Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νίκο συγγνώμη που θα στο πω αλλά τα 85 είναι λίγα



Ευριπιδη δεν χρειαζεται συγνωμη φιλε μου....Τι συγνωμες ειναι αυτες!!! Το σιγουρο ειναι οτι εσυ ξερεις
πολυ καλυτερα απο εμενα και το σεβομαι!!!!
Πειραζει ομως που εγω θελω να το δω και στον πινακα ???
Θα βαλω στοχους απο τα 60 μετρα μεχρι και τα 85 μετρα.....Θα παρω και δισκακια μαζι μου....θα τα βαλω
στον στοχο....θα εχω και βιβλια για να μετρησω διατρηση στο Ν7,5 που εχει 5% αντιμονιο....θα δω και θα
μετρησω ποσοστο συγκεντρωσης.....και ολα καλα....
Αυτο που θελω να μου πεις εσυ ή τα αλλα παιδια που πατε σκοπευτηριο....Στην σειρα 5 δεν εχει Ν8,5 με
5% αντιμονιο ??? Παρηγγειλα στην σειρα 5 - Ν8,5 κ Ν7,5....και μου εστειλαν σειρα 3 στο Ν8,5 κ σειρα 5 το
Ν7,5.
Ρωταω για να μαθω....εαν με ''δουλεψε'' ο αποστολεας...ή οντως δεν υπαρχουν Ν8,5 στην σειρα 5.


εικόνα_Viber_2021-09-14_14-29-56-583.jpgεικόνα_Viber_2021-09-14_14-30-13-944.jpg

Αυριο ειναι η ευλογημενη ημερα του λαγου....δεν εχει δοκιμες.....
Μεθαυριο ομως.....και πρωτα ο Θεος ....θα τα δουμε ολα...
Επισεις θα ηθελα να μαθω ο Μαυροματης που τα εσπαγε το τσοκ φουλ μαμα ειχε....ή καποιο εξτρα τσοκ???

Εαν προλαβω το απογευμα θα κανω παρουσιαση στο Ν7,5 με 5% αντιμονιο!!! :)
 
Ευριπιδη δεν χρειαζεται συγνωμη φιλε μου....Τι συγνωμες ειναι αυτες!!! Το σιγουρο ειναι οτι εσυ ξερεις
πολυ καλυτερα απο εμενα και το σεβομαι!!!!
Πειραζει ομως που εγω θελω να το δω και στον πινακα ???
Θα βαλω στοχους απο τα 60 μετρα μεχρι και τα 85 μετρα.....Θα παρω και δισκακια μαζι μου....θα τα βαλω
στον στοχο....θα εχω και βιβλια για να μετρησω διατρηση στο Ν7,5 που εχει 5% αντιμονιο....θα δω και θα
μετρησω ποσοστο συγκεντρωσης.....και ολα καλα....
Αυτο που θελω να μου πεις εσυ ή τα αλλα παιδια που πατε σκοπευτηριο....Στην σειρα 5 δεν εχει Ν8,5 με
5% αντιμονιο ??? Παρηγγειλα στην σειρα 5 - Ν8,5 κ Ν7,5....και μου εστειλαν σειρα 3 στο Ν8,5 κ σειρα 5 το
Ν7,5.
Ρωταω για να μαθω....εαν με ''δουλεψε'' ο αποστολεας...ή οντως δεν υπαρχουν Ν8,5 στην σειρα 5.


View attachment 32448View attachment 32449

Αυριο ειναι η ευλογημενη ημερα του λαγου....δεν εχει δοκιμες.....
Μεθαυριο ομως.....και πρωτα ο Θεος ....θα τα δουμε ολα...
Επισεις θα ηθελα να μαθω ο Μαυροματης που τα εσπαγε το τσοκ φουλ μαμα ειχε....ή καποιο εξτρα τσοκ???

Εαν προλαβω το απογευμα θα κανω παρουσιαση στο Ν7,5 με 5% αντιμονιο!!! :)
Νίκο βάση του site του Ναυπλιώτη υπάρχει 8,5 στη σειρά 5.πρεπει να το δεις με τον αποστολεα
 
Κοίταξε Νίκο αυτοί που πάνε σ' αυτά τα μέτρα όπως ο συμπαθεστατος χοντρούλης έχουν ρίξει πολλά καράβια φυσίγγια όπως και ο Μαυρομάτης.ο george έχει στο περατσι κάνες φουλ φουλ η φουλ έξτρα φουλ πάντα σταθερές και είναι τουλάχιστον 20 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής στο fittasc και με χιλιάδες τουφεκιές σε θηράματα.για τον Μαυρομάτη δε ξέρω να σου πω τι χρησ για να πάει σ αυτά τα μέτρα.υπαρχουν όμως κι άλλα φυσίγγια 28 γραμ που φτάνουν στα πιατακια τα 90 και 100 μέτρα όπως π.χ το fluo της nsi με συγκεντρωτηρα αποσπώμενου πατου
 
Κοίταξε Νίκο αυτοί που πάνε σ' αυτά τα μέτρα όπως ο συμπαθεστατος χοντρούλης έχουν ρίξει πολλά καράβια φυσίγγια όπως και ο Μαυρομάτης.ο george έχει στο περατσι κάνες φουλ φουλ η φουλ έξτρα φουλ πάντα σταθερές και είναι τουλάχιστον 20 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής στο fittasc και με χιλιάδες τουφεκιές σε θηράματα.για τον Μαυρομάτη δε ξέρω να σου πω τι χρησ για να πάει σ αυτά τα μέτρα.υπαρχουν όμως κι άλλα φυσίγγια 28 γραμ που φτάνουν στα πιατακια τα 90 και 100 μέτρα όπως π.χ το fluo της nsi με συγκεντρωτηρα αποσπώμενου πατου

Δεν αμφιβαλλω σε οτι μου λες....Τα δεχομαι ....και τα σεβομαι!!!!
Δεν σου κρυβω οτι με εβγαλες απο αρκετο κοπο δοκιμων....που θα ηταν αχρηστες απο την στιγμη
που δεν εχω τετοιο τσοκ.
Ωστοσο θα ριξω 2-3 φυσιγγια απο 60 μεχρι 85 μετρα με μαμα φουλ....ετσι για δουμε τι διαφορες εχουμε
με τα εξτρα τσοκ!!
Ποιο τσοκ ( μαρκα ) προτεινεις σε χχf ....Δεν ξερω εαν το σωστα ( :D ) Εννοω εξτρα - εξτρα φουλ ???
Εκτος και εαν υπαρχει και κατι καλυτερο για μακρινες βολες....γραψτο μου εαν θελεις...και θα το παρω.
'
'Χρωσταω'' μια δοκιμη με 24 γραμμαρια σκαγια στα 35 κ 40 μετρα με φουλ μαμα και με 3 κ 5% αντιμονιο
σε Ν8,5.
Δεν το ξεχναω...με την πρωτη ευκαιρια θα γινουν και αυτες οι δοκιμες!!!:)
 
Δεν αμφιβαλλω σε οτι μου λες....Τα δεχομαι ....και τα σεβομαι!!!!
Δεν σου κρυβω οτι με εβγαλες απο αρκετο κοπο δοκιμων....που θα ηταν αχρηστες απο την στιγμη
που δεν εχω τετοιο τσοκ.
Ωστοσο θα ριξω 2-3 φυσιγγια απο 60 μεχρι 85 μετρα με μαμα φουλ....ετσι για δουμε τι διαφορες εχουμε
με τα εξτρα τσοκ!!
Ποιο τσοκ ( μαρκα ) προτεινεις σε χχf ....Δεν ξερω εαν το σωστα ( :D ) Εννοω εξτρα - εξτρα φουλ ???
Εκτος και εαν υπαρχει και κατι καλυτερο για μακρινες βολες....γραψτο μου εαν θελεις...και θα το παρω.
'
'Χρωσταω'' μια δοκιμη με 24 γραμμαρια σκαγια στα 35 κ 40 μετρα με φουλ μαμα και με 3 κ 5% αντιμονιο
σε Ν8,5.
Δεν το ξεχναω...με την πρωτη ευκαιρια θα γινουν και αυτες οι δοκιμες!!!:)
Xfull δεν έχω βαλει ποτέ και πουθενά.το πιο xtreme που έχω βάλει είναι το kicks smoke light full τ οποίο η kicks το δίνει μέχρι τα 55-60 μέτρα.υποθετω ότι το full θα έχει αλλα 10 μέτρα παραπάνω τουλάχιστον γιατί τα φρενατα δουλεύουν αλλιως
 
Παω να παραλαβω την σειρα Ν5 Lambro σκοπευτικα με 5% αντιμονιο σε Ν8,5 κ Ν7,5.
Θελω να δω.....αυτα τα 85 μετρα....και πως εσπαγε τα δισκακια....
Ευχομαι.....να μην ειναι απλα διαφημηση!!!! ;)
Στα 85 μέτρα εάν βάλεις πανω απο πεντε σκάγια σε πινακα 1χ1 θα είναι επιτυχία!!
 
Έσφαξα σήμερα το χθεσινό ελαττωματικό φυσίγγι. Με την ελπίδα ότι τα ελαττώματα θα περιορίζονται μόνο εξωτερικά, στην κατάσταση του κάλυκα.
Το καψούλι όπως το περίμενα, 688. Ο συγκεντρωτήρας επίσης εντάξει, ατσαλάκωτος. Η πυρίτιδα AS, στη σωστή δόση, όπως την έβρισκα και παλιότερα σ' αυτό το φυσίγγι ...
IMG_20210914_173110.jpg
Ζυγίζοντας όμως τα σκάγια ήρθε η δυσάρεστη έκπληξη! Περίπου 2,5 γρ. λιγότερα από όσο έπρεπε !!!
IMG_20210914_173909.jpg
IMG_20210914_173923.jpg
Με 14,6 σκάγια ανά γραμμάριο, και διάμετρο κάτι λιγότερο από 2,3 mm κατά μέσο όρο, με διακυμάνσεις, λίγα που μέτρησα με το παχύμετρο, από 2,20 έως 2,35 mm. :oops: :eek: :(
 
Ναι Νίκο με το φουλ. Για εμενα αυτή η απόσταση είναι εξωφρενική με το συγκεκριμένο φυσίγγιο που δεν έχει και κάτι το ιδιαίτερο ως προς το στήσιμο του.

ΟΚ....Αστο.....για μετα .....Και για μενα εξωφρενικη ειναι....αλλα δεχομαι αυτα που λενε τα παιδια που
ασχολουνται με το σκοπευτηριο....Σιγουρα ξερουν πολυ περισσοτερα πραγματα απο εμενα!!!
Αλλωστε εδω μιλανε για οπλα και καννες ειδικες....που δεν τα εχω δει ουτε στον υπνο μου εγω!!!
Δεν λεω ειρωνικα....αυτη ειναι η αληθεια!!!
Η Ιταλιδα στα 100 μετρα σπαει τα πιατα.....και τα μυαλα στα καγκελα....και δεν αμφιβαλλω οτι τα σπαει!!!
Για μενα ειναι μεγαλη τεχνη και πρεπει να τ'οχεις...για να σπας δισκακια στα 85 και 100 μετρα!!!!
Τωρα εμεις με τις νεροσωληνες....οτι μπορουμε κανουμε....φιλε!!!
 
ΟΚ....Αστο.....για μετα .....Και για μενα εξωφρενικη ειναι....αλλα δεχομαι αυτα που λενε τα παιδια που
ασχολουνται με το σκοπευτηριο....Σιγουρα ξερουν πολυ περισσοτερα πραγματα απο εμενα!!!
Αλλωστε εδω μιλανε για οπλα και καννες ειδικες....που δεν τα εχω δει ουτε στον υπνο μου εγω!!!
Δεν λεω ειρωνικα....αυτη ειναι η αληθεια!!!
Η Ιταλιδα στα 100 μετρα σπαει τα πιατα.....και τα μυαλα στα καγκελα....και δεν αμφιβαλλω οτι τα σπαει!!!
Για μενα ειναι μεγαλη τεχνη και πρεπει να τ'οχεις...για να σπας δισκακια στα 85 και 100 μετρα!!!!
Τωρα εμεις με τις νεροσωληνες....οτι μπορουμε κανουμε....φιλε!!!
Εγώ παντως στα 100-120 μέτρα ρίχνω
.μονοβολα.για να έχεις κάποιες ελπίδες να σπάσεις δίσκους σε αυτήν την απόσταση θα πρεπει να χρησιμοποιησεις σκάγια tungsten
18 άρια σε νουμερο 9
 
ΟΚ....Αστο.....για μετα .....Και για μενα εξωφρενικη ειναι....αλλα δεχομαι αυτα που λενε τα παιδια που
ασχολουνται με το σκοπευτηριο....Σιγουρα ξερουν πολυ περισσοτερα πραγματα απο εμενα!!!
Αλλωστε εδω μιλανε για οπλα και καννες ειδικες....που δεν τα εχω δει ουτε στον υπνο μου εγω!!!
Δεν λεω ειρωνικα....αυτη ειναι η αληθεια!!!
Η Ιταλιδα στα 100 μετρα σπαει τα πιατα.....και τα μυαλα στα καγκελα....και δεν αμφιβαλλω οτι τα σπαει!!!
Για μενα ειναι μεγαλη τεχνη και πρεπει να τ'οχεις...για να σπας δισκακια στα 85 και 100 μετρα!!!!
Τωρα εμεις με τις νεροσωληνες....οτι μπορουμε κανουμε....φιλε!!!
Νίκο είναι θέμα τεχνικής ξεκινώντας απ' το ότι το κοντάκι πρέπει να είναι απόλυτο πάνω σου οι επωμισεις σου να είναι στις 100 οι 99,5 καρμπον και φυσικά να έχεις ρίξει πολλά φυσίγγια.δεμ είναι θέμα ειδικού όπλου είναι θέμα προπόνησης.δε μπορώ εγώ π.χ που ρίχνω με το ζόρι 2000 φυσίγγια το χρόνο με το σκοπευτηριο μαζί να συγκριθω με κάποιον που ρίχνει 50-60 χιλιάδες σε προπόνηση χωρια τους αγώνες.ουτε ειδικά σκάγια χρειάζονται.αν λάβεις υπ όψιν ότι οι 2 πύργοι του σκητ έχουν απόσταση 40 μέτρα και το δισκάκι σπάει μ ένα απλό 24αρι νούμερο 9,5 από όπλα με τσοκαρισμα 4-4 η 4-3 τότε αν το καλοσκεφτείς το να σπάσει ένα δισκάκι στα 85 και 90 μέτρα μ ένα 28 γραμμαρια 7,5 είναι θέμα προπόνησης και εμπειρίας της προσκοπευσης
 
Αν έχει ρίξει κανείς τα παρακάτω φυσίγγια θα ήθελα την άποψη του.τα πήρα να τα δοκιμάσω στα περιστέρια με τον ρώσο συντροφοView attachment 32459View attachment 32460
Εχω ρίξει μερικά 34αρια καλά μου φάνηκαν
Η clever είναι αδικημένη σαν εταιρία στην Ελλάδα καθώς βγάζει εξαιρετικά φυσίγγια και έχει και παρα πολυ μεγάλη γκάμα σε όλα τα διαμετρηματα στην Ιταλία δε πουλαει πιο πολυ και από την Nobel sport!!
 
Παω να παραλαβω την σειρα Ν5 Lambro σκοπευτικα με 5% αντιμονιο σε Ν8,5 κ Ν7,5.
Θελω να δω.....αυτα τα 85 μετρα....και πως εσπαγε τα δισκακια....
Ευχομαι.....να μην ειναι απλα διαφημηση!!!! ;)
Για ποιο βίντεο λες ;
Θα έριξαν καμιά 50αριά και θα κράτησαν το βίντεο που το σπάει Νίκο.
Όπως παντού ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top