Πλαγιόκαννο

Για το λαγο ριχνω το fob lievre 36 για δευτερη κ το rotweill wainmanchel σε ταπα για πρωτη.
στα πολυ σφικτα το κιτρινο της λαμπρο το διασπορας στα 34γρ.
και τα τρια τα εχω ανεξαρτητως καιρου.
μονο αναλογως τοπου τα αλλαζω συνδιαστικα.
κυνηγω με φερμας σκυλια ομως καβαλα.
και ζητημα αν ριξω 20 φυσιγγια απι τα τρια ειδη μαζι ολη την σεζον
 
Ισως να κυνηγαει με καρτερι τον λαγο.
παντως το 4 της φοπ το βρισκω πολυ δυνατο κ σε μεγαλες αποστασεις.
δεν εριξα ποτε πανω απο 36 με το πλαγιο.
κ με το οβερ υντερ ομως μέχρι38 εριξα ενα φυσιγγι μια φορα μονο
 
Καλημέρα σε ολους. Τι μου θυμησατε τώρα. Φθινόπωρο του 1982 το αγόρασε ο πατέρας μου προς 12.000 δραχμές τότε,αν θυμάμαι καλά. Καμία σχέση τα τότε "ρώσικα" με τα σημερινά. Ίσως από τα πιο τήμια όπλα βάσει τις τιμής αγοράς. Την τελευταία 5τια είναι το βασικό μου πλέον όπλο στις εξόδους μου για τις αγαπημένες μου βασίλισσες. Το έκανα 4-3 τσοκ, αγγλέ κοντάκι και στρογγυλεψα λίγο την πάπια. Στις 3-4 εξόδους για κιχλες στο περπατητο με 28-30 γραμμάρια δεν είχα ποτέ θέμα να με κουράσει στις πολλές τουφεκιες, άσε που δεν έχει παραξενιές στα φυσίγγια, δουλεύει τα παντα. Όπως όλα τα δίκανα το ανοίγες και απλά περνάς ενα εμπόδιο απο τα πολλά που βρίσκεις στο περπατητο κυνήγι. Το μόνο που θα αλλάξω κάποια στιγμή είναι τα ξύλα του, με μια ωραία καρυδιά.
 
Καλημέρα Γιαννη,εγώ το δικό μου 43αρι το κληρονόμησα από τον παππού μου,το είχε αγοράσει γύρω στο 1983 αν θυμαμε.το όπλο έχει ρίξει παααραα πολλά φυσιγγια κ δεν έχει πάθει το παραμικρό βέβαια δεν του βάζω πάνω από 34γρ σκάγια.υγ από ότι κατάλαβα είσαι από Κέρκυρα,τι μου θύμισες τώρα..στο δημοτικό είχα έναν δάσκαλο κ πολυ καλό άνθρωπο.Σπυρο Βεργη τον έλεγαν θυμαμε..από Κέρκυρα ήταν..ας ειναι καλά..
 
Να συμπληρώσω επίσης οτι ο κουμπάρος και συνκηνυγος, μετα απο μια 15ετια με καραμπίνες και σουπερ ποζε, τα τελευταια χρόνια χρησιμοποιεί ενα merkel 400 με κάνη 71 και τσοκ 4-2, το φθηνότερο τις merkel αλλά με φοβερή ποιότητα κατασκευής
 
Εδώ πέρα Γιάννη μιλάμε για άλλη ποιότητα όπλου.οπως και να το κάνουμε η εταιρία Μέρκελ φημίζεται για αυτο.εχει κ ένας φίλος από διπλανό χωριό το Μέρκελ 40Ε τρομερό οπλακι. ..
 
Μου αρέσουν πολυ αλλα ειναι αχρωμιωτα κ δεν το προτιμω:)
Όντως είναι αχρωμιοτο και η βάση είναι εργκάλ, ξεκούραστο στο πολύωρο περπάτημα, αλλά το πιο ωραίο σε αυτό το οπλάκι είναι η σκαφτή του ρίγα. Δυστυχώς η Merkel έβγαλε μικρό αριθμό όπλων στην παραγωγή και το σταμάτησε.
 
Γιαννη ασχετο αλλα η φωτο στο αβαταρ σου ειναι ολα τα λεφτα:)
Άλλη πονεμένη ιστορία. Είναι ο ποιντερας μου,έφυγε από κοντά μου φέτος, σε ηλικία 15 χρονών, τον είχα απο 5 μηνών και μαζί του έζησα μαγικές στιγμές. Το σταματάω τώρα φίλε γιατί θα τα σουρώσω.
 
Άλλη πονεμένη ιστορία. Είναι ο ποιντερας μου,έφυγε από κοντά μου φέτος, σε ηλικία 15 χρονών, τον είχα απο 5 μηνών και μαζί του έζησα μαγικές στιγμές. Το σταματάω τώρα φίλε γιατί θα τα σουρώσω.
Συγνωμη ρε παλικαρι δεν ηθελα να ξησω πληγες.
να σε μονο καλα να φτιαξεις αλλο σκυλακι να γινει σαν αυτον κ να τον θυμασαι
 
Ισως να κυνηγαει με καρτερι τον λαγο.
παντως το 4 της φοπ το βρισκω πολυ δυνατο κ σε μεγαλες αποστασεις.
δεν εριξα ποτε πανω απο 36 με το πλαγιο.
κ με το οβερ υντερ ομως μέχρι38 εριξα ενα φυσιγγι μια φορα μονο
Ναι.τον λαγό τον κυνηγάει με καρτέρι.ΥΓ έριξα το waidmansseil με την καραμπίνα κ έλεγα πως ρίχνω με 36αρι πολύ μαλακό φουσεκακι
 
Συγνωμη ρε παλικαρι δεν ηθελα να ξησω πληγες.
να σε μονο καλα να φτιαξεις αλλο σκυλακι να γινει σαν αυτον κ να τον θυμασαι
Συγνωμη ρε παλικαρι δεν ηθελα να ξησω πληγες.
να σε μονο καλα να φτιαξεις αλλο σκυλακι να γινει σαν αυτον κ να τον θυμασαι
Όχι φιλέ μην ζητάς συγνώμη, δεν ήθελα να νιώσεις άσχημα,λάθος δικο μου που το έγραψα.
 
iu5LnOV.jpg

Το δικό μου...
Manufrance Saint Etienne Robust 222L, εισαχθέν απευθείας από Γαλλία τη δεκαετία του '70. Κυνηγημένο πολλά χρόνια από τον πατέρα μου, πριν 5 χρόνια πήγε στον "Ήφαιστο" για βαφή κανών και η βάση πέρασε επεξεργασία Hardening (εξωτερική σκλήρυνση), επειδή είχε φύγει η "μαμά" ταρταρούγα, απέκτησε έτσι μια όμορφη ασημί βάση.
Το κυνήγησα φέτος (και 2-3 φορές πιο μικρός στο παρελθόν) και μ' αυτό θα κυνηγάω από δω και πέρα. Στο μέλλον θα φτιαχτούν και τα ξύλα, το κοντάκι είναι λίγο κοντό και θα ήθελα μια πάπια πιο φαρδιά να τη χουφτώνει καλά το άλλο χέρι...
Χαρακτηριστικά:
1200 πιέσεις, 76εκ. κάννες, σταθερά τσοκ 2*/3*, 18,4 αυλοί, σκαφτή ρίγα, διπλό περαστό κλειδί, δισκάνδαλο, απλοί εξολκείς, ντεμί πιστολέ κοντάκι μέσα στο οποίο είναι ο αορτήρας...
Old time classic.banana..hunter.
 
Last edited by a moderator:
iu5LnOV.jpg

Το δικό μου...
Manufrance Saint Etienne Robust 222L, εισαχθέν απευθείας από Γαλλία τη δεκαετία του '70. Κυνηγημένο πολλά χρόνια από τον πατέρα μου, πριν 5 χρόνια πήγε στον "Ήφαιστο" για βαφή κανών και η βάση πέρασε επεξεργασία Hardening (εξωτερική σκλήρυνση), επειδή είχε φύγει η "μαμά" ταρταρούγα, απέκτησε έτσι μια όμορφη ασημί βάση.
Το κυνήγησα φέτος (και 2-3 φορές πιο μικρός στο παρελθόν) και μ' αυτό θα κυνηγάω από δω και πέρα. Στο μέλλον θα φτιαχτούν και τα ξύλα, το κοντάκι είναι λίγο κοντό και θα ήθελα μια πάπια πιο φαρδιά να τη χουφτώνει καλά το άλλο χέρι...
Χαρακτηριστικά:
1200 πιέσεις, 76εκ. κάννες, σταθερά τσοκ 2*/3*, 18,4 αυλοί, σκαφτή ρίγα, διπλό περαστό κλειδί, δισκάνδαλο, απλοί εξολκείς, ντεμί πιστολέ κοντάκι μέσα στο οποίο είναι ο αορτήρας...
Old time classic.banana..hunter.
Έχουνε να λένε για τα ντουφεκια του 60-70 ότι είχαν κοντους κωνους γιατί τα φυσιγγια τότε ήταν με μαλλινες ταπες, δοκίμασε λοιπόν οπωσδηποτε σκοπευτικά φυσίγγια 28 γρ. για τα μικρά θηραματα.
Πάντως πιο πολύ μου αρέσει με ανοιχτοχρωμη βάση. Σιγουρα μια πάπια <<ουρά του καστορα >> είναι πιο άνετη και επιπλέον δεν θα χαλάσεις τη βαφή στις καννες εκεί που τώρα ακουμπανε τα δάκτυλα σου.
 
Κύριε Γιάννη ακριβώς μια τέτοια πάπια ονειρεύομαι και την έχω δει σε φώτο σε Robust 234, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας για τα φυσίγγια (την οποία την είχα ήδη στο μυαλό για το καλοκαίρι) πάντως το χειμώνα τα Tordo 30 κένταγαν πραγματικά και θυμάμαι παλιά ο πατέρας μου του έβαζε αποκλειστικά Victory Challenger 28gr και The Best πράσινο 30γρ. και έκοβε απίστευτα σε όλες τις αποστάσεις!!
Και ένα κοντάκι όταν μπορέσω να του κάνω, να μακρύνει λίγο και επιπλέον θα το κάνω χωρίς τον εσωτερικό αορτήρα, για να βάλει λίγο βάρος πίσω, για να βελτιωθεί το ζύγισμά του.
Και εμένα με την ασημί βάση μου αρέσει πιο πολύ!!
Χρύσανθε είναι σφραγισμένο στις 1200 πιέσεις (με διπλή δοκιμή μάλιστα όπως φαίνεται από τα διπλά στεφάνια που έχει χαραγμένα), το συγκεκριμένο μοντέλο χρησιμοποιήτο τότε ως παπιοντούφεκο εξού και η πιο αυξημένη δοκιμή για τα τότε χρόνια ;)
*όντως 76εκ. έγραψα, 70αρες θαλάμες έχει.
 
iu5LnOV.jpg

Το δικό μου...
Manufrance Saint Etienne Robust 222L, εισαχθέν απευθείας από Γαλλία τη δεκαετία του '70. Κυνηγημένο πολλά χρόνια από τον πατέρα μου, πριν 5 χρόνια πήγε στον "Ήφαιστο" για βαφή κανών και η βάση πέρασε επεξεργασία Hardening (εξωτερική σκλήρυνση), επειδή είχε φύγει η "μαμά" ταρταρούγα, απέκτησε έτσι μια όμορφη ασημί βάση.
Το κυνήγησα φέτος (και 2-3 φορές πιο μικρός στο παρελθόν) και μ' αυτό θα κυνηγάω από δω και πέρα. Στο μέλλον θα φτιαχτούν και τα ξύλα, το κοντάκι είναι λίγο κοντό και θα ήθελα μια πάπια πιο φαρδιά να τη χουφτώνει καλά το άλλο χέρι...
Χαρακτηριστικά:
1200 πιέσεις, 76εκ. κάννες, σταθερά τσοκ 2*/3*, 18,4 αυλοί, σκαφτή ρίγα, διπλό περαστό κλειδί, δισκάνδαλο, απλοί εξολκείς, ντεμί πιστολέ κοντάκι μέσα στο οποίο είναι ο αορτήρας...
Old time classic.banana..hunter.[/QUOTE]
Ομορφιές ομορφιές βλέπω..μεγάλη ιστορία άφησαν αυτά τα οπλα στη χώρα μας κ όχι μόνο...να το Χαιρεσε κ να το προσεχείς.κ να θυμάστε ότι μπενει στη σκαφτη ρίγα πεθαίνει..
 
Back
Top