Ήθος, αξίες και άγραφοι νόμοι στο κυνήγι

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.Παίρνω την πρωτοβουλία να ανοίξω ένα θέμα το οποίο χρήζει μεγάλης προσοχής και συζητησης από όλους.Σαν Νέος λοιπόν κυνηγός θητευσα δίπλα σε ανθρώπους με δεκαετίας επειριας στο κυνηγι στα πρώτα κυνηγετικά μου βήματα.Ανθρώπους που σέβονταν το περιβάλλον το θήραμα και τον συνάδελφο κυνηγό.Δυστυχώς πέρυσι τέτοιον καιρό περιπου ξεκάρφωνα σκάγια από το δεξί μου αφτί γιατί κάποιος συνάδελφος αποφάσισε να έρθει να στηθεί στα 30 μέτρα δίπλα μου.Και όλα αυτά αφού διαπληκτιστηκαμε έντονα για τους κανόνες ασφαλείας...Βλέπω ότι στο χόμπι μας υπάρχουν πια άσχημα κουσούρια...κουσούρια και συμπεριφορές που στο παρελθόν ήταν μη αποδεκτές...Πάνω σε αυτό θα ήθελα την γνώμη σας καθώς και τρόπους διευθέτησης τέτοιων συμπεριφορών ενόψει έναρξης...
 
Το κάθε στραβό κεφάλι δεν μπορούμε σε 5' να το κάνουμε ίσιο... Όπως λέμε στο χωριό μου, πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι (συνήθειο). Αν δω λακαμα φεύγω μακριά γτ με πυροβόλα όπλα δεν παίζουμε...
Και τις παρέες μου στο κυνήγι τις διαλέγω με προσοχή...
Χτες βράδυ έμαθα για ένα περιστατικό, που το έλεγε ο ίδιος ο "θύτης" (απερίσκεπτος νεαρός) στην παρέα μας, πως σκάγιωσε τον συγκυνηγό του... Δυστυχώς για να μην χαθεί ένας κοπροκότσυφας ο άλλος μπορεί να ρίξει και στο 1μ ύψος στην αντίθετη κατεύθυνση... Μη σου τύχει...
 
το κυριοτερω πραγμα ειναι να σεβεσαι τον συγκινηγωσου και το θυραμαααα,,,,,εμαινα μου εχη τυχη σε κυνηγι ορτυκιου και μπεκατσας να βρεθουμε με αλων κυνηγο,και μου ειπε αααα συγνωμη κυνηγας εδω σε αυτο το μερως,και του απαντησα το βουνο και ο καμπος ειναι για ολουσμαςςςς και ετσι συνεχησαμε μαζι παρεακι το κυνηγι χωρις πρωβλημαααα και γνωρισα εναν ξενο ανθρωπο και καναμε τα πηραγματαμαςςς,,τι πιω ωμορφω και ανθρωπινω μετα απο αυτοοοοο.RESPECT..my man.
 
Δημήτρη μεγάλη κουβέντα ανοίγεις. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να φεύγεις εσύ. Δεν αξίζει η ζωή σου ένα δεύτερο καρτέρι. Εγώ πιστεύω πως οι περισσότεροι κυνηγοί που είναι νέοι, έχουν περισσότερα ιδανικά από τους παλιούς. Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτό πιστεύω. Ίσως εξαιτίας της μόρφωσης!
 
Last edited:
Στο μέρος που αποφασίσαμε να κυνηγήσουμε βρήκαμε φυλάχτρες!!
Τα ωραία της έναρξης στην βόρεια Ελλάδα!
Ξανά από την αρχή λοιπόν!
δυστιχως φιλεμου γιωργο ετσι ειναι πανταααα,,και εδω κοντα σε εμας στησανε σκινακια απο αθηνα,,μακαρι να εχη πουλια να ευχαρηστηθουνε ολη τουφεκιεςςς.terror..shake hands.
 
Στο μέρος που αποφασίσαμε να κυνηγήσουμε βρήκαμε φυλάχτρες!!
Τα ωραία της έναρξης στην βόρεια Ελλάδα!
Ξανά από την αρχή λοιπόν!
Γιώργο έχουν φτιάξει τις φυλαχτρες και δεν ειναι κανένας εκεί να "κραταει" το μέρος ;
Αυτήν την συμπεριφορά κάποιων πραγματικά δεν μπορώ να την καταλάβω .
Δηλαδή άμα φτιάξω μια φυλαχτρα από τον Ιούνιο στο χωράφι αυτόματα έχω πιάσει και το μέρος για την έναρξη ;think
Δεν λέω να πας νωρίτερα για να πιάσεις καρτερια ( αυτο κανουμε και εμείς συνήθως,γιατί αλλιώς δεν θα βρεις ούτε να κάτσεις ),αλλά να είσαι και ο ίδιος εκεί και όχι απλά να αφήνεις πράγματα στην περιοχή και να λες ότι το μέρος είναι πιασμενο.
 
Γιώργο έχουν φτιάξει τις φυλαχτρες και δεν ειναι κανένας εκεί να "κραταει" το μέρος ;
Αυτήν την συμπεριφορά κάποιων πραγματικά δεν μπορώ να την καταλάβω .
Δηλαδή άμα φτιάξω μια φυλαχτρα από τον Ιούνιο στο χωράφι αυτόματα έχω πιάσει και το μέρος για την έναρξη ;think
Δεν λέω να πας νωρίτερα για να πιάσεις καρτερια ( αυτο κανουμε και εμείς συνήθως,γιατί αλλιώς δεν θα βρεις ούτε να κάτσεις ),αλλά να είσαι και ο ίδιος εκεί και όχι απλά να αφήνεις πράγματα στην περιοχή και να λες ότι το μέρος είναι πιασμενο.
φιλεμου γιαννη αυτη ειναι μια εξυπναδα ωρισμενων δεν θα ελεγα κυνηγων παρα να γεμισουνε τον τροβα,,,νωμιζης οτι αυτα τα ατομα θα σταματισουνε στα 10 τρυγονια;;; εγω αμα εβλεπα πραγματα καρεκλακια κτλ πριν την εναρξη θα τα επαιρνα και να πανε να γα,,,,θουνε,,,, αυτοι ειναι η εξυπνη και εμης η μακακες της ιστοριας;;; ασχετως που δεν τα κυνηγαω τα τρυγονια παρα μωνο 2 3 φωρες η φαση αυτη δεν μου αρεση καθωλουυυυυ,,,,καλα κυνηγια λοιπων χωρις διαπλυκτησμους και η τουφεκιες στον αερααα και οχι χαμηλαααα.shake hands. .hair..hair..hair.
 
φιλεμου γιαννη αυτη ειναι μια εξυπναδα ωρισμενων δεν θα ελεγα κυνηγων παρα να γεμισουνε τον τροβα,,,νωμιζης οτι αυτα τα ατομα θα σταματισουνε στα 10 τρυγονια;;; εγω αμα εβλεπα πραγματα καρεκλακια κτλ πριν την εναρξη θα τα επαιρνα και να πανε να γα,,,,θουνε,,,, αυτοι ειναι η εξυπνη και εμης η μακακες της ιστοριας;;; ασχετως που δεν τα κυνηγαω τα τρυγονια παρα μωνο 2 3 φωρες η φαση αυτη δεν μου αρεση καθωλουυυυυ,,,,καλα κυνηγια λοιπων χωρις διαπλυκτησμους και η τουφεκιες στον αερααα και οχι χαμηλαααα.shake hands. .hair..hair..hair.
Καλά κυνήγια και σε εσενα Σάκη :).
Να ευχαριστηθείς και φέτος φερμες με την ποιντερινα σου.
 
Εδω στήνουν σκηνές ή αφήνουν καρεκλάκια στα Λεγραινά και στις πέριξ περιοχές που για να σου περασει τρυγόνι πρεπει να εχεις πιάσει τζακ ποτ......δεν θα το κάνουν βόρεια Ελλάδα που εχει περισσότερα.....! Μελλοντικά παίζει να ανοίξουν και καντίνες!
 
Αυτες ειναι οι μαλακίες που κάνουν οι πονηροι στην έναρξη .Ειναι οι γνωστοί μαλάκες που θα κοιτάξουν με πονηριά να σου παρουν τη σειρα ,οι γνωστοοί μαλάκες που ενω θελουν να στρίψουν στο φανάρι αριστερά ,πανε απο δεξιά και βγαίνουν μπροστα απ ολους που περιμένουν στη σειρά . Ειναι οι ιδιοι μαλάκες που ενω σε βλέπουν οτι εχεις πισσει το καρτέρι,αδιαφορώντας απο τι ώρα ,ερχονται και στήνονται μπροστά σου.
Ειναι οι ίδιοι μαλάκες που φτιάχνουν μια φυλάχτρα και αποκτούν ιδιοκτησία και δικαιώματα.
Μόνο που τελικά αυτοί οι ίδιοι μαλάκες που λέμε , είναι πάααρα πολλοί και τους βρίσκεις συνεχώς μπροστά σου.Οπου και να πας και σε ότι κι αν κάνεις. Θεωρούν το σιχαμερό κορμί τους και το σάπιο εγκεφαλό τους κατι ανώτερο απο των υπολοίπων και εκμεταλεύονται την ανοχή και ,την ευγένειά μας συνεχίζωντας ανενόχλητοι την εγκεφαλική τους μαλακία ,η οποία κατ αυτούς θεωρείται πονηριά ,μαγκιά ,τσαμπουκάς κλπ.
 
Στο μέρος που αποφασίσαμε να κυνηγήσουμε βρήκαμε φυλάχτρες!!
Τα ωραία της έναρξης στην βόρεια Ελλάδα!
Ξανά από την αρχή λοιπόν!
Γιωργο αυτοι κατα 90% ειναι απο την γυρω περιοχη και το ξερουν το μερος.
Ειναι οι γνωστοι αγνωστοι κουτοπονηροι της πρωτης μερας.
Οπως λεει και ο σοφος με τα ρητα
ο μαλακας ειναι ανίκητος.
 
Εγώ δεν τα μπορώ αυτά. Όταν βλέπω συνωστισμό σε λιοσπορα κλπ κάθομαι σε ένα μέρος πιο ήσυχο κι ας μην τουφέκισα τίποτα. Απ το να σιχτιριζω χίλιες φορές να κοιτάζω τα δέντρα.
 
Και μετα ερχεται ο μαλάκας ,τσακώνεσαι ,εκνευρίζεσαι και στο τέλος σου χαλάει τη μερα που περίμενες μήνες τώρα.
Όλα καλά ρε φίλε αυτά που λες, αν και δεν είναι ανάγκη να υπάρχει πάντα ένας μαλάκας.
Για πες μας όμως, πέρσι αν θυμάμαι καλά είχες βάλει φώτος από την έναρξη του παπιού. Αν θυμάμαι καλά, υπήρχε κατασκήνωση από τις προηγούμενες μέρες, με ψησιματα την παραμονή κτλ.....ωραία πράγματα. Εκεί λοιπόν, πως είχε δουλέψει το σύστημα; Ήρθαν άλλοι, δεν ήρθαν άλλοι, τι ακριβώς έγινε;
 
Όλα καλά ρε φίλε αυτά που λες, αν και δεν είναι ανάγκη να υπάρχει πάντα ένας μαλάκας.
Για πες μας όμως, πέρσι αν θυμάμαι καλά είχες βάλει φώτος από την έναρξη του παπιού. Αν θυμάμαι καλά, υπήρχε κατασκήνωση από τις προηγούμενες μέρες, με ψησιματα την παραμονή κτλ.....ωραία πράγματα. Εκεί λοιπόν, πως είχε δουλέψει το σύστημα; Ήρθαν άλλοι, δεν ήρθαν άλλοι, τι ακριβώς έγινε;
Και εγώ ξέρω πως τα περισσότερα παιδιά που κάνουν πουλιά στην έναρξη στην βορεια Ελλάδα με κατασκηνώσεις μερικές μέρες πριν πιάνουν το καρτέρι!
 
Όλα καλά ρε φίλε αυτά που λες, αν και δεν είναι ανάγκη να υπάρχει πάντα ένας μαλάκας.
Για πες μας όμως, πέρσι αν θυμάμαι καλά είχες βάλει φώτος από την έναρξη του παπιού. Αν θυμάμαι καλά, υπήρχε κατασκήνωση από τις προηγούμενες μέρες, με ψησιματα την παραμονή κτλ.....ωραία πράγματα. Εκεί λοιπόν, πως είχε δουλέψει το σύστημα; Ήρθαν άλλοι, δεν ήρθαν άλλοι, τι ακριβώς έγινε;

Φυσικά και δεν ειναι ανάγκη να υπάρχει πάντα ένας μαλάκας γιατι συνήθως υπάρχουν πολλοί.
Αν και θα προτιμούσα να απαντήσει ο Κώστας στο ερώτημά σου αλλά αφου με ρωτάς θα σου πω.
Τα παιδιά ήταν εκεί με όλο το σκηνικό που στήνουν κάθε χρόνο και το ευχαριστιούνται τόσο στην έναρξη αλλά και την επόμενη. Δεν έγινε κατάληψη κανενός χώρου στο κομμάτι που θα κυνηγούσαμε. Δεν στήθηκε μεσα στο βάλτο κατι που να δηλώνει οτι το μέρος ειναι πιασμένο από κάποιον.Η όλη κατασκήνωση ήταν πιο έξω εκει που ηταν τα αυτοκίνητα.
Το βράδυ,την παραμονή της έναρξης ήρθαν κι άλλοι οι οποίοι κοιμηθηκαν στα αυτοκινητα.
Καθίσαμε όλοι μαζί ,ψήσαμε ,φάγαμε ,ήπιαμε και τα είπαμε. Έγινε και η σχετική συνεννόηση για το που θα πάμε το πρωί και όλα καλά.
Ούτε σημαίες ,ούτε φανάρια ,ούτε καρεκλάκια και μαλακίες.
.my man.Αντιλαβού ; .yel.
 
Πάντως αυτό με τη σκηνή στο καρτέρι αν και με εκνευρίζει το παραβλεπω...αυτο που με τρελαίνει είναι εκεί που έχω πιάσει το καρτερακι μου να ρθει ο άλλος και να πιάσει δίπλα μου... Και χωρίς να ρωτήσει... Που εννοείται θα του πω μεγαλε άραξε και εσυ σιγά... Αλλα ρώτα ρε φίλε...
 
Back
Top