Λαγός

Μωρέ τα 2άρια στο λαγό,δν είναι υπερβολή...το θέμα είναι,κάθε πότε σου βγαίνουν μπροστά από το τουφέκι σου,τέτοια αρκούδια.....big smile.
Κωστή το 2αρι είναι όταν αρχίσει να ξεμακραινει από το ντουφεκι σου και προλαβαινεις να του το χώσεις..... .big smile.
Δεν ήταν τα παιδιά στο κυνήγι να τον βγάλουν μια ωραία φωτογραφία με το σκυλί στα έλατα και αναγκαστικά τον έβγαλαν στο σπίτι
Υπερβολή δεν είναι Τάσο ανάλογα και πως είναι ο τόπος που κυνηγάς φυσικά
Και εγώ πολλές φορές βάζω δυάρι στο τέλος αν το καρτέρι είναι σε μέρος που σηκώνει και μακριά βολή
Σωστοοος
 
Εανδεν ξεγελαει η φωτο πραγματικα ειναι θηριο
Ενδιαφερον θα ηταν να ξεραμε πως εγινε η βολη- πλαγια-μουτρα- πισοκωλα- φυσιγγι οπως και την φαση

καθε λαγος μια ιστορια .love.
Και αν σου λείπει ψυχραιμία και εμπειρία.....τοσο μεγαλώνει η ιστορία.... .cofee.
 
Και αν σου λείπει ψυχραιμία και εμπειρία.....τοσο μεγαλώνει η ιστορία.... .cofee.
λιγοι κυνηγοι ξεκινησαν λαγο και ειχαν την ψυχραιμια του απο την πρωτη μερα
Συνηθως η επιτυχια του κανει μια καμπυλη στα απειρα ατομα που καταφερνουν τους πρωτους λαγους της καριερας τους
Περνεις τους πρωτους που δεν εχει μαθει το μυαλο να αγχωνεται
Και ακολουθως η σκεψη της ιστοριας τους και ο ποθος της επαναληψης της επιτυχιας σε κανει να θες να τους σιγουρεψεις φερνοντας αποτυχιες στις επομενες φορες
Απο κει και περα αρχιζει να κτιζεται η πειρα απο τις εμπειριες και σιγα σιγα ερχετε η ψυχραιμια που εχουν οι παλιοι λαγαδες

μια συμβουλη εχω να δωσω στους νεοτερους
Ασχοληθειτε να εχετε ενα οπλο στα μετρα σας
Αλλιως οι κοποι σας για ενα λαγοσκυλο θα πανε χαμενοι σαν να κτιζεται ενα καστρο στην αμμο
Εχω χασει παρα πολλους λαγους μεχρι να καταλαβω νεαροτερος οτι η σκοπευση μου ηταν αωστη αλλα τα σκαγια πηγαιναν αλλου
Μολις εφτιαξα κοντακι οι επιτυχιες μου πραγματικα εγιναν μπαμ και κατω
Δυσκολα εριχνα δευτερη

ξαναβρηκα τον υπνο μου......

ειναι ενα θηραμα που η επιτυχια του απαιτει πολλα ταυτοχρονα και ειναι κριμα που οι λαγαδες δεν ασχολουμαστε με το θεμα κοντακι......
 
Εανδεν ξεγελαει η φωτο πραγματικα ειναι θηριο
Ενδιαφερον θα ηταν να ξεραμε πως εγινε η βολη- πλαγια-μουτρα- πισοκωλα- φυσιγγι οπως και την φαση

καθε λαγος μια ιστορια .love.
Δρόμο δρομο ερχόταν πολύ μπροστά από το σκυλί γιατί τον είχε χάσει και παραλίγο να τον πιάσει μαλακα
Καθόταν επάνω σε έναν οχτο που λέμε εδώ για να βλέπει τον δρόμο που έρχεται ανηφορικά προς τα επάνω από τα δεξιά του και μια ευθεία προς τα αριστερά του
Ο λαγός ήρθε από δεξιά στην αρχή ξαφνιαστηκε γιατί δεν τον περίμενε και επειδή τον πήρε γραμμή και γύρισε επάνω στο γύρισμα του έριξε δύο και τον πήρε όχι παραπάνω από 20 μέτρα
Φυσιγγι αν δεν κάνω λάθος και να με συγχωρέσει ο Αλεξ ήταν Λαμπρο biturbo πεντάρι
Οι βολές ήταν από ψηλότερο σημείο προς τα κάτω
 
λιγοι κυνηγοι ξεκινησαν λαγο και ειχαν την ψυχραιμια του απο την πρωτη μερα
Συνηθως η επιτυχια του κανει μια καμπυλη στα απειρα ατομα που καταφερνουν τους πρωτους λαγους της καριερας τους
Περνεις τους πρωτους που δεν εχει μαθει το μυαλο να αγχωνεται
Και ακολουθως η σκεψη της ιστοριας τους και ο ποθος της επαναληψης της επιτυχιας σε κανει να θες να τους σιγουρεψεις φερνοντας αποτυχιες στις επομενες φορες
Απο κει και περα αρχιζει να κτιζεται η πειρα απο τις εμπειριες και σιγα σιγα ερχετε η ψυχραιμια που εχουν οι παλιοι λαγαδες

μια συμβουλη εχω να δωσω στους νεοτερους
Ασχοληθειτε να εχετε ενα οπλο στα μετρα σας
Αλλιως οι κοποι σας για ενα λαγοσκυλο θα πανε χαμενοι σαν να κτιζεται ενα καστρο στην αμμο
Εχω χασει παρα πολλους λαγους μεχρι να καταλαβω νεαροτερος οτι η σκοπευση μου ηταν αωστη αλλα τα σκαγια πηγαιναν αλλου
Μολις εφτιαξα κοντακι οι επιτυχιες μου πραγματικα εγιναν μπαμ και κατω
Δυσκολα εριχνα δευτερη

ξαναβρηκα τον υπνο μου......

ειναι ενα θηραμα που η επιτυχια του απαιτει πολλα ταυτοχρονα και ειναι κριμα που οι λαγαδες δεν ασχολουμαστε με το θεμα κοντακι......
Και όμως φίλε Όλοι οι λαγαδες ΜΌΝΟ με τα σκυλιά ασχολούνται!
Το όπλο, μέτρα κ.τ.λ.ειναι σε δεύτερη μοίρα.
 
Και όμως φίλε Όλοι οι λαγαδες ΜΌΝΟ με τα σκυλιά ασχολούνται!
Το όπλο, μέτρα κ.τ.λ.ειναι σε δεύτερη μοίρα.
Και γω αυτο εκανα
Και με την περδικα τωρα αυτο κανω
Σκυλια σκυλια σκυλια
Πλεον ομως εφερα το οπλο
Και ιαως λιγες μερες πριν την εναρξη το πιανω και κανω λιγες επομισεις
Απο τις 28/2 δεν το χω αγγιξει
Λαθος μας ομως.....
Αυτο λεω
Χρωσταμε στα σκυλια μας να ειμαστε ευστοχοι.....
 
λιγοι κυνηγοι ξεκινησαν λαγο και ειχαν την ψυχραιμια του απο την πρωτη μερα
Συνηθως η επιτυχια του κανει μια καμπυλη στα απειρα ατομα που καταφερνουν τους πρωτους λαγους της καριερας τους
Περνεις τους πρωτους που δεν εχει μαθει το μυαλο να αγχωνεται
Τον πρώτο μου λαγο τον βάρεσα τυχαία στα 14 με benelli rafaello 123 76αρα κάννη φουλ τσοκ και 9αρια σκάγια μεσημέρι προς απόγευμα
Μόλις τελείωσε την δουλειά ο μακαρίτης ο πατέρας μου μου λέει πάμε μια βόλτα για καμιά τσίχλα να σε βάλω να ρίξεις
Όταν κατεβήκαμε κάποια στιγμή ακούσαμε ένα σκυλί να κυνηγάει αλλά τέτοια ώρα καμιά αλεπού η κανένα ζαρκάδι λέμε θα είναι
Τελικά ήρθε ο λαγός να με φάει και στο γύρισμα άρπαξε ένα στον κωλο και τον ξάπλωσα
Το σκυλί ήταν ένα μπάσταρδο τσοπανοσκυλο με γκεκικο λογικά είχε μαυροπυρινο χρώμα αλλά είχε και αρκετή τρίχα
Αφού το ματωσαμε περιμέναμε δεν ήρθε κάποιος ούτε περιλαίμιο δεν είχε
Το μυστήριο λύθηκε οταν ξανά πήγαμε μια άλλη μέρα και τον πετύχαμε σαν τσοπάνη αυτή την φορά και όχι σαν κυνηγό φύλαγε κάτι πρόβατα
Εκείνο το απόγευμα πρέπει να έσυρε ο λαγός μπροστά του όπως ήταν κοντά στα πρόβατα και ξύπνησε το αίμα το κυνηγετικό που είχε μέσα του και για καλή μου τύχη μου τον έφερε μέσα στην κάννη μου
Χαλάλι του όμως στον κωλο τον έφερνε και κλαφουνισμα πολυβόλο δεν έπαιρνε ανάσα
Παρεμπιπτόντως πάλι μόνος του ήταν με τα πρόβατα άνθρωπο δεν είδαμε εκεί γύρω
 
Και Εγω15 προς 16 βαρεσα τον πρωτο
Βασικα ηταν ο πρωτος που πηρα
Τον πρωτο εκεινη την χρονια τον βαρεσα χωρις σκυλι διπλα στο μαντρι που μου εδωσε ο παππους το οπλο να ριξω καμια μεχρι να τελειωσει με τα ζα
Εκει καταλαβα οτι ο λαγος θα ηταν για μενα η απολυτη αδρεναλινη και κυνηγετικη διαδρομη για μια ζωη αφου εφαρμοσα οσα μου εμαθε
Δυστυχως ηταν μεγαλος και τα 9αρακια 28αρια παρολο που πηγε τουμπες δεν τον κρατησαν ακαριαιαα με αποτελεσμα να τον χασω κτυπημενο μονος μου χωρις σκυλια
Βρηκα τα αιματα βρηκα τα ιχνη
Αλλα 15 χρονων κοπελι μονος εφαρμοζοντας πρωτη φορα την θεωρεια δεν τα καταφερα
Πισμωσα ομως και λιγο αργοτερα βαρεσα επισημα τον πρωτο μου με την ομαδα και τα σκυλια
Ιδια φαση με τον μεγαλο πιο πανω βολη απο ψηλα προς χαμηλα απο δεξια προς αριστερα στο σαλτονπριν χαθει για παντα αφου στην πρωτη εριξα καθως φωναζα παει παει στους υπολοιπους
Η δευτερη ομως ηταν ολη στα ριζοφκια
Αργοτερα μικωντας με το παππου
Μου λεει
Οταν σε ακουσα να φωναζει ενω εριχνες ηξερα οτι εχασες την πρωτη σου και μαραζωσα
Στην δευτερη καταλαβα οτι τον ζυγιασας
Ποτε σου μην φωναζεις στα βγαλμα του λαγου
Δεν γινεται να κανεις αυτα τα δυο ταυτοχρονα
Ειτε θα τον χασεις ειτε θα τον γυρισεις αλλου και δεν θα βγει σωστα
Μετα απο τοσα χρονια ιςυχει αποκυτα αφου φετος χασαμε λαγο με το κολληταρι επειδη ακριβως ενω περιμενα τον λαγο κανοντας ενα μεγαλο γυρο εκει που ηξερα πως θα βγαινε οταν τον σηκωναν τα σκυλια , οι φωνες του κολλητου στο σηκωμα τον εκαναν να γυρισει λοξως και να βγει 50 μετρα πιο κατω
 
Ακομη και σημερα που κυνηγαω περδικα παντα αμα βρω ιχνη λαγου βαζω τα σκυλια σε αυτα αφου ξερω που θα ειναι με πολύ μεγαλη σιγουρια
2-3 λαγους το χρονο τους βρισκω
Αν παρω 1-2 ειμαι χαππυ
Η περδικα και η αδρεναλινη της με εχει αλλαξει
Προτιμω να τρεχω αυτην παρα τον λαγο
Ωστοσο 20 χρονια λαγας δεν σβηνονται και δεν ξεχνιουνται .....
 
Τον πρώτο μου λαγο τον βάρεσα τυχαία στα 14 με benelli rafaello 123 76αρα κάννη φουλ τσοκ και 9αρια σκάγια μεσημέρι προς απόγευμα
Μόλις τελείωσε την δουλειά ο μακαρίτης ο πατέρας μου μου λέει πάμε μια βόλτα για καμιά τσίχλα να σε βάλω να ρίξεις
Όταν κατεβήκαμε κάποια στιγμή ακούσαμε ένα σκυλί να κυνηγάει αλλά τέτοια ώρα καμιά αλεπού η κανένα ζαρκάδι λέμε θα είναι
Τελικά ήρθε ο λαγός να με φάει και στο γύρισμα άρπαξε ένα στον κωλο και τον ξάπλωσα
Το σκυλί ήταν ένα μπάσταρδο τσοπανοσκυλο με γκεκικο λογικά είχε μαυροπυρινο χρώμα αλλά είχε και αρκετή τρίχα
Αφού το ματωσαμε περιμέναμε δεν ήρθε κάποιος ούτε περιλαίμιο δεν είχε
Το μυστήριο λύθηκε οταν ξανά πήγαμε μια άλλη μέρα και τον πετύχαμε σαν τσοπάνη αυτή την φορά και όχι σαν κυνηγό φύλαγε κάτι πρόβατα
Εκείνο το απόγευμα πρέπει να έσυρε ο λαγός μπροστά του όπως ήταν κοντά στα πρόβατα και ξύπνησε το αίμα το κυνηγετικό που είχε μέσα του και για καλή μου τύχη μου τον έφερε μέσα στην κάννη μου
Χαλάλι του όμως στον κωλο τον έφερνε και κλαφουνισμα πολυβόλο δεν έπαιρνε ανάσα
Παρεμπιπτόντως πάλι μόνος του ήταν με τα πρόβατα άνθρωπο δεν είδαμε εκεί γύρω
Ρε κάνα μεζέ πηγές του τσοπανου? Αφού σε έκανε μάγκα του άξιζε καμία μπριζόλιτσα του μαύρου!
 
Ρε κάνα μεζέ πηγές του τσοπανου? Αφού σε έκανε μάγκα του άξιζε καμία μπριζόλιτσα του μαύρου!
Αυτό λέμε Γιάννη τον έψαχνα και δεν τον έβρισκα μόνο το σκυλί και τα πρόβατα τσοπάνης πουθενά
 
Όχι δεν κατάλαβες το σκύλο λέω τσοπάνη κ η μπριζόλα για τον σκύλο θα πήγαινε!χαχαχα
Το έπιασα λάθος
Τον ματωσαμε όταν ήρθε αλλά μπριζόλα δεν του πήγα Γιάννη μην με κάνεις να έχω τύψεις και δεν μπορώ να γυρίσω τον χρόνο πίσω :confused:
 
Back
Top