Παρουσίαση Φυσιγγίων

παρε 2 κουτακια απο το καθενα και ριξτα και μετα παρε ποσοτητα πιο απο τα 2 σου αρεσει πιο πολυ.
Φίλε μου σωστό αυτό που μου λές, μόνο που τα φυσίγγια θα έρθουν από την Δράμα και αυτό είναι λίγο δύσκολο! Θα δώ τι θα κάνω, σε ευχαριστώ πάντως!.
 
Όπως έγραψε ο Νίκος πιο πάνω η ταχύτητά τους ήταν στα 380μ/δ στο 1 μέτρο από την κάννη.
Τι να πώ! Τόσο αργά ήσαν? Μιλάμε για την 10ετία το 1980 για να είμαστε σίγουροι, γιατί μετά έβγαιναν κάτι άλλα με την ίδια ονομασία αλλά καμία σχέση με τα πρώτα!, (τους είχαν αλλάξει πυρίτιδα). Μιλάμε για σκέτο θάνατο!.
 
PSB1? Τι να πώ!. Εγώ νόμιζα ότι χρησιμοποιούσαν γερμανική πυρίτιδα!. Και η μυρωδιά που είχαν δεν μου μοιάζει ίδια με την psb! Όμως μπορεί να είναι έτσι. Το 1980-90, υπήρχαν, μετά σταμάτησαν να βγαίνουν αυτά και στην θέση τους έβγαιναν κάτι άλλα που δεν είχαν καμία σχέση με τα παλιά και τα χρώματά τους στον κάλυκα ήταν σαν να φαίνονται διπλά. Για ποιά από τα δύο μου λές?
Μανωλη μιας που τα έχω προχειρα σου βάζω μια φωτο, ο Κώστας έχει δίκιο για την psb 1 την χρονολογία που ρώτησες...

Αριστερά είναι το φημισμένο rottweil δεκατιας '80 με μέταλλο 12mm που όντως περιειχε την πυριτιδα rottweil όπως αναγραφόταν κ στο κουτί*, και φυσικά κλείσιμο με κεντρική συντηξη η αλλιώς "κάψιμο" όπως το αποκαλουν κάποιοι συνάδελφοι...

Το αμέσως επόμενο rottweil(το δευτερο στην φωτο) που κυκλοφόρησε δεκαετία '90 με μέταλλο 10mm κ πυριτιδα psb1,(χωρίς κεντρική συντηξη).....

Τα αλλα δυο φυσίγγια στα δεξιά είναι από τα τελευταία rottweil με 16mm μέταλλο (τα ίδια είναι κ τα δυο το μελάνι μόνο αλλάζει, κ φυσικά με psb1) πριν τα μετονομάσει σε R12....

IMG_20211203_211152.jpg


*
IMG_20211203_212153.jpg
 
PSB1? Τι να πώ!. Εγώ νόμιζα ότι χρησιμοποιούσαν γερμανική πυρίτιδα!. Και η μυρωδιά που είχαν δεν μου μοιάζει ίδια με την psb! Όμως μπορεί να είναι έτσι. Το 1980-90, υπήρχαν, μετά σταμάτησαν να βγαίνουν αυτά και στην θέση τους έβγαιναν κάτι άλλα που δεν είχαν καμία σχέση με τα παλιά και τα χρώματά τους στον κάλυκα ήταν σαν να φαίνονται διπλά. Για ποιά από τα δύο μου λές? γιατί εάν είσαι νέος (συγνώμη κι όλας), μπορεί και να μην τα πρόλαβες!. Εάν υπήρχαν αυτά σήμερα, δεν θα μιλούσαμε για άλλα φυσίγγια. Πάντως σε ευχαριστώ και επειδή η τιμή είναι ίδια, θα προτιμήσω την G3000.
Μανώλη νεος ειμαι κ δεν τα κυνήγισα,αλλα επιδη κανω συλλογη φυσιγγίων εχω κοψει ενα κ το ειχα βρει στο 1.90×34......γι'αυτο κ το λεω...αν κανω λαθος να με διωρθώσει καποιος.
 
Μανωλη μιας που τα έχω προχειρα σου βάζω μια φωτο, ο Κώστας έχει δίκιο για την psb 1 την χρονολογία που ρώτησες...

Αριστερά είναι το φημισμένο rottweil δεκατιας '80 με μέταλλο 12mm που όντως περιειχε την πυριτιδα rottweil όπως αναγραφόταν κ στο κουτί*, και φυσικά κλείσιμο με κεντρική συντηξη η αλλιώς "κάψιμο" όπως το αποκαλουν κάποιοι συνάδελφοι...

Το αμέσως επόμενο rottweil(το δευτερο στην φωτο) που κυκλοφόρησε δεκαετία '90 με μέταλλο 10mm κ πυριτιδα psb1,(χωρίς κεντρική συντηξη).....

Τα αλλα δυο φυσίγγια στα δεξιά είναι από τα τελευταία rottweil με 16mm μέταλλο (τα ίδια είναι κ τα δυο το μελάνι μόνο αλλάζει, κ φυσικά με psb1) πριν τα μετονομάσει σε R12....

View attachment 37042


*
View attachment 37043
Τάσο, Ένα μεγάλο ευχαριστώ και μπράβο σε εσένα αλλά και σε άλλα παιδιά που έχετε κρατήσει φυσίγγια από παλιά, αυτά είναι Ιστορία!, εγώ δεν κράτησα γιατί ήμουν να μην πώ, (όταν έκλεινε μια εταιρία τα έριχνα όλα και πάπαλα!) και έφερνα και πολλά από την Αμερική! Τέλος πάντων.... Και ο Κώστας βέβαια έχει δίκιο γιατί τον μπέρδεψα με μια δεκαετία! χαχαχα, αλλά και εγώ όμως με την μυρωδιά? χαχαχα!. Αυτά τώρα με την rottweil τι ταχύτητα είχαν? γιατί δεν θυμάμαι μεγάλες προσκοπεύσεις, μπορώ να πώ πώς ήσαν και γρήγορα!.
 
Μανώλη νεος ειμαι κ δεν τα κυνήγισα,αλλα επιδη κανω συλλογη φυσιγγίων εχω κοψει ενα κ το ειχα βρει στο 1.90×34......γι'αυτο κ το λεω...αν κανω λαθος να με διωρθώσει καποιος.
Νομίζω, εάν θυμάμαι καλά, πρέπει να ήταν με 32 γρ. αλλά θα πάρω αύριο τον Στάθη τον πατέρα του Αντρέα, αυτός μπορεί να θυμάται, άν και ευτός μικρός ήταν τότε!.
 
Νομίζω, εάν θυμάμαι καλά, πρέπει να ήταν με 32 γρ. αλλά θα πάρω αύριο τον Στάθη τον πατέρα του Αντρέα, αυτός μπορεί να θυμάται, άν και ευτός μικρός ήταν τότε!.
Αν μιλάμε για τα rotweil που είχαν στο κουτί κάτι παπια σε βάλτο ήταν κατά πάσα πιθανότητα 34γρ. Πολύ ωραίο φυσιγγιο, σχετικά αργό με ωραία σκότωματα. Το πρόλαβα ελαχιστα στα πρώτα μου κυνηγετικα βήματα που τα έπαιρνε ο πατέρας μου.
 
Αν μιλάμε για τα rotweil που είχαν στο κουτί κάτι παπια σε βάλτο ήταν κατά πάσα πιθανότητα 34γρ. Πολύ ωραίο φυσιγγιο, σχετικά αργό με ωραία σκότωματα. Το πρόλαβα ελαχιστα στα πρώτα μου κυνηγετικα βήματα που τα έπαιρνε ο πατέρας μου.
Ναί, αυτό ήταν!, είχε κάτι παπιά!.
 
Αυτά τώρα με την rottweil τι ταχύτητα είχαν? γιατί δεν θυμάμαι μεγάλες προσκοπεύσεις, μπορώ να πώ πώς ήσαν και γρήγορα!.
Aυτο το δεν το γνωρίζω.. Αλλά για να το λες μπορεί όντως να ήταν γρήγορα...
Πάντως τα επόμενα με την psb1 είχαν την φήμη του σχετικά αργου φυσιγγιου...

Νομίζω, εάν θυμάμαι καλά, πρέπει να ήταν με 32 γρ.
Τα παλια με την rottweil κ την κεντρικη συντηξη ναι ήταν 32γρ...
Όλα τα επόμενα ήταν 34γρ.....

Ναί, αυτό ήταν!, είχε κάτι παπιά!.
Ολα τα κουτια τους είχαν παπια...


Πάνω είναι το παλιο....
Φαινονται οι "διαφορές" κ στο τοπίο κ στα παπια απο τα επόμενα κουτιά που ακολουθησαν..


IMG_20211203_224623.jpg
 
Aυτο το δεν το γνωρίζω.. Αλλά για να το λες μπορεί όντως να ήταν γρήγορα...
Πάντως τα επόμενα με την psb1 είχαν την φήμη του σχετικά αργου φυσιγγιου...


Τα παλια με την rottweil κ την κεντρικη συντηξη ναι ήταν 32γρ...
Όλα τα επόμενα ήταν 34γρ.....


Ολα τα κουτια τους είχαν παπια...


Πάνω είναι το παλιο....
Φαινονται οι "διαφορές" κ στο τοπίο κ στα παπια απο τα επόμενα κουτιά που ακολουθησαν..


View attachment 37047
Επιβεβαιωνω και εγω τον Τασο εχω ριξει παρα πολλα απο αυτα καθως και εναλλακτικά αναλογως τον καιρο 3Α.Το 34γρ δεν απεδιδε οπως το 32αρι ηταν και ποιο σκληρό και συντομα το εγκαταλειψαμε και για ενα προσθετο λογο η βαφη των φυσιγγιων ξεφτιζε και μας λερωναν παντου.Καταλαβαμε αμεσως την διαφορα πως κατι ειχε αλλαξει την εποχη εκεινη χωρις να ψαχνουμε τα θεματα οπως σημερα.Με λιγα λογια μας στεναχωρησαν.
 
Πολύ καλό ήταν το ροτβαι τοτε 32αρι ηταν αλλά σε πολύ σφιχτό καιρό ήταν καλύτερο το 3α
Τι να πει κανείς για τα τότε rottweil k τα 3Α. Καμία σχέση με τα σημερινά.
Με το rottweil σε νο7 με ένα παλιό ισπανικό πλάγιο είχα πιάσει χήνα στα 40μ.
Δεν αναπολώ τα παλιά, άλλωστε δεν με πήραν κ τα χρόνια, όμως είμαι πεπεισμενος ότι τα τότε υλικά ήταν καλύτερα. Κ αναφέρομαι στα υλικά του 80.
Κάλυκες? Βύσματα? Σκάγια? Μπαρουτες?
Οι παλιοί ξέρουν πολύ καλά τι εννοώ. Κ μια ερώτηση: rottweil πυριτιδα υπάρχει?
 
: rottweil πυριτιδα υπάρχει?
Πυριτηδα υπαρχει αν μπεις στο σαιτ της θα δεις οτι υπαρχουν καμποσες ,αλλα τις δεινει για ραυδοτα, και για να αγορασεις στη γερμανια πυριτιδα ειναι πολυ δυσκολο χρειαζεσαι ειδικη αδεια, αλιως θα ημουν φορτομενος με οτι πυριτηδα ηθελα ευροπαικη αμερικανηκη τα παντα !!
 
Τι να πει κανείς για τα τότε rottweil k τα 3Α. Καμία σχέση με τα σημερινά.
το 3Α ειναι κατα την γνώμη το πιο γνωστό Ελληνικό φυσίγγι.
Δεν νομίζω να υπάρχει κυνηγός που να μην το έχει έστω ακουστά....
Για εμενα το καλυτερο ήταν (τουλάχιστον απο αυτα που προλαβα γυρω στο '98-00) σε καλυκα fiocchi hellas με psb1....


IMG_20211204_131032.jpg

Eίμαι πεπεισμενος ότι τα τότε υλικά ήταν καλύτερα. Κ αναφέρομαι στα υλικά του 80.
Κάλυκες? Βύσματα? Σκάγια? Μπαρουτες?
Iσως,δεν αντιλεγω.....
Το σίγουρο είναι πως τότε υπήρχαν άνθρωποι μερακλήδες που τους άρεσε το ωραίο κ ότι έφτιαχναν το έκαναν σωστά.........
 
το 3Α ειναι κατα την γνώμη το πιο γνωστό Ελληνικό φυσίγγι.
Δεν νομίζω να υπάρχει κυνηγός που να μην το έχει έστω ακουστά....
Για εμενα το καλυτερο ήταν (τουλάχιστον απο αυτα που προλαβα γυρω στο '98-00) σε καλυκα fiocchi hellas με psb1....


View attachment 37071


Iσως,δεν αντιλεγω.....
Το σίγουρο είναι πως τότε υπήρχαν άνθρωποι μερακλήδες που τους άρεσε το ωραίο κ ότι έφτιαχναν το έκαναν σωστά.........
Απο το 78 το εριχνα αυτο με βαρυ κρυο και καναμε ζημιες ακομα και στα πάπια.Ηταν το εναλλακτικό φυσιγγιο του Rottweil.
 
Δεν αναπολώ τα παλιά, άλλωστε δεν με πήραν κ τα χρόνια, όμως είμαι πεπεισμενος ότι τα τότε υλικά ήταν καλύτερα. Κ αναφέρομαι στα υλικά του 80.
Παρότι έχω αρκετά παλιά υλικά και εχω ταχογραφίσει αρκετά και φτιάξει φυσιγγια επίσης, θα συμφωνίσω και θα διαφωνίσω. Ίσως το μόνο καλύτερο του τότε από το σήμερα είναι οι κάλυκες και οι μάλλινες τάπες. Όλα τα άλλα, θεωρώ ότι τα σημερινά υλικά ειναι καλύτερα. Π.χ. όλες οι παλιές πυρίτιδες για 32γρ σκάγια ήθελαν γόμωση από 1.90 έως και 2.20γρ! Αν έβγαζες φυσίγγιο με ταχύτητες πάνω από 390μ/δ θα την άκουγες σίγουρα και φυσικά και το τουφέκι σου, οι σημερινές πάνε άνετα 420μ/δ.
Και κάτι ακόμα! Οι παλιοί όπως ο πατέρας μου ο παππούς μου και οι λοιποί συνάδελφοί τους κυνηγοί βλαστιμούσαν συναίχεια και πολλές φορές τα φυσίσγγιά τους ήταν μούφα! Δεν είναι τυχαίο που από όταν κυκλοφόρισαν ευρέως τα εμπορικά φυσίγγια, παράτησαν όλοι σχεδον την ιδιογόμωση. Γιατί ανέχεια είχαν πάντα.
 
Επιβεβαιωνω και εγω τον Τασο εχω ριξει παρα πολλα απο αυτα καθως και εναλλακτικά αναλογως τον καιρο 3Α.Το 34γρ δεν απεδιδε οπως το 32αρι ηταν και ποιο σκληρό και συντομα το εγκαταλειψαμε και για ενα προσθετο λογο η βαφη των φυσιγγιων ξεφτιζε και μας λερωναν παντου.Καταλαβαμε αμεσως την διαφορα πως κατι ειχε αλλαξει την εποχη εκεινη χωρις να ψαχνουμε τα θεματα οπως σημερα.Με λιγα λογια μας στεναχωρ

Επιβεβαιωνω και εγω τον Τασο εχω ριξει παρα πολλα απο αυτα καθως και εναλλακτικά αναλογως τον καιρο 3Α.Το 34γρ δεν απεδιδε οπως το 32αρι ηταν και ποιο σκληρό και συντομα το εγκαταλειψαμε και για ενα προσθετο λογο η βαφη των φυσιγγιων ξεφτιζε και μας λερωναν παντου.Καταλαβαμε αμεσως την διαφορα πως κατι ειχε αλλαξει την εποχη εκεινη χωρις να ψαχνουμε τα θεματα οπως σημερα.Με λιγα λογια μας στεναχωρησαν.
Ακριβώς! όπως τα είπες έγινε.
 
Π.χ. όλες οι παλιές πυρίτιδες για 32γρ σκάγια ήθελαν γόμωση από 1.90 έως και 2.20γρ! Αν έβγαζες φυσίγγιο με ταχύτητες πάνω από 390μ/δ θα την άκουγες σίγουρα και φυσικά και το τουφέκι σου, οι σημερινές πάνε άνετα 420μ/δ.
Έχεις δίκιο Νικηφορε,ήθελαν αυξημένες δόσεις οι πυριτιδες σε σχέση με τις σημερινές...
Και όντως οι ταχυτητες τότε δεν ήταν υψηλές(που όμως την δουλειά τους την έκαναν μια χαρά... )

IMG_20210522_132740.jpgIMG_20210225_214104.jpg
 
Μπορεί να θυμηθεί κάποιος οι ταχύτητες που έχουμε σήμερα σε σχέση με αυτές που γράφεται πιο πάνω, από πότε περίπου άλλαξαν και έγιναν πιο γρήγορες? γιατί με αυτό το θέμα δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μου, και αφού η PSB1 του τότε με την σημερινή που έχει μεγάλη διαφορά στις ταχύτητες, είναι γιατί βελτιώθηκε?.
 
Παρότι έχω αρκετά παλιά υλικά και εχω ταχογραφίσει αρκετά και φτιάξει φυσιγγια επίσης, θα συμφωνίσω και θα διαφωνίσω. Ίσως το μόνο καλύτερο του τότε από το σήμερα είναι οι κάλυκες και οι μάλλινες τάπες. Όλα τα άλλα, θεωρώ ότι τα σημερινά υλικά ειναι καλύτερα. Π.χ. όλες οι παλιές πυρίτιδες για 32γρ σκάγια ήθελαν γόμωση από 1.90 έως και 2.20γρ! Αν έβγαζες φυσίγγιο με ταχύτητες πάνω από 390μ/δ θα την άκουγες σίγουρα και φυσικά και το τουφέκι σου, οι σημερινές πάνε άνετα 420μ/δ.
Και κάτι ακόμα! Οι παλιοί όπως ο πατέρας μου ο παππούς μου και οι λοιποί συνάδελφοί τους κυνηγοί βλαστιμούσαν συναίχεια και πολλές φορές τα φυσίσγγιά τους ήταν μούφα! Δεν είναι τυχαίο που από όταν κυκλοφόρισαν ευρέως τα εμπορικά φυσίγγια, παράτησαν όλοι σχεδον την ιδιογόμωση. Γιατί ανέχεια είχαν πάντα.
Και εγω θα συμφωνισω και θα διαφωνισω Καθε εποχη εχει τα υπερ και τα κατα ,Τοτε υπηρχαν πολλα θυραματα .Τωρα εχουμε απο ολα αλλα τα θυραματα ειναι λιγα .Ελεγα στον γιο μου σημερα οτι ο παππους μου πηγενε για κυνηγι 500 μετρα απο το σπιτι και γυριζε με το δυχτι της τσαντας γεματο
 
Back
Top