Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Διαβαζω τις αποψεις των μελων του φορουμ για οτι απασχολει την ενασχοληση μας με το κυνηγι.. Δεκτες, ο καθενας μας εχει την δικη του, σωστη ή λαθος, δεν το εξεταζω. Αυτο που προβληματιζει ειναι οτι καθε χρονος που ερχεται, βλεπω οτι το Κυνηγι ΜΑΣ, δυσκολευεται απο πληθωρα προβληματων και πολυ φοβαμαι οτι θα ξημερωσει μια μερα που δεν θα κανουμε ονειρα για το που θα παμε, αλλα θα μαζευομαστε οι παρεες και θα μιλαμε για κυνηγετικες αναμνησεις..
Κακα τα ψεματα. Οικονομικη υφεση, κλιματικη αλλαγη, παγκοσμια φαινομενα, πολεμικες απειλες, οικολογικες αναρθρες και ασυναρτυτες κραυγες, κυνηγετικη εσωστρεφεια κλπ, κλπ, θα βαλλουν ενα STOP στο κυνηγι μας. Μου φαινεται οτι αυτο θα γινει στο κοντινο μελλον..
Ειμαι 63 χρονων και επι 45 χρονια κυνηγω νομιμα. Γυριζα σχεδον ολη την Ελλαδα. Την τελευταια 10ετια εχω περιορισει τις εξορμησεις μου σε ποσοστο 70% κατω. Καθε χρονο το ποσοστο αυτο μειωνεται. Δυσκολιες, τι να κανουμε ομως. Οσο μπορουμε και αν, παμε. Για μενα και τη παρεα μου, αξιζει η διαδικασια πλεον και οχι αν θα βρουμε και χτυπησουμε θηραματα. Ομως και αυτο βλεπω οτι θα σταματησει καποια στιγμη.
Ας προσπαθησουμε λοιπον ολοι μας να το προστατευσουμε και να το διαφυλαξουμε με σοβαροτητα, υπευθυνοτητα, ειλικρινεια, στα πλαισια της νομιμοτητας και των εκαστοτε αποφασεων που το διεπουν..
Αλλωστε, κυνηγι δεν ειναι κρεατοσυλλογη. Κυνηγι ειναι η παρεα, το πρωϊνο χαραμα, το ανεβασμα στο βουνο, ο καφες και ο θαυμασμος της φυσης...
 
Απο πρωινή ραδιοφωνική διαφήμιση υπεραγοράς (Κύπρος ) που συχνάζουν αρχοντοχωριάτες ...
'' Χειροποίητη ελιόπιττα - τυρόπιττα €1.70 '' λέει .....
Γνωρίζει κάποιος απο σας αν γίνεται η ελιόπιττα -τυρόπιττα χωρίς την συνδρομή του ανθρώπινου χεριού ;fcyfcyfcy.think..think..think.
 
Απο πρωινή ραδιοφωνική διαφήμιση υπεραγοράς (Κύπρος ) που συχνάζουν αρχοντοχωριάτες ...
'' Χειροποίητη ελιόπιττα - τυρόπιττα €1.70 '' λέει .....
Γνωρίζει κάποιος απο σας αν γίνεται η ελιόπιττα -τυρόπιττα χωρίς την συνδρομή του ανθρώπινου χεριού ;fcyfcyfcy.think..think..think.
Ναι Λάμπη ,υπάρχει μηχάνημα που τις βγάζει από την αρχή μέχρι το τέλος με κόστος στον πελάτη από 17λεπτά+φπα.
(περσινή τιμή).
 
Ένα τουλάχιστον εμετικό, μονοπλευρο, βάλτο και αβασιμο άρθρο από αυτά που έχουν αρχίσει και κατακλύζουν το διαδίκτυο ενόψει έναρξης της ενασχόλησης μας...

Τα σπάνια ζώα στο στόχαστρο, οι κυνηγοί στο απυρόβλητο...

https://www.efsyn.gr/ellada/periballon/255698_ta-spania-zoa-sto-stohastro-oi-kynigoi-sto-apyroblito

Ο, τι πέτα σχεδόν το έβγαλαν υπό εξαφάνιση που οι κακοί κυνηγοί με το λόμπι τους επιμένουν για διασκέδαση να το αποδεκατιζουν...
 
Ένα τουλάχιστον εμετικό, μονοπλευρο, βάλτο και αβασιμο άρθρο από αυτά που έχουν αρχίσει και κατακλύζουν το διαδίκτυο ενόψει έναρξης της ενασχόλησης μας...

Τα σπάνια ζώα στο στόχαστρο, οι κυνηγοί στο απυρόβλητο...

https://www.efsyn.gr/ellada/periballon/255698_ta-spania-zoa-sto-stohastro-oi-kynigoi-sto-apyroblito

Ο, τι πέτα σχεδόν το έβγαλαν υπό εξαφάνιση που οι κακοί κυνηγοί με το λόμπι τους επιμένουν για διασκέδαση να το αποδεκατιζουν...
To διάβασα χθες και γελούσα μόνος μου.
Πόσο μαλ@keς τελικά...
 
Ένα τουλάχιστον εμετικό, μονοπλευρο, βάλτο και αβασιμο άρθρο από αυτά που έχουν αρχίσει και κατακλύζουν το διαδίκτυο ενόψει έναρξης της ενασχόλησης μας...

Τα σπάνια ζώα στο στόχαστρο, οι κυνηγοί στο απυρόβλητο...

https://www.efsyn.gr/ellada/periballon/255698_ta-spania-zoa-sto-stohastro-oi-kynigoi-sto-apyroblito

Ο, τι πέτα σχεδόν το έβγαλαν υπό εξαφάνιση που οι κακοί κυνηγοί με το λόμπι τους επιμένουν για διασκέδαση να το αποδεκατιζουν...
Το να προσπαθείς να κερδίσεις έναν «πόλεμο» με τέτοιες γελοιότητες δείχνει σε όλους τους νοήμονες ανθρώπους ποσο λάθος είσαι. Εγώ τα διαβαζω για να επιβεβαιώσω ποσο δίκαιο έχουμε ότι είμαστε τα θύματα αυτής της διαμάχης...
 
Ένα τουλάχιστον εμετικό, μονοπλευρο, βάλτο και αβασιμο άρθρο από αυτά που έχουν αρχίσει και κατακλύζουν το διαδίκτυο ενόψει έναρξης της ενασχόλησης μας...

Τα σπάνια ζώα στο στόχαστρο, οι κυνηγοί στο απυρόβλητο...

https://www.efsyn.gr/ellada/periballon/255698_ta-spania-zoa-sto-stohastro-oi-kynigoi-sto-apyroblito

Ο, τι πέτα σχεδόν το έβγαλαν υπό εξαφάνιση που οι κακοί κυνηγοί με το λόμπι τους επιμένουν για διασκέδαση να το αποδεκατιζουν...
Άρε πουλάκια με φλέβες που θέλετε.....
 
Μάσα,ΑΤΑ και τα μυαλά στα κάγκελα!!
Εμπρός παιδιά δεν είναι μόνο τα δερμάτινα και τα χρυσά έχουν και πολύ αξιόλογα όπλα ΟΡΜΑΤΕ ΑΡΧΊΖΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΒΟΗΘΉΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΊ ΠΕΤΡΑΔΆΚΙ ΠΕΤΡΑΔΆΚΙ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top