Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Υπάρχουν ποιότητες και σε αυτά απ' ότι ξέρω Γιάννη.
Τα καλύτερα είναι της Federal τα TSS 18γρ/κυβικό εκατοστό πυκνότητα.
Δεν ξέρω αν τα πουλάνε χύμα.
Το μολύβι έχει 11γρ/κυβικό εκατοστό πυκνότητα.
Επίσης ομοιομορφία στο μέγεθος και σφαιρικότητα καθορίζουν την ποιότητα ... ειδικά το δεύτερο.
Αυτά έχω ακούσει ...

Ίσως υπάρχουν και άλλα κράματα που έχουν μικρότερη περιεκτικότητα σε βολφράμιο και μικρότερη πυκνότητα πιο φθηνά αλλά όχι το ίδιο καλά. Φυσικά θεωρητικά είναι καλύτερα από μολύβι ... σε σκληρότητα και πυκνότητα.

Οι Γερμανοί ακούνε ;;;; Στην Γερμανία πουλάνε χύμα TSS ή τέλος πάντων άλλα βολφραμίου ;
Αν ναι γνωρίζετε κατάστημα ;
Για χύμα TSS ή βισμουθ ή βολφράμιο δεν έχω ακούσει κάτι. Πέραν αυτού οι ιδιογομωτές έχουν παρόμοιες "προδιαγραφές" όπως οι κυνηγοί, δηλ. σχολείο -> εξετάσεις -> άδεια ιδιογομωτή. Με την άδεια μπορείς να αγοράσεις τα πάντα, αλλά σε περιορισμένες ποσότητες που καταγράφονται στην άδειά σου.
Θα ρωτήσω την Δευτέρα σε δύο μαγαζιά και έναν ιδιογομωτή που με προμηθεύει με σφαίρες & φυσιγγια και μετά σου απαντώ.
 
Για χύμα TSS ή βισμουθ ή βολφράμιο δεν έχω ακούσει κάτι. Πέραν αυτού οι ιδιογομωτές έχουν παρόμοιες "προδιαγραφές" όπως οι κυνηγοί, δηλ. σχολείο -> εξετάσεις -> άδεια ιδιογομωτή. Με την άδεια μπορείς να αγοράσεις τα πάντα, αλλά σε περιορισμένες ποσότητες που καταγράφονται στην άδειά σου.
Θα ρωτήσω την Δευτέρα σε δύο μαγαζιά και έναν ιδιογομωτή που με προμηθεύει με σφαίρες & φυσιγγια και μετά σου απαντώ.
Σήμερα έμαθα πως φυσέκια TSS / βισμουθ / βολφράμιο είναι απαγορευμένα για κυνηγετική χρήση στην Γερμανία. Επιτρέπονται μόνο για στρατιωτική χρήση - π.χ. για τa pump-gun της GSG-9 (ειδικές δυνάμεις). Αρα δεν υπάρχουν στην ελευθέρη αγορά. Εμαθα επίσης πως η μητρική εταιρία της Rottweil, η Ruag-ammotec, παράγει TSS σφαίρες και δράμια με βολφραμιο, αλλά πρέπει να έχεις ειδική άδεια γομωτή για στρατό ή αστυνομία.

ΥΓ: Υπάρχουν δράμια 00 μείγματος χάλυβα-βολφραμίου που τρυπούν αλεξίσφαιρο τζάμι 4 εκατοστών.
 
Last edited:
Υπάρχουν ποιότητες και σε αυτά απ' ότι ξέρω Γιάννη.
Τα καλύτερα είναι της Federal τα TSS 18γρ/κυβικό εκατοστό πυκνότητα.
Δεν ξέρω αν τα πουλάνε χύμα.
Το μολύβι έχει 11γρ/κυβικό εκατοστό πυκνότητα.
Επίσης ομοιομορφία στο μέγεθος και σφαιρικότητα καθορίζουν την ποιότητα ... ειδικά το δεύτερο.
Αυτά έχω ακούσει ...

Ίσως υπάρχουν και άλλα κράματα που έχουν μικρότερη περιεκτικότητα σε βολφράμιο και μικρότερη πυκνότητα πιο φθηνά αλλά όχι το ίδιο καλά. Φυσικά θεωρητικά είναι καλύτερα από μολύβι ... σε σκληρότητα και πυκνότητα.

Οι Γερμανοί ακούνε ;;;; Στην Γερμανία πουλάνε χύμα TSS ή τέλος πάντων άλλα βολφραμίου ;
Αν ναι γνωρίζετε κατάστημα ;
Δες εδώ
 
Ναι οι γερμανοι πουλανε
Πού, ποιός;

Εγώ ρώτησα σε γνωστό μου ιδιογομωτή και σε 2 καταστήματα που εμπορεύονται υλικά ιδιογόμωσης εδώ και εδώ καθώς και στον μεγαλύτερο έμπορο για υλικά ιδιογόμωσης Reimer Johannsen και όλοι μου είπαν ότι μόνο μαλακό ατσάλι επιτρέπεται στα κυνηγετικά φυσιγγια.
 
Τελικά ο @Dimitris benelli με έβαλε σε σκέψεις και ρώτησα στο Υπουργείο Εσωτερικών της Γερμανίας που είναι υπεύθυνο για όπλα, πυρομαχικά κλπ.
Αποτέλεσμα:
Aυτό που έγραψα προηγουμένως, πως φυσέκια TSS / βισμουθ / βολφράμιο είναι απαγορευμένα για κυνηγετική χρήση στην Γερμανία ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ! Συγνώμη για την "παραπληροφόρηση". Αυτό που ισχύει είναι πως οι σφαίρες κυνηγίου για ραβδωτά απαγορεύται να έχουν πυρήνα από βαριά μέταλλα, π.χ. βολφραμ. Σε ερώτηση που έκανα πάλι στα δύο καταστήματα μου είπαν πως μόνο ένα 5% του τζίρου τους έχει σχέση με λειόκανα, και για αυτό τον λόγο δεν έχουν ευρύ φάσμα προϊόντων σχετικά με λειόκανα, δηλ. με TSS κλπ. δεν ασχολούνται.

Με άλλα λόγια επιτρέπεται η χρήση τους αλλά κανείς δεν ήξερε να μου πει πού μπορώ να τα αγοράσω. Ξαναρώτησα στην εταιρία Reimer Johannsen και με παρέπεμψαν στην Ruag, η οποία δεν πουλά σε ιδιώτες.
 
Ωραίο φυσιγγακι που βέβαια έχω χρόνια να το ρίξω είναι και το silver του Κενταύρου 32 γρ με g3000 και τάπα gualadi και από ότι ρώτησα πρό λίγου στα 6.30 €. Έχει πολλά χρόνια πίσω που έχω ρίξει κυριολεκτικά 5/6000 από δαυτα πάντα 9αριακι και κάποια 7αρια με το 8 έχω μαλώσει από μικρός είναι αξιόλογο φυσίγγι αν παραμένει ίδιο .
 
Και μια που το ΄φερε το θέμα, ιδού ένα πινακάκι με τα επιτρεπομενα διαμετρήματα για κυνήγι και άθλημα στην Γερμανία (αγνοήστε τα νούμερα στις παρενθέσεις).
1631009429624.png1631009460430.png1631009525130.png

Ο πίνακας είναι από ιστοσελίδα εταιρείας για "επαναγόμωση" σφαιρών. Μόνο τα δύο τελευταία του πίνακα χρησιμοποιούμε στην Ελλάδα, το 12άρι και "τα άλλα(1)" λειόκαννου.
 
Καλημέρα εχει καποιος δοκιμάσει το συγκεκριμένο φυσίγγι ??

View attachment 31767
ποτέ δε λείπει από τη ζώνη μου
πολύ καλό με καλά σκοτώματα
όπως και το προηγούμενο το πράσινο με τεκνα πυρίτδα από τα οποία έχω 15 τεμάχια ακόμα
 
ποτέ δε λείπει από τη ζώνη μου
πολύ καλό με καλά σκοτώματα
όπως και το προηγούμενο το πράσινο με τεκνα πυρίτδα από τα οποία έχω 15 τεμάχια ακόμα
Με τι τσοκαρισμα το ρίχνεις φίλε μου και μέχρι πόσα μέτρα έχεις καλά αποτελέσματα
 
Ήρθε ... Αξίζει να το δοκιμάσω ή παρουσίαση και σκοπευτήριο ;

View attachment 32083
βασιλη τα ερηχνα παλια και τα επαιρνα κουτες απο τον φιλομου ζαραλη,,καλα φυσιγκακια εχη αλα εας βαλη λιγο νερακι στο κρασιτου κιαυτος ωπος ο ρουμελιωτης κτλ ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top