Λαγός

Ειλικρινά δεν μπορώ να τους καταλάβω αυτούς. Έχεις τόσους μήνες που κυνηγάς λαγό. Οι λίγες έξοδοι του γουρουνιού θα σε σώσουν ; Άντε και κυνηγήσες και 4 παραπάνω μέρες , τι θα καταλάβεις; Θα βαρεσεις 2 λαγούς παραπάνω ;

Τηλέφωνο στον θηροφυλακα κατευθείαν να δεις τι καλά μαζεύονται μετά.
 
Ειλικρινά δεν μπορώ να τους καταλάβω αυτούς. Έχεις τόσους μήνες που κυνηγάς λαγό. Οι λίγες έξοδοι του γουρουνιού θα σε σώσουν ; Άντε και κυνηγήσες και 4 παραπάνω μέρες , τι θα καταλάβεις; Θα βαρεσεις 2 λαγούς παραπάνω ;

Τηλέφωνο στον θηροφυλακα κατευθείαν να δεις τι καλά μαζεύονται μετά.
Αυτοι που κυνηγανε απο 10 γεναρη μεχρι και τελος γουρουνιου, πανε και με τα φωτα, πανε τα ζαλα και στο χιονι, στηνουνε και θηλιες..
 
Ειλικρινά δεν μπορώ να τους καταλάβω αυτούς. Έχεις τόσους μήνες που κυνηγάς λαγό. Οι λίγες έξοδοι του γουρουνιού θα σε σώσουν ; Άντε και κυνηγήσες και 4 παραπάνω μέρες , τι θα καταλάβεις; Θα βαρεσεις 2 λαγούς παραπάνω ;

Τηλέφωνο στον θηροφυλακα κατευθείαν να δεις τι καλά μαζεύονται μετά.
Αποστολη τα μάτια μας δεκατέσσερα από εδώ και πέρα να προστατεύσουμε το θήραμα
Όποιος αντιληφθεί το παραμικρό κατευθείαν τηλ την θηροφυλακη γιατί το γρν πάει για παράταση μέχρι τέλος Φεβρουαρίου
 
οταν τους συναντας στο βουνο και σου λενε εση την δουλιασου και εμης την δουλιαμαςςςς τι κανης;;;;και μαλιστα κυνηγουσαμε πριν λιγα χρονια μαζιιιιι,,τι να πω ρε πουστημουυυ κριμαααα σεβαζμως στο θυραμα καθωλουυυυ,,αφου βρε μακακαααα η λαγυνες σχεδων κυοφωρουνν σκευτεσαι τι μακακια θα κανηςςςς;;; αυτα τα ατωμα τα περνης οριστηκα την αδεια κυνηγιου και τελοςςςς
 
Από 15/9 μέχρι και 10/1 που είναι και η άδεια του, δεν έχω πιάσει ΠΟΤΈ θηλυκιά να μην έχει τίποτα στην κοιλιά της... Όλες κάτι έχουν....
Μικρά, μεγαλύτερα, μεγάλα, η έστω γάλα...
Πρώτη φορά ακούω ότι γεννάει από Γενάρη μέχρι Αύγουστο όπως λέει ο φίλος ο Σταμάτης!
Εγώ ξέρω ότι γεννάει όλο τον χρόνο παιδιά! Θηλάζει τα μικρά και είναι ήδη έγκυο
Εισαι κρητη φιλε αλλο κλιμα εκει
 
Ρε μάγκες ας πούμε στην θεωρία ότι αυτά τα σκυλιά είναι γουρουνοσκυλα . Υπάρχει περίπτωση να μην ασχοληθούν με τον λαγό

Η δεν γίνεται αυτό στους ιχνηλατες

Είχα μια σεττερ που αν έπαιρνε χαμπάρι ορτυκι το κατουρουσε και έφευγε προκλητικά
 
Ρε μάγκες ας πούμε στην θεωρία ότι αυτά τα σκυλιά είναι γουρουνοσκυλα . Υπάρχει περίπτωση να μην ασχοληθούν με τον λαγό

Η δεν γίνεται αυτό στους ιχνηλατες

Είχα μια σεττερ που αν έπαιρνε χαμπάρι ορτυκι το κατουρουσε και έφευγε προκλητικά

Εμένα τα δικά μου δεν ασχολούνται με το γουρούνι καθόλου
 
Ρε μάγκες ας πούμε στην θεωρία ότι αυτά τα σκυλιά είναι γουρουνοσκυλα . Υπάρχει περίπτωση να μην ασχοληθούν με τον λαγό
Εξαρτάται το σκυλί.
Τα δικά μας δεν αχολούνται με τίποτα άλλο εκτός από το γρν.
Ούτε αλεπούδες, ούτε λαγούς ούτε τίποτα.
Ο καλός μάστορας έχει εξειδίκευση ...

Άλλα ξεχαρβαλώνουν τις αλεπούδες στο κυνήγι.
Είχαμε κάτι τέτοια και τα πουλήσαμε σε κάτι Άγγλους ευγενείς για κυνήγι αλεπούς ...
Ούτε άλογα ούτε μ@λακίες, ... τα αμολάς και στην φέρνουν έτοιμη, γδαρμένη.
 
Last edited:
Πριν κάνα μήνα ήμουν σε άσχετο καρτέρι οπότε χάζευα έναν λαγά.
Το σκυλί να λυχτάει, ο καημένος να τρέχει, εδώ ο λαγός εκεί ο λαγός και ξαφνικά να μια αλούπα μπροστά μου.
Περνάνε και τα σκυλιά ... για να μην σας τα πολυλογώ την τέντωσαν.
Όταν έφυγε τον ρωτάω πως πήγε το κυνήγι.
Μας έφυγε ο άτιμος, μου λέει.
Κυνήγησαν όμως πολύ καλά τα σκυλιά ...

Δεν του είπα τίποτα μην τον στεναχωρήσω ...
Αν δεν καταλαβαίνεις πότε τα σκυλιά σου κυνηγάνε αλεπού, ξεκίνα το πλέξιμο.
 
Εντάξει , ας είμαστε σοβαροί. Πόσους λαγαδες ξέρετε που με τα ίδια σκυλιά κυνηγάνε λαγο και γουρούνια η και το αντιθετο????? Λιγουρια και μαλακες είναι ατελειωτοι. 10 Φλεβάρη ήρθαν με τις καραμπινες στην πλατη να μου κάνουν παρατήρηση κάποτε γιατί τουφεκαγα τσιχλες και τους χαλαγα τα σκυλια που είχαν πατήσει λαγο. Ανοιξα τον οχετό και κατεβασα ότι καντήλι υπήρχε και δεν υπήρχε. Στα μούτρα τους μπροστα πηρα τον θηροφυλακα και έγιναν καπνος. Κοπανοι αχορταγοι μαλακες.
 
Πριν κάνα μήνα ήμουν σε άσχετο καρτέρι οπότε χάζευα έναν λαγά.
Το σκυλί να λυχτάει, ο καημένος να τρέχει, εδώ ο λαγός εκεί ο λαγός και ξαφνικά να μια αλούπα μπροστά μου.
Περνάνε και τα σκυλιά ... για να μην σας τα πολυλογώ την τέντωσαν.
Όταν έφυγε τον ρωτάω πως πήγε το κυνήγι.
Μας έφυγε ο άτιμος, μου λέει.
Κυνήγησαν όμως πολύ καλά τα σκυλιά ...

Δεν του είπα τίποτα μην τον στεναχωρήσω ...
Αν δεν καταλαβαίνεις πότε τα σκυλιά σου κυνηγάνε αλεπού, ξεκίνα το πλέξιμο.
Κυνηγούσαν την αλεπού επειδή είχε φάει τον λαγό νωρίτερα,για εκδίκηση....
Πάντως στο παρελθόν έχω δει σκυλιά με τρέλα στην αλεπού αρχικά να γίνονται φοβερά στο γουρούνι στην συνέχεια
Ένα το βρήκαν σφηνωμένο εκεί που είχε τρυπώσει η αλεπού ευτυχώς έγκαιρα πρίν σκάσει
Το τι σκυλί έγινε στην πορεία στα γουρούνια δεν περιγράφεται
Γλύτωσε εκεί γλύτωσε και από τα καπρία που τα σήκωνε στον αέρα αλλά δεν γλύτωσε από τους άτιμους που βάλανε φόλες δυστυχώς.......
 
Εντάξει , ας είμαστε σοβαροί. Πόσους λαγαδες ξέρετε που με τα ίδια σκυλιά κυνηγάνε λαγο και γουρούνια η και το αντιθετο????? Λιγουρια και μαλακες είναι ατελειωτοι. 10 Φλεβάρη ήρθαν με τις καραμπινες στην πλατη να μου κάνουν παρατήρηση κάποτε γιατί τουφεκαγα τσιχλες και τους χαλαγα τα σκυλια που είχαν πατήσει λαγο. Ανοιξα τον οχετό και κατεβασα ότι καντήλι υπήρχε και δεν υπήρχε. Στα μούτρα τους μπροστα πηρα τον θηροφυλακα και έγιναν καπνος. Κοπανοι αχορταγοι μαλακες.
Kαι τι φοβηθηκαν μηπως γλιστρησουν .think.
Λιγουρια υπηρχαν και θα υπαρχουν σε ολους τους χωρους του κυνηγιου
Απο εκει και περα οπου τους βρισκουμε καραμουζα και καταγγελια
Πηγε ο Κουμπαρος να αγορασει καυσοξυλα
Τι εγινε Μαστορα πηγες για καμια τσιχλα ?
Μπα του λεει το κυνηγι τελειωσε για εμενα φετος και την παρεα μου
Γιατι ?
Μας επιασαν με μηχανακι για τσιχλες τον Νοεμβρη στον Αγιο Θωμα και κατασχεθηκαν οπλα κτλ
Και μιλαμε για 60-65 χρονων σε ηλικια
Τι στο διαβολο δεν χορταινουν με τιποτα το κρεας ?
 
Κυνηγούσαν την αλεπού επειδή είχε φάει τον λαγό νωρίτερα,για εκδίκηση....
Πάντως στο παρελθόν έχω δει σκυλιά με τρέλα στην αλεπού αρχικά να γίνονται φοβερά στο γουρούνι στην συνέχεια
Ένα το βρήκαν σφηνωμένο εκεί που είχε τρυπώσει η αλεπού ευτυχώς έγκαιρα πρίν σκάσει
Το τι σκυλί έγινε στην πορεία στα γουρούνια δεν περιγράφεται
Γλύτωσε εκεί γλύτωσε και από τα καπρία που τα σήκωνε στον αέρα αλλά δεν γλύτωσε από τους άτιμους που βάλανε φόλες δυστυχώς.......
Στα χωριά του πατέρα μου στην Κυνουρία υπάρχει τσοπάνης-κυνηγός που ξεκινά τα κουτάβια αποκλειστικά στην αλεπού και μετά τους την κόβει και τα ρίχνει στο λαγό.

Το τι αντοχές και μανία έχουν στο βγάλσιμο και στη δίωξη μετά που πέφτουν στο λαγό μόνο αν το δεις και τα ακούσεις μπορείς να το πιστέψεις και δεν ξαναπανε αλεπού, κουνάβι, ζαρκάδι με τίποτα ακόμα και μπροστά τους να τα δουν...

Κάποια σκυλιά πάνε στην αλεπού από τεμπελιά ή περιορισμένη οσφρητική ικανότητα.. Κάποια άλλα όμως πάνε από άσβηστη μανία στο ντορό... Το θέμα είναι να το κατευθύνεις σωστά εκεί που θες, και πολύ λίγοι μπορούν να το κάνουν αυτό άπαξ και πάρει δρόμο στην αλεπού ο σκύλος και γλυκαθεί...
 
Kαι τι φοβηθηκαν μηπως γλιστρησουν .think.
Λιγουρια υπηρχαν και θα υπαρχουν σε ολους τους χωρους του κυνηγιου
Απο εκει και περα οπου τους βρισκουμε καραμουζα και καταγγελια
Πηγε ο Κουμπαρος να αγορασει καυσοξυλα
Τι εγινε Μαστορα πηγες για καμια τσιχλα ?
Μπα του λεει το κυνηγι τελειωσε για εμενα φετος και την παρεα μου
Γιατι ?
Μας επιασαν με μηχανακι για τσιχλες τον Νοεμβρη στον Αγιο Θωμα και κατασχεθηκαν οπλα κτλ
Και μιλαμε για 60-65 χρονων σε ηλικια
Τι στο διαβολο δεν χορταινουν με τιποτα το κρεας ?
Όχι δεν χορταίνουν φιλε μου. Έχουν χάσει την ουσία του κυνηγιού. Σακουλαδες του κερατα. Κραχτη στις τσιχλες, κραχτη στα ορτυκια , καρτερι στην μπεκατσα , ταΐζουν τα τρυγόνια και φυλάνε σκοπιά μέρες ολοκληρες. Όλη νυχτα γυρνάνε με τις λεντοταινιες στα αμάξια και σαρώνουν χιλιόμετρα ολοκληρα. Όχι μόνο για να βαρεσουν τον λαγο με τα φώτα αλλά και για να αμολησουν τα σκυλια στο κεφάλι του λίγο πριν την αυγη. Τους παίρνουν τα όπλα σήμερα και αύριο βγαίνουν με άλλα σαν να μην τρέχει τίποτα. Που να το πιάσεις και που να το αφησεις? Δυσωδία.....
 
Ρε μάγκες ας πούμε στην θεωρία ότι αυτά τα σκυλιά είναι γουρουνοσκυλα . Υπάρχει περίπτωση να μην ασχοληθούν με τον λαγό
Υπάρχουν σκυλιά που παίρνουν και ντόρο λαγού.Υπαρχουν σκυλιά που πάνε μόνο γουρούνι καθώς και σκυλιά που παίρνουν μόνο πινακίδες αυτοκινήτων και σταματάνε σε βενζινάδικο.Τελος υπάρχουν σκυλιά που ξέρουν μόνο να ανεβοκατεβαίνουν καροτσες και ας τα έχουν πληρώσει 5,000€ από Σερβία.
 
Back
Top