Σκέφτομαι να αγοράσω.. ARXEIO

Status
Not open for further replies.
Αν έχεις σωστό κοντάκι χωρίς να κάνω τον έξυπνο λίγοι έχουν και ξέρεις μέχρι που έχεις επιτυχία σε μετρα εννοώ ανάλογα το τσοκ και τα φυσίγγια σου είναι εύκολο αν συγκράτησε στο θέμα απόστασης και μόνο όχι να διαλέγεις όχι αυτό θα έρθει πιο στρωτο να βρίσκεσαι κάτω από το 1προς 3 . Εννοώ όταν έχω βιδωμενο το ανάστροφο τσοκ ξέρω ότι σκοτώνω μέχρι 18/20 το πολύ μέτρα μέχρι εκεί θέλει τάμα για να μου φύγει κάτι δε ρίχνω παραπάνω γιατί θα σκοτώσω μια στις 20 και αυτό θα πέσει ζωντανό άμα περνάνε λόγου χάρη τσίχλες από πάνω μου ψηλότερα όσο και ρίχνω τους κάνω αέρα αν ρίξω 10 φυσίγγια το 1προς 2 μπορεί να γίνει 1προς 5 χωρίς αυτό να με καθορίζει ως σκοπευτή . Απλά γιατί έριξα εκτός πεδίου δράσης το οποίο γνώριζα εξαρχής ότι είναι λάθος.
 
Θα συμφωνήσω εν μέρη.υπαρχουν κυνηγοί οι οποίοι δεν έχουν εκτίμηση των αποστάσεων και σηκώνουν όπλο

Σε πολλές περιπτώσεις και σε δύσκολες συνθήκες ,με λάθος φυσίγγια νο σκαγιων και φυσικά δεν θα κάνω λόγο για κοντάκια και σκοπευση...αναφέρομαι στα υδρόβια πόσο μάλλον στις φασσες που και τριπλέτες θα πέσουν και νταουλοι,και 6αρια 5αρια με - κελσίου (γιατί φάσσα παπί =νο 6 και 5.... Το 3αρι είναι για ...λαγό μόνο)...

Εγώ πιστεύω πως η ταύτιση των νουμερων των σκαγιων με το θήραμα ,είναι κι αυτό ένα μεγάλο φάουλ
 
Ανάμεσα σε comfort tech και απλό πλαστικό ποιο θα διαλέγατε;

Οι εναλλασσόμενες ράχες που μπαίνουν στο comfort tech πόσο είναι σε ύψος;

Μέχρι πόσα χιλιοστά καστ οφ παίρνουν με τις φλατζες;
Εγώ στην αρχή ήμουν για πλαστικό. Βασικά μέχρι τελευταία στιγμή δηλαδή, απλά μιλώντας με φίλους και γνωστούς μου έλεγαν πάρε ξύλινο.
Εγώ το απλό θα έπαιρνα πάντως. Για τις γομωσεις που ρίχνω δε θα μου προσέφερε τίποτα επιπλέον το κομφορτ. Η έκδοση με τα κομφορτ στη Μ2, έχει φοβερό πέλμα, κατά την άποψη μου, ανατομικά. Αυτά τα δύο "φάλτσα" που έχει κάνουν το πέλμα να θηληκωνει εκεί που πρέπει, όπως πρέπει.
Επίσης αν κοιτάς να το φέρεις στα μέτρα σου με τις εναλλασσόμενες ράχες, δες πρώτα το κόστος τους.... Ακόμα και πέλμα να θες να αλλάξεις είναι ακριβό. Εγώ αν έπαιρνα το πλαστικό, είχα κανονίσει εκ προοιμίου με το κατάστημα, να τη φέρει με μεγαλύτερο πέλμα, χωρίς χρέωση.
Όσον αφορά στο καστ οφ/ον, η εταιρεία λέει +/-2mm
Δεν έχω κάνει ακόμα Τσώρτσιλ τεστ για να δω αν όντως μου έρχεται ή θέλω κι άλλο καστ. Λίγο κατέβασμα πάντως λογικά το θέλω, αλλά θα το δω στις τσίχλες που θα είναι (καλώς εχόντων των πραγμάτων) αρκετές οι τουφεκιές (δε με χαλάει το λίγο/λογικό "ψηλά")
Τη Μ2 την έχεις επωμισει; Ήταν μέσα στις επιλογές μου, αλλά όταν το επωμισα η υπερυψωμένη ρίγα με χάλασε στο οπτικό πεδίο πολύ (πρώτη φορά με τέτοια) και το έβγαλα αμέσως απ'το μυαλό μου. Έχω συνηθίσει τη φλατ. Επιπλέον η ύψωση πίσω και σβήσιμο προς το στόμιο, νομίζω ότι θα δίνει ένα μόνιμο ψηλοτουφεκισμα, δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και στην πράξη, οι κάτοχοι θα ξέρουν. Στο δικό μου το μυαλό δε μου αρέσει πάντως.
 
Last edited:
Ανάμεσα σε comfort tech και απλό πλαστικό ποιο θα διαλέγατε;

Οι εναλλασσόμενες ράχες που μπαίνουν στο comfort tech πόσο είναι σε ύψος;

Μέχρι πόσα χιλιοστά καστ οφ παίρνουν με τις φλατζες;
Μόνο στο πρώτο θα απαντήσω.
Comfort tech αλλά τρίζει λιγάκι.
Δες εδώ
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-team.102/page-508#post-556360

Αν ρίχνεις κάτω από 35gr σχεδόν πάντα πάρε και το απλό.
Μόνο σε δυνατά φυσίγγια καταλαβαίνω κάποια διαφορά.
 
Μόνο στο πρώτο θα απαντήσω.
Comfort tech αλλά τρίζει λιγάκι.
Δες εδώ
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-team.102/page-508#post-556360

Αν ρίχνεις κάτω από 35gr σχεδόν πάντα πάρε και το απλό.
Μόνο σε δυνατά φυσίγγια καταλαβαίνω κάποια διαφορά.
Το απλό λέω να πάρω και εγώ.
32 έως 35γρ γομωσεις ρίχνω.

Ασε που πιστεύω ότι το πλαστικό χωρίς κομφορτ θα μπορεί να πάρει και παραπάνω λύγισμα αν το αποφασίσω.
Τώρα αν είναι χαμηλό σε πρώτη φάση βάζεις το κάλυμμα με λίγο σκληρό αφρολεξ από καναπέδες να έχεις έναν μπουσουλα.
 
Το θέμα πέλματος μόνο για το μήκος στην ανάκρουση σχεδόν τίποτα και το λέω διότι μια φορά και έναν καιρό συγκρίνω την ςς με την 391 οπτιμα ενός φίλου που έλεγε ότι η μπενελι δεν σκοτώνουν μετά τις δοκιμές άλλαξε γνώμη μου λέει αυτό είναι άλλο μπενελι και δεν κλωτσήσει κιόλας έχει κοντάκι του λέω που απορροφάει μπα το πέλμα κάνει τη δουλειά και ξεκουμπωνω το πέλμα και ρίχναμε χωρίς πέλμα πάλι ανάκρουση χαμηλή έχεις δίκιο μου λέει όλη τη δουλειά την κάνει το κοντάκι . Έτσι το ο κοντάκι κομφορτ είτε λίγα είτε πολλά γρ είναι αυτό που αφαίρεσε από την μπενελι και την αδράνεια το λάκτισμα και την έκανε σαν αερίων σχεδόν πολύ σημαντικό επίτευγμα .
 
Δεν είναι θέμα κομφορτ ή όχι το γύρισμα στο κοντάκι είναι θέμα ποσό σου επιτρέπει το ελατήριο επανάτασης να το στρέψεις για να μπορείς να το βιδωσεις κιόλας γιατί οι πατούρες είναι συγκεκριμένες και δεν μεταφέρονται όπως στο ξύλο
 
Το απλό λέω να πάρω και εγώ.
32 έως 35γρ γομωσεις ρίχνω.

Ασε που πιστεύω ότι το πλαστικό χωρίς κομφορτ θα μπορεί να πάρει και παραπάνω λύγισμα αν το αποφασίσω.
Τώρα αν είναι χαμηλό σε πρώτη φάση βάζεις το κάλυμμα με λίγο σκληρό αφρολεξ από καναπέδες να έχεις έναν μπουσουλα.
Πήγαινε σε μαγαζί να δοκιμάσεις φλάντζες κτλ και να πιάσεις το όπλο.
Βλέπεις αν χρειάζεται παχύτερο πέλμα και βλέπεις και το cast και τις ράχες.
Ποτέ δεν αγοράζουμε από φωτογραφίες ούτε με specs.
 
Το θέμα πέλματος μόνο για το μήκος στην ανάκρουση σχεδόν τίποτα και το λέω διότι μια φορά και έναν καιρό συγκρίνω την ςς με την 391 οπτιμα ενός φίλου που έλεγε ότι η μπενελι δεν σκοτώνουν μετά τις δοκιμές άλλαξε γνώμη μου λέει αυτό είναι άλλο μπενελι και δεν κλωτσήσει κιόλας έχει κοντάκι του λέω που απορροφάει μπα το πέλμα κάνει τη δουλειά και ξεκουμπωνω το πέλμα και ρίχναμε χωρίς πέλμα πάλι ανάκρουση χαμηλή έχεις δίκιο μου λέει όλη τη δουλειά την κάνει το κοντάκι . Έτσι το ο κοντάκι κομφορτ είτε λίγα είτε πολλά γρ είναι αυτό που αφαίρεσε από την μπενελι και την αδράνεια το λάκτισμα και την έκανε σαν αερίων σχεδόν πολύ σημαντικό επίτευγμα .
Γιάννη έχω ρίξει m2 comfort πρόσφατα.
Το λάκτισμα και η ένταση του κρότου ήταν σαφώς μεγαλύτερα από ότι σε όπλα αερίων που έχω ρίξει.
 
Πήγαινε σε μαγαζί να δοκιμάσεις φλάντζες κτλ και να πιάσεις το όπλο.
Βλέπεις αν χρειάζεται παχύτερο πέλμα και βλέπεις και το cast και τις ράχες.
Ποτέ δεν αγοράζουμε από φωτογραφίες ούτε με specs.
Το έχω κυνηγήσει το όπλο.
Ξέρω και τις διαστάσεις που με βολεύουν στο κοντάκι.
Το εύρος καστ που δίνει δύσκολα να με βολεψει.
Η λαβή είναι παιδική...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top