Παλιά φυσίγγια

Ξέρει μωρε...Aλλά δεν βρίσκει στο εμπόριο τον antigelo.... .yel.
Μυαλό καπαμα έχει.Ριχνει χρήμα σε κουτιά και ούτε φράγκο σε κατασκευή βυσμάτων.Ο Στόκας να του δείχνει τον δρόμο και αυτός να κρύβεται πίσω από το δάχτυλο του...Ούτε το παλιό καφέ και μπλε δεν μπορεί να ξαναστησει, μιλάμε για βλάβη ο τύπος!!
 
Πόσες γκόμενες σου έχει φάει ο Γιαννάκης ρε;; Ο Ναυπλιώτης ντε.my man.
Τι να στήσει το παλιό μπλε και καφέ, πως θα πάρει μετά πιστοποίηση CIP με 1000 μπαρ στην καθισια του;;;
Ο Στόκας έφτιαχνε τάπες και τι μ αυτό;;; Οι μοναδικές στον κόσμο ήταν ή μήπως οι καλύτερες;;;
Οεοοοοο
Άσε που τώρα έτσι όπως κατάντησες τα χέρια σου, όχι παλιό καφέ και μπλε δεν αντέχουν σε ανάκρουση, με σκητοφυσιγγα θα βγαίνεις και στο βάλτο.yel..yel..yel.
 
Μυαλό καπαμα έχει.Ριχνει χρήμα σε κουτιά και ούτε φράγκο σε κατασκευή βυσμάτων.Ο Στόκας να του δείχνει τον δρόμο και αυτός να κρύβεται πίσω από το δάχτυλο του...Ούτε το παλιό καφέ και μπλε δεν μπορεί να ξαναστησει, μιλάμε για βλάβη ο τύπος!!
Δεν το χουν όλοι σειρά ο Μακαρίτης ήταν φαινόμενο , κάποτε είχα διαβάσει σε παλιο γνωστό ένθετο εφημερίδας ότι είχε εξαγοράσει την Giovanni αλλά όπως μου είπε και ο μέγας γνωστής μαλλον περί μουφας επροκειτο;
 
Πόσες γκόμενες σου έχει φάει ο Γιαννάκης ρε;; Ο Ναυπλιώτης ντε.my man.
Τι να στήσει το παλιό μπλε και καφέ, πως θα πάρει μετά πιστοποίηση CIP με 1000 μπαρ στην καθισια του;;;
Ο Στόκας έφτιαχνε τάπες και τι μ αυτό;;; Οι μοναδικές στον κόσμο ήταν ή μήπως οι καλύτερες;;;
Οεοοοοο
Άσε που τώρα έτσι όπως κατάντησες τα χέρια σου, όχι παλιό καφέ και μπλε δεν αντέχουν σε ανάκρουση, με σκητοφυσιγγα θα βγαίνεις και στο βάλτο.yel..yel..yel.
Εσένα πρέπει να σε έχει χουφτωσει πλανόδιος Σαλεπιτζης στην Ερμού, δεν εξηγείται αλλιώς... Λογικό να μην ξέρει η γενιά σου από καλά φυσίγγια εμπορίου,δεν τα προλάβατε.Οσο για τον Στόκα, άνοιξε τα μάτια και έλυσε τα χέρια στα Αμερικανακια.
 
Εσένα πρέπει να σε έχει χουφτωσει πλανόδιος Σαλεπιτζης στην Ερμού, δεν εξηγείται αλλιώς... Λογικό να μην ξέρει η γενιά σου από καλά φυσίγγια εμπορίου,δεν τα προλάβατε.Οσο για τον Στόκα, άνοιξε τα μάτια και έλυσε τα χέρια στα Αμερικανακια.
Ρε Τιραμόλα εγώ έχω μεγαλώσει σε χωριό ποια Ερμού μου λες .yel. εδώ ρίχναμε Απόλλων Αρτάκης και Τσιπούρα Αμφίσσης.very funny.
Εγώ δεν κράζω καμιά μάρκα φυσιγγίων:cool: αααα τώρα που τον θυμήθηκα μόνο τον Κένταυρο, εκεί να δεις σαλεπακι σπέσιαλ, τη μια παρτίδα έτσι την άλλη γιουβέτσι και την παραλλη κοκορέτσι!!!!
Πραγματικά από ελληνικά φυσίγγια δεν πιστεύω ότι υπάρχει μικρή ή μεγάλη εταιρεία που να βγάζει χάλια φυσίγγια μόνο. Το να μην ταιριάζουν όλα σε όλους, το ακούω, και σε μένα ισχύει αυτό για όλες τις μάρκες.
 
Ρε Τιραμόλα εγώ έχω μεγαλώσει σε χωριό ποια Ερμού μου λες .yel. εδώ ρίχναμε Απόλλων Αρτάκης και Τσιπούρα Αμφίσσης.very funny.
Εγώ δεν κράζω καμιά μάρκα φυσιγγίων:cool: αααα τώρα που τον θυμήθηκα μόνο τον Κένταυρο, εκεί να δεις σαλεπακι σπέσιαλ, τη μια παρτίδα έτσι την άλλη γιουβέτσι και την παραλλη κοκορέτσι!!!!
Πραγματικά από ελληνικά φυσίγγια δεν πιστεύω ότι υπάρχει μικρή ή μεγάλη εταιρεία που να βγάζει χάλια φυσίγγια μόνο. Το να μην ταιριάζουν όλα σε όλους, το ακούω, και σε μένα ισχύει αυτό για όλες τις μάρκες.
Σωστό και αυτό.Γουστα είναι αυτα αλλά δεν υπάρχει δυστυχώς ένας που να συνεχίσει το δρόμο του Στόκα σε αυτή την χώρα.Το γεμίζω ότι υπάρχει στο εμπόριο είναι τραγικό πιστεύω.Οσο για τον συγκεκριμένο είναι χειρότερος από απλό ιδιογομωτη στα πρώτα βήματα με αυτόματες μηχανές απλά.Θα μπορούσε να φτιάχνει παπάδες αλλά επιμένει σε ροφήματα.Τεσπα...
 
Τα παλαιοτερα Ελληνικα φυσίγγια έχουν αποκτήσει μια φήμη κ οχι άδικα....
Μεγάλοι φυσιγγοκατασκευαστες υπήρχαν αρκετοί...
Σταθερά φυσίγγια λιγοτερα.........
Με το σταυρό στο χέρι δεν πηγαινε κανεις..... Αυτή είναι η πραγματικοτητα....
 
Last edited:
Με τα φυσιγγια του Στοκα ειχα παντα αναμικτες εντυπωσεις. Οσες φορες αγορασα καποια θα ηταν ειτε του υψους ειτε του βαθους, εκτος του διασπορας του που το ειχα για φυσιγγι στις μαυρες. Αυτο ηταν το πρωτο που αγορασα και δουλεψαμε αρκετα με τον πατερα μου, επειτα πειραματιστηκα και με τα απλα 32γρ που εβγαζε. Τα δε MAX METEO μου αρεσαν τοσο, που πεταξα 2 κουτια που χαν μεινει, σε ενα πηγαδι.

Τα διασπορας ομως ηταν καλα. Εχω σφαξει διασπορας απο 3 διαφορετικες περιοδους αγορας και εχω βρει μεσα 3 διαφορετικες πυριτιδες. η μια ηταν σιγουρα η AL, η αλλη πιθανοτατα καποια Lovex που γεμιζε τοτε, την τριτη δεν τη θυμαμαι, ισως Ισπανικη. Η αποδοση τους ομως ηταν σταθερη, και αυτο ηταν και το ζητουμενο
 
Τα διασπορας ομως ηταν καλα. Εχω σφαξει διασπορας απο 3 διαφορετικες περιοδους αγορας και εχω βρει μεσα 3 διαφορετικες πυριτιδες. η μια ηταν σιγουρα η AL, η αλλη πιθανοτατα καποια Lovex που γεμιζε τοτε, την τριτη δεν τη θυμαμαι, ισως Ισπανικη. Η αποδοση τους ομως ηταν σταθερη, και αυτο ηταν και το ζητουμενο
Τέλη δεκαετίας '90 με την σουηδική Β2 bofors στο 1,45γρ..
View attachment 25661View attachment 25662View attachment 25663View attachment 25664
Για αυτα τα μπλε γνωριζετε τοποτα? Αν εχει και καποιος ιδιο που να ειναι πιο εμφανη τα γραμματα ή αν εχει και το πακετο να βλεπαμε θα ηταν ενδιαφερον.
Από ότι βλέπω από τον καλυκα κ το τυπωμα το δεξί μετεο πρεπει να είναι γεμισμενο με Nike προ 20ετιας..ειχα λίγα σε κάλυκες Nobel sport κ cheddite(κ στα δυο την ίδια πυριτιδα βρηκα),ωραία κ πολυ μαλακά φυσίγγια...
θα συμφωνήσω όμως με τον Βίκτωρα, έπρεπε να σου κάτσει η παρτιδα που θα έπεφτε στα χέρια σου.....

Το μπλε δεν το έχω ξαναδεί!
Αλλά βλέπω ότι γράφει αποκεντρωτικο(διασποράς) κ δίνει κ τις αποστάσεις βολής.. Ίσως κάποιο φυσιγγι που δεν το κράτησε πολυ...
Και ο καλυκας έχει πολυ ενδιαφέρον!
Patented S.A(Stokas Ammunition)

Mπραβο Μιχάλη.....
 
Αυτα τα ΜΕΤΕΟ. Φοβερο φυσιγγι, τουφεκια και αστοχια
Είπαμε τα ελληνικά φυσίγγια αναφέρονται με το όνομα, την χρονολογία, τον μήνα και την ημέρα παραγωγής ... Κάτι σαν τα ακριβά κρασιά.
Τον ένα μήνα είναι νέκταρ τον άλλο φόλα.

Τα μέτεο ήταν από καλά μέχρι φόλα.
 
Είπαμε τα ελληνικά φυσίγγια αναφέρονται με το όνομα, την χρονολογία, τον μήνα και την ημέρα παραγωγής ... Κάτι σαν τα ακριβά κρασιά.
Τον ένα μήνα είναι νέκταρ τον άλλο φόλα.

Τα μέτεο ήταν από καλά μέχρι φόλα.
Εμενα μου κατσε ο κατιμας θαρρω .sarcastic.

Τελος παντων, για τον μακαριτη τον Στοκα εχω ακουσει τα καλυτερα, και ειναι ισως κριμα που στα τελευταια του ηταν φυσιγγια μονο κατ'ονομα
 
Back
Top