Εξόρμηση και Διανυκτέρευση

ωραίο το θέμα που άνοιξε ο συνάδελφος..λίγο πολύ επειδή ασχολούμαστε με τη φύση, όλοι έχουμε κάτι υπόψη μας..

ωραίο θα ήταν να γράφαμε εδώ τι θεωρεί ο καθένας χρήσιμο και να έχουμε μια λίστα..

όπως είπα και πιο πάνω έχει να κάνει με την εποχή που θα βγούμε, το πόσες μέρες σκοπεύουμε να μείνουμε και σε τι μέρος θα πάμε..άλλο βουνό , άλλο θάλασσα κτλ..

θα ξεκινήσω να γράφω κάποια πράγματα..ο καθένας συμπληρώνει κτλ..

τα βασικά..

--σκηνή, υπόστρωμα υπνόσακος, κουβέρτα, και μια κουβέρτα διάσωσης δεν κοστίζει ούτε χώρο πιάνει..

-ένα έξτρα μουσαμά για υπόστεγο, σχοινί , σύρμα και μια πένσα

--αδιάβροχο, αλλαξιές ρούχα

--ένα μικρό φαρμακείο (αχρείαστο να είναι , χρειάζεται άλλο ποστ με το τι μπορεί να περιέχει)

--μαχαίρι, σουγιάς, μικρό τσεκουράκι, πτυσσόμενο πριόνι σουγιάς, γάντια εργασίας, ,

--αναπτήρας, λίγο προσάναμμα, μερικά ρεσό,

--σκεύη μαγειρικής , σχάρα , κάποιες κονσέρβες ίσως και ότι τρόφιμα θέλει ο καθένας και τι μπορεί να κουβαλήσειbbq2

--ένα τρανζίστορ για παρέα, σφυρίχτρα, κυάλια , ένα power bank για φόρτιση κινητού.. φακός με μπαταρίες έξτρα, φαναράκι, εγώ έχω και λάμπες ηλιακές φορτίζουν με τον ήλιο κ προσφέρουν 2-3 ώρες ωραίο φως..

--νερό, δοχείο μεταφοράς νερού αν μείνουμε κοντά σε πηγή..

--να μην αναφέρω όπλο φυσίγγια.hunter.

τα έγραψα όπως μου ερχόταν από την εμπειρία μου, προσπάθησα να τα βάλω σε τάξη ανά κατηγορία..

ότι θέλετε συμπληρώνετε..ή διορθώνετε
Κανένα ταψί γαλακτομπούρεκο για τη χώνεψη.
 
εχει χρησιμοποιησει καποιος τις θερμαστρες υγραεριου? μιλαω για μικρη με φιαλακι των 500γρ ..λογω φορητοτητας

όχι για ύπνο γιατι μπορει να ειναι επικινδυνο..αλλά για λίγο ζέστη πριν τον υπνο και όταν ξυπνησεις για τον καφε..

για διανυκτερευση σε σκηνη ή καλυβακι 5-6 τμ, ..κανουν δουλεια έχει καποιος??
 

Attachments

  • 28696-large.jpg
    28696-large.jpg
    14,8 KB · Προβολές: 16
  • 32283-EMPORIO-SYSKEYES-YGRAERIOY-THESSALONIKI---EIDI-&-SYSKEYES-THERMANSIS---THERMOPOMPOI-THER...jpg
    32283-EMPORIO-SYSKEYES-YGRAERIOY-THESSALONIKI---EIDI-&-SYSKEYES-THERMANSIS---THERMOPOMPOI-THER...jpg
    148,7 KB · Προβολές: 17
εχει χρησιμοποιησει καποιος τις θερμαστρες υγραεριου? μιλαω για μικρη με φιαλακι των 500γρ ..λογω φορητοτητας

όχι για ύπνο γιατι μπορει να ειναι επικινδυνο..αλλά για λίγο ζέστη πριν τον υπνο και όταν ξυπνησεις για τον καφε..

για διανυκτερευση σε σκηνη ή καλυβακι 5-6 τμ, ..κανουν δουλεια έχει καποιος??
Φαίνεται ωραίο αλλά και επικίνδυνο άσε που με τόσο μικρή φιάλη πόσο να κρατήσει. Υπάρχουν ξυλόσομπες μικρές, φορητές αλλά μια που είχα βρει αν θυμάμαι καλά είχε πάνω από 300 ευρώ ( μαζί με τα μπουρια της )
 
Παίδες το μικρό το σομπακι με την φιάλη δεν κάνει δουλειά.....η μικρή ξυλόσομπα είναι μια καλή λύση αλλά είναι και πανάκριβη. Υπάρχουν βιντεάκια στο ίντερνετ πως μπορείς να φτιάξεις αυτοσχέδια. Εγώ το είχα δοκιμάσει και είχα πολύ καλά αποτελέσματα.
 
Back
Top