Αγγλικό Σέττερ

Ναι! Αυτό είναι το καλό του όπου τον πας είναι πολύ φιλότιμος! Δεν χαλάει χατίρι!
Αυτό είναι ο ορισμός του καλού κυνηγόσκυλου..... είτε σεττερ είτε ποιντερ είτε μπρετόν είτε κουρτσχαρ....να κυνηγάει σε όλα τα τερέν χωρίς να το παρακαλάς....
 
Last edited:
Η αλήθεια όμως είναι ότι τον θέλεις τον κομμωτή με το σεττερ και το μπρετον μετά από κυνήγι ορτυκιού σε μουχριτσα και κολλιτσιδες ... βέβαια και για το ποιντερ και το κουρτσχαρ μπορεί να θέλεις μπεταντιν και κρέμες για τις γρατσουνιές και τις πληγές
 
Ολα τα σκυλια θελουν περιποιηση μετα
Οκ τα μακρυτριχα ειναι λιγο μπελας αλλα σκυλια μας ειναι τα φροντιζουμε
Αγανο κλπ μπορει να πιασει ανετα καη ποιντερ και κουρτσχααρ και ντρααντχααρ
Παντα μετα το κυνηγι τα φροντιζουμε
Εμεις εδω στα βατα οταν ειναι για φραγκολινες που κανουν και τρελο ποδαρωμα το σκυλι μετα ειναι γεματο αγκιστρωτο αγκαθι του βατου και ξεσκισμενο
Οποταν οτι εχουμε στο κουμασι μας το φροντιζουμε για να μας προσφερει
 
Αυτό είναι ο ορισμός του καλού κυνηγόσκυλου..... είτε σεττερ είτε ποιντερ είτε μπρετόν είτε κουρτσχαρ....να κυνηγάει σε όλα τα τερέν χωρίς να το παρακαλάς....
Ναι φίλε μου έτσι είναι! Αλλά έλα μου που πλέον σπανίζουν αυτά τα ζώα! Γι'αυτό και του έχω αδυναμία αυτού του μουργου!
 
Ναι φίλε μου έτσι είναι! Αλλά έλα μου που πλέον σπανίζουν αυτά τα ζώα! Γι'αυτό και του έχω αδυναμία αυτού του μουργου!
Εννοείται θα του έχεις αδυναμία.... και πολύ καλά κάνεις.... όλοι μας αγαπάμε τα ζώα μας. Για να το πώ καλύτερα τα φιλαράκια μας...τα αδέρφια μας....τους συνεργάτες και συγκυνηγους μας
 
Πέρα από την πλάκα....τα τελευταία χρόνια είχα πάρει μια κουρευτική μηχανή και έκανα ένα καθάρισμα στα σκυλιά... κοιλιά, αυτιά, πόδια... φέτος όμως δεν έκοβε το μαχαίρι της και δεν μπόρεσα ούτε να το ακονισω ούτε ανταλλακτικό να βρω... όμως ήδη είμαι σε αναζήτηση καινούργιας γιατί δεν γίνεται ούτε να ταλαιπωρούνται τα ζώα, ούτε να θέλουμε δύο ώρες καθάρισμα...
 
Χτένισμα, ελαφρύ κουρεματάκι, μπανάκι, και τέλος καλό σκούπισμα και τελικό καλό χτένισμα ...
Όχι μόνο μετά το κυνήγι, αλλά και τώρα ... σαν μια επιπλέον ασχολία μαζί με το σκύλο, μέσα στο σπίτι ...
 

Attachments

  • DSC03231.JPG
    DSC03231.JPG
    256,2 KB · Προβολές: 31
  • DSC03234.JPG
    DSC03234.JPG
    185,1 KB · Προβολές: 30
  • DSC03235.JPG
    DSC03235.JPG
    248,5 KB · Προβολές: 33
  • DSC03240.JPG
    DSC03240.JPG
    336,6 KB · Προβολές: 30
Χτένισμα μια μέρα πριν το κυνήγι και ελάχιστο baby oil πριν . Δεν κολλάει σχεδόν τίποτα
Και πάνω που ήμουν έτοιμος να γράψω αυτή την συμβουλή με πρόλαβες φιλαράκι μου! Μου το είχε πει αυτό το κολπακι ένας μανιώδης σεττερας όταν ξεκίνησα με αυτή την ράτσα πριν 20 ακριβώς χρόνια! Όντως πιάνει!
 
View attachment 24748View attachment 24749View attachment 24750View attachment 24751 Μιάμιση ώρα κυνήγι .... τρεις ώρες καθάρισμα...... χώρια τα θηράματα.... χαχαχα
Χαχα τελικά όλοι οι ποιντεραδες θέλετε και λίγο σεττερ! Μόλις βγάλει το lindl μια κουρευτική για σκυλιά κοντά στα 20€ τραβα πάρτη θα με θυμηθείς! Πιο φτηνά από τα κοπτικά κ πολύ καλή!
 
Χαχα τελικά όλοι οι ποιντεραδες θέλετε και λίγο σεττερ! Μόλις βγάλει το lindl μια κουρευτική για σκυλιά κοντά στα 20€ τραβα πάρτη θα με θυμηθείς! Πιο φτηνά από τα κοπτικά κ πολύ καλή!
Αυτή που είχα πάρει υποτίθεται ότι ήταν πολλή καλή.... βέβαια τα έβγαλε τα λεφτά της με το παραπάνω.....θα δούμε.Αυτη που λες από τα Lidl την έχεις; Γιατί η δική μου στα τρία-τεσσερα χρόνια χρειάστηκε κοπτικό...
 
Χτένισμα, ελαφρύ κουρεματάκι, μπανάκι, και τέλος καλό σκούπισμα και τελικό καλό χτένισμα ...
Όχι μόνο μετά το κυνήγι, αλλά και τώρα ... σαν μια επιπλέον ασχολία μαζί με το σκύλο, μέσα στο σπίτι ...
Αυτό είναι χρονοβόρο για ένα σκυλί.... σκέψου για δύο......δε λέω ότι δε χρειάζεται αλλά δε γίνεται όταν κάνεις 3-4 εξόδους την εβδομάδα...
 
Αυτή που είχα πάρει υποτίθεται ότι ήταν πολλή καλή.... βέβαια τα έβγαλε τα λεφτά της με το παραπάνω.....θα δούμε.Αυτη που λες από τα Lidl την έχεις; Γιατί η δική μου στα τρία-τεσσερα χρόνια χρειάστηκε κοπτικό...
Ναι φίλε μου τώρα τρία χρόνια! Θα την βγάλω κ φοτο να στην στήλω πμ! Έχω κ επώνυμη πολύ ακριβότερη αλλά δεν κανει την δουλειά τις φτηνής!
 
Back
Top