Συνταγές για τσίχλες (Γενικά)

και που να δείς στον φουρνο κονκκινιστές με κίτρινο ρύζι(μπόνετ),τι ωραίες που γινονται; κατι σαν το γιουβέτσι δηλαδή...και όταν τις βγάλεις ρίχνεις στο πιάτο σου και τριμένη μυζήθρα και πίνεις άνετα ενα κιλό για την πλάκα.
 
και που να δείς στον φουρνο κονκκινιστές με κίτρινο ρύζι(μπόνετ),τι ωραίες που γινονται; κατι σαν το γιουβέτσι δηλαδή...και όταν τις βγάλεις ρίχνεις στο πιάτο σου και τριμένη μυζήθρα και πίνεις άνετα ενα κιλό για την πλάκα.
αντε ρε διαμαντη κανε κανα κοκκινηστο και στηλε καμια μεριδα νασου πουμε την γνωμημαςςς.my man.bbq2.bye.εγω της κανω στην σχαρα και της μαριναρο απο το βραδυ,,με φωτια χαμηλη και οταν της βγαζω εας εχουνε και ελαφρως αιματακι.shake hands.
 
Μόλις έκανα και εγώ μερικές στο φούρνο με κρασάκι και βότανα. Πολύ ωραίες δε λέω αλλά δυστυχώς νομίζω ότι τελικά το βασίλειο της θάλασσας είναι πιο γευστικό από αυτό του αέρα.. Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρχει πουλί πιο γευστικό από μια τσιπούρα, ένα λαβράκι ή ένα σολομό..
 
Μόλις έκανα και εγώ μερικές στο φούρνο με κρασάκι και βότανα. Πολύ ωραίες δε λέω αλλά δυστυχώς νομίζω ότι τελικά το βασίλειο της θάλασσας είναι πιο γευστικό από αυτό του αέρα.. Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρχει πουλί πιο γευστικό από μια τσιπούρα, ένα λαβράκι ή ένα σολομό..

Ε' Μην μου πας μονο στο φτερωτο.....αν και οι περδικες στιφαδο......λενε πολλα.....για μην πουμε και για λαγο.....!!!! ;)
ΥΓ. Φτιαξε τσιχλοκοτσυφα στην λαδοκολα.....να σου μεινουν αξεχαστα!!!!;) :)
ΥΓ2 χωρις να υποτιμω την θαλασσα με τις νοστιμιες της!!!!:)
 
Μόλις έκανα και εγώ μερικές στο φούρνο με κρασάκι και βότανα. Πολύ ωραίες δε λέω αλλά δυστυχώς νομίζω ότι τελικά το βασίλειο της θάλασσας είναι πιο γευστικό από αυτό του αέρα.. Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρχει πουλί πιο γευστικό από μια τσιπούρα, ένα λαβράκι ή ένα σολομό..
Λεωνίδα καλησπέρα.
Θεωρώ ότι τα πάντα κρίνονται στον τρόπο μαγειρέματος.
Για παράδειγμα το στιφάδο είναι φαγητό για αστέρι Michelin κατά την άποψη μου.
Όπως και οι τσίχλες κοκκινιστες,αν τις καθαρίσεις φρέσκες και τις σοταρεις με την πετσουλα είναι το κάτι άλλο.
 
Θα σας γράψω μια συνταγή απλή ,αλλά έχει λίγο χειροτεχνία και προϋποθέτει τζάκι με μπόλικη χόβολη.......... Παίρνουμε λοιπόν τόσες πατάτες όσες και οι τσίχλες η κοτσύφια που έχουμε και οι πατάτες αρκετά μεγάλες! Κόβουμε το πάνω μέρος της πατάτας (πλυμενες οι πατάτες με την φλούδα) και το κρατάμε στην άκρη....... Με το εργαλείο που αδειάζουμε τα κολοκυθάκια για να τα κάνουμε γεμιστά κούφια ζούμε τις πατάτες ώστε σε κάθε πατάτα να χωράει μία τσίχλα και προσθέτουμε μέσα αλάτι ,πιπερι και λίγο βούτυρο! Τοποθετούμε τα καπάκια που κρατήσαμε από τις πατάτες και τις βάζουμε σε μπόλικη χοβολη (σταχτη με κάρβουνα) και τις αφήνουμε να σιγοψηθουν περίπου ένα δίωρο ,ανάλογα βεββαια την ένταση της φωτιάς! Γίνονται πολύ νόστιμες ,τρυφερές,αλλά η πατάτα μαζί με τη φλούδα όλα τα λεφτά......... Καλή σας όρεξη!!!!!
 
Θα σας γράψω μια συνταγή απλή ,αλλά έχει λίγο χειροτεχνία και προϋποθέτει τζάκι με μπόλικη χόβολη.......... Παίρνουμε λοιπόν τόσες πατάτες όσες και οι τσίχλες η κοτσύφια που έχουμε και οι πατάτες αρκετά μεγάλες! Κόβουμε το πάνω μέρος της πατάτας (πλυμενες οι πατάτες με την φλούδα) και το κρατάμε στην άκρη....... Με το εργαλείο που αδειάζουμε τα κολοκυθάκια για να τα κάνουμε γεμιστά κούφια ζούμε τις πατάτες ώστε σε κάθε πατάτα να χωράει μία τσίχλα και προσθέτουμε μέσα αλάτι ,πιπερι και λίγο βούτυρο! Τοποθετούμε τα καπάκια που κρατήσαμε από τις πατάτες και τις βάζουμε σε μπόλικη χοβολη (σταχτη με κάρβουνα) και τις αφήνουμε να σιγοψηθουν περίπου ένα δίωρο ,ανάλογα βεββαια την ένταση της φωτιάς! Γίνονται πολύ νόστιμες ,τρυφερές,αλλά η πατάτα μαζί με τη φλούδα όλα τα λεφτά......... Καλή σας όρεξη!!!!!
Μας έφτιαξες κανονικα Βαγγέλη.
Κιαν εχει απο κείνα τα κοτσύφια του Γεννάρη Φλεβάρη τα τούμπανα απο λίπος , φαντάζομαι νοστιμιά.
 
Μας έφτιαξες κανονικα Βαγγέλη.
Κιαν εχει απο κείνα τα κοτσύφια του Γεννάρη Φλεβάρη τα τούμπανα απο λίπος , φαντάζομαι νοστιμιά.
Πραγματικά γίνονται πεντανόστιμα.......... Έχει λίγο μπελά αλλά σε αποζημιώνει το αποτέλεσμα!!!!!
 
Τελικά τσίχλα-κοτσύφι-τρυγόνι θέλουν κάρβουνα! Αγόρασα μία ψησταριά κάρβουνου και την προηγούμενη Κυριακή έγινε bbq με όλους του κανόνες και μεγάλη παρέα. Στο σύνολο είχαμε καμία 70αριά πουλιά, πολύ κρασί και φυσικά πολύ κέφι! Επίσης μου άρεσε πολύ ο συνδυασμός κύμινο-πάπρικα στα πουλιά, εκτός από αλάτι και πιπέρι φυσικά. Η σειρά των φωτογραφιών είναι τσίχλες, τρυγόνια (και λίγα παϊδάκια κοτόπουλο), ψήσιμο στην ψησταριά, το κρασί που μας συνόδευσε και το ωραίο σερβίρισμα! (από την κοπέλα μου :)). Τελικά συνειδητοποίησα ότι έτσι ολοκληρώνεται με τον καλύτερο τρόπο η μαγεία του κυνηγίου. Η κατάψυξη άδειασε λοιπόν και αναμένει τα νέα θηράματα! Καλά να είμαστε όλοι! τσιχλες.jpgτρυγονια.jpgψησιμο.jpgκρασι.jpgσερβιρισμα.jpg
 
Μετά από 2ωρο βράσιμο (1η φωτό), τσιγαρίζουμε τις τσίχλες σε λάδι για να ροδίσουν (4η φωτό), σβηνουμε με κρασί λευκό και αφού φύγει το αλκοόλ, προσθέτουμε αλατοπίπερο, χυμό λεμόνι, λίγο νερό αν απαιτηθεί, σκέπασμα με καπάκι και 30' σε σιγανή φωτιά (3η φωτό) να πάρουν μυρωδιά με ατμούς. Πασπαλίζουμε στο τέλος με ρίγανη (2η φωτό)
 

Attachments

  • P1260004.JPG
    P1260004.JPG
    194,9 KB · Προβολές: 32
  • P1260008.JPG
    P1260008.JPG
    267,4 KB · Προβολές: 32
  • P1260007.JPG
    P1260007.JPG
    234,2 KB · Προβολές: 35
  • P1260009.JPG
    P1260009.JPG
    240,7 KB · Προβολές: 35
Ωραίο φωτορεπορτάζ φίλε Θανάση , αλλά μήπως ειναι υπερβολή οι 2,5 και πλεον ώρες βράσιμο για ενα τόσο μικρό πουλάκι ?? Πιστεύω οτι θα είχες καλυτερο αποτέλεσμα με 1 ώρα στην αρχή , 10 λεπτά τηγάνισμα και 10 λεπτά βράσιμο με κρασί και λεμόνι για άρωμα ... κάπως έτσι τις κάνω και εγω, άρα μιλάω εκ πείρας !! ;)
 
Καλησπέρα κι από εμένα.
Με αυτό τον τρόπο δεν τις έχω κάνει ποτέ.
Φαίνεται ενδιαφέρον.
Θα πρόσθετα και μανιτάρια.
Πιστεύω θα έδιναν το κάτι παραπάνω.

Το βράσιμο βοηθάει στο να μαλακώσει;
 
Καλησπέρα κι από εμένα.
Με αυτό τον τρόπο δεν τις έχω κάνει ποτέ.
Φαίνεται ενδιαφέρον.
Θα πρόσθετα και μανιτάρια.
Πιστεύω θα έδιναν το κάτι παραπάνω.

Το βράσιμο βοηθάει στο να μαλακώσει;
Μανιτάρια ναι ταιριάζουν απόλυτα. Μάλιστα το νερό από το βράσιμο, το σουρώνουμε και το χρησιμοποιούμε για να βράσουμε ρυζι ως συνοδευτικό. Το αρχικό βράσιμο των 2 ωρών και μετά τσιγάρισμα για να ροδίσουν, το εφαρμόζω σε όλα τα κυνήγια, είτε πουλερικά, είτε λαγό, γουρούνι, κλπ. ΑΝΤΙ για ΜΑΡΙΝΑΡΙΣΜΑ. Διαπίστωσα πως τα κυνήγια μαλακώνουν, λιώνουν, διαχωρίζονται εύκολα τα κόκκαλα. Αυτό μου επιτρέπει να φτιάχνω στη συνέχεια γκουρμέ συνταγές, μόνο με ψαχνό. Παράλληλα κρατάνε τα κρέατα το ζουμί τους. Σε φωτό ψαχνά από μπεκάτσες, φάσσες, παπιά, γουρούνι
 

Attachments

  • P1010003.JPG
    P1010003.JPG
    164,7 KB · Προβολές: 26
  • PB070001.JPG
    PB070001.JPG
    305,5 KB · Προβολές: 26
  • PB070006.JPG
    PB070006.JPG
    288,1 KB · Προβολές: 28
  • PC250001.JPG
    PC250001.JPG
    258,7 KB · Προβολές: 28
  • PB050001.JPG
    PB050001.JPG
    198 KB · Προβολές: 28
Καλησπέρα κι από εμένα.
Με αυτό τον τρόπο δεν τις έχω κάνει ποτέ.
Φαίνεται ενδιαφέρον.
Θα πρόσθετα και μανιτάρια.
Πιστεύω θα έδιναν το κάτι παραπάνω.

Το βράσιμο βοηθάει στο να μαλακώσει;

Εδώ διάφορες επίσης συνταγές μέχρι και αγριογούρουνο στρογκανώφ. Όταν μάλιστα έχεις μια μεγάλη ποσότητα κρέατος, παρότι ξεπαγωμενο, δύναται να το παγώσεις εκ νέου εφόσον βραστεί και να το διατηρήσεις στη κατάψυξη για λίγες εβδομάδες. Το βράσιμο θα σκοτώσει όλες τις πιθανότητες να χαλάσει και έτσι η εκ νέου κατάψυξη δεν θα το επηρεάσει. Αυτό το κάνω σε αγριόχοιρο, που ετοιμάζω μαγειρεψιές έτοιμες μόνο για γκουρμέ.
 

Attachments

  • PC260003.JPG
    PC260003.JPG
    220,1 KB · Προβολές: 10
  • PC260005.JPG
    PC260005.JPG
    247,1 KB · Προβολές: 10
  • PC290001.JPG
    PC290001.JPG
    245,6 KB · Προβολές: 10
Ωραίο φωτορεπορτάζ φίλε Θανάση , αλλά μήπως ειναι υπερβολή οι 2,5 και πλεον ώρες βράσιμο για ενα τόσο μικρό πουλάκι ?? Πιστεύω οτι θα είχες καλυτερο αποτέλεσμα με 1 ώρα στην αρχή , 10 λεπτά τηγάνισμα και 10 λεπτά βράσιμο με κρασί και λεμόνι για άρωμα ... κάπως έτσι τις κάνω και εγω, άρα μιλάω εκ πείρας !! ;)
Πάντα το θέμα βράσιμο είναι κάτι που καθορίζει το ίδιο το θήραμα και η ένταση της φλόγας. Υπήρχε αγριόχοιρος που έβραζε 4 ώρες σε μέτρια φωτιά, μέχρι να καταστεί η αποκόλληση των οστών παιγνίδι. Οι τσίχλες αυτές έβρασαν σε σιγανή φωτιά σκεπασμένες με καπάκι, σε βαθμό που κόπηκαν στη μέση (μπούτια/στηθια). Τα στήθια όταν μαγειρεύθηκαν, αποκολλήθηκαν πανεύκολα, τα μπούτια μας παίδεψαν, δεν έμεναν στο στόμα με το γλύψιμο ... Άλλοτε με 1 ώρα τα ορτυκάκια είχαν "λιώσει". Το πόσο βράσιμο λοιπόν, είναι θέμα συνδυασμού φλόγας και θηράματος.
 

Attachments

  • P6140001.JPG
    P6140001.JPG
    258,6 KB · Προβολές: 30
Last edited by a moderator:
Back
Top