Ερωτήσεις - Απαντήσεις

Καταρχήν καλώς όρισε ο κος Αιγινήτης,και να εκφράσω το σεβασμό μου και την χαρά μου για την συμετοχή του στο φόρουμ.Πρίν πολλά χρόνια είχα πάρει την βιντεοκασέτα με βασικά μαθήματα σκοπευτηκά νομίζω κατα το 2000,
επιδει εδώ στα μέρη μας δεν έχουμε ούτε σκοπευτήριο,ούτε είχα κάποιο να μου δείξει, συνέβαλε τα μέγιστα για σωστή σκοπευτική βάση στο κυνήγι.
Θα ήθελα να ρωτήσω για μιά δυσκολία που έχω στις εισερχόμενες λοξές βολές τι πρέπει να κάνω για πιό μεγάλη επιτυχία ,πιά η διαφορά σε σχέση με τις πλάγιες και τις κάθετες βολές, έχει να κάνει και η μορφή του όπλου γιατί χρησημοποιώ πλάγιο η είναι θέμα τεχνικής;
 
Καταρχήν καλώς όρισε ο κος Αιγινήτης,και να εκφράσω το σεβασμό μου και την χαρά μου για την συμετοχή του στο φόρουμ.Πρίν πολλά χρόνια είχα πάρει την βιντεοκασέτα με βασικά μαθήματα σκοπευτηκά νομίζω κατα το 2000,
επιδει εδώ στα μέρη μας δεν έχουμε ούτε σκοπευτήριο,ούτε είχα κάποιο να μου δείξει, συνέβαλε τα μέγιστα για σωστή σκοπευτική βάση στο κυνήγι.
Θα ήθελα να ρωτήσω για μιά δυσκολία που έχω στις εισερχόμενες λοξές βολές τι πρέπει να κάνω για πιό μεγάλη επιτυχία ,πιά η διαφορά σε σχέση με τις πλάγιες και τις κάθετες βολές, έχει να κάνει και η μορφή του όπλου γιατί χρησημοποιώ πλάγιο η είναι θέμα τεχνικής;

Γιάννη, δώσε τράτο στο ερώτημά σου, μερικές ημέρες, ώστε να μπουν κάποια πραγματάκια σε μια σειρά και να απαντηθούν.....
Ευχαριστούμε για τη κατανόηση....
 
Γειά σας κύριε Αιγινητη και καλως ήλθατε . Γενικά σκοπευτικα εχω βελτιωθεί αρκετά και πόσο μάλλον οταν παρακολουθησα κ μερικά βίντεο δικά σας τα οποία με βοήθησαν πολύ κ γι'αυτό σας ευχαριστώ.Το προβλημα που αντιμετωπίζω είναι με διοφθαλμη σκόπευση στα πουλια τα οποία έρχονται στο καρτέρι είτε από δεξιά προς τα αριστερά είτε εισερχόμενα αριστερά μου στα οποία χρησιμοποιώ παντα maintain lead.Τοτε είναι που μπερδεύομαι γιατι προσπαθώντας να ανοιξω την προσκοπευση βλέπω το αριστερό μερος της κανης,με αποτέλεσμα να μην μπορω να υπολογίσω ποσο μπροστά είναι το στόμιο απο το πουλί. Στις αριστερά προς δεξιά δεν έχω κάποιο πρόβλημα οσο και να αυξησω την προσκοπευση.Το όπλο είναι στα μέτρα μου. Κάποια συμβουλή; Ευχαριστώ εκ τον προτερον.
 
Σ
Θεωρώ lampros ότι για να βελτιωθεί η απόδοσή σου σε αυτές τις βολές θα πάς στη μέθοδο του σκουπίσματος από πίσω πρός μπροστά (SWING THROUGH) Αυτό θα σε βοηθήσει στο να διατηρήσεις την εστίαση στο πουλί.
Σας ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε Κ.Αιγινητη. Δυστυχώς στο καρτέρι που πάω τα πουλιά περνάνε στουκας (κατεβαίνουν από το βουνό κ οι ορατότητα για την βολή το παράθυρο είναι πολύ μικρό γι αυτό κ χρισιμοποιω την συγκεκριμένη τεχνικη κ η προσκοπευσεις που απαιτούνται είναι πραγματικά μεγαλες με την swing through θα μάλλον σίγουρα δεν θα προλαβαίνω ουτε καν να μπω στην πορεία αλλά για να είμαι κ ειλικρινής σπάνια την δουλεύω κ τις περισσότερες φορές μου βγαίνει αυθόρμητα η maintain. Όπως κ να έχει θα το ρίξω στην προπόνηση κ ελπίζω να μην θέλει τοσο μεγάλες προσκοπευσεις με αυτή την τεχνική. Σας ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε κ καλη σαρακοστη νσ έχουμε.
 
Καλησπέρα σας κύριε Αιγινήτη . Πιστεύω είμαστε πολύ τυχεροί που βρίσκεστε ανάμεσα μας ! Θα ήθελα να σας ρωτησω υπάρχει κάποια τεχνική ώστε να βελτιώσει κάποιος την επωμιση του ; ( ξεκίνησα φέτος την διοφθαλμη σκόπευση και παρατηρώ οτι η επωμιση μου δεν είναι σταθερή ).
 
Καλημέρα κύριε Αιγινήτη! Έχω κυρίαρχο μάτι το αριστερό και επομίζω δεξιά. Δυνατότητα εκπαίδευσης για το δεξί μάτι δεν υπάρχει μια και έχει μεγάλο βαθμό μυωπίας και αστιγματισμού. Το αριστερό δεν έχει σχεδόν τίποτα. Ξεκίνησα το κυνήγι φέτος και σημάδευα κλείνοντας το αριστερό. Δεν με βόλευε όμως γιατι συγκέντρωνε όλα τα αρνητικά της μονόφθαλμης σκόπευσης που έχετε αναφέρει. Έτσι λοιπόν μια και το τουφέκι μου κάθεται ακριβώς, αποφάσισα να μην σημαδεύω και να κοιτάζω μόνο τον στόχο με ανοιχτά τα μάτια. Τα αποτελέσμα στο περπατητό βελτιώθηκαν και στο καρτέρι παρέμειναν τα ίδια. Αυτή η μέθοδος είναι αποδεκτή? Πρέπει να έχω το νου μου και στα σκοπευτικά? Σε dry προπόνηση που κάνω, επομίζω και μετά κλείνω το μάτι για να δω που είναι τα σκοπευτικά. Τις περισσότερες φορές είμαι πάνο στον στόχο. Η εμπειρία που έχω από όπλα είναι μόνο σε πυροβόλο πιστόλι στο σκοπευτήριο περίπου 9 χρόνια και σημαδεύω με τα μάτια ανοιχτά κατα τον ίδιο τρόπο περίπου.
 
Χαίρετε κ.Αιγινίτη,
Θα ήθελα να σας κάνω και γω μία ερώτηση. Διαπιστώνω με την πάροδο των ετών ότι το αριστερό μάτι έχει αρχίσει να "τσιμπάει" ένα πολύ μικρό ποσοστό κυριαρχίας από το δεξί. Στο τεστ που αφορά την κυριαρχία του ματιού και γίνεται με την κατάδιξη του δεξιού χεριού, βλέπω ότι ο δείκτης από εκεί που ήταν επάνω στον στόχο (αντικείμενο) , τώρα μετατοπίζεται στην αριστερή αρχή του αντικειμένου. Αυτό είναι κάτι φυσιολογικό; Είναι κάτι που θα συνεχίσει να αυξάνεται; Μπορεί να επανέλθει στην αρχική ισχυρή δεξιά κυριαρχία; Να δώσω λίγο cast off στα όπλα μου;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
Back
Top