Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Το σκεφτομουν να το αγορασω...αλλα...για $385AUD οι σκεψεις πηγαν φουντο...
 

Attachments

  • 261801426_258532003008922_2059529848544672510_n.png
    261801426_258532003008922_2059529848544672510_n.png
    372,1 KB · Προβολές: 25
  • 262902826_181389177543164_7419417280131490786_n.png
    262902826_181389177543164_7419417280131490786_n.png
    354,3 KB · Προβολές: 25
  • 262503479_318379653443068_6541978526822959502_n.jpg
    262503479_318379653443068_6541978526822959502_n.jpg
    19,9 KB · Προβολές: 26
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά, είδα το παρακάτω SP μεταχειρισμένο στην Καρδίτσα. Αξίζει στα 500€; Σαν εταιρεία δεν έχω δοκιμάσει ποτέ όπλο της, για το συγκεκριμένο SP άκουσα βέβαια καλά λόγια
Screenshot_1.png
 
Για την κάνη ή για το καπέλο;
Φθηνές σε κάνη όχι Γιάννη.
Μόνο εξειδικευμένες.

Εχω μια gopro και παρόλο που έχω αγοράσει και αντάπτορα για την κάνη δεν την έχω βάλει ποτέ.
Επίσης μην νομίζεις ότι θα δείχνει σαν την shotkam.
Τα θηράματα (λογικά) θα τα βλέπεις πολύ μακρυά.
Τι ειπες ??????? Τα βλεπεις μακρυα αχαχαχαχαχαχαχ να τα τα 80 μετρα σκοτωματα ρε συ αχαχαχαχαχαχχα
 
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά, είδα το παρακάτω SP μεταχειρισμένο στην Καρδίτσα. Αξίζει στα 500€; Σαν εταιρεία δεν έχω δοκιμάσει ποτέ όπλο της, για το συγκεκριμένο SP άκουσα βέβαια καλά λόγια
Ακομα το σκεφτεσαι?
Δεν θα το προλαβεις...
 
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά, είδα το παρακάτω SP μεταχειρισμένο στην Καρδίτσα. Αξίζει στα 500€; Σαν εταιρεία δεν έχω δοκιμάσει ποτέ όπλο της, για το συγκεκριμένο SP άκουσα βέβαια καλά λόγια
View attachment 39128
Ναι παρτο
 
Θελω να θεσω ενα προβληματισμο μου.
Εχω ακουσει συχνα πολλους να συμβουλευουν νεους (οχι στην ηλικια) στο κυνηγι, οσον αφορα στην αποκτηση οπλου, λεγοντας τους παρε αυτο για αρχη που ειναι φθηνο ή παρε του παππου σου ή παρε το ταδε γιατι δεν κανει εμπλοκες και οταν μαθεις βλεπεις.
Θεωρω οτι ειναι παντελως λαθος. Αν ξεκινησει καποιος με λαθος τουφεκι πολυ πιθανο ειναι να τα παρατησει αφου ξερετε τι θα ακολουθησει.
Το σωστο θα ειναι εαν υπαρχει καποιο οπλο να δει ο εμπειρος αν ειναι στα μετρα του νεου, αν το επωμιζει ανετα, αν του ειναι ελαφρυ ή βαρυ κλπ. Επισης αν προκειται για καινουργιο θα πρεπει να παει μαζι του στο οπλοπωλειο να δει ολα τα παραπανω και να τον προστατευσει απο τις παγιδες του πωλητη. Όλοι ξερουμε τι ειναι ΄΄καλο΄΄ οπλο.
Επισης στο κυνηγι θα πρεπει να τον γαλουχησει βάζοντας στην ακρη τις δικες του ιδιοτροπιες και κακες συνηθειες που σιγουρα τις ξερει και ο ιδιος.
Ειμαστε λιγοι και λιγοστευουμε συνεχως. Πρεπει να μυηθουν κι αλλοι.
Παρακαλω για τις αποψεις σας
 
Θελω να θεσω ενα προβληματισμο μου.
Εχω ακουσει συχνα πολλους να συμβουλευουν νεους (οχι στην ηλικια) στο κυνηγι, οσον αφορα στην αποκτηση οπλου, λεγοντας τους παρε αυτο για αρχη που ειναι φθηνο ή παρε του παππου σου ή παρε το ταδε γιατι δεν κανει εμπλοκες και οταν μαθεις βλεπεις.
Θεωρω οτι ειναι παντελως λαθος. Αν ξεκινησει καποιος με λαθος τουφεκι πολυ πιθανο ειναι να τα παρατησει αφου ξερετε τι θα ακολουθησει.
Το σωστο θα ειναι εαν υπαρχει καποιο οπλο να δει ο εμπειρος αν ειναι στα μετρα του νεου, αν το επωμιζει ανετα, αν του ειναι ελαφρυ ή βαρυ κλπ. Επισης αν προκειται για καινουργιο θα πρεπει να παει μαζι του στο οπλοπωλειο να δει ολα τα παραπανω και να τον προστατευσει απο τις παγιδες του πωλητη. Όλοι ξερουμε τι ειναι ΄΄καλο΄΄ οπλο.
Επισης στο κυνηγι θα πρεπει να τον γαλουχησει βάζοντας στην ακρη τις δικες του ιδιοτροπιες και κακες συνηθειες που σιγουρα τις ξερει και ο ιδιος.
Ειμαστε λιγοι και λιγοστευουμε συνεχως. Πρεπει να μυηθουν κι αλλοι.
Παρακαλω για τις αποψεις σας
Το καλό οπλο είναι αυτό που είναι στα μέτρα του κατόχου κ είναι αυτό που σκοτώνει εύκολα.
Όσον αφορά ποιότητες κτλπ ας το αφήσουμε γιατί με αυτά που βλέπω καθημερινά... Μια ζαριά είναι...
Νομίζω ότι ανάλογα την οικονομική κατάσταση θα πάρει φθηνο η ακριβό οπλο ο νέος κυνηγός.
Οι πιο πολλοί ξεκινήσαμε σε μικρή ηλικία με μικρότερο διαμετρημα κ σιγά σιγά ανεβήκαμε.
Η γνώμη μου είναι ότι το σωστότερο είναι αυτό. Μαθαίνεις με το μικρότερο διαμετρημα η το μονοκαννο κ αργότερα πας σε κάτι μεγαλύτερο.
Το τέλειο θα ήταν να μαθαίναμε όλοι δίπλα σε έναν δάσκαλο, όμως οι περισσότεροι δεν έχουν το χρόνο η τα χρήματα.
Η πλειοψηφία ξεκίνησε με κάποιον συγγενή κ πήρε από αυτόν τα καλά κ τα κακά του σε όλους τους τομείς, νοοτροπία, σκόπευση, χειρισμός όπλου, ασφάλεια στο κυνηγι κτλπ.
Είναι γεγονός ότι ο σημερινός σύγχρονος τρόπος ζωής "βγάζει" όλο κ λιγότερους κυνηγούς, επίσης τα εμπόδια στην αγορά- κατοχή όπλου-κυνηγετικού σκύλου. (συνεχώς σφίγγει ο κλοιός)
Παλιότερα βλεπαμε διαφημίσεις κυνηγετικών όπλων στην τηλεόραση, σήμερα μας έχουν φιμωσει.
 
Σωστα. Κι εγω ξεκινησα με ενα φλομπερακι. Εχει επικρατησει και η αποψη οτι το κυνηγι ειναι βαρβαρο και οι νεοι δεν πρεπει να ασχολουνται. Αλλα ειναι οκ να κανουν συμμοριες να φουμαρουν χασισακι να αποβλακώνονται με το σερβαιβορ και ολα τα αλλα σκουπιδια, να κανουν ανταυγειες στα μαλλια και να ζητοκραυγαζουν στα γκευ πραιντ.
 
Σωστα. Κι εγω ξεκινησα με ενα φλομπερακι. Εχει επικρατησει και η αποψη οτι το κυνηγι ειναι βαρβαρο και οι νεοι δεν πρεπει να ασχολουνται. Αλλα ειναι οκ να κανουν συμμοριες να φουμαρουν χασισακι να αποβλακώνονται με το σερβαιβορ και ολα τα αλλα σκουπιδια, να κανουν ανταυγειες στα μαλλια και να ζητοκραυγαζουν στα γκευ πραιντ.
Σωστά. Κ στην τβ μόνο για κυνηγετικα ατυχήματα ακούμε.
 
Θελω να θεσω ενα προβληματισμο μου.
Εχω ακουσει συχνα πολλους να συμβουλευουν νεους (οχι στην ηλικια) στο κυνηγι, οσον αφορα στην αποκτηση οπλου, λεγοντας τους παρε αυτο για αρχη που ειναι φθηνο ή παρε του παππου σου ή παρε το ταδε γιατι δεν κανει εμπλοκες και οταν μαθεις βλεπεις.
Θεωρω οτι ειναι παντελως λαθος. Αν ξεκινησει καποιος με λαθος τουφεκι πολυ πιθανο ειναι να τα παρατησει αφου ξερετε τι θα ακολουθησει.
Το σωστο θα ειναι εαν υπαρχει καποιο οπλο να δει ο εμπειρος αν ειναι στα μετρα του νεου, αν το επωμιζει ανετα, αν του ειναι ελαφρυ ή βαρυ κλπ. Επισης αν προκειται για καινουργιο θα πρεπει να παει μαζι του στο οπλοπωλειο να δει ολα τα παραπανω και να τον προστατευσει απο τις παγιδες του πωλητη. Όλοι ξερουμε τι ειναι ΄΄καλο΄΄ οπλο.
Επισης στο κυνηγι θα πρεπει να τον γαλουχησει βάζοντας στην ακρη τις δικες του ιδιοτροπιες και κακες συνηθειες που σιγουρα τις ξερει και ο ιδιος.
Ειμαστε λιγοι και λιγοστευουμε συνεχως. Πρεπει να μυηθουν κι αλλοι.
Παρακαλω για τις αποψεις σας
Κώστα εν συντομία να σου πω την δική μου γνώμη πανω σε αυτό...
Ξεκίνησα το κυνήγι αυτοδίδακτος κ με δεξιά όπλα όντας αριστεροχειρας,αυτά μου αρεσαν κ αυτά ζήτησα να μου παρουν κ με αυτά πορευομαι μέχρι σήμερα............

Η μεγαλύτερη δυσκολία που συνάμα ήταν κ προκληση ήταν το περπατητο τσίχλας με μονοκαννο..
Πιτσιρικάς τότε εριξα 22 βολές(μονο καθιστά πριν) με hit 8 ν7 για να καταφέρω να χτυπήσω να χτυπήσω το πρωτο μου θήραμα στο φτερό, εναν κοτσυφα κ παρολα αυτά η χαρά μου απερίγραπτη!

Έφταιξε κ η απειρία μου, οπως κ το γεγονός που από άγνοια μου τότε δεν χρησιμοποίησα διασποράς μιας κ το όπλο ηταν full τσοκ.....
Αργότερα που το έμαθα το "μυστικο" οι επιτυχιες αυξήθηκαν.......

Όταν υπάρχει καποιος νέος κυνηγός στην οικογένεια τότε είναι φυσικό επόμενο να ξεκινήσει με τα όπλα του πατερα η του παππου, αυτό κ για αρχή δεν είναι καθόλου κακό για εμένα.....

Αυτό που εντέλει αποκόμισα εγώ είναι για τις πολλές κ αδικαιολόγητες αστοχίες του νέου κυνηγιου δεν ευθυνεται το όπλο του, αλλά η απειρία του στην σκοπευση κλπ κ ο λάθος συνδιασμός πυρομαχικων.....

Όταν μάθει δυο πραγματα, και εχει συχνές εξόδους,χωρις να χάνει την επαφή με το όπλο του, κ έχει επιλέξει ένα κυνήγι το οποίο θα του παρεχει την δυνατότητα να ρίχνει αρκετές τουφεκιές(βλεπε Αγία τσίχλα) είναι αδυνατον να μην εξασκηθει κ να μην μάθει....

Βεβαίως σε περιπτωση που στην περιοχη του υπάρχει σκοπευτήριο ειναι απείρως καλυτερα τα πραγματα......

Στο κυνήγι παιδια δεν παμε για να πιανουμε σε κάθε έξοδο μας το....απόλυτο σκορ........
Αν ο σκοπός ήταν να γίνουμε πρωταθλητες τότε θα άλλαζε το πραγμα.............
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top