Καιρός

Αυτό μου αρκει!!! Θα λιώσουν οι κανες.....
View attachment 37596
Είναι μακριά ακόμα ..
Όταν μιλάμε για χιονοπτώσεις στα πεδινά στην Ελλάδα, πρεπει να πάμε 2/3 μέρες πριν ...

Το θέμα όλο είναι ότι δείχνει ο καιρός να μας κρατάει σε χειμερινό σκηνικό μέχρι τα Χριστούγεννα....
Ο Υ θα.μεινει ψηλά στην δυτική Ευρώπη ,οπότε ότι κατέβει ,θα έρχεται σε εμάς και στην Τουρκία...Με τάση παραμονής 10+ μέρες
Με τέτοια διάταξη είναι σίγουρο ότι θα δούμε μια καλή κακοκαιρία στην χώρα μας ,από πλευράς χιονιού ...
Δεν βλέπω να είναι αυτή στης 18 του μήνα ,που ανέβασες ,γιατί ο Αυλώνας δεν έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες....
Πιστεύω ότι θα γίνει μετά της 20 του μήνα ...

Αν μη τι άλλο θα έχουμε ενδιαφέρον καιρό ,τις επόμενες μέρες...

Τα χιονοδρομικά πάντως θα κάνουν τούμπες από την χαρά τους
 
Αυτό μου αρκει!!! Θα λιώσουν οι κανες.....
View attachment 37596
Όταν στα λέω εγώ δεν με ακούς :)...αν και Δευτέρα σήμερα και είναι λίγο νωρίς για πρόβλεψη για χιόνια...δείχνει να έρχονται.
Μετά την Τετάρτη θα δούμε πιο σίγουρα που θα κάτσει....χιόνι πάντως ψηλά ρίχνει.

Αυτό που δείχνει τώρα είναι για την Εύβοια...προς Κύμη αύριο προς το μεσημέρι να δέχεται αρκετό νερό..
 
Όταν στα λέω εγώ δεν με ακούς :)...αν και Δευτέρα σήμερα και είναι λίγο νωρίς για πρόβλεψη για χιόνια...δείχνει να έρχονται.
Μετά την Τετάρτη θα δούμε πιο σίγουρα που θα κάτσει....χιόνι πάντως ψηλά ρίχνει.

Αυτό που δείχνει τώρα είναι για την Εύβοια...προς Κύμη αύριο προς το μεσημέρι να δέχεται αρκετό νερό..
Είσαι καλύτερος από πέρι... .sarcastic.
 
Όταν στα λέω εγώ δεν με ακούς :)...αν και Δευτέρα σήμερα και είναι λίγο νωρίς για πρόβλεψη για χιόνια...δείχνει να έρχονται.
Μετά την Τετάρτη θα δούμε πιο σίγουρα που θα κάτσει....χιόνι πάντως ψηλά ρίχνει.

Αυτό που δείχνει τώρα είναι για την Εύβοια...προς Κύμη αύριο προς το μεσημέρι να δέχεται αρκετό νερό..
Δεν θέλω χιόνια στα πεδινα. Θέλω να θαφτουν ορεινά και ημιορεινά σε πρώτη φαση. Να κατεβάσουν τα πουλιά χαμηλά να κάνουμε παιχνιδι!!!! Πάντως υπάρχει διχογνωμία στα μοντέλα για το που θα σκάσει καλά η κακοκαιρία. Πάντως το θετικό είναι ότι έρχεται επιτέλους ο χειμώνας στην ώρα του με όλα τα καλούδια που φέρνει για εμάς τους θηρευτές - κυνηγους!!!!
 
Δεν θέλω χιόνια στα πεδινα. Θέλω να θαφτουν ορεινά και ημιορεινά σε πρώτη φαση. Να κατεβάσουν τα πουλιά χαμηλά να κάνουμε παιχνιδι!!!! Πάντως υπάρχει διχογνωμία στα μοντέλα για το που θα σκάσει καλά η κακοκαιρία. Πάντως το θετικό είναι ότι έρχεται επιτέλους ο χειμώνας στην ώρα του με όλα τα καλούδια που φέρνει για εμάς τους θηρευτές - κυνηγους!!!!
Ναι εννοείται δεν θέλουμε να πνιγούμε στα πεδινά....γιατί θα απαγορεύεται κιόλας...μια πασπαλα να κρατηση λίγο όμως τι θέλουμε
 
Ναι εννοείται δεν θέλουμε να πνιγούμε στα πεδινά....γιατί θα απαγορεύεται κιόλας...μια πασπαλα να κρατηση λίγο όμως τι θέλουμε
Όταν ρίχνει και πιάνει μια πατούσα χιόνι κάτω είναι υπεροχα. Ουτε προβληματα ουτε τιποτα!
Δεν θα κρυφτώ πίσω από το δάχτυλο μου ομως, γουστάρω και 69-70 cm στην αυλη μου και ας ξεχιονιζω δύο μέρες μετα!!!
 
Όταν ρίχνει και πιάνει μια πατούσα χιόνι κάτω είναι υπεροχα. Ουτε προβληματα ουτε τιποτα!
Δεν θα κρυφτώ πίσω από το δάχτυλο μου ομως, γουστάρω και 69-70 cm στην αυλη μου και ας ξεχιονιζω δύο μέρες μετα!!!
Ακριβώς...το χιόνι το πολύ είναι γοητεία όταν πέφτει....δυστυχώς για μας μετά αρχίζουν τα προβλήματα....
 
Ακριβώς...το χιόνι το πολύ είναι γοητεία όταν πέφτει....δυστυχώς για μας μετά αρχίζουν τα προβλήματα....
Άχτι το έχω να ρίξει ένα καλό μεσα στις γιορτές. Όχι για ατμόσφαιρα και τέτοια χαζα. Απλά θέλω να το απολαύσω έχοντας άδεια από την δουλειά χωρίς να με πιέζουν διευθυντές και προσωπαρχες να προσπαθήσω να πάω να δουλεψω.
 
Δημήτρη χιόνισε στη Δίρφυ;
Ο Δημήτρης τώρα θα ονειρεύεται το απογευματινό καρτερακι εκεί ψηλά κάτω από το ντυμένο .yel. .
Από ότι δείχνουν φαίνεται να έχει συνέχεια ο χιονιάς και τις επόμενες μέρες. Άντε μηπως δούμε άσπρη μέρα στα καρτερια.
 
Ο Δημήτρης τώρα θα ονειρεύεται το απογευματινό καρτερακι εκεί ψηλά κάτω από το ντυμένο .yel. .
Από ότι δείχνουν φαίνεται να έχει συνέχεια ο χιονιάς και τις επόμενες μέρες. Άντε μηπως δούμε άσπρη μέρα στα καρτερια.
Με τοσο νερό αναβλήθηκε το καρτερακι. Άσε που ειχα παλι γεννητούρια. Πριν μισή ώρα μπηκα στο σπίτι και μετά το μπανακι χαλαρώνω επιτέλους!!! Τέλος οι κατσίκες για φετος!!!! 15 κατσικακια μου εκαναν!
 
Με τοσο νερό αναβλήθηκε το καρτερακι. Άσε που ειχα παλι γεννητούρια. Πριν μισή ώρα μπηκα στο σπίτι και μετά το μπανακι χαλαρώνω επιτέλους!!! Τέλος οι κατσίκες για φετος!!!! 15 κατσικακια μου εκαναν!
Μπράβο πατρίδα!!!!
 
Ας μας πει και ο Περικλής για την χιονωστρωση στην Στενή και παρακάτω σημερα. Ήταν κάτι που δεν το έδινε τίποτα. Θερμοκρασία στα 850 και επίπεδα παγοποιησης με τις φτωχές γνώσεις που έχω ηταν απαγορευτικά για τόσο χιόνι τόσο χαμηλά. Ο ξάδερφος που βολταρε στα χιόνια το μεσημέρι μου είπε ότι από τα 800 μέτρα και μετα είχε πάνω από 40-45 εκατοστά χιόνι και έριχνε πατσαβουρια.
 
Έχασα και δύο που γεννήθηκαν νεκρά αλλά όλα τα άλλα καλα.
Άψογα είσαι, μόνο πάντα τυχαίνει σε δύσκολο καιρό....Συνήθως η αναλογία έχει περισσότερα νεκρά.Φρόντισε τα καλά τώρα που θα έχει κρύο και θα είσαι άρχοντας!
 
Back
Top