Εξορμήσεις

Όχι, εχθές είδα το πρώτο και απέφυγα να του ρίξω γιατί εκτός που ήταν μικρό, δεν είχα κατάλληλο τρόπο να το ξεψαρίσω... δεν ήθελα να κάνω και "άσκοπες" βολές ..
Στο μέλλον αν είναι συχνό και μεγαλώνει αρκετά ίσως το δοκιμάσω...
Φάνηκαν κάτι λίγα λεοντόψαρα κ απο εδω...
Ένας γνωστος μου δεινός ψαροντουφεκας που έχει χτυπήσει ότι υπάρχει από εκλεκτά ψάρια μου είπε ότι έχουν πεντανοστιμο κρέας...
Χτυπησε λίγους από περιεργεια κ από εδώ κ περα αν του δίνεται η ευκαιρία δεν θα τους χαρίζει....
 
Φάνηκαν κάτι λίγα λεοντόψαρα κ απο εδω...
Ένας γνωστος μου δεινός ψαροντουφεκας που έχει χτυπήσει ότι υπάρχει από εκλεκτά ψάρια μου είπε ότι έχουν πεντανοστιμο κρέας...
Χτυπησε λίγους από περιεργεια κ από εδώ κ περα αν του δίνεται η ευκαιρία δεν θα τους χαρίζει....

Εδω ,β. Ιονιο, ελαχιστα εχουν φανει. Προσωπικα δεν εχω δει.
Θα γινει κ το ψαλιδι στη σημαδουρα απαραιτητο αξεσουαρ...
 
Εδω ,β. Ιονιο, ελαχιστα εχουν φανει. Προσωπικα δεν εχω δει.
Θα γινει κ το ψαλιδι στη σημαδουρα απαραιτητο αξεσουαρ...
Γεια σου Σπύρο, ψαλίδι και ειδικό δοχείο (μπουκάλι, μπετόνι, κουβαδάκι κ.λ.π.) για να μην είναι "χύμα" στην ψαροβελόνα ...
Καλές βουτιές!
 
Γεια σου Σπύρο, ψαλίδι και ειδικό δοχείο (μπουκάλι, μπετόνι, κουβαδάκι κ.λ.π.) για να μην είναι "χύμα" στην ψαροβελόνα ...
Καλές βουτιές!
Αν κοπουν με ψαλιδι τα πτερυγια,οπως κανουμε στις σκορπινες και στις δρακαινες,δεν ειναι ενταξει?
 
Αρα ειναι η κλασικη διαδικασια που ακολουθουμε στις σκορπινες και στις δρακαινες.Απλα θελει πολυ μεγαλυτερη προσοχη γιατι εχει πιο ισχυρο δηλητηριο.
Για να γλυτώσεις χρόνο είναι καλύτερος ο κουβάς και το κόψιμο των πτερυγίων στο τέλος όταν βγεις έξω...
Στη δεύτερη περίπτωση που τα ξεψαρίζανε με τα χέρια "φάγανε" και μερικές τσιμπιές !
 
Λεοντοψαρα αν τα έβγαζα όσα είδα το καλοκαίρι θα θα πέρναγα τα 10 κιλά τη φορά αλλά δε δίνω σημασία η ιστορία με αυτά είναι ότι τα βλέπω όλα σε καλά θαλαμια αντί για μαύρα βλέπεις αυτά τα μπουζούκια σαν ραντάρ κάτω από τα βράχια .
 
Ωραίος ρε μάγκα!
έχω πολύ καιρό να δω μεγάλο λαβράκι.
Ούτε σε ψαράδικο .......
πολύ ωραιος......μπραβο
Ευχαριστω!

Λιγο στορι.
Δευτερα, υστερα απο κατι δουλειες, καταληγω στη θαλασσα στις 12. Ηλιος, λαδιά κ ορατοτητα 10 μετρα.
Εντελως ακυρες συνθηκες δηλαδη.. Κ ομως, βλεπω λαυρακια, απο μισο κιλο εως 2. Μαζι με τα κεφαλα κανουν βολτες μεσονερα.
Δεν πλησιαζονται ομως με τιποτα! Ενα, σκαρτο κιλο, καταφερα να παρω που σηκωθηκε μεσα απο τη φυκιαδα.

Την επομενη πρωι πρωι στην ιδια παραλια. Οι συνθηκες ομως εχουν αλλαξει. Συννεφια κ μια ελαφρια ρεστια εχουν περιορισει την ορατοτητα.
Εεεεδω ειμαστε λεω, τα γ@μησα σημερα! Ε, δεν βλεπω ουτε ουρα απο λαυρακι, ολα εξαφανισμενα! Καπου την ψιλιαστηκα γιατι ειδα 2-3 φορες το κοπαδι με τα κεφαλα χωρις λαυρακια αναμεσα. Βγηκα προς τα εξω, εκει που σκαει το κυμα, τζιφος. Που πηγαν τα ψαρια?

Αλλαζω παραλια. Εδω ρεστια κ ορατοτητα 2-3 μετρα. Πρωτη βουτια τιποτα, δευτερη κ βαραω το μεγαλο. Αναγκάστηκα να τραβηξω το 90αρι πισω για να του ριξω... Μια σκεψη να βγω αλλα τελικα συνεχιζω. Τριτη βουτια τιποτα στην τέταρτη βαραω το δικιλο! Ω ρε φιλε λεω, θα φαει ψαρακι ολο το σοι σημερα! :D
Αλλα δεν υπηρχε η αναλογη συνεχεια, χαλαρωσα κ εγω, πηρα ακομη 2 800αρια κ βγηκα. Ολα αυτα σε 1μιση ωρα, 20-30 μετρα απο την ακτη σε βαθος 1-5 μετρα.
 
Ευχαριστω!

Λιγο στορι.
Δευτερα, υστερα απο κατι δουλειες, καταληγω στη θαλασσα στις 12. Ηλιος, λαδιά κ ορατοτητα 10 μετρα.
Εντελως ακυρες συνθηκες δηλαδη.. Κ ομως, βλεπω λαυρακια, απο μισο κιλο εως 2. Μαζι με τα κεφαλα κανουν βολτες μεσονερα.
Δεν πλησιαζονται ομως με τιποτα! Ενα, σκαρτο κιλο, καταφερα να παρω που σηκωθηκε μεσα απο τη φυκιαδα.

Την επομενη πρωι πρωι στην ιδια παραλια. Οι συνθηκες ομως εχουν αλλαξει. Συννεφια κ μια ελαφρια ρεστια εχουν περιορισει την ορατοτητα.
Εεεεδω ειμαστε λεω, τα γ@μησα σημερα! Ε, δεν βλεπω ουτε ουρα απο λαυρακι, ολα εξαφανισμενα! Καπου την ψιλιαστηκα γιατι ειδα 2-3 φορες το κοπαδι με τα κεφαλα χωρις λαυρακια αναμεσα. Βγηκα προς τα εξω, εκει που σκαει το κυμα, τζιφος. Που πηγαν τα ψαρια?

Αλλαζω παραλια. Εδω ρεστια κ ορατοτητα 2-3 μετρα. Πρωτη βουτια τιποτα, δευτερη κ βαραω το μεγαλο. Αναγκάστηκα να τραβηξω το 90αρι πισω για να του ριξω... Μια σκεψη να βγω αλλα τελικα συνεχιζω. Τριτη βουτια τιποτα στην τέταρτη βαραω το δικιλο! Ω ρε φιλε λεω, θα φαει ψαρακι ολο το σοι σημερα! :D
Αλλα δεν υπηρχε η αναλογη συνεχεια, χαλαρωσα κ εγω, πηρα ακομη 2 800αρια κ βγηκα. Ολα αυτα σε 1μιση ωρα, 20-30 μετρα απο την ακτη σε βαθος 1-5 μετρα.
Ωραιος
 
Nα ζωντανεψω λιγο το τοπικ, οχι γιατι αξιζουν τα οποια ψαρια πηρα αλλα γιατι καταφερα να παω.
Εκει που περυσι ηθελα 30ε βενζινες, φετος θελω 50... Συνηθως πηγαινω μονος οποτε το 50αρικο ποναει....
Θα κανω μοντιφιά ομως κ θα δοκιμασω ψαροντουφεκο 200φευγα χλμ πηγαινεελα με scooter. Να δουμε πως θα παει αυτο...
Πρωτη μερα μια συναγριδουλα 1,5αρα, μια κωλοχτυπα κ ενα κεφαλοπουλο.
Δευτερη μερα ευτυχως ενα χταποδι 3,5αρι εσωσε την παρτιδα μαζι με καναδυο πιανούμενους σηκιους. Φωτο δεν εχω απο αυτα.
Τα γοφαρια φαντασματα κ οι συναγριδες μακρινες....
Καλη σεζον αδερφια!


IMG_20220601_150613 (2).jpg
 
View attachment 50190

Το δοκίμασα κ αυτό, 200χλμ πηγαινελα.
Το βάρος που έχεις στη μέση από τους ιμάντες το βασικότερο πρόβλημα. Θέλει διάθεση για να το κάνεις αλλά γίνεται.
Μια φορά το έκανα και γύρισα με σημάδι καψίματος από την εξάτμιση.
 
Back
Top