Εμπλοκη σε bellmonte2

Χοντρικά,το λαμακι απελευθερώνει από αποθήκη στη γλώσσα,το κλείστρο εξωλκευει το ριγμένο απ'τη θαλάμη και η γλώσσα ανεβάζει το γεμάτο ώστε να το παραλάβει το κλείστρο στην επαναφορά του και να το κλειδώσει στη θαλάμη.Ενα σύνολο κινήσεων που πρέπει να γίνεται σε συγκεκριμένο χρονο-ρυθμο. Οποιαδήποτε καθυστέρηση,είτε από ελατηριο,είτε,είτε, είτε,χαλάει αυτήν την αρμονία -συγχρονισμο και καταλήγουμε στην εμπλοκή...
Αλλάζει κάποιο ανταλλακτικό εκεί τι ρυθμίζει κάτι απ' τη σκανδάλοθηκη αυτό δε καταλαβαίνω ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Πως γίνεται αυτος ο σύγχρονισμος φίλε μου πολύ ακούω αλλά κανείς δεν το εξηγεί
Μετα την εκπυρσοκροτηση, την ώρα που το κλείστρο κινείται θα πρέπει σε κατάλληλο χρόνο η γλώσσα να σπρώξει πάνω το φυσιγγι που απελευθερωνεται από την αποθήκη. Αν δεν υπάρχει σωστός χρονισμός και η γλωσσα ειναι πιο γρηγορη ή πιο αργη απο αυτο που πρέπει, προκύπτει εμπλοκή. Κάτι τέτοιο υποθέτω ότι συμβαίνει γιατί όταν πήγα στον οπλουργο του περιέγραψα πως συμβαινει η δυσλειτουργια και με πλατη ακουγα για 2 - 3 λεπτά την κίνηση του κλείστρου να ανοιγοκλεινει. Μου λέει παρτο και αφού πας προς το σκοπευτήριο ρίξε και αν στο ξανακάνει το φέρνεις πίσω και το αφήνεις. Ούτε είδα ούτε ρώτησα τι σκάλισε για να το συνεφέρει.
 
Μετα την εκπυρσοκροτηση, την ώρα που το κλείστρο κινείται θα πρέπει σε κατάλληλο χρόνο η γλώσσα να σπρώξει πάνω το φυσιγγι που απελευθερωνεται από την αποθήκη. Αν δεν υπάρχει σωστός χρονισμός και η γλωσσα ειναι πιο γρηγορη ή πιο αργη απο αυτο που πρέπει, προκύπτει εμπλοκή. Κάτι τέτοιο υποθέτω ότι συμβαίνει γιατί όταν πήγα στον οπλουργο του περιέγραψα πως συμβαινει η δυσλειτουργια και με πλατη ακουγα για 2 - 3 λεπτά την κίνηση του κλείστρου να ανοιγοκλεινει. Μου λέει παρτο και αφού πας προς το σκοπευτήριο ρίξε και αν στο ξανακάνει το φέρνεις πίσω και το αφήνεις. Ούτε είδα ούτε ρώτησα τι σκάλισε για να το συνεφέρει.
Α δεν είναι χρονοβόρα διαδικασία δηλαδή στο έκανε συχνά εσένα η μία στο τόσο
 
Αλλάζει κάποιο ανταλλακτικό εκεί τι ρυθμίζει κάτι απ' τη σκανδάλοθηκη αυτό δε καταλαβαίνω ευχαριστώ εκ των προτέρων
Η λειτουργία γίνεται μηχανικά.Δεν είναι θέμα ρύθμισης με την έννοια του ρεγουλαρισματος.Ρυθμιση μπορεί να εννοηθεί ένα τροχισμα στη γλώσσα,λόγω αστοχίας ας πούμε,ή ένα ισιωμα επίσης στη γλώσσα...Η φωτό που έχεις βάλει με παραπέμπει σε κακό σερβίρισμα της γλώσσας ή από χρόνο ή από σχήμα.Γι'αυτο όμως μπορεί να ευθύνεται και το λαμακι αλλά και το ελατήριο της αποθήκης..Εμπειρικά ο,τι κατέχω βέβαια...
 
Α δεν είναι χρονοβόρα διαδικασία δηλαδή στο έκανε συχνά εσένα η μία στο τόσο
Αν θυμάμαι καλά, η δικιά μου με το χρόνο παρουσίαζε το θέμα πιο συχνά. Πήγαινε το τουφέκι σε ένα οπλουργο και θα στο διορθώσει, ότι και να προκαλεί το πρόβλημα
 
Αν θυμάμαι καλά, η δικιά μου με το χρόνο παρουσίαζε το θέμα πιο συχνά. Πήγαινε το τουφέκι σε ένα οπλουργο και θα στο διορθώσει, ότι και να προκαλεί το πρόβλημα
Δεν είναι δικό μου παιδιά από άλλον φίλο είναι απλός Ρώταω σε περίπτωση που τύχει κάτι παρόμοιο
 
Αυτό με τη χαλαρη επωμιση στα συχρονα οπλα αδρανειας, οτι δηλαδη δε θα γίνει ο κυκλος λειτουργιας δεν είναι απόλυτο. Ισως γίνει με φυσ. 24γρ. Ολα τα αδρανειας που πέρασαν απο τα χερια μου λειτουργούσαν κανονικά ακόμα και απο το ισχίο. Μία φορά μόνο σε vitoria με 24 γρ δεν έγινε απόρριψη κάλυκα. Έχω ρίξει πάμπολα 24αρια με vitoria, affinity, M2 και αρκετα με montefeltro. Μην εχουμε κι εμεις απαιτηση να λειτουργουν αξιόπιστα οι καραμπίνες με πολυ μικρες γομωσεις.
 
Αυτό με τη χαλαρη επωμιση στα συχρονα οπλα αδρανειας, οτι δηλαδη δε θα γίνει ο κυκλος λειτουργιας δεν είναι απόλυτο. Ισως γίνει με φυσ. 24γρ. Ολα τα αδρανειας που πέρασαν απο τα χερια μου λειτουργούσαν κανονικά ακόμα και απο το ισχίο. Μία φορά μόνο σε vitoria με 24 γρ δεν έγινε απόρριψη κάλυκα. Έχω ρίξει πάμπολα 24αρια με vitoria, affinity, M2 και αρκετα με montefeltro. Μην εχουμε κι εμεις απαιτηση να λειτουργουν αξιόπιστα οι καραμπίνες με πολυ μικρες γομωσεις.
Απλά εννοώ ότι κάποιες φορές κάνουμε τις μπιχτες τουφεκιές που λέμε και το όπλο δε κουμπώνει σωστά εκεί που πρέπει πάνω μας και επειδή είναι αδράνειας ίσως μας την κάνει δεν λέω για χαμηλά φυσίγγια
 
Απλά εννοώ ότι κάποιες φορές κάνουμε τις μπιχτες τουφεκιές που λέμε και το όπλο δε κουμπώνει σωστά εκεί που πρέπει πάνω μας και επειδή είναι αδράνειας ίσως μας την κάνει δεν λέω για χαμηλά φυσίγγια
Φίλε αν θες με ακούς.
Δεν φταίει η επωμιση. Άλλαξε τη γλώσσα.
 
  • Like
Reactions: jnp
Εγώ μάγκες έχω ένα άλλο θέμα δν το έχω πάει Οπλουργο. Τα φυσίγγια με τον μεγάλο κάλυκα όταν τ βγάζω από την αποθήκη βγαίνουν ως τα μισά κ μ μισή στροφή πετάγεται κανονικά , σημείωση το όπλο είναι πεντακάθαρο το ελατήριο αποθήκης είναι κομπλέ λυπανση υπάρχει είναι benelli montefeltro
 
Εγώ μάγκες έχω ένα άλλο θέμα δν το έχω πάει Οπλουργο. Τα φυσίγγια με τον μεγάλο κάλυκα όταν τ βγάζω από την αποθήκη βγαίνουν ως τα μισά κ μ μισή στροφή πετάγεται κανονικά , σημείωση το όπλο είναι πεντακάθαρο το ελατήριο αποθήκης είναι κομπλέ λυπανση υπάρχει είναι benelli montefeltro
Να τα βγάζεις με τον απελευθερωτή φυσιγγίων (κουμπί με κόκκινη βούλα) και τραβώντας το κλείστρο,η κάννη φυσικά στραμμένη σε ασφαλες σημείο.Πανευκολο , γρήγορο και ασφαλές.
 
Να τα βγάζεις με τον απελευθερωτή φυσιγγίων (κουμπί με κόκκινη βούλα) και τραβώντας το κλείστρο,η κάννη φυσικά στραμμένη σε ασφαλες σημείο.Πανευκολο , γρήγορο και ασφαλές.
Αυτός είναι ο σωστός τρόπος που συνιστά και η Benelli...
 
Χρειάζεται κι ο άλλος όμως!🙂
Πολύ πιο αθόρυβος,αν χρειαστεί ν'αλλαξεις τα φυσίγγια της αποθήκης.
Είναι κάποια όπλα που είναι εύκολα από κάτω, η benelli δεν έχει ανοχές και όταν κολλήσει το φυσίγγι στη γλώσσα αν το ζορισεις μπορεί να γίνει ζημιά και λόγος για εμπλοκές .Στα νέα μοντέλα νομίζω ότι έχουν γίνει αλλαγές σε αυτό το σημείο.
 
Πολλές φορές η εμπειρία που έχουμε και η άνεση στο χειρισμό των όπλων, μας οδηγούν ανεπαίσθητα να μην διαβάζουμε προσεκτικά τα manual. Αν χειριζομασταν όπως ακριβώς λέει ο κατασκευαστής θα γλυτωναμε αρκετά θεματακια. Η σωστή απογεμιση είναι ένα απ' αυτά
 
Πολλές φορές η εμπειρία που έχουμε και η άνεση στο χειρισμό των όπλων, μας οδηγούν ανεπαίσθητα να μην διαβάζουμε προσεκτικά τα manual. Αν χειριζομασταν όπως ακριβώς λέει ο κατασκευαστής θα γλυτωναμε αρκετά θεματακια. Η σωστή απογεμιση είναι ένα απ' αυτά
Στην vinci πάντως στο manual αναφέρει 2 τρόπους και οι 2 είναι από κάτω και όχι με το κουμπί απελευθέρωσης από το κλείστρο. Αυτό έχει να κάνει περισσότερο με την ασφάλεια του όπλου. Είναι πιο ασφαλή να αδειάζει από κάτω από την αποθήκη το όπλο πατώντας τον αναστολέα φυσιγγιών παρά από το κλείστρο. Μάλιστα σε κάποια όπλα όπως η benelli sl80 δεν γίνεται να αδειάσει διαφορετικά αφού δεν έχει κουμπί απελευθέρωσης ούτε ανεβαίνει το φυσίγγι στην θαλάμη αν δεν πυροβολίσεις.
 
Εγώ όσες φορές μου κόλλησε το φυσίγγι πάνω στη γλώσσα ,μόνη λύση ήταν να το σπρώξω πάλι πίσω και να τα βγάλω από τον απελευθερωτή . Τώρα αν κάποιοι πιστεύουν ότι αξίζει να επιμείνουν αφού κολλήσει να το ζορισουν παραπάνω ,στο τέλος και οι οπλουργοι κλέφτες θα γίνουν ;
 
Εγώ μάγκες έχω ένα άλλο θέμα δν το έχω πάει Οπλουργο. Τα φυσίγγια με τον μεγάλο κάλυκα όταν τ βγάζω από την αποθήκη βγαίνουν ως τα μισά κ μ μισή στροφή πετάγεται κανονικά , σημείωση το όπλο είναι πεντακάθαρο το ελατήριο αποθήκης είναι κομπλέ λυπανση υπάρχει είναι benelli montefeltro
Το κάνει όταν το κλείστρο δεν έχει ασφαλίσει ...
Αν ασφαλίσει δεν πρέπει να το κάνει.
 
Back
Top