Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ο παππους μου κυνηγουσε πιτσιρικας αλεπουδες-κουναβια για το τομαρι τους.Τα αγοραζε ενας εμπορας
στο χωριο για τις κυριες της Αθηνας.2 φορες επεσε πανω σε ανταρτες και τις 2 φορες τον κρεμασαν
αναποδα σε δεντρο για να μην τους μαρτυρησει το περασμα.Την δευτερη φορα τον βρηκε μετα απο 2
μερες αναισθητο ο πατερας του.Ηταν πολλα τα λεφτα για την εποχη και η πεινα μεγαλη!Ειχε βουτηξει
και ενα τσουβαλι σταφιδες απο τους Γερμανους και για καλη του τυχη το ειχε κοψει στην πλατη καθως
ετρεχε την ωρα που τον πιστολιαζαν,3 σφαιρες ειχε μαζεψει το τσουβαλι.

2 Τομάρια από αλεπούδες η κουναβια ήταν ολόκληρη προίκα τότε... Μάλιστα για να μην χαλάσει το τομάρι από τα σκάγια έθαβαν μια σωλήνα από λαμαρίνα και το κάτω μέρος της το έβαζαν μέσα στο χώμα και εριχναν ρεγγοκεφαλα και εντοστια. Έπεφτε μέσα να φάει το ζουδι, και μετά επειδή γλίστραγε δεν μπορούσε να βγει, εγκλωβιζοταν και το κοπαναγαν στο κεφάλι και το εγδερναν.
 
Ο δικός μου το είχε θάψει το δικανο! Τον έδωσαν ρουφιανοι και του έσπασαν τα χέρια οι Γερμανοί αλλά δεν το φανερωσε. Οι ουλές ηταν φοβερές στα χέρια του.
Και ο δικός μου το είχε θάψει, τον κάρφωσαν και έφαγε τόσο μαστίγωμα που δεν έμεινε δέρμα στην πλατη... Για να θρέψει του έβαλαν επάνω δέρμα από σφαγμένο νεογέννητο αρνί και ήταν πάντα η πλάτη σαν από εγκαυμα...
 
2 Τομάρια από αλεπούδες η κουναβια ήταν ολόκληρη προίκα τότε... Μάλιστα για να μην χαλάσει το τομάρι από τα σκάγια έθαβαν μια σωλήνα από λαμαρίνα και το κάτω μέρος της το έβαζαν μέσα στο χώμα και εριχναν ρεγγοκεφαλα και εντοστια. Έπεφτε μέσα να φάει το ζουδι, και μετά επειδή γλίστραγε δεν μπορούσε να βγει, εγκλωβιζοταν και το κοπαναγαν στο κεφάλι και το εγδερναν.
Μπα...Ο Δημητρακης τα εκαιγε με 9αρια,ειχε ενα εμπροσθογεμη δικανο
εχοντας δαχτυληθρες για μεζουρες.Μια φορα δεν ειχε σκαγια και ειχε
πιασει μια κονσερβα πεταμενη απο τους Γερμανους κανοντας την κομματακια
με το σκεπαρνι.Πρεπει να ηταν ο πρωτος που εριξε ατσαλινα .big smile. Η δε
αλεπου δεν πουληθηκε ποτε,της πηρε τα πρεκια αμπαριζα ειπε...
 
Παιδιά θέλω να θιξω κάτι σχετικό με τα κυνηγομαγαζα. Σήμερα πήγα και πήρα φυσίγγια χωρίς να έχω ιδιαιτερη έλλειψη σε αυτα.Όλοι πρέπει να επισκεφτούμε τα συνοικιακά μας μαγαζιά κυνηγετικών ειδων και να τα στηρίξουμε, ώστε του χρόνου να έχουμε τον ίδιο αριθμό από αυτά ανοικτα. Ο νέος νόμος που πάνε να περάσουν περί καταστημάτων όπλων έχει βαλθεί να τα εξαφανίσει όλα.
Φίλε Κώστα έχεις δίκιο , και πρέπει στο εξής να στηρίξουμε τους μικρούς εμπόρους όλων των προϊόντων , γιατί θα τους καταπιούν οι πολυεθνικές , και μαζί με αυτούς και εμάς . Έπρεπε όμως να είναι στους δρόμους εδώ και πολύ καιρό όλοι τους , ταπεινή μου αποψη πάντα .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top