Μαγκάλια και Σούβλες

Ωραιος πολυ Βικ
Μια χαρα σε βρισκω για πρωτη προσπαθεια
Πόλυς κοσμος δεν τρωει κατσικι και αρνι ειδικοτερα οι κοπελιες και μικροτερα παιδια
Οφειλεται στην μυρωδια ειδικοτερα οταν ειναι λαθος η εποχη η ο κασαπης σου δεν ειναι αξιολογος
Προσωπικα προτιμω το αρνι και μετα το κατσικι εκτος απ οταν ειχαμε τα δικα μας που εκει και τα δυο ηταν ζαχαρη
Οσο και αν φαινεται παραξενο δεν ειμαι φιλος του οβελια
Το Τρωω φυσικα αλλα οντας Κύπριος το αγαπημενο μου ειναι σουβλα -κυπριακη μορφη- και παγιδακι
Το οξυμωρο ειναι οτι πριν κορο οταν καναμε στο χωριο τα πασχαλινα τραπεζια- παιγνιδια Δευτερα του Πασχα εγω εσφαζα και εγω εψηνα τους οβελιες
Για κυριως φαι ομως πηγαινα στις κυπριακες σουβλες που γυριζαν πιο διπλα
 
Ωραιος πολυ Βικ
Μια χαρα σε βρισκω
Πόλυς κοσμος δεν τρωει κατσικι και αρνι ειδικοτερα οι κοπελιες και μικροτερα παιδια
Οφειλεται στην μυρωδια ειδικοτερα οταν ειναι λαθος η εποχη η ο κασαπης σου δεν ειναι αξιολογος
Προσωπικα προτιμω το αρνι και μετα το κατσικι εκτος απ οταν ειχαμε τα δικα μας που εκει και τα δυο ηταν ζαχαρη
Οσο και αν φαινεται παραξενο δεν ειμαι φιλος του οβελια
Το Τρωω φυσικα αλλα οντας Κύπριος το αγαπημενο μου ειναι σουβλα -κυπριακη μορφη- και παγιδακι
Το οξυμωρο ειναι οτι πριν κορο οταν καναμε στο χωριο τα πασχαλινα τραπεζια- παιγνιδια Δευτερα του Πασχα εγω εσφαζα και εγω εψηνα τους οβελιες
Για κυριως φαι ομως πηγαινα στις κυπριακες σουβλες που γυριζαν πιο διπλα
Αν υπαρχουν αλλα ειδη κρεατος, ουτε γω προτιμω τα αρνοκατσικα. Για να εξηγουμαι ομως, τα δικα μας κατσικια εδω, ειναι σαγως σκληροτερα ως κρεας απο αυτα της Ηπειρωτικης Ελλαδας, αλλα σαφως πιο μυρωδατα, λογω διατροφης. Αν ειναι σταυλιζομενα ζωα αποκλειστικα, η μυρωδια παει περιπατο. Επισης, σε αντιθεση με το χοιρινο, το αρνισιο-κατσικισιο κρεας για μενα τρωγεται πανω στη σουβλα, οταν κρυωσει εστω και λιγο χανει. Παρολα αυτα, εστω και μια φορα το χρονο (2 γιατι την επομενη εφαγα αντικρυστο κυριολεκτικα λουκουμι) το τιμω δεοντως.
 
Ναι, το προτιμω νομιζω, αν και το κατσικακι προχτες ειχε γινει πολυ σουπερ. Δεν ξερω τι εκανα, η τυχη του πρωταρη ισως .sarcastic.

Δες ραψιμο στην κοιλια ομως, ουτε χειρουργος να μουνα
Πάντα τέτοια "η αρχή είναι το ήμισυ του παντός" και με τέτοια αρχή δείχνεις να έχεις λαμπρό μέλλον !!!
Τα κατσίκια των Κυκλάδων, που ξέρω καλύτερα και μάλλον μοιάζουν με τα Κρητικά, έχουν πολύ ωραίο άρωμα και γεύση όπως και αν τα κάνεις!
Στη γάστρα όμως (Σίφνος κ.α.) δίνουν ρέστα.... :)
 
Πάντα τέτοια "η αρχή είναι το ήμισυ του παντός" και με τέτοια αρχή δείχνεις να έχεις λαμπρό μέλλον !!!
Τα κατσίκια των Κυκλάδων, που ξέρω καλύτερα και μάλλον μοιάζουν με τα Κρητικά, έχουν πολύ ωραίο άρωμα και γεύση όπως και αν τα κάνεις!
Στη γάστρα όμως (Σίφνος κ.α.) δίνουν ρέστα.... :)
Λογω σκληροτητας του κρεατος, επειδη κινουνται πολυ ψαχνοντας τροφη.
 
Ναι έτσι είναι! μοιάζουν πάρα πολύ με άγρια ...και η γεύση τους είναι μοναδική!
Όλα τα κοπαδιαρικα κατσίκια είναι σκληρά αφού όπως σωστά λέτε όλη μερα περπατάνε στη βοσκη. Τα δικά μου που είναι σταβλισια στην τρυφεραδα δεν έχουν μεγάλη διαφορά από το αρνι. Εντάξει έχουν το 1/3 του λίπους αλλά αυτό είναι καλό πιστεύω. Είναι μεγαλωμενα τρώγοντας σκινο και κεδρο, τριφύλλι και κριθάρι. Αν κάποιος ταΐζει φυραματα με σόγια , γάλα σε σκόνη και ότι αλλά βάζουν μέσα τότε το ζωντανό , αρνί η κατσίκι, βρωμαει. Επίσης εκτιμω πως τα απογαλακτισμενα είναι πολύ νοστιμοτερα απο αυτά που βυζαινουν!
 
Όλα τα κοπαδιαρικα κατσίκια είναι σκληρά αφού όπως σωστά λέτε όλη μερα περπατάνε στη βοσκη. Τα δικά μου που είναι σταβλισια στην τρυφεραδα δεν έχουν μεγάλη διαφορά από το αρνι. Εντάξει έχουν το 1/3 του λίπους αλλά αυτό είναι καλό πιστεύω. Είναι μεγαλωμενα τρώγοντας σκινο και κεδρο, τριφύλλι και κριθάρι. Αν κάποιος ταΐζει φυραματα με σόγια , γάλα σε σκόνη και ότι αλλά βάζουν μέσα τότε το ζωντανό , αρνί η κατσίκι, βρωμαει. Επίσης εκτιμω πως τα απογαλακτισμενα είναι πολύ νοστιμοτερα απο αυτά που βυζαινουν!
Συμφωνώ σε όλα.
Τα φυτά που βρίσκουν να φάνε (νομίζω γευστικότερα γίνονται με σχίνο, φυλίκι, πουρνάρι, κουμαριά, αντραχλιά και κάποια αρωματικά ) και τα νερά που πίνουν, σε συνδυασμό με την άσκηση τους κάνουν πολύ ξεχωριστή γεύση...
Σαμοθράκη, Σκύρος και οι Κυκλάδες σχεδόν όλες, έχουν για τα δικά μου γούστα πολύ νόστιμα κατσίκια...
Από την Κρήτη δεν έχω δοκιμάσει, αλλά νομίζω πως θα είναι όπως στις Κυκλάδες.
 
Πήγε και ο φλουφλης να μάθει τους κλαρινογαμπρούς πως σουβλίζουν αρνί...Το αρνί βρέθηκε να σκορτσαρει πάνω στην σούβλα και το ράψιμο άνοιξε σαν γαρίφαλο.Του μπουκωσε στην κοιλιά μια γλάστρα δεντρολίβανο μαζί και άντε γεια!! Κάτσε ρε φλουφλη να φτιάξεις κανένα φιλέτο πουστρακι με εστραγκόν και παπάγια και άσε τα βαριά πράγματα,ρεζίλι γίνεσαι...
Άσχετοι τελείως!
 
Βραδυνά κ@ριολ!κ!@....σπαράγγια δν είχα,αλλά τη λύση τη βρήκε η μάνα.....ομελέτα με αγγινάρες...
Δοκιμάστετο όσοι δν το ξέρετε κ στείλτε μου π.μ... :p
@Aristos .......που'σε ρε;;;;;;

View attachment 26772
Ε δεν έφαγες μόνο αγκινάρες από ότι βλέπω γραψτα όλα
 
Back
Top