Οι κήποι μας..

Το καλοκαίρι πήγα σε ένα κτήμα φίλου να δω τι γίνεται καθώς αυτός ήταν για πολύ καιρό εκτός.
Είδα μια νεαρή βερυκοκια γεμάτη με μικρά βερυκοκα, πολλα από τα οποία είχαν πέσει παραγινομενα κάτω.
Έκοψα και ήταν γλύκισμα!
Μάζεψα όλα τα καλά, και πολλά από τα πεσμένα για τις κότες...
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι δεν υπήρχε ούτε ένα σκουλικιασμενο!!
Ραντισμα δεν υπήρχε γιατί ο άνθρωπος απο τον χειμώνα είχε να έρθει...
Τα πιο γλυκά βερυκοκια που έχω φάει!
Φυτεψα (τότε) σε μια γλάστρα και σήμερα βλέπω ότι τώρα αποφάσισαν να φυτρωσουν μες το καταχείμωνο!!
Λέω να τα προστατέψω από το κρύο και αργότερα να δω τι θα κάνω...

IMG_20220120_145949.jpg
 
Last edited:
Το καλοκαίρι πήγα σε ένα κτήμα φίλου να δω τι γίνεται καθώς αυτός ήταν για πολύ καιρό εκτός.
Είδα μια νεαρή βερυκοκια με γεμάτη με μικρά βερυκοκα,πολλα από τα οποία είχαν πέσει παραγινομενα κάτω.
Έκοψα και ήταν γλύκισμα!
Μάζεψα όλα τα καλά, και πολλά από τα πεσμένα για τις κότες...
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι δεν υπήρχε ούτε ένα σκουλικιασμενο!!
Ραντισμα δεν υπήρχε γιατί ο άνθρωπος όλο τον χειμώνα δεν είχε έρθει...
Τα πιο γλυκά βερυκοκια που έχω φάει!
Φυτεψα (τότε) σε μια γλάστρα και σήμερα βλέπω ότι τώρα αποφάσισαν να φυτρωσουν μες το καταχείμωνο!!
Λέω να τα προστατέψω από το κρύο και αργότερα να δω τι θα κάνω...
View attachment 40335
Παναγιώτη αν η μητρική βερυκοκια έχει φυτρωσει από κουκούτσι και δεν είναι κέντρωμενη τότε τα σπόρο φυτά αυτά λογικά σε μεγάλο βαθμό θα μοιάζουν στη μανα τους. Αν είναι κέντρωμενη λογικά τα νεαρά φυτά δεν υα έχουν καμία σχέση. Κράτα τα και αν δεις ότι δεν είναι τόσο καλά όσο η μάνα κεντρωσε τα από το κλαρί από το μητρικό φυτό να βγουν καρμπόν.
 
Παναγιώτη αν η μητρική βερυκοκια έχει φυτρωσει από κουκούτσι και δεν είναι κέντρωμενη τότε τα σπόρο φυτά αυτά λογικά σε μεγάλο βαθμό θα μοιάζουν στη μανα τους. Αν είναι κέντρωμενη λογικά τα νεαρά φυτά δεν υα έχουν καμία σχέση. Κράτα τα και αν δεις ότι δεν είναι τόσο καλά όσο η μάνα κεντρωσε τα από το κλαρί από το μητρικό φυτό να βγουν καρμπόν.
Έτσι ακριβώς, αλλά και πάλι καλά θα είναι.Σπάνια να κεντρώσεις βερυκοκιά.
 
Την περασμένη πρωταπριλιά απέκτησα μια τριανταφυλλιτσα από τη Θεσσαλονίκη, Τριανδρία.
Ολη την άνοιξη την ποτιζα, εντατικά, καθημερινά, καθώς έδειχνε να την ευχαριστεί αυτό!
Κανει πολύ όμορφα κόκκινα αρωματικά τριαντάφυλλα!
Τώρα μόλις ανοίξει ο καιρός θα ξεκινήσω πάλι τα εντατικά ποτισματα.
Σκεφτόμουν να κάνω γλυκό από τα Ανθή της.
Ξέρετε αν γίνετε;
 
Την περασμένη πρωταπριλιά απέκτησα μια τριανταφυλλιτσα από τη Θεσσαλονίκη, Τριανδρία.
Ολη την άνοιξη την ποτιζα, εντατικά, καθημερινά, καθώς έδειχνε να την ευχαριστεί αυτό!
Κανει πολύ όμορφα κόκκινα αρωματικά τριαντάφυλλα!
Τώρα μόλις ανοίξει ο καιρός θα ξεκινήσω πάλι τα εντατικά ποτισματα.
Σκεφτόμουν να κάνω γλυκό από τα Ανθή της.
Ξέρετε αν γίνετε;
Εμεις το κανουμε στην Κυπρο γιαννη
Θελει ειδικο εργαλειο τον λαμπουκο
Δεν ξερω πως το λετε εσεις
Ουτε και ξερω εαν η ποικιλια που λες εναι καταλληλη
 
Εμεις το κανουμε στην Κυπρο γιαννη
Θελει ειδικο εργαλειο τον λαμπουκο
Δεν ξερω πως το λετε εσεις
Ουτε και ξερω εαν η ποικιλια που λες εναι καταλληλη
Ευχαριστω!

ΥΓ : Εχεις χαιρετισματα απο τον Γιαννη!

Παναγιωτης.
 
Πιο πολύ από όλα λυπάμαι το περγαμόντο που το είχε κάψει και είχε πάρει τα πάνω του...
Εγω εχω πολλα νεαρα δεντρακια που δεν μπορω να τα σκεπασω πια.
Μολις πανε να ολοκληρωθουν σαν δεντρα τα παει χρονια πισω..
Μονο κοντα στη θαλασσα και μεσα σε τοιχους προστατευονται...
 
Σκέφτομαι αν ξαστερωσει το βράδυ να βάλω μια μπάλα αχυρο να καίγεται μέσα στα μικρά ξινό δέντρα.
Τι λέτε;
είναι πρακτική που κάνουν και οι ροδακινοπαραγωγοί έχω δει σε βόρεια Ελλάδα... Συμπληρωματικά θα μπορούσες να είχες γεμήσει τη ρίζα τους και να είχες ρίξει και γύρω γύρω στο υπόλοιπο χώρο σπαρτή φρέσκια κοπριά.... θα έχετε δει που αχνίζει... κρατά ζέστη στη ρίζα και δεν επιτρέπει τον σχηματισμό πάγου....
 
Αυτό με την φρέσκια κοπριά το είχα κάνει μια χρονιά.
Δεν μπορώ να πω ότι απέδωσε...
Ναι μεν γλιτώνει ο κορμός και τα κάτω κλαδιά αλλά η κορφές μου καηκαν...
Έλεγα μήπως τα καταφερω με τον καπνό καλύτερα.
Για αυτό είπα συμπληρωματικά. απλά η ρίζα είναι πιο ζωτική καθώς αν περάσει πάγος εκεί τελειώνουν όλα για το φυτό και για εμάς. Μπορεί επίσης κάποιος να καλύψει με σακιά και νάυλον τον κορμό τουλάχιστον από τη βάση ως και λίγο πάνω από το κέντρωμα ώστε να μη χαλάσει το ήμερο μέρος και να χρειαστεί να ξανακεντρώσει.
 
Back
Top