Επιλογή φυσιγγίου για δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Click to expand...
Αφου εχεις ταχογράφο κ κυρίως μεγάλο μεράκι....
...Τότε ασε λίγα έξω κ μετα απο 2-3 μέρες θα έχουν αρχίσει να φαίνονται τα γνωστά τσιμπήματα στο "μεταλλο", και αφου τα σκουπισεις καλα συγκρινε τα ίδια μέρα με φυσίγγια ίδιας γομωσης που θα έχεις φυλαξει σωστά......

Γιατί μην ξεχνάμε κ ότι ένας βαλτοκυνηγος δεν καταφέρνει παντα να ....... αδειασει την φυσιγγιοθηκη του σε ένα κυνήγι.........
Αλλά μπορεί κ να τα μεταφέρει συνέχεια πανω- κάτω σε ένα τέτοιο περιβαλλον με ότι αυτό συνεπάγεται....

Λέω βαλτοκυνηγος γιατί θεωρώ ότι είναι το Ν1 κυνήγι που μπορεί να προκυψουν όλα αυτα τα "προβληματα" των φυσιγγιων......


Τασο μου να το κανω.....αλλα δεν ξερω εαν εχουμε ασφαλη συμπερασματα....
Θα το ''οργανωσω'' ομως....οσο καλυτερα μπορω...
Τωρα οπως τα λες....οι κυνηγοι του Βαλτου + τους γουρουνοκυνηγους....ειναι το Α και το Ω και για μενα.
Οι λαγαδες ακολουθουν.....και αυτοι χρειαζονται μαγκιορα φυσιγγια....
Τωρα.....παντα ''ποναει'' οταν χανεις θηραμα ακομα και αν ειναι τσιχλα....Στον βαλτο στο γουρουνι και
στον λαγο....ο πονος ειναι μεγαλυτερος..... μενει....και σε ''βασανιζει''...

Να πω και ακομα κατι....που το διαπιστωσα προσφατα....και οχι περυσι που εκανα τις δοκιμες με το
χιονι.
Τα φυσιγγια που ειχα στο ψυγειο και εκανα τις δοκιμες ....τελικα ειχαν και ηταν στους μειον 5 βαθμους κελσιου....και αυτο γιατι ο θερμοστατης ηταν χαλασμενος και ψυγειο επιανε παγο μεσα...
Το ανακαλυψα τωρα που το αλλαξα.....ειχα θερμομετρο μεσα στην συντηρηση...και εδειχνε μειον
5 βαθμους...
Ωστοσο στις επομενες δοκιμες....θα πολυ ποιο προσεκτικος φιλε!!!! :)

ΥΓ. Πολυ ντόρος για αυτην την πτανα την υγρασια.....πεσαμε στα ''διχτια'' δυσκολης γκομενας!!!! :D
 
μεγαλη ζημια παθαινουν οταν μενουν πανω στη ζωνη και μετα το κυνηγι. Ιδιαιτερα οι δερματινες κρατανε μεγαλο διαστημα την υγρασια και την εχουν σε επαφη με τα φυσιγγια.
Το γιλεκο μου αδειαζει εντελως μετα απο καθε εξορμηση (μπορει να ειναι 3ημερη ή 5ημερη) και τα φυσιγγια αποθηκευονται στα χαρτινα κουτια τους σε συρταρι ξυλινου επιπλου με κενο στο κλεισιμο (αεριζεται). και μαλιστα στο καθηστικο που ειναι το ποιο στεγνο ζεστο μερος στο σπιτι (ΝικοΠ την εχουμε σκισει τη γατα ;) )
Ο σοβαροτερος παραγοντας για την προστασια των φυσιγγιων και ειναι ακριβως αυτο που περιγραφεις και που πρεπει ολοι να κανουμε.
 
Σωστός ο Μάριος για τα περί φυσιγγίων στον βάλτο, η υγρασία που θα μπει στο φυσιγγιο, στην πυρίτιδα είναι ο μεγαλύτερος εχθρός. Βασίλη, έψαξα όσο μπόρεσα ( είναι 600+ σελίδες), αυτό που βρήκα είναι μια δοκιμή με σκοπευτικα φυσίγγια, με δύο πυριτιδες, σε 66% υγρασία που θεωρείται κανονική και σε 92%. Η υγρασία στο εσωτερικό της κάνης, με το ίδιο << στεγνά >> φυσίγγια, έδωσε - 3 και -2 m/ s με μονοβασικεη και διβασικη αντίστοιχα. Όπως σωστά είπες από μόνη της σχεδόν αμελητέα επίδραση.
 
μεγαλη ζημια παθαινουν οταν μενουν πανω στη ζωνη και μετα το κυνηγι. Ιδιαιτερα οι δερματινες κρατανε μεγαλο διαστημα την υγρασια και την εχουν σε επαφη με τα φυσιγγια.
Το γιλεκο μου αδειαζει εντελως μετα απο καθε εξορμηση (μπορει να ειναι 3ημερη ή 5ημερη) και τα φυσιγγια αποθηκευονται στα χαρτινα κουτια τους σε συρταρι ξυλινου επιπλου με κενο στο κλεισιμο (αεριζεται). και μαλιστα στο καθηστικο που ειναι το ποιο στεγνο ζεστο μερος στο σπιτι (ΝικοΠ την εχουμε σκισει τη γατα ;) )

Οχι μονο τα φυσιγγια φιλε!!!! Και τις μπαρουτες....εχω ''ειδικο'' ντουλαπι που τις εχω μεσα...και παντα
με συλλεκτη υγρασιας...
Επανω στον ''παγκο'' εργασιας....μικρα βαζακια με λιγη πυριτιδα μεσα....ωστε να βγαζω τα σεταπ

εικόνα_Viber_2021-11-24_15-17-27-827.jpg
που θελω.... ;)
Τα ειπαμε.....εχω σκισει την Τιγρη και την λεοπαρδαλη.... :D
 
Τασο μου να το κανω.....αλλα δεν ξερω εαν εχουμε ασφαλη συμπερασματα....
Θα το ''οργανωσω'' ομως....οσο καλυτερα μπορω...
Τωρα οπως τα λες....οι κυνηγοι του Βαλτου + τους γουρουνοκυνηγους....ειναι το Α και το Ω και για μενα.
Οι λαγαδες ακολουθουν.....και αυτοι χρειαζονται μαγκιορα φυσιγγια....
Τωρα.....παντα ''ποναει'' οταν χανεις θηραμα ακομα και αν ειναι τσιχλα....Στον βαλτο στο γουρουνι και
στον λαγο....ο πονος ειναι μεγαλυτερος..... μενει....και σε ''βασανιζει''...

Να πω και ακομα κατι....που το διαπιστωσα προσφατα....και οχι περυσι που εκανα τις δοκιμες με το
χιονι.
Τα φυσιγγια που ειχα στο ψυγειο και εκανα τις δοκιμες ....τελικα ειχαν και ηταν στους μειον 5 βαθμους κελσιου....και αυτο γιατι ο θερμοστατης ηταν χαλασμενος και ψυγειο επιανε παγο μεσα...
Το ανακαλυψα τωρα που το αλλαξα.....ειχα θερμομετρο μεσα στην συντηρηση...και εδειχνε μειον
5 βαθμους...
Ωστοσο στις επομενες δοκιμες....θα πολυ ποιο προσεκτικος φιλε!!!! :)

ΥΓ. Πολυ ντόρος για αυτην την πτανα την υγρασια.....πεσαμε στα ''διχτια'' δυσκολης γκομενας!!!! :D
3άρι δικό μου που το φθινόπωρο σε δοκιμή στα 35 μ. τρυπούσε ντενεκέ με τα μισά να περνάνε και τη δεύτερη λαμαρίνα, την Κυριακή αν και έπεσε ο λαγός είχε σκάγια στη γούνα του πάνω.Θερμοκρασία γύρω στους 6 με 7 βαθμούς με βαρδαράκο.
 
3άρι δικό μου που το φθινόπωρο σε δοκιμή στα 35 μ. τρυπούσε ντενεκέ με τα μισά να περνάνε και τη δεύτερη λαμαρίνα, την Κυριακή αν και έπεσε ο λαγός είχε σκάγια στη γούνα του πάνω.Θερμοκρασία γύρω στους 6 με 7 βαθμούς με βαρδαράκο.

Αυτο ''ψαχνουμε'' φιλε!!!! Εγω σε πιστευω.....στην ιδιογομωτικη μου πορεια....εχω δει τα ''διάφορα''....
Την δικη μου ''ακρη'' την εχω βρει....Εννοω....ξερω με τι σεταπ και μπαρουτες αναλογα τον καιρο
πρεπει να εχω μαζι μου στο κυνηγια μου!!! ;)
 
Οχι μονο τα φυσιγγια φιλε!!!! Και τις μπαρουτες....εχω ''ειδικο'' ντουλαπι που τις εχω μεσα...και παντα
με συλλεκτη υγρασιας...
Επανω στον ''παγκο'' εργασιας....μικρα βαζακια με λιγη πυριτιδα μεσα....ωστε να βγαζω τα σεταπ

View attachment 36479View attachment 36480View attachment 36481
που θελω.... ;)
Τα ειπαμε.....εχω σκισει την Τιγρη και την λεοπαρδαλη.... :D
εισαι ωραιος , αλλα το εξυπνοτερο ειναι αυτο που δεν ανοιγεις τα κουτια πυριτιδας , καθε φορα που θελεις λιγη για σετ απ
 
Οχι μονο τα φυσιγγια φιλε!!!! Και τις μπαρουτες....εχω ''ειδικο'' ντουλαπι που τις εχω μεσα...και παντα
με συλλεκτη υγρασιας...
Επανω στον ''παγκο'' εργασιας....μικρα βαζακια με λιγη πυριτιδα μεσα....ωστε να βγαζω τα σεταπ

View attachment 36479View attachment 36480View attachment 36481
που θελω.... ;)
Τα ειπαμε.....εχω σκισει την Τιγρη και την λεοπαρδαλη.... :D
Ωωωω πηραμε κ s4 καλοριζικη κ καλοριχτη Νικολα
 
Εάν κατάλαβα σωστά από τα παραπάνω , η πιο αποδοτική πυρίτιδα για καιρο με ψιλόβροχο , η κατάσταση ελαφριάς ομίχλης στα υδρόβια στον βάλτο είναι η Tecna ?
Εγώ κατάλαβα τα παρακάτω ...

Όλες οι πυρίτιδες είναι αναίσθητες στην εξωτερική (ατμοσφαιρική) υγρασία και πολύ ευαίσθητες όταν η υγρασία φτάσει σε αυτές μέσα στο φυσίγγι, με τις διβασικές να είναι λιγότερο ευαίσθητες από τις μονοβασικές γιατί την απορροφούν πιο δύσκολα.

Εκεί που οι διβασικές υπερέχουν ξεκάθαρα (τουλάχιστον σε μεγάλο ποσοστό) είναι ότι δεν ελαττώνουν πολύ την ταχύτητα στομίου σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Αυτό είναι το μεγάλο τους ατού σε σχέση με τις ατμοσφαιρικές συνθήκες.

Η Tecna χαίρει της εκτίμησης αρκετών έμπειρων ιδιογομωτών οπότε ρίξε άφοβα.

Αν κάνω λάθος με διορθώνετε ...
 
Εγώ κατάλαβα τα παρακάτω ...

Όλες οι πυρίτιδες είναι αναίσθητες στην εξωτερική (ατμοσφαιρική) υγρασία και πολύ ευαίσθητες όταν η υγρασία φτάσει σε αυτές μέσα στο φυσίγγι, με τις διβασικές να είναι λιγότερο ευαίσθητες από τις μονοβασικές γιατί την απορροφούν πιο δύσκολα.

Εκεί που οι διβασικές υπερέχουν ξεκάθαρα (τουλάχιστον σε μεγάλο ποσοστό) είναι ότι δεν ελαττώνουν πολύ την ταχύτητα στομίου σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Αυτό είναι το μεγάλο τους ατού σε σχέση με τις ατμοσφαιρικές συνθήκες.

Η Tecna χαίρει της εκτίμησης αρκετών έμπειρων ιδιογομωτών οπότε ρίξε άφοβα.

Αν κάνω λάθος με διορθώνετε ...
Να είσαι καλά Βασίλη ,το υδρόβιο είναι δύσκολο και απαιτητικό ,σε ευχαριστώ πάντως .
 
Να είσαι καλά Βασίλη ,το υδρόβιο είναι δύσκολο και απαιτητικό ,σε ευχαριστώ πάντως .
Το καλύτερο εμπορικό φυσίγγι που έχω ρίξει μέχρι τώρα με την Μ2 ήταν το Percorso χάρη στον @Alex76 αν και θα βγάλει σπυριά ο @ΝίκοςΠ λόγω ασυνέπειας στα βάρη σκαγιών και πυρίτιδας :)
Με Tecna αυτό.
Δεν έχω δοκιμάσει πολλά εμπορικά για πουλιά.
Τα Χριστούγεννα οι δοκιμές όταν ανέβω χωριό και βρω χρόνο.
 
Ωωωω πηραμε κ s4 καλοριζικη κ καλοριχτη Νικολα

Ευχαριστω Στελαρα μου.....Ελεγα να μην παρω....τελικα την πηρα....και δεν το μετανιωσα.
Τωρα εαν με ρωτησεις για διαφορές σε σχεση με την SIPE....Ποιο ''ξερη΄΄ τουφεκια''....ταχυτητες
σχεδον ιδιες....με την διαφορα οτι η S4 - 0,05 λιγοτερη πυριτιδα...
Πιστευω οτι την ''βρηκα'' σαν πυριτιδα....και ο λογος ειναι οτι ειναι σχεδον ιδια με την sipe
στην οποια ειχα εμπειρια φιλαρα μου . :)

ΥΓ. ''Πουτανίτσα'' και ναζιαρα σαν την αδελφη της.... :D
 
Η καινούργια s4n,r έχω την εντύπωση πως είναι ίδια με την sipe n,r με μόνη διαφορά το μέγεθος των φυλλιδιων. Βασίλη, επειδή φαίνεται ότι σου αρέσει η ουσία χωρίς προκατάληψη, να κάνω και εγώ μια ανακεφαλαιωση.. Οι διβασικές αντέχουν περισσότερο στην υγρασία, στον χρόνο, στις πολύ ψηλές θερμοκρασίες, και είναι πιο ελαστικές. Τα δύο μεγαλύτερα μειονεκτηματα τους είναι η μεγάλη τοξικότητα και διεισδυτικοτητα της νιτρογλυκερινης και η επικινδυνοτητα τους αν κατά την αποθήκευση τους είναι εκτεθειμένες σε αποτομες και μεγάλες αλλαγές θερμοκρασίας . Δυστυχώς οι πολύ ποιοτικές μονοβασικες δεν διατίθενται στην χώρα μας γιατί παρα το κόστος τους υπερέχουν έναντι των διβασικων στα περισσότερα σημεία.
 
Ποιες είναι αυτές οι μονοβασηκες που υπερέχουν μπορείς να μας πεις μερικές να μας φύγει η απορία;

Και εγω την ιδια απορια εχω Τεο....Ισως οι υπολοιποι Ευρωπαιοι....μας εχουν στα ''σκοταδια''... φιλε !!!
 
Πέρα από το βασικό πρόβλημα της υγρασίας στην πυρίτιδα, σε υγρό καιρό το δεύτερο πρόβλημα σαφώς δεν είναι η πυκνότητα τής ατμόσφαιρας,που είναι μικρότερη, αλλά η υγρασία στο εσωτερικό της κάνης.
Τωρα κάτι πας να κάνεις
 
Back
Top