Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΒΙΟΥ ΦΕΡΜΑΣ

Καλησπέρα σας,

Σε ό,τι αφορά τη σκυλίτσα επανιέλ με την προβληματική φέρμα. Δεν έχω καταφέρει να πάρω ορτύκια εκτροφής ακόμα. Όμως την βγάζω για μπεκάτσα σε σχετικά πιο ανοιχτά μέρη από τότε που πήρα τις γνώμες των συναδέλφων εδώ. Πρόσφατα με την παγωνιά βρήκα ένα μέρος που έχει κάποια πουλιά που μάλιστα πιάνουν σε σχετικά καθαρά μερη.

Σήμερα λοιπόν η μέρα εξελίχτηκε ως εξής και θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω σε μερικά πράγματα τεχνικής της εκπαίδευσης:
1. Αρχικά βρίσκει ένα πουλί που είχε πιάσει κάτω από ένα δέντρο και είχε προχωρήσει λίγο μέσα στο πιο πυκνό. Φερμάρει στην αρχική θέση 3-4 δευτ., της δίνω εντολή να μείνει, με γράφει κανονικά. Σπάει κ ξαναφερμάρει λίγο πιο δίπλα πάλι για 2 δευτ., της ξαναδίνω εντολή, με ξανααγνοεί και μπαίνει στο πυκνό. Μετά από 2-3 δευτ. το πουλί σηκώνεται 4-5 μέτρα πιο μέσα από εκεί που είχε φερμάρει αρχικά.
Μόλις γύρισε την έβαλα 1-2 λεπτά να μείνει ακίνητη στην πρώτη-πρώτη θέση φέρμας.

2. Στη συνέχεια βρίσκει ένα πουλί στο καθαρό και φερμάρει. Της δίνω εντολή να μείνει. Το πουλί είναι ήρεμο και μένει σε φέρμα μισό λεπτό περίπου. Στη συνέχεια το σκυλί χυμάει κανονικά πάνω στη μπεκάτσα. Όταν επέστρεψε, την έβαλα και έκατσε αρκετά 3-4 λεπτά γεμάτα.

3. Στη συνέχεια βρίσκει ένα πουλί που είχε πιάσει αρχικά δίπλα σε καλάμια και μετά μπήκε μέσα σε αυτά. Φερμάρει περίπου 5 δευτ.. Της δίνω εντολή και με αγνοεί. Σπάει και ψιλομπαίνει πονταριστά στα καλάμια και το πουλί σηκώνεται. Όταν επέστρεψε την έβαλα και έκατσε 3-4 λεπτά πάλι. Η φάση έμοιαζε με την 1η φάση σήμερα αλλά έμεινε λίγα δευτερόλεπτα παραπάνω στη φέρμα και πρόλαβε να χτυπήσει το μπίπερ.

4. Τέλος εκεί που γύρναγα στο αυτοκίνητο, μπαίνει σε κάτι αραιά πουρνάρια κάτω από πεύκα. Την ακούω να φερμάρει. Έμεινε αρκετή ώρα, 1-2 λεπτά. Σίγουρα η περισσότερη ώρα που έχει φερμάρει μπεκάτσα μέχρι τώρα στην καριέρα της. Εγώ έκανα μία απόπειρα να την πλησιάσω αλλά εγκατάλειψα την προσπάθεια και έπιασα ένα σημείο να έχω ορατότητα στην πλαγιά. Δεν έβλεπα το σκυλί για να είμαι σίγουρος 100%, αλλά μου δόθηκε η εντύπωση ότι το πουλί σηκώθηκε μόνο του. Τη μπεκάτσα την είδα μακριά και της έριξα μία αστοχώντας. Επίσης στη σκυλίτσα είπα μπράβο μόλις ήρθε.

Όποιο σχόλιο ή παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτα.
Εμένα με προβληματίζουν τα εξής:
- Στη φάση 2 καλά έκανα και δεν έριξα αφού όρμησε άσχετα αν έμεινε κάποια ώρα στη φέρμα;
- Στη φάση 4 έριξα χωρίς να βλέπω τη συμπεριφορά του σκυλιού. Είδα θετικό το γεγονός ότι έμεινε ώρα στη φέρμα και ότι δεν άκουσα κάτι που να δείχνει ότι έσπασε τη φέρμα του πριν σηκωθεί το πουλί. Καλά δεν έκανα; Μήπως αν δεν είμαι σίγουρος για τη συμπεριφορά του σκυλιού είναι καλύτερα να μη ρίχνω μήπως γιατί τελικά μπορεί να γίνεται πισωγύρισμα σε ό,τι έχω καταφέρει μέχρι τότε;
- Το σκυλί φαίνεται να μην καταλαβαίνει τίποτα από εντολές όταν έχει εντοπίσει μπεκάτσα. Αλλά και πάλι, και απόλυτα υπάκουη να ήταν, στις περιπτώσεις 1&3 που τα πουλιά λογικά απομακρύνονταν μέσα στα πυκνά δεν ξέρω αν είναι σωστό να της λέω να μείνει αφού σε αυτές τις περιπτώσεις κανονικά ένα έμπειρο σκυλί θα ποντάριζε αποτελεσματικά. Πρακτικά δεν είναι η σωστή συμπεριφορά αυτή δηλαδή να μείνει στην αρχική θέση φερμαρισμένη.
Πίσω,στη βασική υπακοή.
Εννοείται ότι δεν πρέπει,να τη σταματάς,στο ποντάρισμα.
Με προβλημάτισε,που είπες, ότι κράτησε τη φέρμα 1-2 λεπτά,όταν δέν ήσουν εκεί.
Μήπως "κοντράρεται" μαζί σου και μουντάρει;
Πάντως το σκυλάκι,βάσει της περιγραφής σου, φαίνεται παθιασμένο και να βρίσκει.
 
Καλησπέρα και από μένα. Επανέρχομαι για το κουτάβι κουρτσχααρ. Τα πάμε καλά με το απορτ, με μαλακό αντικείμενο ( μια μικρή μπαλα που της έχω αφαιρέσει αέρα για να μπορεί να τη δαγκώσει). Πολύ χρήσιμη η συμβουλή να μην βλέπει τη λιχουδια, αυτό έφταιγε και άφηνε τη μπάλα πιο μπροστά και ερχόταν σφαίρα για επιβράβευση. Λίγες μέρες του πετούσα τη μπάλα και δεν την έφερνε καθόλου. Μετά κατάλαβα ότι το είχαν βρει παιχνίδι τα παιδιά και πετούσαν διάφορα να τους τα φέρνει το σκυλάκι με αποτέλεσμα να βαρεθεί. Τους εξήγησα και δεν θα το ξανά κάνουν. Επίσης έχω πάρει ένα καλάμι και έχω δέσει στην άκρη σπάγκο και στην άλλη άκρη ένα υφασμάτινο τόπι. Το φερμαρει για αρκετή ώρα και μόλις σπάει για να το πιάσει το αλλάζω θέση και ξανά φερμαρει. Προσφέρει τίποτα αυτό; Και κάτι ακόμα. Δεν έχω κάνει καθόλου εκπαίδευση για κροτοφοβια. Δεν μπορώ να πυροβολήσω στην αυλή εννοείται γιατί έχει σπίτια γύρο. Ψάχνω όπλο κρότου; Υπάρχει κάτι άλλο που να μπορώ να κάνω ανταλλακτικά και πότε- πόσο συχνά πρέπει να ακούει το μπαμ;
Δεν προσφέρει κάτι, αυτό με το καλάμι.
Απλά, μια ικανοποίηση για εμάς, ότι ο σκύλος φερμάρει!!!
Αν βρείς πιστολάκι ή συσκευή κρότου καλώς.Αλλιώς, χτύπα, κάνα τενεκέ.
Συνδύασε τον κρότο,με κάτι ευχάριστο,π.χ.όταν τους πηγαίνεις το φαγητό ή όταν τρώνε.
 
Δεν προσφέρει κάτι, αυτό με το καλάμι.
Απλά, μια ικανοποίηση για εμάς, ότι ο σκύλος φερμάρει!!!
Αν βρείς πιστολάκι ή συσκευή κρότου καλώς.Αλλιώς, χτύπα, κάνα τενεκέ.
Συνδύασε τον κρότο,με κάτι ευχάριστο,π.χ.όταν τους πηγαίνεις το φαγητό ή όταν τρώνε.
Ευχαριστώ Δημήτρη. Θα επικεντρωθω στο απορτ και στην πρόληψη της κροτοφοβιας λοιπόν.
 
Τέλος εκεί που γύρναγα στο αυτοκίνητο, μπαίνει σε κάτι αραιά πουρνάρια κάτω από πεύκα. Την ακούω να φερμάρει. Έμεινε αρκετή ώρα, 1-2 λεπτά. Σίγουρα η περισσότερη ώρα που έχει φερμάρει μπεκάτσα μέχρι τώρα στην καριέρα της.

Είδα θετικό το γεγονός ότι έμεινε ώρα στη φέρμα και ότι δεν άκουσα κάτι που να δείχνει ότι έσπασε τη φέρμα του πριν σηκωθεί το πουλί.
Θηράματα και χρόνο χρειάζεται από ότι φαίνεται
Αμέσως έδειξε βελτίωση έστω και μικρή με το που σήκωσε 3-4 μπεκάτσες σε ένα κυνήγι και όπως λές την τελευταία δεν την πίεσε αυτή για να σηκωθεί
Και κοντά να την φερμαρε σημασία έχει ότι κράτησε φέρμα με τον καιρό θα κρατάει και την απαραίτητη απόσταση
 
Last edited:
https://skilia.gr/σε-τεντωμένο-σκοινί/

Νομίζω πως πολλά από τα ερωτηματικά που έχουν τεθεί στη συζήτηση, έχουν απάντηση σε αυτό το άρθρο που υπογράφει ο κ. Θωμάς Πετρόχειλος
Από εκεί, μάθαμε όλοι,στις αρχές μας.
Μαζευόμασταν και βλέπαμε τη βιντεοκασέτα,που είχε βγάλει.
 
Καλησπέρα σας,

Σε ό,τι αφορά τη σκυλίτσα επανιέλ με την προβληματική φέρμα. Δεν έχω καταφέρει να πάρω ορτύκια εκτροφής ακόμα. Όμως την βγάζω για μπεκάτσα σε σχετικά πιο ανοιχτά μέρη από τότε που πήρα τις γνώμες των συναδέλφων εδώ. Πρόσφατα με την παγωνιά βρήκα ένα μέρος που έχει κάποια πουλιά που μάλιστα πιάνουν σε σχετικά καθαρά μερη.

Σήμερα λοιπόν η μέρα εξελίχτηκε ως εξής και θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω σε μερικά πράγματα τεχνικής της εκπαίδευσης:
1. Αρχικά βρίσκει ένα πουλί που είχε πιάσει κάτω από ένα δέντρο και είχε προχωρήσει λίγο μέσα στο πιο πυκνό. Φερμάρει στην αρχική θέση 3-4 δευτ., της δίνω εντολή να μείνει, με γράφει κανονικά. Σπάει κ ξαναφερμάρει λίγο πιο δίπλα πάλι για 2 δευτ., της ξαναδίνω εντολή, με ξανααγνοεί και μπαίνει στο πυκνό. Μετά από 2-3 δευτ. το πουλί σηκώνεται 4-5 μέτρα πιο μέσα από εκεί που είχε φερμάρει αρχικά.
Μόλις γύρισε την έβαλα 1-2 λεπτά να μείνει ακίνητη στην πρώτη-πρώτη θέση φέρμας.

2. Στη συνέχεια βρίσκει ένα πουλί στο καθαρό και φερμάρει. Της δίνω εντολή να μείνει. Το πουλί είναι ήρεμο και μένει σε φέρμα μισό λεπτό περίπου. Στη συνέχεια το σκυλί χυμάει κανονικά πάνω στη μπεκάτσα. Όταν επέστρεψε, την έβαλα και έκατσε αρκετά 3-4 λεπτά γεμάτα.

3. Στη συνέχεια βρίσκει ένα πουλί που είχε πιάσει αρχικά δίπλα σε καλάμια και μετά μπήκε μέσα σε αυτά. Φερμάρει περίπου 5 δευτ.. Της δίνω εντολή και με αγνοεί. Σπάει και ψιλομπαίνει πονταριστά στα καλάμια και το πουλί σηκώνεται. Όταν επέστρεψε την έβαλα και έκατσε 3-4 λεπτά πάλι. Η φάση έμοιαζε με την 1η φάση σήμερα αλλά έμεινε λίγα δευτερόλεπτα παραπάνω στη φέρμα και πρόλαβε να χτυπήσει το μπίπερ.

4. Τέλος εκεί που γύρναγα στο αυτοκίνητο, μπαίνει σε κάτι αραιά πουρνάρια κάτω από πεύκα. Την ακούω να φερμάρει. Έμεινε αρκετή ώρα, 1-2 λεπτά. Σίγουρα η περισσότερη ώρα που έχει φερμάρει μπεκάτσα μέχρι τώρα στην καριέρα της. Εγώ έκανα μία απόπειρα να την πλησιάσω αλλά εγκατάλειψα την προσπάθεια και έπιασα ένα σημείο να έχω ορατότητα στην πλαγιά. Δεν έβλεπα το σκυλί για να είμαι σίγουρος 100%, αλλά μου δόθηκε η εντύπωση ότι το πουλί σηκώθηκε μόνο του. Τη μπεκάτσα την είδα μακριά και της έριξα μία αστοχώντας. Επίσης στη σκυλίτσα είπα μπράβο μόλις ήρθε.

Όποιο σχόλιο ή παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτα.
Εμένα με προβληματίζουν τα εξής:
- Στη φάση 2 καλά έκανα και δεν έριξα αφού όρμησε άσχετα αν έμεινε κάποια ώρα στη φέρμα;
- Στη φάση 4 έριξα χωρίς να βλέπω τη συμπεριφορά του σκυλιού. Είδα θετικό το γεγονός ότι έμεινε ώρα στη φέρμα και ότι δεν άκουσα κάτι που να δείχνει ότι έσπασε τη φέρμα του πριν σηκωθεί το πουλί. Καλά δεν έκανα; Μήπως αν δεν είμαι σίγουρος για τη συμπεριφορά του σκυλιού είναι καλύτερα να μη ρίχνω μήπως γιατί τελικά μπορεί να γίνεται πισωγύρισμα σε ό,τι έχω καταφέρει μέχρι τότε;
- Το σκυλί φαίνεται να μην καταλαβαίνει τίποτα από εντολές όταν έχει εντοπίσει μπεκάτσα. Αλλά και πάλι, και απόλυτα υπάκουη να ήταν, στις περιπτώσεις 1&3 που τα πουλιά λογικά απομακρύνονταν μέσα στα πυκνά δεν ξέρω αν είναι σωστό να της λέω να μείνει αφού σε αυτές τις περιπτώσεις κανονικά ένα έμπειρο σκυλί θα ποντάριζε αποτελεσματικά. Πρακτικά δεν είναι η σωστή συμπεριφορά αυτή δηλαδή να μείνει στην αρχική θέση φερμαρισμένη.
Ανδρέα τα είπες μόνος τι πρέπει να κάνεις και τι όχι.
Για μένα καλά έκανες και στην φάση δύο και στην τέσσερα παρόλο που δεν έβλεπες τον σκύλο.
Ιδανικό θα ήταν να τον έβλεπες αλλά και έτσι για μένα καλά έκανες. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα.
Τώρα για τις εντολές που δεν άκουγε στο μείνε κι αυτο είναι λογικό.
Ένα σκυλι που έχει έντονη μυρωδιά και το ένστικτό του είναι να την ακολουθήσει δεν ακούει τι γίνεται γύρω του.
Εκτός κια αν έχει δεχθεί τόσο μεγάλη και πολύ εκπαίδευση που "ρομποτοποιηθηκε".
Με τον καιρό θα καταλάβει που θα μενει και που θα ποντάρει.
Δώσε χρόνο σε εξόδους και συναντήσεις και όλα θα φτιάξουν αφού το σκυλάκι έχει θελήσει να ψάξει.
 
Πίσω,στη βασική υπακοή.
Έτσι όπως το είδα το σκυλί να συμπεριφέρεται όταν έχει μυρωδιά μπεκάτσας μπροστά του, δε νομίζω ότι θα μπορέσω να το ελέγξω. Σε ορτύκι ίσως να γίνεται να υπακούσει.
Εννοείται ότι δεν πρέπει,να τη σταματάς,στο ποντάρισμα.
Με προβλημάτισε,που είπες, ότι κράτησε τη φέρμα 1-2 λεπτά,όταν δέν ήσουν εκεί.
Μήπως "κοντράρεται" μαζί σου και μουντάρει;
Καταλαβαίνω τι λες για την κόντρα αλλά 99% το αποκλείω γιατί είναι νευρικό και όταν είναι μακριά από εμένα. Δεν έτυχε τη συγκεκριμένη μέρα αλλά σχεδόν όλες τις άλλες φορές δεν τα κράταγε τα πουλιά παρά ελάχιστα και ήταν πολύ μακριά λόγω του ότι την πήγαινα σε πολύ πυκνά
Πάντως το σκυλάκι,βάσει της περιγραφής σου, φαίνεται παθιασμένο και να βρίσκει.
Είναι πολύ καλή κατά τα άλλα. Για αυτό άλλωστε και το παλεύω τόσο.
 
Θηράματα και χρόνο χρειάζεται από ότι φαίνεται
Αμέσως έδειξε βελτίωση έστω και μικρή με το που σήκωσε 3-4 μπεκάτσες σε ένα κυνήγι και όπως λές την τελευταία δεν την πίεσε αυτή για να σηκωθεί
Και κοντά να την φερμαρε σημασία έχει ότι κράτησε φέρμα με τον καιρό θα κρατάει και την απαραίτητη απόσταση
Μακάρι. Πάντως την εκπαίδευση με τα ορτύκια εκτροφής πιστεύω ότι πρέπει να την εφαρμόσω μέχρι να το εμπεδώσει αυτό. Γιατί και πέρσι (2020) σε μπασιάρικα ορτύκια ήταν καλή στις φέρμες και μετά χάλασε. Θέλει να την εμπεδώσει αυτή την συμπεριφορά. Αλλά με τις μπεκάτσες φοβάμαι ότι δε θα είναι οι συνθήκες πάντα κατάλληλες.
 
Ανδρέα τα είπες μόνος τι πρέπει να κάνεις και τι όχι.
Για μένα καλά έκανες και στην φάση δύο και στην τέσσερα παρόλο που δεν έβλεπες τον σκύλο.
Ιδανικό θα ήταν να τον έβλεπες αλλά και έτσι για μένα καλά έκανες. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα.
Τώρα για τις εντολές που δεν άκουγε στο μείνε κι αυτο είναι λογικό.
Ένα σκυλι που έχει έντονη μυρωδιά και το ένστικτό του είναι να την ακολουθήσει δεν ακούει τι γίνεται γύρω του.
Εκτός κια αν έχει δεχθεί τόσο μεγάλη και πολύ εκπαίδευση που "ρομποτοποιηθηκε".
Με τον καιρό θα καταλάβει που θα μενει και που θα ποντάρει.
Δώσε χρόνο σε εξόδους και συναντήσεις και όλα θα φτιάξουν αφού το σκυλάκι έχει θελήσει να ψάξει.
Μακάρι γιατί έχει πολλά καλά στοιχεία αυτό το σκυλί κατά τα άλλα.
Με το θέμα της φέρμας έχει δείξει προβληματική συμπεριφορά. Γνώμη μου είναι ότι δε βοηθήθηκε με πολλά εύκολα πουλιά (ορτύκια σε περάσματα) την εποχή που έπρεπε για να εμπεδώσει τη φέρμα σωστά.
Δυστυχώς στα μέρη μου οι καλλιέργειες είναι αποκλειστικά θερμοκήπια και αμπέλια με αποτέλεσμα να εξαφανιστούν τα ορτύκια.
 
Επίσης έχω πάρει ένα καλάμι και έχω δέσει στην άκρη σπάγκο και στην άλλη άκρη ένα υφασμάτινο τόπι. Το φερμαρει για αρκετή ώρα και μόλις σπάει για να το πιάσει το αλλάζω θέση και ξανά φερμαρει. Προσφέρει τίποτα αυτό; Και κάτι ακόμα. Δεν έχω κάνει καθόλου εκπαίδευση για κροτοφοβια. Δεν μπορώ να πυροβολήσω στην αυλή εννοείται γιατί έχει σπίτια γύρο. Ψάχνω όπλο κρότου; Υπάρχει κάτι άλλο που να μπορώ να κάνω ανταλλακτικά και πότε- πόσο συχνά πρέπει να ακούει το μπαμ;
σταματα το αυτο εχτες. θα μαθει να δουλευειμε το ματι.

χτυπα λαμαρινες ντενεκεδες ντουλαπια. και δουλεψε το πιστολακι κροτου οταν βγεις εκπεδευτικα, φερμαρει το σκυλι, σηκωθει το θηραμα και απομακρινθει. οταν κυνηγισει τοθηραμα και φυγει το σκυλι,τοτε πυροβολισε.
 
Άδειασα μερικά φυσίγγια και δοκίμασα μόνο με το καψουλι γιατί από ότι είδα για πιστολάκι κρότου η μία άλλη κυλινδρική συσκευή η τιμή ξεκινούσε από τα σαράντα ευρώ και ανέβαινε. Μια χαρά δουλεύεις και με το κενό φυσίγγι. Η αλήθεια είναι ότι ενώ έτρωγε το σκυλί ξαφνιάστηκε οπότε έχω πολύ δουλίτσα με αυτό το θέμα. Το καλάμι το σταμάτησα οπότε τώρα θα δουλέψω μόνο απορτ και πρόληψη κροτοφοβιας. Έχω σκοπό να ρίχνω μόνο μια φορά κάθε μεσημέρι την ώρα του φαγητού. Επαρκεί μια φορά τη μέρα;
 
Αμέσως έδειξε βελτίωση έστω και μικρή με το που σήκωσε 3-4 μπεκάτσες σε ένα κυνήγι και όπως λές την τελευταία δεν την πίεσε αυτή για να σηκωθεί
Και κοντά να την φερμαρε σημασία έχει ότι κράτησε φέρμα με τον καιρό θα κρατάει και την απαραίτητη απόσταση
Σκέφτομαι ότι οι ορεινές πέρδικες της άνοιξης ίσως είναι κατάλληλες για εκπαίδευση φέρμας σε άγριο. Έχουν δυνατή μυρωδιά και θα είναι πιο ήρεμες φαντάζομαι. Ίσως αξίζει την ταλαιπωρία.
Σε συνδυασμό πάντα με ορτύκι εκτροφής βέβαια. Αλλά όσον αφορά την απόσταση το ορτύκι εκτροφής δε θα βοηθάει να το μάθει να κρατά ικανοποιητική απόσταση και φοβάμαι ότι θα έχουμε πισωγύρισμα σε ό,τι πρόοδο είχαμε με την μπεκάτσα.
 
Αντρεα
Πολυ σωστα εχουν πει τα παιδια πιο πανω οτι δεν πρεπει να την σταματας στο πονταρισμα
Υπαρχει σαφωσ
βελτιωση παντως
Οσο πιο πολυ αγριο θηραμα συναντησει σε οσο γινεται πιο καθαρο τοπο τοσο πιο ευκολα θα βλεπεις βελτιωση
 
Άδειασα μερικά φυσίγγια και δοκίμασα μόνο με το καψουλι γιατί από ότι είδα για πιστολάκι κρότου η μία άλλη κυλινδρική συσκευή η τιμή ξεκινούσε από τα σαράντα ευρώ και ανέβαινε. Μια χαρά δουλεύεις και με το κενό φυσίγγι. Η αλήθεια είναι ότι ενώ έτρωγε το σκυλί ξαφνιάστηκε οπότε έχω πολύ δουλίτσα με αυτό το θέμα. Το καλάμι το σταμάτησα οπότε τώρα θα δουλέψω μόνο απορτ και πρόληψη κροτοφοβιας. Έχω σκοπό να ρίχνω μόνο μια φορά κάθε μεσημέρι την ώρα του φαγητού. Επαρκεί μια φορά τη μέρα;
Μολις βαζεις το φαγητο και ξεκινα να τρωει θα αφηνεις απο ψηλα να πεσει στο πατωμα ενα σκευος μεταλικο
Κανει αποτομο και κοφτο κροτο
Ισως σταματα να τρωει στιγμιαια αλλα θα συνεχιζει ταχιστα το φαγητο της
Οταν ο κροτος αυτος της γινει αδιαφορος θα ριχνεις με ενα ασφαιρο στον αερα καθως τρωει
Θα δεις την ιδια συμπεριφορα
Μετα άπο λιγο θα ξερει οτι κροτος ισον φαι
Οταν το καταλαβεις αυτο σταματας την χρηση του μπαμ, εχει πλεον ξεπερασει τον φοβο της κροτοφοβιας
Θα το κανεις χρηση σε αλλες ασκησεις ωστε σιγα σιγα να το συνδιασει με το θηραμα
Και αυτες δεν ειναι αλλες απο το απορτ

Πολυ σωστα εκανες και σταματησες τα παιδια απο το να παιζουν ασκησεις απορτ με το σκυλι
 
Πίσω,στη βασική υπακοή.
Εννοείται ότι δεν πρέπει,να τη σταματάς,στο ποντάρισμα.
Με προβλημάτισε,που είπες, ότι κράτησε τη φέρμα 1-2 λεπτά,όταν δέν ήσουν εκεί.
Μήπως "κοντράρεται" μαζί σου και μουντάρει;
Πάντως το σκυλάκι,βάσει της περιγραφής σου, φαίνεται παθιασμένο και να βρίσκει.
Μιας και έχω ξεκινήσει να περιγράφω το πρόβλημα της φέρμας και την εξέλιξη της επανιελίτσας μου να αναφέρω και την χθεσινή μου εμπειρία όταν πήγα σε κάποια βαρικά ελαιοστάσια όπου είχα βρει προσφατα κάποια πουλιά σε συνθήκες παγετού.

Βρήκε κάποια 2-3 πουλιά χωρίς να γίνει κάτι αξιόλογο γιατί δεν κατάφερε να τα βάλει σε φέρμα. Σε κάποιο σημείο φτάνουμε σε ένα χωράφι με πολύ κοντό χορτάρι και ξεκινά να ψάχνει επίμονα, σχεδόν ιχνηλατώντας.
Ενώ περίμενα ότι θα έβρισκε μυρωδιές από βραδίνή βοσκή, τελικά το πουλί ήταν καμιά 50αριά μέτρα μακριά και η σκυλίτσα κατάφερε να το εντοπίσει και να το φερμάρει. Όπως ήταν φυσικό στο καθαρό, είδα το πουλί 1,5 μέτρο μπροστά από τη μύτη της αλλά η σκύλα δεν πρέπει να την είχε δει. Εγώ στεκόμουνα περίπου 5 μέτρα απέναντί της και λίγο πλαγια.

Την άφησα σε φέρμα λίγη ώρα, αλλά για να μη γίνει καμιά στραβή και χαλάσει η ωραία εξέλιξη της φάσης, αποφάσισα να τη σηκώσω σχετικά σύντομα, μετά από περίπου 30 δευτ.
Έλεγα από μέσα μου ότι επιτέλους θα ρίξω σε μια μπεκάτσα σαν άνθρωπος, αλλά τελικά στο 2ο-3ο βήμα που έκανα προς το πουλί η μικρή όρμηξε και έμεινα παγωτό να την βλέπω να κυνηγάει τη μπεκάτσα στο καθαρό (κλαφούναγε κιόλας).

Μετά την έβαλα να κάτσει ακίνητη ώρα, κοντά 10 λεπτά.

Σκεφτόμουνα αυτό που έλεγε ο Γράμμος περί κόντρας. Επίσης είναι κυριαρχικό σκυλί. Της μεγαλύτερης της έχει πάρει τον αέρα κανονικότατα (δεν τις πάω μαζί για κυνήγι πλέον αλλά τις βλέπω μαζί σε άλλες φάσεις, όταν π.χ. δεν την αφήνει να πειράξει το φαγητό παρόλο που η ίδια είναι σκασμένη και δεν τρώει). Αν υπάρχει περίπτωση να ισχύει η κόντρα, αλλάζει κάτι ως προς το χειρισμό που θα κάνω σε μία ανάλογη φάση κυνηγιού;
 
Μιας και έχω ξεκινήσει να περιγράφω το πρόβλημα της φέρμας και την εξέλιξη της επανιελίτσας μου να αναφέρω και την χθεσινή μου εμπειρία όταν πήγα σε κάποια βαρικά ελαιοστάσια όπου είχα βρει προσφατα κάποια πουλιά σε συνθήκες παγετού.

Βρήκε κάποια 2-3 πουλιά χωρίς να γίνει κάτι αξιόλογο γιατί δεν κατάφερε να τα βάλει σε φέρμα. Σε κάποιο σημείο φτάνουμε σε ένα χωράφι με πολύ κοντό χορτάρι και ξεκινά να ψάχνει επίμονα, σχεδόν ιχνηλατώντας.
Ενώ περίμενα ότι θα έβρισκε μυρωδιές από βραδίνή βοσκή, τελικά το πουλί ήταν καμιά 50αριά μέτρα μακριά και η σκυλίτσα κατάφερε να το εντοπίσει και να το φερμάρει. Όπως ήταν φυσικό στο καθαρό, είδα το πουλί 1,5 μέτρο μπροστά από τη μύτη της αλλά η σκύλα δεν πρέπει να την είχε δει. Εγώ στεκόμουνα περίπου 5 μέτρα απέναντί της και λίγο πλαγια.

Την άφησα σε φέρμα λίγη ώρα, αλλά για να μη γίνει καμιά στραβή και χαλάσει η ωραία εξέλιξη της φάσης, αποφάσισα να τη σηκώσω σχετικά σύντομα, μετά από περίπου 30 δευτ.
Έλεγα από μέσα μου ότι επιτέλους θα ρίξω σε μια μπεκάτσα σαν άνθρωπος, αλλά τελικά στο 2ο-3ο βήμα που έκανα προς το πουλί η μικρή όρμηξε και έμεινα παγωτό να την βλέπω να κυνηγάει τη μπεκάτσα στο καθαρό (κλαφούναγε κιόλας).

Μετά την έβαλα να κάτσει ακίνητη ώρα, κοντά 10 λεπτά.

Σκεφτόμουνα αυτό που έλεγε ο Γράμμος περί κόντρας. Επίσης είναι κυριαρχικό σκυλί. Της μεγαλύτερης της έχει πάρει τον αέρα κανονικότατα (δεν τις πάω μαζί για κυνήγι πλέον αλλά τις βλέπω μαζί σε άλλες φάσεις, όταν π.χ. δεν την αφήνει να πειράξει το φαγητό παρόλο που η ίδια είναι σκασμένη και δεν τρώει). Αν υπάρχει περίπτωση να ισχύει η κόντρα, αλλάζει κάτι ως προς το χειρισμό που θα κάνω σε μία ανάλογη φάση κυνηγιού;

Επειδη τα σκυλια ξεδιπλωνουν τα προσοντα τους οταν εμεις τους δωσουμε το κατάλληλο εδαφος
Νομίζω αυτό που λέει ο Χρύσανθος είναι το ποιο σωστό , είσαι βιαστικος και λογικό είναι , το σκυλάκι σου είναι πολύ καλό , δώστου χώρο και χρόνο και κάνε υπομονή , άσε τη φύση να κάνει το έργο της
 
Μιας και έχω ξεκινήσει να περιγράφω το πρόβλημα της φέρμας και την εξέλιξη της επανιελίτσας μου να αναφέρω και την χθεσινή μου εμπειρία όταν πήγα σε κάποια βαρικά ελαιοστάσια όπου είχα βρει προσφατα κάποια πουλιά σε συνθήκες παγετού.

Βρήκε κάποια 2-3 πουλιά χωρίς να γίνει κάτι αξιόλογο γιατί δεν κατάφερε να τα βάλει σε φέρμα. Σε κάποιο σημείο φτάνουμε σε ένα χωράφι με πολύ κοντό χορτάρι και ξεκινά να ψάχνει επίμονα, σχεδόν ιχνηλατώντας.
Ενώ περίμενα ότι θα έβρισκε μυρωδιές από βραδίνή βοσκή, τελικά το πουλί ήταν καμιά 50αριά μέτρα μακριά και η σκυλίτσα κατάφερε να το εντοπίσει και να το φερμάρει. Όπως ήταν φυσικό στο καθαρό, είδα το πουλί 1,5 μέτρο μπροστά από τη μύτη της αλλά η σκύλα δεν πρέπει να την είχε δει. Εγώ στεκόμουνα περίπου 5 μέτρα απέναντί της και λίγο πλαγια.

Την άφησα σε φέρμα λίγη ώρα, αλλά για να μη γίνει καμιά στραβή και χαλάσει η ωραία εξέλιξη της φάσης, αποφάσισα να τη σηκώσω σχετικά σύντομα, μετά από περίπου 30 δευτ.
Έλεγα από μέσα μου ότι επιτέλους θα ρίξω σε μια μπεκάτσα σαν άνθρωπος, αλλά τελικά στο 2ο-3ο βήμα που έκανα προς το πουλί η μικρή όρμηξε και έμεινα παγωτό να την βλέπω να κυνηγάει τη μπεκάτσα στο καθαρό (κλαφούναγε κιόλας).

Μετά την έβαλα να κάτσει ακίνητη ώρα, κοντά 10 λεπτά.

Σκεφτόμουνα αυτό που έλεγε ο Γράμμος περί κόντρας. Επίσης είναι κυριαρχικό σκυλί. Της μεγαλύτερης της έχει πάρει τον αέρα κανονικότατα (δεν τις πάω μαζί για κυνήγι πλέον αλλά τις βλέπω μαζί σε άλλες φάσεις, όταν π.χ. δεν την αφήνει να πειράξει το φαγητό παρόλο που η ίδια είναι σκασμένη και δεν τρώει). Αν υπάρχει περίπτωση να ισχύει η κόντρα, αλλάζει κάτι ως προς το χειρισμό που θα κάνω σε μία ανάλογη φάση κυνηγιού;
Από την περιγραφή σου("σχεδόν ιχνηλατώντας" "κλαφούναγε κιόλας") φαίνεται, ότι μεταφέρει στο αίμα του και κατ'επέκταση και στη συμπεριφορά του, απέναντι στο θήραμα,χαρακτηριστικά, σκύλων δίωξης.
Ίσως,να είναι κι αυτή,μια εξήγηση,για την αστάθεια και το μουντάρισμα, στα πουλιά,μαζί και με την δική σου,πίεση.
 
Από την περιγραφή σου("σχεδόν ιχνηλατώντας" "κλαφούναγε κιόλας") φαίνεται, ότι μεταφέρει στο αίμα του και κατ'επέκταση και στη συμπεριφορά του, απέναντι στο θήραμα,χαρακτηριστικά, σκύλων δίωξης.
Ίσως,να είναι κι αυτή,μια εξήγηση,για την αστάθεια και το μουντάρισμα, στα πουλιά,μαζί και με την δική σου,πίεση.
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες. Σκεφτόμουνα ότι ίσως είναι και άσχημη συνήθεια που απέκτησε γιατί έχει σηκώσει αρκετούς λαγούς (δεν έκανε ιδιαίτερη δίωξη αλλά ακολούθησε τα ίχνη τους καμιά 50-100 μέτρα) και επίσης στο πυκνό που κυνηγούσε συνήθως αναγκαζόταν να χαμηλώνει λόγω των κλαδιών.
 
Την άφησα σε φέρμα λίγη ώρα, αλλά για να μη γίνει καμιά στραβή και χαλάσει η ωραία εξέλιξη της φάσης, αποφάσισα να τη σηκώσω σχετικά σύντομα, μετά από περίπου 30 δευτ.
Μην την ξαναζορίσεις. Άστην σε φέρμα όσο πάει. Ακόμη και αν υπάρχει φόβος να χάσεις το πουλί. Σε πρώτη φάση, πρέπει να σταθεροποιήσει την φέρμα και πηγαίνοντας εσύ προς το πουλί, δεν την βοηθάς. Ίσα ίσα νομίζει ότι πρέπει να το ξεσηκώσει.
 
Back
Top