Κυνηγετική Γωνιά - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όλες ανεξαιρέτως οι υπαίθριες δραστηριότητες κατά μόνας θα έπρεπε να επιτρέπονται και εντός και εκτός νομού. Με την τήρηση των μέτρων ασφάλειας. Ο κίνδυνος δεν προέρχεται από την μετακίνηση. Προέρχεται από την μη ασφαλή επαφή πολλών ανθρώπων μαζί. Η άσκηση θήρας θα έπρεπε να εντάσσεται στις υπαίθριες δραστηριότητες κατά μόνας και όχι με το λιανεμπόριο, τον ΟΠΑΠ, τα χιονοδρομικά ή άλλα άσχετα...
Πρέπει να γίνει μεγάλη προσπάθεια από όλους μας, ατομικά και συλλογικά για να έχει επιτέλους η άσκηση θήρας την εικόνα που πραγματικά της αναλογεί.
Η κάρπωση δεν είναι δολοφονία... Όμως αυτό θα πρέπει να φαίνεται και με τις πράξεις μας...
Καλημέρα σε όλους και καλή συνέχεια...
 
Kαλησπερα.Δουλεια δεν εχε ο διαλοs ........ Εδω ο αλλοs σαν τον " Φαραω" εχει βαλλει Γενικο Διοικητη τηs " Aιγυπτου " να κλειδωνει και ξεκλειδωνει περιφερειεs, Νομουs , μαγαζια ,κυνηγια , ψαρεματα και εμειs θα κανουμε συνδιασκεψη με τον υφυπουργο να προστατευουμε τιs
μαργαριτεs και τα σκαθαρια απο τα αρβυλα μαs μην τα πατησουμε .
 
Καλησπέρα μας....

Καλησπέρα. Μου έπεσαν τα αφτιά από το κρύο αποψε!!!
Να πας να παρεις από εκείνα τα παλια τα χακί καπέλα με τα δυο γουνινα γεισα για τα αυτιά που φόραγαν οι παππουδες μας στα καρτέρια... .yelling.
 
Καλησπέρα μας....


Να πας να παρεις από εκείνα τα παλια τα χακί καπέλα με τα δυο γουνινα γεισα για τα αυτιά που φόραγαν οι παππουδες μας στα καρτέρια... .yelling.
Έχω του μακαρίτη του παππού μου! Το φυλάω μαζί με τα σύνεργα που είχε για να γεμίζει το εμπροσθογεμες του δικανο!!! Τα σκάγια σε χειροποιητο δερμάτινο σακούλι και το μπαρούτι σε κέρατο από βόδι και το....δοσομετρικο για τα σκάγια ένα άδειο κραγιόν!!! Αχχχ ρε γέρο πόσο μου λείπουν η παρέα και οι ιστορίες σου!
 
Έχω του μακαρίτη του παππού μου! Το φυλάω μαζί με τα σύνεργα που είχε για να γεμίζει το εμπροσθογεμες του δικανο!!! Τα σκάγια σε χειροποιητο δερμάτινο σακούλι και το μπαρούτι σε κέρατο από βόδι και το....δοσομετρικο για τα σκάγια ένα άδειο κραγιόν!!! Αχχχ ρε γέρο πόσο μου λείπουν η παρέα και οι ιστορίες σου!
.RESPECT.
Σχετικα με την τελευταία σου φράση να θυμασαι ένα πραγμα....
Κάαααποοοοτε θα τους συναντήσουμε(εγώ το πιστευω αυτό) κ ισως ρίξουμε κ κανα φυσίγγι μαζί τους...
Δεν γυρισε κ κανείς τους να μας πει τι γίνεται εκεί ψηλά................
 
Μακάρι Τασο. Δεν κυνηγησα ποτέ μαζί του. Έφυγε ανήμερα της Παναγίας όταν ήμουν δεκαέξι χρονων. Όταν μίλαγε για τα κυνηγια του ταξίδευα μαζί του σε άλλες εποχες. Ωρες ολοκληρες διπλα στην σομπα στο χωριο.Και το κυνήγι τότε ήταν μέσο επιβίωσης. Τουφέκι έπεφτε μόνο αν γέμιζε το τσουκαλι! Και ήταν μάστορας ο γερος! Το παρατσουκλι του... Καψουλι!!!
 
Μακάρι Τασο. Δεν κυνηγησα ποτέ μαζί του. Έφυγε ανήμερα της Παναγίας όταν ήμουν δεκαέξι χρονων. Όταν μίλαγε για τα κυνηγια του ταξίδευα μαζί του σε άλλες εποχες. Ωρες ολοκληρες διπλα στην σομπα στο χωριο.Και το κυνήγι τότε ήταν μέσο επιβίωσης. Τουφέκι έπεφτε μόνο αν γέμιζε το τσουκαλι! Και ήταν μάστορας ο γερος! Το παρατσουκλι του... Καψουλι!!!
Ουτε εγώ κυνηγησα μαζί του γιατί είχε αποσυρθεί.. Μόνο αν έβλεπε κανα θηραμα εκεί έξω στην αυλή θα πηγενε μέσα να πάρει το όπλο...
Και εγώ δεκαέξι ήμουν όταν πέθανε..
Κάποτε ένιωσα μεγάλη υποχρέωση να γράψω κάτι για αυτόν..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Χαρισματικοί-Κυνηγοί.2212/
 
Έχω του μακαρίτη του παππού μου! Το φυλάω μαζί με τα σύνεργα που είχε για να γεμίζει το εμπροσθογεμες του δικανο!!! Τα σκάγια σε χειροποιητο δερμάτινο σακούλι και το μπαρούτι σε κέρατο από βόδι και το....δοσομετρικο για τα σκάγια ένα άδειο κραγιόν!!! Αχχχ ρε γέρο πόσο μου λείπουν η παρέα και οι ιστορίες σου!
Ο Μπλεκ ήταν ο παππούς σου(σορυ για το χιούμορ)
 
Ο Μπλεκ ήταν ο παππούς σου(σορυ για το χιούμορ)
Γιατί σορυ? Ο Μπλεκ μπορεί να μην ήταν αλλά είμαι περήφανος και τυχερός που φέρω το πλήρες ονοματεπώνυμο του και που έχω ολες τις "αρρώστιες" του και όταν πάω στο χωριο τα εναπομειναντα γερόντια που τον θυμούνται με φωνάζουν με το παρατσούκλι του!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top