Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τέλη αν κάποτε κόψει κανένας sonic θέλω βάρος και διάμετρο μπίλιας φίλε.
Με ακρίβεια και τα 2.
Οποιοδήποτε μέγεθος ...

Αυτές είναι επινικελωμένες ;;;
Δεν ξέρω φίλε μου ξέρω απλά ότι επειδή τα χυτευει ο ίδιος τα σκληραίνει πολύ 18-21 brinnel
Διάμετρος από ότι λέει ο κατασκευαστής 9.65mm
 
Ολο το ''παιχνιδι''.....παιζεται στην σκληροτητα που εχουν τα βολια....οτι βολια και να δοκιμασω
απλα η επινικελωμενα....χαλκομανια γινονται πανω στο στοχο στα 35 - 40 μετρα.
Και οχι με υπερβολικες ταχυτητες ....καμια διαφορα δεν ειδα ..και ειχαν ηταν αμελητεα σε αυτα τα βολια που δουλευω .
 
Linotype ή Wheel Weight Water Quenched, δεν υπάρχει κάτι άλλο.
https://patents.google.com/patent/US5464487
πάνω από 15 brinell
Linotype ή Wheel Weight Water Quenched, δεν υπάρχει κάτι άλλο.
Αλλά για τους δυνατούς χύτες βρήκα και excel-άκι που υπολογίζει brinell ανάλογα το κράμα (θα το βρείτε στο τέλος του πόστ)
Καλές χυτεύσεις μάγκες .... βλέπω να φτιάχνει χυτήριο ο @ΝίκοςΠ ....

Εδώ το βρήκα ... μπράβο σε αυτόν που το έφτιαξε ...
http://castboolits.gunloads.com/showthread.php?105952-Lead-alloy-calculators

και ένα βίντεο για το πως θα φτιάχνετε κράματα με τα brinell που επιθυμείτε ...

 

Attachments

  • Lead Alloy Calculators 070612 (with 17 custom alloys).zip
    15,6 KB · Προβολές: 6
Last edited:
Που τα βρίσκεις αυτά ?
Τρίβολα μου είχε δώσει ένας παλιότερα αλλά δεν μου είχε πει από που τα αγοράζει ...
Στο Ίντερνετ βρίσκεις άμα ενδιαφέρεσαι.....υπάρχουν τα super kill, τα wolf

721D3AD6-3B2D-4D66-A463-345112A70034.png
725593AA-6D8D-44C6-927A-02770998BBF8.png

Επίσης η nsi βγάζει ένα διβολο και είχα δει και ένα βιντεάκι που το δοκίμαζαν στα 30 ή 35 μέτρα αλλα δεν μου άρεσε. Οι δυο μπίλιες μεταξύ τους αποτι θυμάμαι είχαν πολύ μεγάλη απόσταση. Καλύτερα μονόβολο.terror.
 
Καλησπέρα παιδιά. Στόχος 60 πλάτος και 40 ύψος με 10βολο μαγκνουμ βάζω 6 δραμια.. Απόσταση 35 μέτρα και τσοκ 3ρη μαμά. Είναι καλά η έπρεπε να ναι ποιο σφιχτή;;

Αν και δεν ξερω απο εμπορικα...νομιζω οτι επρεπε να ηταν ποιο ''μαζεμενη'' στα 35 μετρα,,,,τα αλλα 4βολια
που πηγαν.....ανοιξαν πολυ ??
 
Ειπα δεν γνωριζω απο εμπορικα......αλλα για μενα.....εαν χασω το 40% της τουφεκιας ( 4 στα 10βολια )
στα 35 μετρα....λεω.....εχετε γεια βρυσουλες λογγοι βουνα ραχουλες..... ;)
Δεκτή η άποψη σου φίλε Νικο αλλά για μένα είναι καλή γιατί θέλω λίγο άνοιγμα κ αν έριχνα στα 25 μέτρα θα είχα 6 δραμια σε 20 πόντους οπότε είναι σούπερ..
 
Καλησπέρα παιδιά. Στόχος 60 πλάτος και 40 ύψος με 10βολο μαγκνουμ βάζω 6 δραμια.. Απόσταση 35 μέτρα και τσοκ 3ρη μαμά. Είναι καλά η έπρεπε να ναι ποιο σφιχτή;;
Έχω την αίσθηση ότι πρέπει να είναι πιο σφιχτή στα 35
 
Καλημερα, τα εχω ριξει με φουλ και με το Kicks xfull, ειναι παρα πολυ καλα μονοβολα, ενας φιλος που ειναι γατα μου τα προτεινε.
Ο λογος που τα εριξα και με το Kicks ειναι γιατι αν εχω στη ζωνη καποιο και χρειαστει να το ριψω ενω ειμςι για φασσες δεν θα υπαρχει η πολυτελεια να αλλαξω τσοκ, 50 μετρα τα ειχα δοκιμασει και πηγαιναν ευθυβολα
Άλεξ με το goose τα έριξες?πήρα ένα anaconda black duck.λες να τα δοκιμάσω η θα φύγει κ το τσοκ μαζί?? δράμια ρίχνω αλλά θέλω εάν χρειαστεί κάποια φορά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top