edited:
Back
Top