Αγγλικό Σέττερ

δεν καταλαβαινω την ειρωνεια σας. οποιος θελει μπορει να ερθει να δοκιμασει. καλο θα ηταν πριν κρινεις κατι να ψαχνεις να ρωτας και να μαθαινεις επισης. την καλησπερα μου
κανε ρε fotis το γουστο σουυυ, τραβα τα βινταιακιασουυυ βγαλε τα γουστασου με της μπεκατσουλεςςςς και τα σκυλακιασου και μην δινης και πωλη σημασια τι λεη ο καθενασμαςςςςς ;) ;)
 
Πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πρωτογράψω, θα πρέπει να ξέρεις οτι οταν απευθύνεσαι σε 《Συναδέλφους》 πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός, γιατι μερικοί όπως εγώ έχοντας κάποια χρόνια στήν πλάτη τους στο συγκεκριμένο κυνήγι δεν μπορούν να ανεχτούν κάποια πράγματα.
Ποια είναι αυτά?
Πρώτο και κυριότερο η επείδηξη.
Ένα ακόμα η προσπάθεια μείωσης της νοημοσύνης,
Καλά είναι δυνατόν 《συνάδελφε》 να μας παρουσιάζεις κατεψυγμένες μπεκάτσες και να μας λές οτι είναι απο ένα κυνήγι, δεν λεω οτι δεν τις πήρες αλλα όχι σε μια μέρα.
Και οσο για το κατεψυγμένες ΓΚΑΡΊΖΟΥΝ.
Το συγκεκριμένο θήραμα δεν προσφέρεται για επίδειξη, και αν το αγαπάς θα το προστατεύσεις.
Θα σου δώσω μια συμβούλη χωρίς καμία προσπάθεια έπαρσης και ειρωνίας.
ΚΥΝΉΓΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
Οσο για αυτο που είπες (αν δεν ξέρεις ρώτα) σε πληροφορώ έχοντας 25 χρόνια στο κυνήγι της και μετέχοντας σε όλους σχεδόν τους εξωεπαγγελματικούς αγώνες με πολλές διακρίσεις δεν το δέχομαι.
Και κάτι ακόμα...όσοι δεν έχουν κάμερα χτυπάν και αυτοί μπεκάτσες.... την καλησπέρα μου.
Το παρακάτω κείμενο είναι απο την Κ.Σ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΘΡΑΚΗΣ
Η κυνηγετική Ομοσπονδία Μακεδονίας Θράκης εκφράζει αποτροπιασμό για την συμπεριφορά κυνηγών που φωτογραφίζουν τα ζώα που σκοτώνουν και τα ανεβάζουν στα κοινωνικά δίκτυα για επίδειξη. Η Ομοσπονδία μιλά για έλλειψη σεβασμού στο θήραμα που αντιτίθεται στην κυνηγετική ηθική.
Αναλυτικά η ανακοίνωση: Η Κυνηγετική Ομοσπονδία Μακεδονίας Θράκης παρακολουθώντας τα δρώμενα της κυνηγετικής δραστηριότητας σε Μακεδονία και Θράκη εκφράζει την θλίψη και τον αποτροπιασμό της και καταδικάζει κάθε μορφή επίδειξης θηράματος η οποία προσβάλει το θήραμα και τους ηθικούς κανόνες της κυνηγετικής δεοντολογίας.


Η έλλειψη σεβασμού στο θήραμα, οι θριαμβευτικές ποσοτικές επιδείξεις, η διάνοιξη των θηραμάτων σε κοινή θέα και η ανάρτηση αυτών στα ηλεκτρονικά κοινωνικά δίκτυα αντιτίθενται με την κυνηγετική ηθική, προσβάλει τη κυνηγετική δραστηριότητα και τους υγιώς σκεπτόμενους Η φωτογραφια εχει αρχικα φιλτρα. Πως εσεις μπορειτε να καταλαβετε οτι οι μπεκατσες αυτες
Αρχικα θα ηθελα να σας ενημερωσω πως η φωτογραφια εχει αρκετα φιλτρα οποτε δεν μπορω να κατανοησω πως εσεις μπορειτε να καταλαβετε αν οι μπεκατσες ειναι κατεψυγμενες. Μου φαινεται αδιανοητο απο την στιγμη που η φωτογραφια εχει παραλλαχθει να καταλαβει καποιος τα αληθινα της χρωματα. Εκτος απ αυτου μοιραστηκα ενα ωραιο κυνηγι , ενα κυνηγι που θα μου μεινει χαραγμενο. Τωρα εσας αν σας ειναι δυσκολο να το δεχθειτε τι να σας πω. Ηθελα να την μοιραστω με τους «συναδελφους» οι οποιοι μαλλον το μονο που εχουν να κανουν ειναι να το κατακρινουν. Οσο για την καμερα πολυ ευχαριστως να σας στειλω οσα θελετε. Καλο βραδυ
 
κανε ρε fotis το γουστο σουυυ, τραβα τα βινταιακιασουυυ βγαλε τα γουστασου με της μπεκατσουλεςςςς και τα σκυλακιασου και μην δινης και πωλη σημασια τι λεη ο καθενασμαςςςςς ;) ;)
Μετα πως να μην μας κυνηγανε οταν τρωγομαστε μεταξυ μας; Οταν απλα καποιος «συναδελφος» δημοσιευει ενα πετυχημενο κυνηγι και απλα η καχυποψια παει και φερνει; Δεν εχω να πω κατι φιλε μου. Απογοητευμενος κυριως.
 
Φώτη βάζε φωτογραφίες να παίρνουμε μάτι από αυτό το πολύ ωραίο θήραμα!
Πάντα σε σωστά πλαίσια και σεβόμενος τους γραπτούς και άγραφους νόμους!
Φιλε μου ακομη και η φωτογραφια που ανεβασα ειναι μεσα στα ορια της ρυθμιστικης. Δεν ειχα ξανα τυχει σε τετοια μερα. Δεν καταλαβαινω γιατι πειραχτηκαν. Θα ανεβασω φιλε μου
 
Κανενα απολυτως φιλε μου. Καλημερα
Φιλε φώτη , θα σου πω εγω το μυστικο .

Θα πας στο thread μπεκατσα , θα κανεις καφεδακι και θα αρχιζεις να διαβαζεις απο την 150 σελιδα ας πουμε μεχρι και τωρα .
Αν δεν βρεις εστω και μια φωτογραφια η οποία δεν θα είναι με φοντο τον κυνηγοτοπο π.χ καμια 10αρια μπεκατσες ,μεσα σε αμαξι στο καθισμα , η με φοντο πετρες , ντουβαρι κτλπ , τοτε σε συνηστω να ανακαλεσεις απο εδω και μπρος τις σκεψεις σου για το θηραμα .

Αν ομως βρεις παρομοιες ή και χειροτερες της δική σου φωτογραφια τοτε θα σου πω welcome του γρκις ...
Αν εχεις ορεξη κάνε έτσι μια αναζητηση για να παρεις μια γευση .Απο μονος σου θα καταλαβεις πολλα.

Εγω σου εύχομαι καλά και ασφαλή κυνήγια ...Να είσαι πάντα νόμιμος και άς ειναι η τελευταία φορα που θα κυνηγήσεις . Πρωτα θα το κανεις για την ψυχη σου και μετα για τους αλλους, βασικά τους αλλους ξερεις.
 
κανείς μεγάλο λάθος. γι'αυτό δεν ΒΛΈΠΕΙΣ και αυτά που λένε οι συνάδελφοι. το κυνήγι μας το κάνουμε στην φύση,το θήραμα το βρίσκουμε στην φύση ΚΑΙ η φώτο που αποθανατιζουμε ΑΡΜΌΖΕΙ ΝΑ είναι στην φύση ΚΑΙ οχι στην αυλή του σπιτιού μας και τα τσιμέντα... εγω προσωπικά δεν λέω ότι είναι ψέματα η αλήθεια. Αλλά μόνος σου δίνεις ένα + παραπάνω να σχολιάσουν αρνητικά. για τι γενικά επικρατεί ένας χάος με τις φώτο. Καλημέρα
κανείς μεγάλο λάθος. γι'αυτό δεν ΒΛΈΠΕΙΣ και αυτά που λένε οι συνάδελφοι. το κυνήγι μας το κάνουμε στην φύση,το θήραμα το βρίσκουμε στην φύση ΚΑΙ η φώτο που αποθανατιζουμε ΑΡΜΌΖΕΙ ΝΑ είναι στην φύση ΚΑΙ οχι στην αυλή του σπιτιού μας και τα τσιμέντα... εγω προσωπικά δεν λέω ότι είναι ψέματα η αλήθεια.

Αλλά μόνος σου δίνεις
ένα + παραπάνω να σχολιάσουν αρνητικά. για τι γενικά επικρατεί ένας χάος με τις φώτο.
Αρχικα φιλε μου το κυνηγοτοπι ειναι μολις 500 μετρα απο το σπιτι μου. Με τα ποδια πηγα και τα ποδια γυρισα. Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι κατακριτεο μια φωτογραφια στην αυλη του σπιτιου μου μολις τελειωσα το κυνηγι μου. Ο καθενας το παιρνει οπως θελει. Αλλα πραγματικα δν βρισκω λογο
 
Φιλε φώτη , θα σου πω εγω το μυστικο .

Θα πας στο thread μπεκατσα , θα κανεις καφεδακι και θα αρχιζεις να διαβαζεις απο την 150 σελιδα ας πουμε μεχρι και τωρα .
Αν δεν βρεις εστω και μια φωτογραφια η οποία δεν θα είναι με φοντο τον κυνηγοτοπο π.χ καμια 10αρια μπεκατσες ,μεσα σε αμαξι στο καθισμα , η με φοντο πετρες , ντουβαρι κτλπ , τοτε σε συνηστω να ανακαλεσεις απο εδω και μπρος τις σκεψεις σου για το θηραμα .

Αν ομως βρεις παρομοιες ή και χειροτερες της δική σου φωτογραφια τοτε θα σου πω welcome του γρκις ...
Αν εχεις ορεξη κάνε έτσι μια αναζητηση για να παρεις μια γευση .Απο μονος σου θα καταλαβεις πολλα.

Εγω σου εύχομαι καλά και ασφαλή κυνήγια ...Να είσαι πάντα νόμιμος και άς ειναι η τελευταία φορα που θα κυνηγήσεις . Πρωτα θα το κανεις για την ψυχη σου και μετα για τους αλλους, βασικά τους αλλους ξερεις.
Αυτο βλεπω και διακρινω φιλε μου, δυστυχως. Εννοειται οτι το κανω πρωτα για εμενα. Βασικα για εμενα. Απλα ειπα να μοιραστω μια μοναδικη στιγμη με συναδελφους. ανταποδιδω τις ευχες σου και ευχομαι και σε σενα ασφαλη και ωραια κυνηγια νομιμα. Η πιο ωραια τοποθετηση αλλα δυστυχως καποιοι το βλεπουν αλλιως
 
Αυτο βλεπω και διακρινω φιλε μου, δυστυχως. Εννοειται οτι το κανω πρωτα για εμενα. Βασικα για εμενα. Απλα ειπα να μοιραστω μια μοναδικη στιγμη με συναδελφους. ανταποδιδω τις ευχες σου και ευχομαι και σε σενα ασφαλη και ωραια κυνηγια νομιμα. Η πιο ωραια τοποθετηση αλλα δυστυχως καποιοι το βλεπουν αλλιως
Εγώ στις έχω έτοιμες τις "χειρότερες" φωτογραφίες απο την δική σου αλλα ξερεις ποιο ειναι το θέμα? Οτι δεν υπάρχει χειρότερη ή καλυτερη...
Γιατι ο συνάδελφος που έβαλε την μπεκάτσα στο καθισμά του με ενα πακετο μπισκότα και κλειδιά να έχει μια ιδιαιτερη συναισθηματική αξια για τον ιδιο που για μενα ειναι αδιαφορη ετσι οπως την τοποθετησε .Π.χ στα κλειδιά του να είχε ενα μπρελοκ απο τον συγχωρεμένο πατέρα του , ένα γούρι ή απλά ετσι ένιωσε εκείνη την στιγμη .

Εγω ομως επειδη ειμαι στο ιδιο στρατοπεδο αυτο που με χτυπάει πρώτα είναι η χαρά που είχε ο συναδελφος , αυτο βλεπω μεσα απο την φωτογραφια . Και παραβλέπω όλα τα αλλα ( ως ένα βαθμό ) , χαρηκα που είδα μια φώτο γιατι μου ηρθε στο μυαλο μια δικια μου στιγμη χαρας οταν συνεβη το ιδιο .
 
Όταν ανέβασα εδώ φωτογραφία μπεκάτσας στα μισά του Οκτωβριού, μου έγραψε κάποιος γτ την είχα ακόμα ζωντανή. Την φώτο την είχα τραβήξει στο σπίτι οπότε περέμεινε μέχρι τότε ζωντανή για να αποφύγω κάτι τέτοιου είδους σχόλια. Για την φωτογραφία που ανέβασες Φώτη δεν νομίζω ότι ούτε ποσοστική επίδειξη ήταν, ούτε τα πουλιά της φώτο είναι αδύνατο να χτυπηθούν σε μια έξοδο.
 
Τεσπα πολύ το τραβήξαμε το θέμα. Εγω δεν έχω διπλωμα csi για να καταλάβω αν τα πουλιά ειναι από την κατάψυξη, ούτε με νοιάζει το ότι η φωτο τραβήχτηκε στην αυλή.
Ναι, θα προτιμούσα να βλέπω κι ένα ωραίο τοπίο από πίσω αλλά δεν θα σκάσω κιόλας. Μου αρκεί που βλέπω τον συνάδελφο, το σκυλάκι του κι ένα φοβερό και συνάμα νομιμο θηραματικο αποτέλεσμα .
Τώρα αν ο συνάδελφος μας κοροϊδεύει, πρόβλημά του, τον εαυτό του κοροϊδεύει...
 
το λες μόνος σου ο καθένας το παίρνει όπως θέλει. και σε λέω ότι οι περισσότεροι το παίρνουν ανάποδα. γιατι υπάρχει πολύ φιάσκο στις φώτο ενός κυνηγίου. και ειδικά στην Μπεκατσα. πολύ ανταγωνισμός....
Τεσπα πολύ το τραβήξαμε το θέμα. Εγω δεν έχω διπλωμα csi για να καταλάβω αν τα πουλιά ειναι από την κατάψυξη, ούτε με νοιάζει το ότι η φωτο τραβήχτηκε στην αυλή.
Ναι, θα προτιμούσα να βλέπω κι ένα ωραίο τοπίο από πίσω αλλά δεν θα σκάσω κιόλας. Μου αρκεί που βλέπω τον συνάδελφο, το σκυλάκι του κι ένα φοβερό και συνάμα νομιμο θηραματικο αποτέλεσμα .
Τώρα αν ο συνάδελφος μας κοροϊδεύει, πρόβλημά του, τον εαυτό του κοροϊδεύει...

Φώτη σε αυτά που σου λένε ο Λάμπρος και ο Κυριάκος θα ήθελα να προσθέσω ότι εδώ γράφουμε για τα setter :) .
 
Φώτη σε αυτά που σου λένε ο Λάμπρος και ο Κυριάκος θα ήθελα να προσθέσω ότι εδώ γράφουμε για τα setter :) .
ναι το θεμα πηρε αλλη διασταση. εγω δημοσιευσα ενα απο τα κυνηγια μου με τα αγγλικο μου σεττερ. συγνωμη αν ημουν εκτος θεματος
 
ναι το θεμα πηρε αλλη διασταση. εγω δημοσιευσα ενα απο τα κυνηγια μου με τα αγγλικο μου σεττερ. συγνωμη αν ημουν εκτος θεματος
Πες μας δυο λόγια για το σκυλάκο σου, πόσο χρονών είναι, αν κυνήγησε νωρίς, αν τον εκπαίδευσες εσύ, αν κυνηγάει με το ίδιο πάθος και αποτελεσματικότητα ορτύκια ή πέρδικες, αν έχει χούγια! κ.λ.π.
 
Back
Top