Διόφθαλμη Σκόπευση, πόσο σημαντική είναι;

και ο δάσκαλος θα σου έλεγε ,

με τον τρόπο που επωμίζει έχασε αρκετό χρόνο μέχρι η κάννη και η ματιά του να έλθει στην ευθεία του στόχου.
η κίνηση της κάννης πάνω -κάτω μέχρι να "βρει" την τροχιά τον έκανε να χάσει πολύτιμο χρόνο.

αλλά έλα τώρα , να κάνουμε κριτική εμείς στο τυπάκο , που στα Ψαχνά έκανε 199/200 ..

χεχεχε ............ έλεος. ;) ;) ;)
επίσης όταν είχα πρωτοδεί το video είχα εντυπωσιαστεί πόσο σφικτά τσοκ είχε.
αν δεις από το 7,20 - 8.40 υπάρχουν τουφεκιές που "γράφουν" στην απέναντι καθαρή πλαγιά.

αν δεν με ξεγελάει η εικόνα , μου φαίνεται πολύ σφικτές για τόσο μακρυά .
Fixed choke 30cm τσοκ φίλε ,μάλλον 3-2
 
Για να ξυπνήσουμε το θέμα λίγο, νομίζω πως συμφωνείτε ότι κάποια επίγνωση της κάννης είναι απαραίτητη ώστε να μπορούμε να διορθώσουμε μία κακή τουφεκιά, να εφαρμόσουμε τεχνική, να αυξομειωσουμε την προσκόπευση κ.ο.κ.
 
Για να ξυπνήσουμε το θέμα λίγο, νομίζω πως συμφωνείτε ότι κάποια επίγνωση της κάννης είναι απαραίτητη ώστε να μπορούμε να διορθώσουμε μία κακή τουφεκιά, να εφαρμόσουμε τεχνική, να αυξομειωσουμε την προσκόπευση κ.ο.κ.
Συμφωνουμε απόλυτα δάσκαλε, προχωρα το!!!!
 
Για να ξυπνήσουμε το θέμα λίγο, νομίζω πως συμφωνείτε ότι κάποια επίγνωση της κάννης είναι απαραίτητη ώστε να μπορούμε να διορθώσουμε μία κακή τουφεκιά, να εφαρμόσουμε τεχνική, να αυξομειωσουμε την προσκόπευση κ.ο.κ.
Σιγουρα είναι καλό αλλά και δύσκολο ταυτόχρονα.Νομίζω ότι είναι πολυ ριψοκίνδυνο πάνω στην διόρθωση να κουνήσεις χέρια.
 
Για να ξυπνήσουμε το θέμα λίγο, νομίζω πως συμφωνείτε ότι κάποια επίγνωση της κάννης είναι απαραίτητη ώστε να μπορούμε να διορθώσουμε μία κακή τουφεκιά, να εφαρμόσουμε τεχνική, να αυξομειωσουμε την προσκόπευση κ.ο.κ.

Χωρίς επίγνωση της κάννης καληνύχτα και όνειρα γλυκά!
 
Χωρίς επίγνωση της κάννης καληνύχτα και όνειρα γλυκά!
Άλλο επίγνωση κ άλλο εστιαση στην κανη η στα σκοπευτικα φιλε, παω στοίχημα ότι πολλοι διαβάζουν κ συμφωνουν στην επίγνωση της κανης , αλλά στην ουσία δεν ξέρουν καν τι σημαίνει πληρη αγνόηση της κανης, πληρη εστιαση στον στόχο κ μόνο αίσθηση στο περιθωριο που είναι η κανη, πιστευω πως ελάχιστα άτομα ρίχνουν ετσι
 
Ένα παιδί είχε βάλει ένα από τα μεγάλα σκοπευτικά της hiviz, σε συζήτηση που είχαμε έλεγε ότι αυτό το έκανε για να του αυξάνει την επίγνωση του που είναι η κάννη του. Στο αποτέλεσμα είναι πολύ καλός σκοπευτής.

Προσωπικά πριν καταφέρω να έχω μια αντίληψη που στην ευχή είναι η κάννη μου ένιωθα σαν να ρίχνω κάθε φορά μόνο ενστικτωδώς κάτι που τελικά με κρατούσε στάσιμο. Σε δύσκολα πιάτα και μακρινά αυτό το ενστικτωδώς μόνο από τύχη δουλεύει για εμένα αφού δεν μπορώ να πετύχω σταθερότητα.
 
Άλλο επίγνωση κ άλλο εστιαση στην κανη η στα σκοπευτικα φιλε, παω στοίχημα ότι πολλοι διαβάζουν κ συμφωνουν στην επίγνωση της κανης , αλλά στην ουσία δεν ξέρουν καν τι σημαίνει πληρη αγνόηση της κανης, πληρη εστιαση στον στόχο κ μόνο αίσθηση στο περιθωριο που είναι η κανη, πιστευω πως ελάχιστα άτομα ρίχνουν ετσι

Ποτέ δεν έχω εστίασει σε σκόπευτρο ή ότι άλλο εννοείς.. Μεγαλύτερο ρόλο για μένα παίζει να έχεις επίγνωση της ταχύτητας και της τροχιάς του δίσκου σε συνδυασμό με το που είναι η κάννη σου.. Μετά από αρκετά χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα προσωπικά έχω πλήρη επίγνωση της κάννης μου και διόρθωσης της ντουφεκιάς ακόμα και στην δεύτερη ντουφεκιά ενός μονού πιάτου.. Παίζω μόνο με εικόνες δλδ σχέση κάννης και απόστασης - ταχυτητας του δίσκου.. Θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζεις πόση προσκοπευση βάζεις ώστε να μπορείς να καταλαβαίνεις που πάει η ντουφεκιά σου και να πράττεις αναλόγως.. Πότε δεν κατάλαβα ρωτώντας πολλούς σκοπευτές πόση προσκοπευση βάζεις να μου απαντάνε αααα δεν μπορώ να καταλάβω.. Ε αν δεν μπορείς να καταλάβεις αν χάνεις ένα πιάτο τι ακριβώς κάνεις για να το σπάσεις μετά; Ρωτάω εγώ..
 
Ποτέ δεν έχω εστίασει σε σκόπευτρο ή ότι άλλο εννοείς.. Μεγαλύτερο ρόλο για μένα παίζει να έχεις επίγνωση της ταχύτητας και της τροχιάς του δίσκου σε συνδυασμό με το που είναι η κάννη σου.. Μετά από αρκετά χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα προσωπικά έχω πλήρη επίγνωση της κάννης μου και διόρθωσης της ντουφεκιάς ακόμα και στην δεύτερη ντουφεκιά ενός μονού πιάτου.. Παίζω μόνο με εικόνες δλδ σχέση κάννης και απόστασης - ταχυτητας του δίσκου.. Θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζεις πόση προσκοπευση βάζεις ώστε να μπορείς να καταλαβαίνεις που πάει η ντουφεκιά σου και να πράττεις αναλόγως.. Πότε δεν κατάλαβα ρωτώντας πολλούς σκοπευτές πόση προσκοπευση βάζεις να μου απαντάνε αααα δεν μπορώ να καταλάβω.. Ε αν δεν μπορείς να καταλάβεις αν χάνεις ένα πιάτο τι ακριβώς κάνεις για να το σπάσεις μετά; Ρωτάω εγώ..
Δεν αναφερόμουν σε εσένα φίλε, γενικά μιλάω, στην ερώτηση σου τι κάνω αν χάσω ένα πιατο , συνήθως ξέρω ακριβώς τι λάθος έκανα κ άμεσως διορθώνω, συνήθως πισω μενω η περναω απο πανω
 
Back
Top