Λύκος

Δεν είναι τυχαίο ότι γνωστός μου κτηνοτρόφος στα Βίλια
με κοπάδι γύρω στα 500 κεφάλια
μου έλεγε ότι του έφαγαν δύο τσοπανόσκυλα όταν τόσα ζώα βόσκουν ανενόχλητα
Ακριβως αυτο..εδω πλεον πανε αγελες απ αυτους στα τσομπανοσκυλα ενω ειναι το κοπαδι ανενοχλητο παραδιπλα..μου χε πει γνωστος γυρναγε απ το χωραφι νυχτα πετυχε αγελη και επιτεθηκαν στα λαστιχα απ το τρακτερ..αρα ειναι απολυτα εξεικιωμενοι με τον ανθρωπο
 
Φιλε μου οι λυκοι ειναι μεχρι και στην Παρνηθα ... ειναι παντου.
Δεν παιζει καποιο ρολο η περιοχη.
Οπως γραφει και στο αρθρο "λαχειο".
Απο τα περιστατικα που ακουω βλεπω οτι υπαρχει εθισμος στο σκυλισιο κρεας στην ευρυτερη περιοχη της Δραμας και στο Βερμιο.
Αλλα λυκοι υπαρχουν παντου μονο Πελοποννησο δεν εχουν περασει ακομη.
Και ευβοια..
 
Γιώργο πάντα να έχεις στην ζώνη σου και κάνενα μονοβολο η ενιαβολο και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα
Στην χειρότερη ρίχνεις 2-3 μπαταριες στον αέρα ακόμα και με τσιχλοφυσιγγα και εξαφανίζονται μέχρι και τα καρβελοσκυλα
Αν ειναι αγελη δεν θα σου βγουν μπροστα , απο πλατη ή στο πλαι θα σου πεσουν δυο δυο μαζεμενα ...
 
Φιλε μου οι λυκοι ειναι μεχρι και στην Παρνηθα ... ειναι παντου.
Δεν παιζει καποιο ρολο η περιοχη.
Οπως γραφει και στο αρθρο "λαχειο".
Απο τα περιστατικα που ακουω βλεπω οτι υπαρχει εθισμος στο σκυλισιο κρεας στην ευρυτερη περιοχη της Δραμας και στο Βερμιο.
Αλλα λυκοι υπαρχουν παντου μονο Πελοποννησο δεν εχουν περασει ακομη.
Πελοπόννησο υπάρχουν αλλά είναι πολύ μικρός ο αριθμος
 
Πελοπόννησο υπάρχουν αλλά είναι πολύ μικρός ο αριθμος
Και ενδεχόμενος να είναι καθαρή και όχι υβρίδια λύκομορφα, κατά συνέπεια έχουν τέλειος διαφορετική συμπεριφορά.
Αποφεύγουν τον σκύλο και τον άνθρωπο σε αντίθεση με τα υβρίδια λυκομορφα που έχει γεμίσει όλοι η Ελλάδα.
 
Τρίτη, 9 Δεκεμβρίου, 2014 στις 6:50μμ | Κατηγορία: Ειδήσεις | Ν.Δ.Κ.

Yπάρχουν λύκοι στο Μοριά;

LYKOI

Όλο και πληθαίνουν οι ενδείξεις και πλέον τείνει να γίνει βεβαιότητα, ότι στην Πελοπόννησο ο μεγαλύτερος θηρευτής δεν είναι το τσακάλι, αλλά ό λύκος.

Οι τελευταίες αναφορές για εμφάνιση λύκου στην Πελοπόννησο, μας έρχονται από τα τέλη της δεκαετίας του ’30. Οι τελευταίοι λύκοι πρέπει να ζούσαν στην περιοχή του Πάρνωνα. Η τελευταία αναφορά γίνεται σε τοπική εφημερίδα της Κυνουρίας στην οποία δημοσιεύεται ότι λύκος έφαγε γάιδαρο κοντά σε χωριό του Πάρνωνα.

Από τότε δεν υπάρχει άλλη αναφορά για την ύπαρξη λύκου και μάλιστα στην εποχή του ανταρτοπόλεμου, που πολύς κόσμος βρισκόταν στα βουνά, δεν αναφέρθηκε συνάντηση με λύκο.

Τον τελευταίο καιρό όμως πολλές είναι οι πληροφορίες που έρχονται από τα κεντρικά μέρη της Πελοποννήσου και κυρίως από την ευρύτερη περιοχή που συνορεύουν η Αχαΐα, Κορινθία και Αρκαδία, για επιδρομή λύκων ή λυκοειδών σε κοπάδια.

Οι κτηνοτρόφοι των περιοχών αυτών, τον τελευταίο χρόνο έχουν χάσει σημαντικό αριθμό ζώων που δεν δικαιολογείται από τις τυχόν επιθέσεις τσακαλιών και πολύ περισσότερο αγριόσκυλων ή αλεπούδων. Κτηνοτρόφος μας ανέφερε ότι βρήκε κατασπαραγμένους δυο κριούς του κοπαδιού του που δεν ήταν δυνατό να τους καταβάλει τσακάλι. Ο συγκεκριμένος τον τελευταίο χρόνο μας ανέφερε ότι έχει χάσει περίπου σαράντα ζώα από το κοπάδι του. Άλλος κτηνοτρόφος, σε διπλανή περιοχή έχει χάσει είκοσι πέντε κατσίκια.

Οι μαρτυρίες των κτηνοτρόφων για συναντήσεις με λύκους ή λυκόμορφα γινόταν δεκτές με επιφύλαξη, όμως τις τελευταίες εβδομάδες παρουσιάστηκαν συναντήσεις με κυνηγούς αλλά και με οδηγούς.

Η μαρτυρία οδηγού που συνάντησε δύο τέτοια ζώα και η περιγραφή που μας έδωσε δεν αφήνουν πολλά περιθώρια αμφισβητήσεων. Πλέον με σιγουριά πρέπει να πούμε ότι στην Πελοπόννησο εμφανίστηκε λύκος μετά από ογδόντα χρόνια.

Εκείνο που μένει να απαντηθεί είναι ποιος έφερε τους λύκους στην Πελοπόννησο. Έλαβε υπόψη του το ότι η κτηνοτροφία στην περιοχή είναι κατά βάση εκτατική;

Οι κτηνοτρόφοι με τη σιγουριά ότι δεν κινδυνεύουν τα ζώα τους τα αφήνουν ελεύθερα τις νύχτες και χωρίς την προστασία έμπειρων σκύλων στην αντιμετώπιση λύκων.

Θεωρούμε ότι είναι θέμα χρόνου η αντίδραση των κτηνοτρόφων και η λήψη δραστικών μέτρων. Τότε σίγουρα θα έχουμε απτή απόδειξη και διευκρίνιση αν πρόκειται για λύκους ή λυκοειδή υβρίδια.

πηγή:www.e-artemis.gr



  • Share
  • Tweet
  • Share
 
Tσακαλια εχουμε αφθονα στο χωριο μου καθε απογευμα σκουζουν καμια δεκαρια μεχρι να σκοτεινιασει
Για λυκους δεν ειμαι σιγουρος δεν εχω ακουσει κατι ακομα απο συγγενεις κτηνοτροφους
Βεβαια δεν θα αργησουν να εμφανιστουν και τοτε ......
 
Τα τσακάλια στα δικά μου μέρη έχουν αυξηθεί απειλητικά. Είχαν χαθεί για μια 20ετια και τώρα έχουν ανακάμψει επικίνδυνα.
Παρατηρώ ότι ταυτόχρονα έχουν ελαττωθεί δραματικά οι αλεπούδες. Πρέπει να τους βάζουν χέρι.
Σωστα αν εμφανιστουν λύκοι καποτε θα γινει το ίδιο.
 
Τα τσακάλια στα δικά μου μέρη έχουν αυξηθεί απειλητικά. Είχαν χαθεί για μια 20ετια και τώρα έχουν ανακάμψει επικίνδυνα.
Παρατηρώ ότι ταυτόχρονα έχουν ελαττωθεί δραματικά οι αλεπούδες. Πρέπει να τους βάζουν χέρι.
Τα τσακαλια καταστρεφουν τα παντα , οπως ειπε και ενας κυνηγος που ζει βορεια σε περιοχη με φαρμες και δάση , οι αλεπουδες , λαγοι , μικρα ελαφια ειναι σαν mcdonalds για τα τσακαλια !
 
Αναρωτιέμαι απο το 2014 που έγραψε κάποιος αυτό άρθρο μέχρι σήμερα αυτοί οι λύκοι στην Πελοπόννησο τι τρώνε;;
Δεν έχουν φάει ούτε ένα αρνί ούτε ένα κατσίκι ούτε ένα μοσχαράκι;;
Αν διαβάσω κάποια έρευνα από σοβαρούς επιστήμονες "όπως λες".
Μόνο τότε θα πιστέψω κάτι τέτοιο.
Αν θες να τους δεις πανε το βραδυ στο σκουπιδοτοπο χωματερη και θα βγαλεις λαυρακι
 
Και εγώ έχω ακούσει για λύκους στην Πελοπόννησο αλλά δεν το πιστεύω. Προχθές ο ξάδερφος μου έκοβε χορτάρια με το χορτοκοπτικό και μόλις νυχτωσε είδε 3 τσακάλια να τον παρακολουθούν και όταν έφυγε για τον αυτοκίνητο τον ακολούθησαν μέχρι το αυτοκίνητο..... Του λέω δεν άνοιγες το σκυλοκουτο να μπουν και μέσα .hair.
 
Και εγώ έχω ακούσει για λύκους στην Πελοπόννησο αλλά δεν το πιστεύω. Προχθές ο ξάδερφος μου έκοβε χορτάρια με το χορτοκοπτικό και μόλις νυχτωσε είδε 3 τσακάλια να τον παρακολουθούν και όταν έφυγε για τον αυτοκίνητο τον ακολούθησαν μέχρι το αυτοκίνητο..... Του λέω δεν άνοιγες το σκυλοκουτο να μπουν και μέσα .hair.
Ομοιοπαθής !
 
Για πες μου σε ποιο σκουπιδότοπο να παω;;
Φιλε δε ξερω απλα σου λεω πως εδω στη δραμα εχουμε πολλους και δε κανουν ζημιες σε κτινοτροφους παρα μονο σε ακυλια απλα σε καθημερηνη βαση πανε σκουπιδοτοπο
 
Και εγώ έχω ακούσει για λύκους στην Πελοπόννησο αλλά δεν το πιστεύω. Προχθές ο ξάδερφος μου έκοβε χορτάρια με το χορτοκοπτικό και μόλις νυχτωσε είδε 3 τσακάλια να τον παρακολουθούν και όταν έφυγε για τον αυτοκίνητο τον ακολούθησαν μέχρι το αυτοκίνητο..... Του λέω δεν άνοιγες το σκυλοκουτο να μπουν και μέσα .hair.
Τον ζιγιζανε για γευμα
 
Ρε Τόλη για Πελοπόννησο μιλάμε.
Στην Πελοπόννησο δεν έχει λύκους.
Αν υπήρχαν φίλε μου θα τους είχαμε δει η στο κυνήγι η στο δρόμο η στα εκπαιδευτικά η σε σκουπιδότοπο όπως λες και εσύ.
Όσοι κυνηγάνε εκεί το γνωρίζουν καλά.
Πάντα φιλικά Τόλη.

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν υπάρχει λύκος στην Πελοπόννησο
 
Ρε Τόλη για Πελοπόννησο μιλάμε.
Στην Πελοπόννησο δεν έχει λύκους.
Αν υπήρχαν φίλε μου θα τους είχαμε δει η στο κυνήγι η στο δρόμο η στα εκπαιδευτικά η σε σκουπιδότοπο όπως λες και εσύ.
Όσοι κυνηγάνε εκεί το γνωρίζουν καλά.
Πάντα φιλικά Τόλη.
Ναι φιλε μου δεν αντιλεγω Απλα αν υπηρχαν και ηθελες να τους δεις εκει επρεπε να την πεσεις γτ πανε στανταρ σε τετια μεροι
 

Θανατηφόρα επίθεση λύκων σε γουρουνόσκυλο στον Έβρο​


ΝΕΟ, κρούσμα θανατηφόρας επίθεσης λύκων σε ΑΛΛΟ ένα κυνηγόσκυλo σημειώθηκε την Κυριακή 18/10/2020 στην περιοχή Αρχάγγελος, 1 χλμ από το χωριό Αισύμη του Έβρου σε κυνήγι αγριόχοιρου. Αυτή την φορά το “λαχείο” έπεσε στον συνάδερφο Γιώργο Καλόγερο να θρηνήσει τον αγαπημένο του τετράποδο συνεργάτη, φίλο και σύντροφο, θύμα στην ανεξέλεγκτη πλέον μανία και εθισμό των λύκων στο σκυλίσιο κρέας !!!

Συγκεκριμένα πρόκειται για την Πέπη 4 ετών, Μπλε της Γασκώνης, την οποία έβγαλε η παρέα του Γιώργου το πρωί της Κυριακής 18/10/2020 στην περιοχή Αρχάγγελος για κυνήγι αγριόχοιρου.
Ας δούμε λοιπόν πως περιγράφει το χρονικό της θανατηφόρας επίθεσης στην σύντροφο του, ο ίδιος ο Γιώργος : ” Κάναμε μια παγάνα κοντινή, τα 2 σκυλιά είχαν σηκώσει γουρούνι και έρχονταν στα καρτέρια. Η απόσταση ήταν δεν ήταν γύρω στα 100-120 μέτρα μπροστά μας, ακούγαμε πεντακάθαρα τα σκυλιά να γαβγίζουν το γουρούνι και όλα μαζί, σκυλιά και γουρούνι να έρχονται προς τα καρτέρια.
Όπως κυνηγούσαν η Πέπη ξαφνικά άρχισε να σκούζει και να ουρλιάζει σπαραχτικά, τρέχουμε με φωνές και πυροβολισμούς στον αέρα μπας και την αφήσει αλλά τίποτα, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες αυτός πρόλαβε και έφαγε κιόλας μέσα στο πεντάλεπτο που κάναμε να φτάσουμε οι πρώτοι στο σημείο.
Έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα με τους λύκους γενικά σε όλο τον Έβρο. Να φανταστείτε τους συναντάμε όλη την διάρκεια της ημέρας, από τα ορεινά μέχρι και τα πεδινά, παντού υπάρχουν λύκοι. Στη περιοχή του Σουφλίου δεν υπάρχει κυνηγός που να μην έχασε τουλάχιστον ένα σκυλί τα τελευταία 10 χρόνια.

122049320_3330845223708816_804413374267165855_n.jpg

Υπάρχει περιστατικό που συνέβη σε φίλο του πατέρα μου , πριν 3 χρόνια, που 7 λύκοι περικύκλωσαν τον ίδιο και τη γλίτωσε επειδή τους αντιλήφθηκε εγκαίρως και ανέβηκε σε ένα δέντρο. Χωρίς όπλο, ασύρματο ή κινητό και έκαναν κύκλους από κάτω του 2 ώρες !!! Και ο άνθρωπος είναι άνθρωπος της φύσης, κυνηγός και δουλεύει μέσα στο δάσος !!! Εμείς συγκεκριμένα έχουμε χάσει 5 σκυλιά μαζί με την Πέπη τα τελευταία 6 χρόνια. ”
Σε περίπτωση που οποιοσδήποτε κυνηγός γίνει μάρτυρας παρόμοιου περιστατικού (γεγονός που απευχόμαστε) παρακαλούμε να ενημερώσει άμεσα τον Κυνηγετικό Σύλλογο της περιοχής του ή το αρμόδιο Δασαρχείο. Αυτή είναι η μοναδική νόμιμη διαδικασία, ώστε να ολοκληρώνεται το Μητρώο Επιθέσεων Λύκων που είχε δημιουργήσει
122117173_794374551296204_6215880139611519082_n.jpg

η Κ.Ο.Μ.Α.Θ και υποστηρίζει με ομόφωνη απόφασή της, η Γενική Συνέλευση της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας Ελλάδας, με ψήφισμα που απέστειλε στον αρμόδιο για το κυνήγι υφυπουργό Περιβάλλοντος κ. Ταγαρά, σχετικά με την ραγδαία αύξηση του πληθυσμού των λύκων, τις αμέτρητες θανατηφόρες επιθέσεις σε κυνηγόσκυλα, αλλά και την ατολμία ή τους δισταγμούς της Πολιτείας να αντιμετωπίσει και να διαχειριστεί την κατάσταση. !!!
 
Back
Top