Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
J&B
Light 31gr, Commando 32gr για τσίχλα
Εντυπώσεις, γνώμες
Το light το ριχνω 3χρονια.Πολυ καλο φυσιγγι και με καλο καιρο και στο κρυο δεν ειχα προβλημα.Στην πολυ υγασια(οταν σταζουν τα παντα)ειχα πουλια με πολυ αιμα,που μπορει να ηταν και ζωντανα μερικες φορες αλλα ακινητοποιημενα.Τα commando μονο στο πολυ κρυο μου πηγαν καλα.Σε καλο καιρο πολλα ζωντανα
 
Πέρα από την πλάκα που κάνουμε ο κάθε ένας μας ρίχνει ότι φυσίγγια γουστάρει.πχ εγώ δεν είχα ρίξει ποτέ σε κυνήγι 28 γρ και φέτος σε περπατητω τσιχλας ακούγοντας και ένα σωρό κόσμο πήρα μαζί μου ένα κουτί.δεν πήρα ούτε πούπουλο έκαψα ένα κουτί και δεν έκανα τίποτα.οταν το γύρισα σε γνωστό 30αρι στα πρώτα 7 φυσίγγια είχα 7 τσιχλες το αποτέλεσμα είναι ότι εγώ και το 28 αρι μακριά κ αγαπημένη.φυσικα και δεν θα κρίνω τους συναδέλφους που τα ρίχνουν ο καθ ένας μας όπως του αρέσει.
 
Πέρα από την πλάκα που κάνουμε ο κάθε ένας μας ρίχνει ότι φυσίγγια γουστάρει.πχ εγώ δεν είχα ρίξει ποτέ σε κυνήγι 28 γρ και φέτος σε περπατητω τσιχλας ακούγοντας και ένα σωρό κόσμο πήρα μαζί μου ένα κουτί.δεν πήρα ούτε πούπουλο έκαψα ένα κουτί και δεν έκανα τίποτα.οταν το γύρισα σε γνωστό 30αρι στα πρώτα 7 φυσίγγια είχα 7 τσιχλες το αποτέλεσμα είναι ότι εγώ και το 28 αρι μακριά κ αγαπημένη.φυσικα και δεν θα κρίνω τους συναδέλφους που τα ρίχνουν ο καθ ένας μας όπως του αρέσει.
Σωστός,και είναι και αυτό που είπε και ο φίλος ποιο πάνω, αν είχαν την ίδια τιμή ένα 28αρι και ένα 32αρι θα έπαιρναν όλοι το 32αρι, (υπάρχουν όμως;)) δεν έχω βάλει στο όπλο μου ποτέ ούτε για δοκιμή κάτω από 32γρ, βέβαια βλέπεις λόγω αύξησης των φυσιγγίων και αν συνεχίσει να αυξάνεται,στο τέλος θα γίνει και της μόδας με 20γρ,!!!!! Δεν είναι και φτηνό ένα άλλο διαμέτρημα,να υπάρχει στην επιλογή ένα 20cal ας πούμε, είναι και αυτά φαρμακείο:cool:καλημερα και χρόνια πολλά.....
 
Το light το ριχνω 3χρονια.Πολυ καλο φυσιγγι και με καλο καιρο και στο κρυο δεν ειχα προβλημα.Στην πολυ υγασια(οταν σταζουν τα παντα)ειχα πουλια με πολυ αιμα,που μπορει να ηταν και ζωντανα μερικες φορες αλλα ακινητοποιημενα.Τα commando μονο στο πολυ κρυο μου πηγαν καλα.Σε καλο καιρο πολλα ζωντανα
Αν το light 31 το ριξεις με 2* στις πολλες υγρασίες...θα παθεις "ζημία" που λένε κ στον Πόντο...:p
 
Αν το light 31 το ριξεις με 2* στις πολλες υγρασίες...θα παθεις "ζημία" που λένε κ στον Πόντο...:p
Κωστα το θεωρω πολυ καλο τσιχλοφυσιγγο!Παει σχεδον σ ολους τους καιρους!ΟΚ,ζοριζεται στην πολυ υγρασια αλλα δεν ειναι και οτι κυνηγας τα πουλια,πεφτουν ακινητιποιημενα!Το ριχνω με την es100 σχεδον παντα με 3αρι τσοκ,σπανια με 4,σχεδον ποτε με 2.Οπως και 2 φιλοι με μπενελι και 4αρι τσοκ.Την επομενη φορα με πολυ υγρασια,θα σε ακουσω και θα δοκιμασω το 2αρι.
 
εγώ μετρώ διαμέτρους τουλάχιστον 20 σκαγίων από κάθε φυσίγγι και βγάζω μέσο όρο και αποκλίσεις
ειδικά αποκλίσεις
ποιο σύστημα αρίθμησης των σκαγίων ακολουθείς;
εγώ το κλασικό της ΠΥΡΚΑΛ ανά 0,25
και τα νούμερα τα βγάζω ανά 1/4
π.χ.
#4 Φ3,25 από 3,28εως3,22
#5 1/4 από Φ2,96 εως Φ2,91

δεν με πειράζει τόσο να έχει άλλα σκάγια από αυτά που γράφει όσο να έχει ανακατεμένα νούμερα σκαγίων (αποκλίσεις)
 
εγώ μετρώ διαμέτρους τουλάχιστον 20 σκαγίων από κάθε φυσίγγι και βγάζω μέσο όρο και αποκλίσεις
ειδικά αποκλίσεις
ποιο σύστημα αρίθμησης των σκαγίων ακολουθείς;
εγώ το κλασικό της ΠΥΡΚΑΛ ανά 0,25
και τα νούμερα τα βγάζω ανά 1/4
π.χ.
#4 Φ3,25 από 3,28εως3,22
#5 1/4 από Φ2,96 εως Φ2,91

δεν με πειράζει τόσο να έχει άλλα σκάγια από αυτά που γράφει όσο να έχει ανακατεμένα νούμερα σκαγίων (αποκλίσεις)
Τα παραπάνω είναι στο ιταλικό.
Και η απόκλιση στον μέσο όρο μας πειράζει και οι διαφορές μεταξύ τους και η σφαιρικότητα και η σκληρότητα.
Αυτά είναι τα 4 στοιχεία που μας ενδιαφέρουν.

Τον παραπάνω πίνακα τον έκανα για να δω αν δουλεύει σωστά το excel που είχα ποστάρει στις βλητικές δοκιμές.
Βρίσκει απόκλιση στον μέσο όρο μόνο.
Θα φτιάξω και αυτό που λες για 20 σκάγια.
Το είχα φτιάξει για μέτρημα 10 σκαγιών ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top