Θαυμάζοντας...

Η τελευταία φωτογραφία μου φαίνεται για δεντρολίβανο.

Άγρια λεβάντα φίλε μου.Άσε που έχουν και εμφανισιακές διαφορές αλλά το άρωμα δεν σε ξεγελάει! :)
Σωστά. το δεντρολίβανο έχει φύλλα σαν ελατοβελόνες και πιο βαθύ χρώμα μπροστά και ασημί πίσω. Η άγρια λεβαντα έχει πιο σαρκώδη φύλλα και ανοιχτό προς ασημί χρώμα παντού. Ναι αρωματικά είναι πολύ πολύ πιο διαφορετικά φυτά.
 
Κάτασπρος είναι?
την αλλη φορά βγάλε μια φωτο να φαίνεται όλος.....
Άμα τον ξαναβρω γιατί χάνεται ο μάγκας! Όχι Τάσο, τιγρέ αλλά επειδή είναι μεγάλος σε ηλίκια γάτος έχει ξεθωριάσει.Τον έχω δει με το μπροστινό πόδι τούμπανο λογικά από φίδι αλλά απτόητος επτάψυχος!!
 
Άμα τον ξαναβρω γιατί χάνεται ο μάγκας! Όχι Τάσο, τιγρέ αλλά επειδή είναι μεγάλος σε ηλίκια γάτος έχει ξεθωριάσει.Τον έχω δει με το μπροστινό πόδι τούμπανο λογικά από φίδι αλλά απτόητος επτάψυχος!!
Γέρασε και άσπρισε !!! ... περίεργη ράτσα φαίνεται !
Σήμερα περνώντας έξω από το χωριό είδα πως πολλαπλασιάζονται τα αδέσποτα ... όπως και τα δεσποζόμενα ! :cool:

DSC06047 - Αντίγραφο.JPG
 
Καλό είναι να μην είναι στην άγρια ζωή οι γάτες.
Και τι να κάνουμε ρε Χρήστο....

Πριν λίγα χρόνια(νομίζω το '16 ήταν) εριξα σε μια τσίχλα στα μπασιματα κ έπεσε μπροστά μου δέκα μέτρα πισω σε ένα θαμνακι,δεν προλαβενω να κάνω ένα βήμα να την παρω που βλέπω από το πουθενα μια γάτα να την κρατάει στο στόμα της!

Και εντάξει τσιχλογερακο μου έχει παρει χτυπημένη τσίχλα αλλά γάτα πρωτη φορα!

Είναι κ κάτι ωραίες στις ερημιές αλλά δεν πλησιαζονται ουτε στα πενηντα μέτρα, αγρίμια σκέτα.....
 
Γέρασε και άσπρισε !!! ... περίεργη ράτσα φαίνεται !
Σήμερα περνώντας έξω από το χωριό είδα πως πολλαπλασιάζονται τα αδέσποτα ... όπως και τα δεσποζόμενα ! :cool:

View attachment 35955
Ελα ρε φιλε !
Εγω νόμιζα πως το κάνουν αλλιώς
.big smile.
 
Και τι να κάνουμε ρε Χρήστο....

Πριν λίγα χρόνια(νομίζω το '16 ήταν) εριξα σε μια τσίχλα στα μπασιματα κ έπεσε μπροστά μου δέκα μέτρα πισω σε ένα θαμνακι,δεν προλαβενω να κάνω ένα βήμα να την παρω που βλέπω από το πουθενα μια γάτα να την κρατάει στο στόμα της!

Και εντάξει τσιχλογερακο μου έχει παρει χτυπημένη τσίχλα αλλά γάτα πρωτη φορα!

Είναι κ κάτι ωραίες στις ερημιές αλλά δεν πλησιαζονται ουτε στα πενηντα μέτρα, αγρίμια σκέτα.....
Τάσο, ο παππούς στο χωριό μοναχικό σπίτι απέχει τουλάχιστον 300 μέτρα από τα άλλα.Απέναντι έχει ένα χωράφι ένας γείτονας αθηναίος και είχε βάλει το περιβόητο δέντρο που είχα ρωτήσει τότε και μου είχαν πει τότε αν θυμάμαι καλά ο @konstantinos και ο @yorgos ότι είναι πυράκανθος.Τελοσπάντων, με κρύο καιρό και κατσαφουράκι τσιχλοκοτσύφια πήγαιναν και έτρωγαν σαν 《μουρλά》.Έπαιρνε ο παππούς το όπλο και έβγαινε στην ταράτσα σαν τον Κωστάρα .yel. και βάραγε.Μια μέρα λοιπόν μια γάτα του βούτηξε έναν κότσυφα ενώ πήγαινε να τον πάρει, αλλά φώναξε και τον πέταξε κάτω.
 
Δεν με απάτησε η μνήμη μου για ακόμη μια φορά, καθώς τον είχα ξυπνήσει μια μέρα...:D.yel.View attachment 35959View attachment 35960
Όντως είναι μεγάλος σε ηλικία αλλά αγανταρει!

Αν τον ξαναδείς κ είσαι κυνήγι πεταξε του κανα κοτσυφι του καημένου....

Δώρο απο το baikal θα του πεις... .yel.
 
Όντως είναι μεγάλος σε ηλικία αλλά αγανταρει!

Αν τον ξαναδείς κ είσαι κυνήγι πεταξε του κανα κοτσυφι του καημένου....

Δώρο απο το baikal θα του πεις... .yel.
Του πετάω τα αποφάγια του κότσυφα, όχι ατόφιο πουλί!!
 
Πριν λίγα χρόνια(νομίζω το '16 ήταν) εριξα σε μια τσίχλα στα μπασιματα κ έπεσε μπροστά μου δέκα μέτρα πισω σε ένα θαμνακι,δεν προλαβενω να κάνω ένα βήμα να την παρω που βλέπω από το πουθενα μια γάτα να την κρατάει στο στόμα της!.....
Τι μου θυμησες τωρα!!
Πιτσιρικας, πρωινο καρτερι κοντα στο σπιτι μου με το 32αρι μονοκανο .....
Καθομαι στην ακρη ενος αμπελιου σε ριζα μιας αιωνοβιας ελιας και τουφεκαω τσιχλες που ερχονταν και ¨επιαναν¨στα γυμνα δεντρα που υπηρχαν μεσα στο αμπελι.
Εχω μαζεψει 5,6 πουλια και τα εχω βαλει διπλα μου στην ριζα της ελιας.
Καποια στιγμη καθεται μια τσιχλα, την τουφεκαω και παω με το πασο μου να την μαζεψω.
Γυριζω στην ελια, παω να την αφησω , και...αφαντες οι αλλες!!
Εκπληκτος κοιταζω γυρω γυρω μηπως μου κανει πλακα κανενας...
Και βλεπω λιγα μετρα πιο περα μια νυφιτσα να με κοιτα με μια τσιχλα στο στομα!
Με το που εκανα προς το μερος της, την αφησε και εφυγε!
Τις υπολοιπες τις ειχε σκορπισει εκει γυρω.
Ποση ωρα να με παρακολουθουσε χωρις να εχω ιδεα....
 
Back
Top