Αφυδατωμένες τροφές

Καλο να υπαρχει το εμφιαλωμενο νερο Γιωργο μου αλλα εχει και αυτο μεσα τα συντηρητικα του, εγω εβαλα φιλτρο νερου να εχω το κεφαλι μου ησυχο, γλυτωσα και το κουβαλημα καθε τοσο. κατα τα αλλα και δω τα ιδια εγιναν, ειδικα τα αντισηπτικα ηταν το μηλον της εριδος .
Εχω στο σπιτι φιλτρα , τετραπλο φιλτρο αλλα ακομα δεν πινεται, ειναι σαν να ειναι πεθαμενο το νερο με τα φιλτρα , τωρα για τα εμφιιαλωμενα ναι εχουν μια σταγονα μεσα και στο λεω λογο οτι δουλεψα σχεδον δυο δεκαετιες σε εταιρια εμφιαλωσεως στην Ελλαδα και ειδα πολλα , αλλα ειναι πολυ καλυτερο απο το απλο της βρυσης .
 
30 χρονια ημερομηνια ληξης? εντυπωσιακο και πολυ ενδιαφερον
Μικρός ήμουν πρόσκοπος. Σε κάποια κατασκήνωση μαγειρεύαμε κρέατα που μας τα είχε δώσει ο Στρατός. Τα κρέατα αυτά είχαν μπει σε βαθειά κατάψυξη πριν από δεκαετίες.
 
Μικρός ήμουν πρόσκοπος. Σε κάποια κατασκήνωση μαγειρεύαμε κρέατα που μας τα είχε δώσει ο Στρατός. Τα κρέατα αυτά είχαν μπει σε βαθειά κατάψυξη πριν από δεκαετίες.
Αυτό που λες δεν ισχύει.... παραπλανηθηκες μάλλον...
 
Αυτό που λες δεν ισχύει.... παραπλανηθηκες μάλλον...
Έχω ακούσει και εγώ ιστορίες μικρός σε παρέες του πατέρα μου ,για στρατιώτες που υπηρετούσαν τη δεκαετία του 1970 και είχαν δει στα μαγειρεία κατεψυγμένα κρέατα από τη δεκαετία του 40. Το 2008 που υπηρέτησα εγώ σε ασκήσεις αλλά και σε κατάσβεση πυρκαγιών μας μοίραζαν τα λεγόμενα 4Β ( δεν ξέρω αν και τι σημαίνει 4Β) τα οποία ήταν χάρτινα κουτιά με κονσέρβες και ροφήματα μέσα και άλλα διάφορα. Αυτό που λέμε τώρα M.R.E.
 
Αυτό που λες δεν ισχύει.... παραπλανηθηκες μάλλον...
Πολύ πιθανό. Καθόλου δεν αμφιβάλλω. Παιδιά ήμασταν, πιστεύαμε στους δράκους και στα τέρατα. Οι Βαθμοφόροι όμως αυτό μας είχαν πει, ότι τα κετεψυγμένα κρέατα στις μεγάλες μαύρες σακούλες ήταν του ΕΣ και ήταν στην κατάψυξη για δεκαετίες.

Εσύ όμως, πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν ισχύει;
 
Έχω ακούσει και εγώ ιστορίες μικρός σε παρέες του πατέρα μου ,για στρατιώτες που υπηρετούσαν τη δεκαετία του 1970 και είχαν δει στα μαγειρεία κατεψυγμένα κρέατα από τη δεκαετία του 40. Το 2008 που υπηρέτησα εγώ σε ασκήσεις αλλά και σε κατάσβεση πυρκαγιών μας μοίραζαν τα λεγόμενα 4Β ( δεν ξέρω αν και τι σημαίνει 4Β) τα οποία ήταν χάρτινα κουτιά με κονσέρβες και ροφήματα μέσα και άλλα διάφορα. Αυτό που λέμε τώρα M.R.E.
Επιβεβαιωνω και εγω με ιστοριες που ακουσα απο τον πεθερο μου
Οτι ειχαν τα κρεατα πανω τετοιες σφραγιδες
Δεν μπορω να το επιβεβαιωσω
Αλλα αυτο μου εχει πει
 
Μετά από την κουβέντα που είχαμε εδώ για τις αφυδατωμένες τροφές πήρα και εγώ δύο πακέτα από περιέργεια και για να υπάρχουν. Όντως έχουν καμιά 20αρια χρόνια ημερομηνία λήξης ( δεν τα έχω μπροστά μου τώρα να πω ακριβώς). Η μάρκα είναι η NRG -5 και είναι συμπαγές σαν σιμιγδάλι συσκευασίες των 500 γραμμαρίων, με πολύ μικρό όγκο ( εντυπωσιακά μικρό θα έλεγα).
 
Η ξηρά τροφή εκτακτης ανάγκης αν διατηρηθεί σωστα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μετά 20-25 χρόνια. Και συνήθως δεν τρώγεται όπως δείχνει ο τύπος στο βιντεο, αλλά με νερό μαζί.
Ναι δε διαφωνώ άλλωστε από ότι ειδα φυτικής προέλευσης είναι λογικά θα αντέχουν και περισσότερο. Να σου πω την αλήθεια κανονικά θα έπρεπε να τη δοκιμάσω κιόλας αλλά δεν το έχω κανει.
 
ας ξεκινήσουμε με την προσωπική εμπειρία... το 2001 που υπηρετούσα στην κω είχα μπει πολλές φορές στο ψυγείο-αποθήκη της 80 αδτε δηλαδή της Ταξιαρχίας του νησιού... ότι κρέας υπήρχε εκεί μέσα δεν ξεπερνούσε το 6 μηνο όσον αφορά τα χοιρινά κ μοσχαρια..τα κοτόπουλα λιγότερο..σημ συνήθως το κιβώτιο η λεγόμενη μπάλα ήταν ελληνικών εταιρειών εκτός από τα κοτόπουλα που κάποια στιγμή φέραν γαλλικά... για ένα χρόνο πέρασαν σχεδόν όλα από τα χέρια μου οπότε τα έχω δει με τα μάτια μου... εκτός αυτού, αν υπάρχει κάποιος με ανάλογες γνώσεις ας με επιβεβαιώσει, σε μακροχρόνια κατάψυξη και πάλι υπό προϋποθέσεις οι μοναδικοί οργανισμοί που δεν αλλοιώνονται είναι οι μονοκυτταροι, όπως πχ το σπέρμα.. το κρέας είναι πολυκυτταρος οργανισμός και μοιραία χαλάει..ειδικά σε καταψυκτες με -20 όπως στο σπίτι μας.... δεν υπάρχει πιθανότητα να αφήσεις 30 Χρόνια στην κατάψυξη ένα κρέας και μετά όχι να το μαγειρέψεις αλλά να το φας κιόλας...
το παραπάνω αποδεικνύεται εύκολα αν κάποιος αφήσει ένα μικρό κομμάτι κρέας στην κατάψυξη του για διάστημα κάποιων μηνών πόσο μάλλον χρόνου ή χρόνων...
 
έχει δει κανείς αν πωλούνται οι datrex? πολύ δυνατές αλλά κ επικίνδυνες γιατί μετά την χρήση απαγορεύεται να πιείς υγρά για αρκετές ωρες
Είχα ψάξει ( διαδικτυακά) και δεν τις είχα βρει. Έτσι πήρα την άλλη που αναφέρω πιο πάνω. Αν θυμάμαι καλά οι datrex είχαν και μικρότερη ημερομηνία λήξης, νομίζω 5 χρόνια. Αυτό που λες για τα υγρά πρώτη φορά το ακούω να σου πω την αλήθεια.
 
προ αμνημονεύτων κ ενδοξων ετών ειχα δοκιμάσει τις μπλε... τότε υπήρχε μπλε κ κόκκινη με την κόκκινη να είναι πιο ισχυρή... ρητή οδηγία στη συσκευασία μετά την κατανάλωση μιας μονάδας, ήταν σε κομμάτια τετράγωνα, να μην πιείς υγρά.. στην περίπτωση της μπλε ήταν 6 ώρες αν θυμάμαι καλά και για την κόκκινη τουλάχιστον 8..
κάπου είχα διαβάσει ότι υπήρχε κίνδυνος για το στομάχι γιατί με το νερό διογκωνοταν
 
Μετά από την κουβέντα που είχαμε εδώ για τις αφυδατωμένες τροφές πήρα και εγώ δύο πακέτα από περιέργεια και για να υπάρχουν. Όντως έχουν καμιά 20αρια χρόνια ημερομηνία λήξης ( δεν τα έχω μπροστά μου τώρα να πω ακριβώς). Η μάρκα είναι η NRG -5 και είναι συμπαγές σαν σιμιγδάλι συσκευασίες των 500 γραμμαρίων, με πολύ μικρό όγκο ( εντυπωσιακά μικρό θα έλεγα).
Αυτό αν θυμάμαι καλά τρώγετε ως έχει ή αλλιώς σε πιατάκι το βάζεις με νερό και λιώνει και γίνετε σαν κρεμούσα παιδική , έχει πολλές θερμίδες η κάθε μπάρα .
 
Αυτό αν θυμάμαι καλά τρώγετε ως έχει ή αλλιώς σε πιατάκι το βάζεις με νερό και λιώνει και γίνετε σαν κρεμούσα παιδική , έχει πολλές θερμίδες η κάθε μπάρα .
Ναι φίλε Γιώργο έτσι γράφει στις οδηγίες. Μετά την κουβέντα που είχαμε ( αγνοούσα την ύπαρξη τροφών με τόσο μεγάλη ημερομηνία λήξης ) πήρα δύο να υπάρχουν. Και την είχα βρει και σε καλή τιμή, 9.50 το κάθε πακέτο τις είχα πάρει.
 
Back
Top