Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Καλησπερα ξανά το φόρουμ. Είπα να ανοιξω αυτο το θεμα μιας και ειναι ποια κλασικο παράπονο όλον μας και ολ ταιμ κλασικ θέμα. τι θα γίνει ρε παίδες? θα προσωρήσει καθόλου ο ντουνιάς ? θα δούμε ποτε ραβδόσεις στις κάνες μας? θα καταλάβει επιτέλους ο Ελληνικός νόμος ότι ειτε ραβδοτό είτε λιόκανο το ίδιο σκοτώνει? (και καλα οι ραβδοσεις θα σε κάνουν ελεφθερο σκοπευτη ξερω γω και θα γινουμε κολ οφ ντιουτι στην ελλαδα απαξ και επιτραπουν) γιατι αυτη ειναι η λογικη του νομου και εξου και η απαγορευση. ενταξη ναι η λεια κανη εχει οφελημο βελινεκες τα 150 μετρα με προηποθεση σκοπευτηκα ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ και την επιδεξιοτητα του σκοπευτη και το ραυδοτο εχει τα 500 μετρα +.... και? αντιθετος το ραβδοτο στην ελλαδα αν περασει κερδος θα εχει το κρατος και ενταξη δεν νομιζω να γινουμε ραμπο κακοπιοι την ιδια μερα γιατι θα βαλουμε 50ρες σφερες απο αθηνα πρως καληθεα με τιποτα διαστιμηκες διοπτρες.... ελεος δηλαδη. Εν τέλοι ας πουμε εδω γιατι το ραβδοτο στην Ελλαδα θα είναι οφελημο η γιατι δεν ειναι οφελημο... και γιατι στον υποληπο κοσμο να επιτρεπετε κατα βαση και εδω οχι? το μονο ραβδοτο που μπορεις να εχει στην ελαδα ειναι κατι περιφεριακης πυροδοτησης 22.λρ και για να τα κατεχεις πρεπει να εισαι σκοπεφτης και το ενα και το αλλο....

βεβαια τωρα πολοι θα πουνε για την παιδία στα οπλα και το φενομενο Έλληνας.... για να ακουσουμε απόψεις
 
Και καλά . Η οπλοφοβια είναι κάτι που το προβάλουν ως λόγο να την μη ύπαρξη ραβδοτων. Όλοι ξέρουμε ότι οι κυνηγοί ταΐζουν πολύ καλά το κράτος . Και επίσης είναι γνωστό ότι το κράτος είναι μια τεράστια επιχείρηση με χρηματικό όφελος και τι οποίο λογικό από το να κάνει κινήσεις που θα έφερναν τεραστια έσοδα όπως να επητρεψουν τα ραβδοτα. Πίστεψε με φίλε μου και τον γκοτζιλα θα νομιμοπιουσαν αν τους σιμφερε άσχετα αν τον φοβόμαστε. Άρα εδώ έχουμε το εξής παράδοξο. Το ραβδοτο στην Ελλάδα θα έχει τεράστια απιχηση και έσοδα στ κράτος αλλά δεν τα νομιμοπιει. Άρα η στραβός είναι ο γιαλός η στραβα αρμενίζουμε. Κάτι άλλο γίνεται.
 
Πιστεύω δεν έχει ασχοληθεί κάποιος αρμόδιος με το θέμα ραβδωτο ίσως να έχουν γίνει κάποιες προτάσεις από την συνομοσπονδια αλλά μέχρι εκεί. Υπάρχει και ο φόβος των κλεφτων που μας κυβερνουν τόσα χρόνια και μόνο που ακούν τη λέξη ραβδωτο τρέμουν ενώ όλος ο υπόλοιπος κόσμος τα χρησιμοποιεί είναι βλακες. Εγκλήματα γίνονται με παράνομα αγορασμένα όπλα που υπάρχουν στην χώρα μας σε αφθονία από παρεμπορειο. Από την άλλη θέλουν ανάπτυξη, είναι ένα θέμα που μόνο κέρδος έχει για το κράτος αλλά αυτοί πέρα βρέχει. Αγορά οπλων (φοροι.θεσεις εργασίας),διοπτρες,σφαίρες, ρουχισμος, σκοπευτηρια και ίσως μείωση τον κυνηγετικων ατυχημάτων.
 
Πιστεύω δεν έχει ασχοληθεί κάποιος αρμόδιος με το θέμα ραβδωτο ίσως να έχουν γίνει κάποιες προτάσεις από την συνομοσπονδια αλλά μέχρι εκεί. Υπάρχει και ο φόβος των κλεφτων που μας κυβερνουν τόσα χρόνια και μόνο που ακούν τη λέξη ραβδωτο τρέμουν ενώ όλος ο υπόλοιπος κόσμος τα χρησιμοποιεί είναι βλακες. Εγκλήματα γίνονται με παράνομα αγορασμένα όπλα που υπάρχουν στην χώρα μας σε αφθονία από παρεμπορειο. Από την άλλη θέλουν ανάπτυξη, είναι ένα θέμα που μόνο κέρδος έχει για το κράτος αλλά αυτοί πέρα βρέχει. Αγορά οπλων (φοροι.θεσεις εργασίας),διοπτρες,σφαίρες, ρουχισμος, σκοπευτηρια και ίσως μείωση τον κυνηγετικων ατυχημάτων.
Πολύ φοβάμαι ότι θα εχουμε πρόβλημα σε λιγο καιρο και με το λειοκανο με τους οπλοφοβικους καραγκιοζηδες
 
Σωστά και σεβαστά αυτά που λέτε παλικάρια αλλά εγώ άμα ήξερα ότι γίνεται παγάνα σε ένα μέρος και έχουν ραβδωτά δεν θα πλησίαζα ούτε στα 3 χιλιόμετρα....:cool:
Εδώ κουνιέται ο θάμνος και ο άλλος ρίχνει στο ψαχνό.Δεν νομίζω ότι είμαστε έτοιμοι για τέτοια όπλα.
Φυσικά αυτό είναι η άποψη μου και μπορεί να είμαι και λάθος..xm.
 
Σωστά και σεβαστά αυτά που λέτε παλικάρια αλλά εγώ άμα ήξερα ότι γίνεται παγάνα σε ένα μέρος και έχουν ραβδωτά δεν θα πλησίαζα ούτε στα 3 χιλιόμετρα....:cool:
Εδώ κουνιέται ο θάμνος και ο άλλος ρίχνει στο ψαχνό.Δεν νομίζω ότι είμαστε έτοιμοι για τέτοια όπλα.
Φυσικά αυτό είναι η άποψη μου και μπορεί να είμαι και λάθος..xm.

Πιστεύεις ειλικρινά πες μου ότι θα γίνουν περισσότερα ατυχήματα με τυφεκια των 9mm η 7.62 πάρα με το συνεφο δραμιων που πέφτει στη παγανα ? Άλλο το αν κάποιος πυροβολεί μέσα στον θάμνο είδη είναι βλακας. Πίστεψε με και με σφεντόνα να κυνηγουσαμε αν τα μυαλά δεν αλαξουν πάλι άτυχα γεγονότα θα έχουμε. Το ραβδοτο στην Ελλάδα δεν είναι για να γουστάρουμε μόνο περισσότερο που θα γουστάρουμε. ... αλλά κιόλας είναι για την καλητερη καταβολή του θυραματος. Δεν λέω ότι ένα καλό μόνοβολο δεν κάνει δουλειά αλλά άλλο τα 1600 fps kai ta joule tou monovolou άλλο τα του ραβδοτου. Τουλάχιστον ας έχουμε την επιλογή και ας μην περνουμε ραβδοτα
 
Και υπόψιν όταν λέω να έρθουν τα ραβδοτα μην σας έρχεται στο μυαλό κάτι αμερικανάκια στο γιουτιουμπ μειδραλια και κάτι 50ρια με διοπτρες και μπαζουκα αλλά για ΤΥΦΕΚΙΑ μέχρι 7.62 και ΔΙΟΠΤΡΕΣ γιατι χωρίς διοπτρες στα ραβδοτα καλητερα να κυνηγαμε με καλαμάκι του φραπέ και σαλιομενα χαρτάκια
 
Συμφωνώ για την καταβολή του θηράματος.:)
Αλλά το 7,62 έχει τέτοιο βεληνεκές που στα δικά μας κλειστά κυνηγοτόπια και με την παντελή έλλειψη παιδείας μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο.
Ακόμα και στο εξωτερικό που επιτρέπονται αν παρατηρήσεις θα δεις ότι τα περισσότερα καρτέρια είναι επάνω σε εξώστες...;)
 
Και υπόψιν όταν λέω να έρθουν τα ραβδοτα μην σας έρχεται στο μυαλό κάτι αμερικανάκια στο γιουτιουμπ μειδραλια και κάτι 50ρια με διοπτρες και μπαζουκα αλλά για ΤΥΦΕΚΙΑ μέχρι 7.62 και ΔΙΟΠΤΡΕΣ γιατι χωρίς διοπτρες στα ραβδοτα καλητερα να κυνηγαμε με καλαμάκι του φραπέ και σαλιομενα χαρτάκια
Αυτος είναι και ένας λόγος που ο καθένας άσχετος από τους εκάστοτε κυβερνοντες δεν επιτρέπουν την χρήση αυτών των όπλων, συνδέουν το ραβδωτο με το πολεμικό.
 
Αυτος είναι και ένας λόγος που ο καθένας άσχετος από τους εκάστοτε κυβερνοντες δεν επιτρέπουν την χρήση αυτών των όπλων, συνδέουν το ραβδωτο με το πολεμικό.

ΣΥΝΔΕΟΥΝ ΤΟ ΡΑΒΔΩΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ. ...πόσω λάθος .... ποσω χαζή σκέψη
 
Συμφωνώ για την καταβολή του θηράματος.:)
Αλλά το 7,62 έχει τέτοιο βεληνεκές που στα δικά μας κλειστά κυνηγοτόπια και με την παντελή έλλειψη παιδείας μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο.
Ακόμα και στο εξωτερικό που επιτρέπονται αν παρατηρήσεις θα δεις ότι τα περισσότερα καρτέρια είναι επάνω σε εξώστες...;)

Είναι αυτονόητο ότι πατάμε την σκανδάλη όταν ξέρουμε ότι το βλήμα θα έχει ασφαλή αδρανοπιηση από φυσικούς παράγοντες. Οπότε πάμε πάλι στην ελυψη παιδιας μάλλον γιαυτό ουσιαστικά δεν πρέπει να έχουμε ραβδοτα. Αν πρακτικά προσέχουμε στις βολές να σκάνε κάπου με ασφάλεια οι πιθανότητες να πετάνε 7.62 στον ουρανό σαν σκόνη στον αέρα είναι 5% και αυτό μόνο από εξοστρακιση
 
Ενδιαφέρον η συζήτηση αλλά εδώ δεν ξέρουμε σε λίγο αν θα μας επιτρέπουν το φλομπερ κ μιλάμε για ραβδωτα...asking.
Αν επιτραπούν πάντως εγώ θέλω ένα mosin -nagant.sarcastic.

περα απο την πλακα... τα φλομπερ σκοτονουν τιποτα περα απο τα 16 ευρο που δινεται για 50 σφερακια? .sarcastic. αν επιτραπουν τα ραβδοτα πουλαω την μηχανη την μανα μου και το σπιτι μου να αγορασω οτι παιζει απο ραβδοτα .shoot.
 
Back
Top